PER TELEGRAAF. L„ nederleggendie wij met eene vaste band omklemmen, en die wij L| zullen nederleggen zonder Ie strijden. Wij hebben alles gedaan wat feer toelaat, om een einde aan de worsteling te maken; men sluit den listen uitweg voor ons: wij hebben thans alleen nog onzen moed te raad- gen. en werpen de verantwoordelijkheid voor het vergoten bloed op Uien die stelselmatig elke schikking verwerpen; aan wier persoonlijke Lucht nog duizenden van menschen opgeofferd kunnen worden; en die, loneer het ontroerde Europa hel bloedvergieten wil doen schorsen ten L de vertegenwoordigers der natie bijeen te roepen tot het doen van eene ging om den vrede lot stand te brengen, dit schijnbaar bewilligen, maar der voorwaarde dat die noodlijdende bevolking, dat die vrouwen, kinde- t en grijsaards, onschuldige slagtoffers van den oorlog, geenerlei hulp hangen, opdat, wanneer de wapenstilstand afloopt, het aan hunne verde rs onmogelijk zij den vijand te bestrijden, zonder hen van honger te M omkomen. Dat is het, wat de Pruissische aanvoerders zich niet ont- U te antwoorden op de voorstellen van vier groote mogendheden. Wij ipen die mogendheden tegen hen ten getuige, en houden ons overtuigd, I indien hare volken en legers hunne stem even als wij de onze konden brengen, zij deze onmenschelijke staatkunde zouden veroordeclen. Van Ben kant zal het bewind der nationale verdediging, steeds indachtig aan jgewigtige belangen, die het heeft te behartigen, alles doen om eenen kollen vrede mogelijk te maken. Men weigert aan dat bewind het middel IFrankrijk te raadplegen; het heeft Parijs geraadpleegd, en geheel Parijs jjl te wapen om aan Frankrijk en aan de wereld te toonenwat een ku volk vermag, wanneer het zijne eer, zijne haardsteden en zijne onaf- (tkelflkheid verdedigt. Ook het te Tours gevestigde bewind neemt eene meer krachtige hou- g aan. De dagbladen, die zich aan strafwaardige handelingen schuldig (ken, zullen niet vervolgd worden, maarzij zullen het bewind in de nood- kelijkheid brengen den staat van beleg af te kondigen, ten einde hen in Iw.ang te houden. De reglerlijke instructie in de zaak der ongeregeldhedendie in den jjit van 3t Oct. in de hoofdstad hebben plaats gehad, is begonnen Een ptal personen bevindt zich te dier zaken in de gevangenis van Mazas, op tod dat zij pogingen hebben in het werk gesteld om het gezag omver te toen; dat zij zich schuldig gemaakt hebben aan plundering, en dat zij |i meester hebben gemaakt van het rijks zegel. Millièrc, Itlamjui en jurens beeft men nog niet in handen kunnen krijgen. - In den iJJoniteur Vniversel van 7 Nov. is een rapport opgenomen Irekkclijk de duivenpost, waarmede men van Tours naar Parijs depêches overbrengen. Aan alle post- en telegraafkantoren van Frankrijk worden liglen aangenomen. Te Tours worden zij allen verecnigd en, door micros- (ische phothographie verkleindnaar Parijs gezonden. Het maximum depêche is 20 woorden. Uit proefnemingen is gebleken dat elke duif ,1)00 woorden, dus 3000depêches, kan overbrengen, die, voor 50centimes r woord verzonden wordendeeene waarde van 35.000 frs. vertegen- Itrdigcn. -De Con'stitutionvel geeft eene hoogst ongunstige schets van den staat t zaken te Marseille, en zegt dat die stad thans een moordcnaarshol is •orden. Er zijn steden door de Pruissen bezet, wier toestand niet zoo gelukkig is als die van Marseille. De garde civiquc, door den heer Gam- ila ontbonden verklaard, speelt er de baas. Zij bestaat uit twaalf a vijf- in honderd personen, gekleed met eene uniform passende bij hunne be itelen en hunne taaknamelijk een wollen buis van roode of blaauwe |ur, de vrijheidsmuts op het hoofd, pistolen en dolken in den gordel, slenteren op de kadenaan het spoorweg-stationlangs alle wegen die I de stad uitloopenaan den ingang der haven ziet men booten met die rlirikwekkende tronien ronddobberen; uit die booten klinken rcvolutio- re liederen, welke over de reede weergalmen; geen vaartuig hoe klein of hel wordt door heg aangehouden en tot op den