LE1D8CDE COURANT. f870. WOENSDAG 16 NOVEMBER. N\ 270 STADS-BERIGTEN. BIN N EN L A N DSC HE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50/ niet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents,J De prijs der Ad ver ten tien is van 1—4 regels 1- iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van (LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 11 van liet Koninklijk besluit van 9 November 1851 Staats blad n°. 142), in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augustus 1859 Staatsblad n\ 80), op den 23*len November aanslaande, 'smiddags te twaalf urenop het Raadhuis cenc vergadering van kiesgeregtigden zal wor den gehoudenom de plaatsen aan te vullen van de heeren JAN CORNEL IS ZAALBERG, JAN VAN HEUKELOM JUNIOR, DOMINICUS ANTONIUS SC11RETLEN, en HERMAN CORNEL IS IIARTEVELT, die met het einde dezes jaars als leden der kamer van Koophandel en Fa brieken moeten altreden, doch ingevolge art. 7 van eerstgemeld besluit op lieuw benoembaar zijn; dat de lijst van kiesgeregtigden, waartegen gedu rende de eerstkomende acht dagen bij het Gemeentebestuur bezwaren kunnen worden ingebragt, ter inzage ligt op de Secretarie dezer gemeente en dat de inlevering der stembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren waarna de bus geledigd wordt, en de stemopneming plaats heelt. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BBANDELER, Burgemeester. Leiden, 15 October 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 15 November. Z. K. 11. prins Alexander heeft gisteren avond de voorstelling van het lloogduilsche opera-gezelschap van Rotterdam in den schouwburg met zijne tegenwoordigheid vereerd. - Van wege het ministerie van financiën is het volgende bekend gemaakt: D; belanghebbenden worden verwittigd dat, met wijziging in zoo verre van iroegere opgaven, de verzending der Indische post voor het tegenwoordige is geregeld als volgt: üver Triëst en verder met de Ooslenrijksche en Britsche pakketbooten, les Woensdags om de veertien dagen. Vertrek uit Amsterdam per trein tan 2.20 's avonds. De eerstvolgende expeditiedag is aanstaande Woensdag den IC™ November. üver den Brenner en Brindisi en verder met de Italiaansche en Britsche ikketbooten des Vrijdags om de veertien dagen. Vertrek uit Amsterdam r trein van 2.20 's avonds. De eerstvolgende expeditiedag is aanstaande 'rijdag den 18,,cn November. De Zalurdagsche brievenmaal over Brindisi lomt te vervallen. üver Marseille en verder met de Fransche pakkelboolcn des Maandags om le vier weken. Vertrek uit Rotterdam per stoomboot naar den Moerdijk an 5.15 's avonds. De eerstvolgende expeditiedag is aanstaande Maan- iag den 21slcn November. De expeditie van Dingsdag is opgeheven en wordt door de bovengemelde Maandagsche verzending vervangen. Dc verzending der correspondcdiie voor Banka, Riouw en Palembang, die tolgens vroegere aankondiging alléén over Triëst geschiedde, zal in hel ver tol» mede over Brindisi plaats vinden. - Men verneemt dat de ongesteldheid van Z. M. den koning zoo goed lis geweken is. - Ecu brie! uit Parijs, van 30 Oct., per luchtballon ontvangen, bevat iet hierna volgende. Van de laatste gebeurtenissen kon de schrijver, blij- ens den datumnog geen melding maken. De brief was een zoogenaamde Lcttre-Journal de Paris, Gazette des absents, waarvan de eene helft tieuwsberigten bevat, en de andere helft voor liet schrijven van een brief tan gebezigd worden. «Ziellier eene geheel nieuwe en nog al Parijsche uitvinding, om de pro- incie et l'Etranger op de hoogte le houden van den innerlijken toestand an Parijs. Ik heb omtrent Parijs dus weinig hierbij le voegen, alleen boet ik u melden dat ik aan het eerste concert Pas-de-Ioup geassisteerd en bij kostelijk geamuseerd heb. Ik eet en drink nog even goed als altijd en eb voor het ergste geval een ham en eenige andere' zaken in petto. Ik berk dagelijks ongestoord en heb den best mogclijken moed omtrent het lehoud van Parijs. Het laatste militaire nieuws is dc inname van eene nog albelangrijke positie (le Bourgct, in den omtrek van Parijs) door dc Fran sen; de Pruissen hebben met veel geweld getracht deze positie terug te krijgen, maar te vergeefs. Somme toute, sedert het begin van hel beleg zijn de Pruissen aan alle kanten teruggedreven en wordt dus de ccrcledien zij om Parijs beschrijven, altijd grooter en bijgevolg moeijelijker te onder houden. Hunne batterijen voor het bombarderen der stad of der vestingen zijn bijna alle door de