PEK TELEGRAAF. üurycrli jiü' öfisttb. ^eieren en omstreeks 4000 man in krijgsgevangenschap geraakt. In sting zijn 136 kanonnen van verschillend kaliber en 23000 infantcrie- (ii, benevens een aanzienlijke voorraad van allerlei oorlogsmalerieei jen. Het gevecht bij Lc Bonrget op 30 October jl. was een der bloedigste m ganschen oorlog. Van beide zijden werd met onwrikbaren moed gevoch- jtuiten de 600 man, die hier sneuvelden of verwond werden, sneuvel- aaf Waldcrsee, opperbevelhebber van het reg. Augusta, en de kolonel jowski. Tot driemaal toe werd de vaandeldrager neergeschoten totdal iandel ten laatste door den ouden generaal Budritzki werd behouden, taschen verloren builen de gesneuvelden en gewonden 12G2 man aan [enen. Jet is dezer dagen gebleken, dat door het leger, dat in Metz capitu- op verre na niet alle vaandels en kanonnen zijn overgeleverdwelke bezit had. Er ontbreken o. a. 50 vaandels, 149 stukken veldartillerie mitrailleuses. Men verneemt dan ook, dat de artilleristen een groot stukken hebben doen springen en andere in de Moezel hebben gc- p; wat de adelaars betreft, heeft men voldoenden grQiid om te onder- dat er ginds en elders zijn bedolven, verbrand en bij bewoners der jjn verborgen. Jolgens berigten uit Versailles wordt ook Malmaison, het bekende van keizerin Josephine, door het geschut van den Mout Valérien, eenige noodzakelijkheid, zwaar geteisterd. Van de aldaar aanwezige (jrpen van waarde is veel door de Pruissische militairen gered, doch rmaarde borduurwerken van Josephine en hare hofdames waren aan is en wanden zoo vastgewerkt, dat er geene mogelijkheid bestond los te maken. De officieren konden slechts in allerijl eenige stukken snijden, om die ter gedachtenis mede te nemen. Daags daarna kwam ling in het kasteel en liet tot hetzelfde doel voor zich een overgebleven Isnijden. te Bougivaltusschen Malmaison en St. Germainhebben de Duitschers poten wijnkelder ontdekt, die bij wijze van een onderaardscheugang ngte van bijna een kwartier gaans, binnen een berg was aangelegd. Ling was zoo goed bedekt, dat men eerst veertien dagen na de bezet- er plaats door eene toevallige omstandigheid iets daarvan bespeurde, derzoek is gebleken, dat deze verborgen ruimte met den geheelen aanwezigen voorraad het eigendom van een voornaam handelshuis is. brraad bestaat uit een zeer groot aantal vaten van de fijnste Fransche, ins Malaga-Xeres-Madera- en andere wijnsoortenalles van de beste ijl. Bij de voorposten wordt nu geregeld een zeker aantal flesschen jeld, tot eene hartversterking voor de manschappen, die in het on- t weder op wacht moeten staan. [let dorp Breval, tusschen Nantes en Evreuxis door de Duitschers aan dc vlammen prijs gegeven. Een commando cavalerie van 12 man daar haver gerequireerdmen werd vriendelijk bejegend, en men het gevraagde welwillend bijeen en onthaalde de manschappen op worst en bier. Bij het vertrek der manschappen werd er echter uit en zoodanig gevuurd, dal twee man en drie paarden nederstortten. :ier met de negen andere manschappen maakten zich weg en werden el eind in het open veld met kogels achtervolgdterwijl zij bovendien i op een troep boeren, die ter zijde van den weg op hen schoten, et gevolg dat een der ruiters met twee kogels in de horst van het viel. Zoodra de naastbij zijnde wachtpost van dien verraderlijken berigt had ontvangen, werd een sterk commando naar hel dorp uit-' len. Bij de aankomst aldaar vonden de militairen niets dan enkele pigendie zich blijkbaar bevreesd in hunne woningen opslotenen daar eenige vrouwen, die huilende om erbarming schreeuwden. De gisten sloegen op dit alles geen acht, maar gingen dadelijk aan het om de huizen te doorzoeken. In het eerste vonden zij een hunner falenbij wien de pastoor de gebeden voor de stervenden opzeide. In dere woning vonden zij het lijk van den tweeden, niet zeven diepe in den hals en het gelaat, terwijl hem blijkbaar iemand op de borst en den schedel verpletterd had. De derde cavalerist, die