bodem doorzocht, bevel voerende generaal is met zijne troepen in de citadel opgesloten ar is hij zonder gemeenschap met de stadzelf zou hij bezwaarlijk an- rs Ie genaken zijn dan over zee met een uit Toulon of ecnige andere ien der kust afgezonden stoomschip, llij is in de citadel opgesloten en Ier goede bewaring. - Verscheidene uit Metz ontsnapte officieren zijn te Tours aangekomen, feens hunne mededeelingen, is de capitulatie door het houden van een krijgs- J voorafgegaandie uit 20 leden bestond en waaraan, behalve de maar alken Bazaine, Canrobert en Leboeuf, al de divisie-generaals deelnamen, ren leden hebben zich in dien raad tegen de capitulatie verklaardwaar- Ier de maarschalk Canrobert en de generaals I.admirault en Deligny ge- imd worden. De generaal Changarnier had slechts eene raadgevende min den krijgsraad. Hel gerucht loopt, dat acht officieren van hel ge ien Rijnleger, die getracht hadden bij de overgave der stad te entsnap- maar in handen der Pruissen zijn gevallengefusilleerd zouden zijn. - Een nieuw soort dagblad is te Parijs opgerigt. Het heeft den vorm I een gewonen brief. De twee eerste pagina's behelzen een overzigl van nieuws, de derde pagina is blank gelaten voor een brief, en op de vierde Ie komt het adres. Deze courant heet Lettre Journal de /'arts, Gazette Absents. - De Rappel zegt dal, aangezien de koning en de kroonprins van Pruis- niet verschenen zijn voor het Groot-Oosten, om ziel»-te verantwoorden lens broedermoord, zij in den ban zijn gedaan. Elk vrijmetselaar is ge- fed hen te straffen. Hel vonnis van een magounieke regtbank is, vol- is dat blad, allerverschrikkelijkst, zoodat Napoleon den Italiaanschen log alleen ondernam, om zulk eene excommunicatie te doen opheffen, die »r de loges van Napels en Milaan was uilgesproken. Pianori en Orsini ren vrijmetselaars. PHVIlOb KV. BERLIJN, 10 November, pe .Xordd. Allg. Zeit. verwacht dat men eerstdaags tot den werke lijken aanval op Parijs zal overgaan. Het is te onderstellen, zegt dat blad, dat de stad zoo veel mogelijk van alle kanten beschoten zal worden, om de belegerden nergens met rust te latenen om den zedclijken indruk van den aanval, die by den groolen omvang der stad anders voor geheele wij ken verloren zou kunnen gaan, algemeen voelbaar te maken. Dit sluit niet uit dat een of meer punten der vestingwerken, voor het geval dal eene for mele belegering noodzakelijk mogt worden, terstond van den beginne af meer bijzonder tot mikpunten van den aanval gemaakt zullen worden. De Staats-Anzeigcr deelt betreffende de stad en vesting Belfort in den Elzas het volgende mede. Zjj mag, zegt het blad, worden beschouwd als een der belangrijkste plaatsen van zuidoostelijk Frankrijk, indien men uit gaat van het standpunt der groote middelen van verkeer, welke zich daar vcreenigen. Als vesting behoort Belfort te worden gerangschikt onder die van de eerste klasse; zij ligt aan de Savoureuse en verdedigt de toegangen tot de Vogezen en de Jura. De citadel is indertjjd door Vauban gebouwd en ligt op een rots, welker wanden bijna loodregtzich verhellen. De stad wordt ook verdedigd door een geretrancheerd kamp, dat 20000 man kan bevat ten en door de zeer sterke forten la Miotte en la Justice, benevens de sedert korten tijd aangelegde werken des Barres en des hautcs Perches. Hierbij moet nog worden gevoegd het zeer sterke kasteel Montbéliard, ge legen op 3 mijlen van Belfort. Het dekt den spoorweg, die door het dal van de Doubs „naar Besangon voert. Buitendien bestrijkt het geschut van Montbéliard verscheidene groote wegen, die het gemelde dal doorsnijden, zoomede een groot gedeelte van het Rijii-Uhóne-kanaal. Met de belegering dier vesting is thans een aanvang gemaakt. In het dagblad der Duitsche overheid te Straatsburg wordt bcrigt dat de heffing der directe en indirecte belastingen in den Elzas regelmatig voort gaat en zeer goede uitkomsten oplevert; dat twee Fransche departementen thans reeds een volledig Duitsch bestuur en administratie hebbenen dat