Fransche vesting-artillerie vernietigd en wat er nog verborgen mogt zijn en zich bij de eerste de beste actie verraden zou, zal spoedig hetzelfde lot ondergaan. Ik ben dientengevolge weinig bevreesd voor een wezenlijk bombardement van de stad. Als de provincie zooveel doet als Parijs, dan geloof ik dat de Pruissen hunne schoonste dagen in Frankrijk gezien hebben en zij wel eens tamelijk haveloos den aftogt zul len moeten blazen; geve de Hemel dat het zoo ga! Het is mij zeer onaan genaam niets van buiten le vernemen, maar ik heb alle hoop dat het den langsten lijd geduurd heeft en men spoedig weêr een brief naar Parijs zal kunnen schrijven." Ook uit dezen brief blijkt, welk een optimisme er steeds te Parijs blyft heerschen. De N. R. C. deelt een brief mede uit Parijs van 7 Nov., waarin een andere toon wordt aangeslagen. De schrijver zegt o. a.: Ik vrees niet alleen een burgeroorlog, na het sluiten des vredes, maar bovendien het ineenstorten van het getemde en vernederde Frankrijk. Ik zie welligt de toekomst al te duister in, maar ik lijd ongelukkigerwijze al te zeer onder de vernedering van mijn vaderland. Meer dan ooit zijn wij ten prooi aan speculanten in levensmiddelen; bij dc hebzucht en den diefstal scharen zich de onbeschaamdheid en de onbeschoftheid. Het wordt tijd dat die schande lijke handelingen ophouden, mdar wij waden in een ongelooflijken regerings poel rond, en onze maires weten slechts armzalige palliatieven te vinden, om in den staat van zaken le voorzien. Wanneer men onze restauratien voor bijgaat, zou men waarlijk gelooven zich bij eene smeersmelterij of eene fabriek van chemische producten te bevinden. Welk een stank! en dan te moeten denken, dat men die preparaten moet eten! Zeker, ik leg bij het eten een waren heldenmoed aan den dag, maar ik word in den steek ge laten door mijne maag, die mij dag en nacht verwijten doel over het voed sel dat ik haar toedien, 't Is bedroevend. Honden- en kattenvleescli niet genoteerd, of liever mij onbekend. Zoo laag ben ik nog niet gedaald, en ik twijfel of ik het ooit zal kunnen. Geldgebrek is aan de orde van den dag, Aller beurzen zijn gesloten en de leveranciers geven geen crediel. Meer dan ooit wordt de spreuk: "Ieder voor zich en God voor allen" in toepassing gebragt. Ik heb een aantal personen bezocht, die mij ten allen anderen tijde in hunne portefeuilles zouden hebben laten putten, maar thans: niets. Ieder weent en klaagt over ellende. Wat zal er van ons worden? Mijn koetsier klaagt, dat hij met vrouw en kind van honger sterft, maar ik heb mijn kamerdienaar reeds moeten wegzenden, omdat ik hem niet meer kan onderhouden, 't Is een ware hel!... «Men zou waarlijk krankzinnig worden, indien niet icderen dag trommel en trompet ons uit onze treurige mijmerin gen kwamen wekken, om ons voor de dienst der nationale garde op le roepen. Dat is eene afleiding te midden der kwalen, die wij doorstaan: maar welk eene afleiding, lieve Hemel! Liever zou ik hout zagen. Naar men verneemt, heeft de lieer M. II, Jansen, na de afwijzende beschikkingdoor hem ontvangen op zijn adres aan den minister Van financiën, waarbij hij verzocht, dat hem eenig vooruitzigl werd geopend op staatssubsidie, na Mei 1872, voor een op te rigten stooomvaart van Vlissiu- gen op de Atlantische havens van Noord Amerika, zich thans tot de tweede kamer gewend, met verzoek, dat deze nu het initiatief neme in die zco gewiglige zaak. - - Aan het thans verschenen bullettin van het Roode Kruis ontleenen wij de volgende berigten van de ambulances enz.: Uit het ceniraal-magazijn van het hoofd-comité zijn den 8,t,n November een aantal kisten met materiaal verzonden naar een Fransche ambulance te Rijjssel. Die verzending geschiedt op verzoek van de Brusselsche delegatie der Fransche vereeniging van liet Roode Kruis. Den 10Je» November ver trekt uit het centraal-magazijn over Havre een bezending goed voor de laza retten te Lisicux en Pont l'Evêque, die onder bestuur slaan van mevr. de Witt,- geb. Guizot. Naar Neuwied is weder om een bezending instrumenten en wollen kleederen gezonden. Aan het comité te Rotterdam is magtigin"- verleend om eene som van ruim ƒ2000 toe te zenden aan den heer Paillard nabij Chapclle, die reeds 20 gewonden in zijn kasteel voor eigen rekening verplegendethans ook nog een 2-lal heeft opgenomendie in de ontbonden Ned. ambulance te Cliapelle waren overgebleven. L. Exc. de vice admiraal

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1