builen het tas gekwetst, was nergens in den omtrek te vinden. Naar men zcide jj door dc boeren weggesleept en vermoedelijk afgemaakt. De plaats alsnu zonder genade aan alle kanten in brand gestoken. Alleen de werd ontzien en de pastoor met alle achting en voorkomendheid leid, wegens de wijze waarop hij voor den doodelijk gewonden Pruis korgd. RS13 November. De heer Gambetta heeft zich naar Orleans bcge- N persoonlijk hel Loire-leger geluk te wenschen met de herovering fleans. Hij heeft de volgende proclamatie tot de troepen gerigt: «Uw «we pogingen hebben de zege behaald. Frankrijk heeft zijn eerste |osting aan u te danken. Ik acht mij gelukkig uter bclooning daar- de erkentelijkheid der natie te betuigen, welke de regering gedecre- heeft. Onder aanvoering van waakzame, trouwe en waardige hoofden feil de discipline en dc kracht teruggekregen en Orleans op den vijand M met een geestdrift, die het kenmerk was onzer oude troepen. Gij koond, dat Frankrijk volstrekt niet ten onder is gebragt door tegen in, welke het tot dusver in zijne historie niet gekend heeft. Voor- van het land! Gij zijt op weg naar Parijs. Vergeten wij niet, dat op wacht. Gij kent thans den vijand; gij weet dat zijne superioriteit was in het groot aantal kanonnen, waarover hij beschikte. Als sol hebben de Duitschers noch uw moed, noch uwe toewijding. Gij hebt ls« en de lurie der Franschen herkregen, die ons hel vaderland moe- Ipen redden. Met zulke soldalen zal de republiek zegevierend uit den Ie voorschijn treden." (HENCE. 13 November. Men verzekert dal de heer von Delist weigert zich bij een stap van Engeland eu Italic aan te sluiten tot een voorstel 'be treffende hel houden van een congres. De üostenrijksche minister heeft als reden zijner weigering opgegeven, dat dergelijk voorstel volstrekt geen kans heeft van aangenomen te worden, en vooral niet door Pruisscn. Hier was het gerucht iu omloopdat Trochu aan den Paus een brief heeft geschre ven, waarin hjj hem Frankrijks hulp beloofde, zoodra dc oorlog geëindigd zou zijn. Dit gerucht wordt ten stelligste gelogenstraft. TOURS, 12 Nov. OfficieelGisteren zijn te Dreux francs-lireurs met 12 Duilsche curassiers slaags geweest; laatstgenoemden zijn allen gedood of gevangen genomen. TOURS, 12 November. Bij regerings-dcereet is ingesteld een opper-comitc van verdediging voor de departementen' der Rhone-vallei. Het comité heeft in last vestingwerken aan te leggen en de wapeningen te organiseren. BELFORT, 13 November. Na kleine gevechten, zijn Lisle sur Doubs en Clcrval den 12d,n bezet. De mobile garden zijn naar het zuiden afgetrokken, de ondermijnde brug is ontladen; van francs-tireurs is niets te zien. Reeds twee dagen sneeuwt het. BRUSSEL, 14 Nov. De Écho d'Arlon meldt uit den mond van reizigers, lieden ochtend aangekomendal hel bombardement van Thionville begonnen is en de stad sedert gisteren in brand staat. BERLIJN; 14 Nov. Officieel berigt uit Versailles van den !3'l,n. Generaal von der Tann meldt, dat iu de gevechten op den 9,l,n en 11,JC", 42 officieren en 667 man gesneuveld of gekwetst zijn; de vijand verklaart in officieele stukken dat ons verlies 2000 man bedraagt. SAARBRUCKEN, 12 Nov. Volgens berigten uit Versailles van den9dcD, is ook prins Frederik Karei tot Russisch veldmaarschalk benoemd. Parijs houdt zich bij voortduring rustig; de bezetting maakt dagelijks groole excer- citiën op de vlakte vóór het fort Mont-Valérien. Overloopers vertellen dat een grootc uitval voorbereid wordt, liet weder voor Parijs is koud doch ge zond; in het geheel is hel aantal zieken (buiten de gewonden) procentsge- wijze minder aanzienlijk dan bij een gelijk getal troepen in vredestijd. FLORENCE, 12 Nov. Volgens de dagbladen heeft kardinaal Antonelli hij het corps diplomatique een ^protest ingediend tegen de bezetting van het Quirinaal. WASHINGTON, 11 Nov. liet Neger gepeupel heeft de stad Donaldsonvillc in Louisiana (aan den Mississippi) geplunderden den mayor en den plaat selijken regter vermoord. Troepen werden derwaarts afgezonden. De berigten weerspreken elkander. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Met belangstelling heb ik gelezen het verslag van de discussie, in den ge meenteraad den 27,t,n Oct. jl. gevoerd, over de vraag, in hoever de uitvoe ring van fabricage-werken door de gemeente in eigen beheer moet worden gehouden. De quaestie zelve daarlatende, wensch ik mij alleen eene enkele opmerking te veroorlooven omtrent hetgeen de heer Goudsmit daarbij in het midden bragt. Ik moet gulweg bekennendat ik uit zijne woorden weinig licht ontvangen heb en van een man va* zijn erkenden naam meer had hopen te leeren. Wat de vergelijking betreft van de quaestie, die het hier gold, met den fabrikant of neringdoende, die soms om zijn arbeidslui niet te daten ledig loopen met verlies werkt, het vreemdsoortige daarvan werd, geloof ikafdoende door den heer van Ou leren gereleveerd. Ik voeg er alleen bij, dat dè handeling van den fabrikant, waarop dc heer G. wijst, ook volstrekt niet aan philanthropic toegeschreven behoeft te worden. Dat I ook in tijd van slapte de fabriek niet geheel stilsta en een voldoend getal bruikbare werklieden bijeengehouden worde, zal dikwijls voor den fabri kant van groot belang zijn, van zoo groot belang zelfs dat het tijdelijk met verlies werken inderdaad ook financieel boven stilstand verre te verkiezen is. Men behoeft, geloof ik, geen induslriëel te zijn, cm dit te begrijpen. Maar het is het slot der eerste rede van den heer G.waarop ik vooral nader de aandacht wensch te vestigen. Zoo ik het wel begrijp, is de strek king van hel systeem, door den heer G. voorgestaan, dit, dat zoo weinig mogelijk aan werkloonen zal worden uitgegeven en dezelfde man, die dit wil, zegt met blijkbare ingenomenheid: «wij leven niet meer in een tijd. dat wij Leidsche lakens koopen van 20 de cl voor een jas die 30 of 40 jaren moet duren; wij koopen een stof die minder duurzaam is, maar veel minder geld kost, om na een betrekkelijk korten tijd weer wat anders, wal nieuws aan te schaffen." Maar hoe nu, een stuk laken is immers nog geen jas? En zal men niet telkens, als er een nieuwe jas te maken is, wat tegenwoordig misschien 10 maal tegen vroeger eens zal voorvallen, weder op nieuw maakloon moeten betalen? Dat de particulier nu eenmaal zoo met zijn jassen doen wil en misschien in den tegenwoordigen tijd wel moet handelen, laat ik op het oogenblik in zijn waarde, maar wanneer dat wordt aanbevolen en geprezen als voorbeeld, waarnaar de gemeentc-fabri- cage geadministreerd moet worden, dan vraag ik: wat wordt er dan van bezuiniging op werkloonen, die men wil, en waartoe dan over eene kleine bezuiniging, waar men meent die te kunnen vinden, geknibbeld, wanneer toch de gemeente-werken, wegens gedurige hernieuwingen, doorgaande zoo oneindig meer geld dan vroeger zullen vorderen Mij dunkt de heer G. had beter gedaan, de aanbeveling der navolging van het jassen-voorbeeld over te laten aan hen, die gaarne meer uitgeven. Teregt evenwel heeft hij zeker gezegd, dat hetgeen waarop hij wees in den geest van den tegenwoordigen tijd is, gelijk het ook in dien zelfden geest ligt op hetgeen onze voorouders deden steeds met medelijden neder te zien. Het is nu eenmaal de mode, dat wij ons niet .weinig verheffen op onzen tijd en ons veel op vooruitgang laten voorstaan (hetgeen zeker een aangenaam en slreelend gevoel moet geven); maar of de man van zelfstandig oordcel en die zich niet door den tijdgeest, steeds lot overdrijving leidende, laat medeslepen, dien vooruitgang onbepaald en 111 alle opzigten zal toestemmendat betwijfel ik. X. ONDERTROUWD: P. Weijcrs. jm. 23 j. en M. 11. W. Wallejd. 18j. D. van Wijk jm. 28 j. en C. T. Hageman jd. 26 j. C. A. H. den Bezemcr, jm. 29j. en J. M. Schouten, jd. 28 j. E. J. Vunderinkjm. 26j. en L. Outer, jd. 22 j. - B. Blankenberg, jin. 28 j. en J. G. Couvée, jd. 25 j.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3