dit in een derde departement spoedig insgelijks het geval zal zijn. Naar men verneemt heeft de minister van eeredienst. de heer von Miihler, aan de professoren bij de katholiek-theologische faculteit te Brcslau, zoowel als aan de overige docenten, die zich tegen het onfeilbaarheids-dogma hebben verklaard zijne ontevredenheid daarover te kennen gegeven. Naar men uit Petersburg meldt, zou bij den rijksraad eene wet in be handeling zijn. welke den diensttijd van 12 lot G jaren vermindert, en zulks als maatregel van overgang tot de invoering van den algemeenen dienstpligt met driejarigen diensttijd en zouder onderscheid van stand. TOURS, 10 November. Verschillende bladen, die te Tours het licht zien, maken melding van belangrijke botsingendie gisteren ten westen en ten oosten van Orleans plaats hadden, en ten gevolge waarvan de Pruissen Or leans zouden ontruimd hebben. De strijd wordt heden voortgezet. ARLON, 10 November. 6000 Pruissen rukken op Monlmédy aan. Er wordt op nieuw een bombardement verwacht, dat elk oogenblik een aan- taug kan nemen. Hél Pruissische leger is op een paar kilometers afstand van Montmédy aangekomen. VERSAILLES, 10 November. Er is eene groote behoefte aan geld onder de mindere klasse in Frankrijk ontslaan. Dit is voornamelijk in de steden het geval en dit is ontslaan doordat de Fransche regering alle gelden, die zich in de spaarkassen bevonden, zoomede de kapitalen der corporatiën en gemeenten die volgens de Fransche wet in de staatskas gedeponeerd moe ten worden, zich toegeëigend en voor den oorlog gebezigd heeft. ROME9 Novomber. De Usserc. Rorn. deelt mede dal de Italiaansche fegering gisteren bezit heeft genomen van het Quirinaal. MUNCI1EN 11 November. Alt-Breisach 11 Nov.: Neu-Breisach heeft giste ren avond gecapituleerd, met 5000 gevangenen, waaronder 100 officieren, en 100 stukken geschut. LONDEN, 11 Nov. De, Daily Telegraph vermeldt een gerucht, uit Bern vernomenvolgens hetw elk Garibaldi zich zou hebben overgegeven. Er zijn echter geene bijzonderheden bijgevoegd. De Standard zegt dat de verant woordelijkheid van het bloed en de menschenslaglingnaar de meeuing van Europa op koning Willem en Bismarck zal vallen. BERLIJN, 11 Nov. Officiële berigtenVersailles, 10 Nov. Bij het voorwaartsrukken van het Loire-leger over den regler Loire-oever voorbij Beaugeney, heeft géneraal von der Tann buiten Orleans den 9llen tegen dit leger eene stelling ingenomenen nadat de sterkste des vijands geconstateerd was, zich strijdende naar St. Beravy teruggetrokken. Versailles, 10 Nov. Generaal von der Tann, die Orleans ontruimde, meldt dal heden geen voorwaartsche beweging van den vijand merkbaar is geweest. BERLIJN, 11 November. Het door Daily News openbaar gemaakte en als authentiek voorgestelde document betreffende de handelingen van keizerin Eugenia sedert hare aankomst in Engeland, wordt van officieuse zijde als niet echt aangemerkt. Inzonderheid worden voor onjuist verklaard de daarin voorkomende mcdedeeling, dat den 15 September een afgezant van Bismarck tot de keizerin was afgezonden, en wat er verder iu voorkomt aangaande den door Pruissen verlangden afstand van grondgebied. FLORENCE, 11 November. De Gazelta d'Italia logenstraft het gerucht, dat de hertog van Aosta een plebisciet als voorwaarde van het aanvaarden der kroon stelde. Hel blad verzekert dal de hertog van Aosta de stem ming der cortes, als een geschiedkundig traditioneel regt bezittende en door algemeen stemregt verkozen, volkomen geldig beschouwt. Esparlero ver klaarde in een brief aan zijne vrienden in de cortes, dal bij afzag van de candidatuur en voor den hertog van Aosta zou stemmen. BERLIJN, 11 November. Een telegram van den koning aan de koningin, Versailles II Nov., bevestigt dat generaal von der Tann, legen eene over- magt strijdende, van Orleans teruggetrokken is naar Toury, alwaar hij zich bij Wittich, prins Albrecht. den vader en den groothertog van Mecklenburg aansluit,

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3