hulponderwijzers:geëxam. 304, toegel. 170, afgew. 134; hulp-onderwijzeressen: geëxam. 116, toegel. 91, afgew. 24, teruggetr. 1. 2". Meer uitgebreid onder wijs, Fransch: onderwijzers: geëxam. 117, toegel. 44, afgew. 73; onderwij zeressen: geëxam. 110, toegel. 80; afgew. 30. Engelsch: onderwijzers: ge ëxam. 23, toegel. 11, afgew. 12; onderwijzeressen: geëxam. 45, toegel. 38, afgew. 7. lloogduitsehonderwijzers: geëxam. 35, toegel. 19, afgew. 16; onderwijzeressen: geexam. 35, toegel. 27, afgew. 8. Wiskunde: onderwijzers: geëxam. 124, toegel. 52, afgew. 67, teruggetr. 5. Teekenen: onderwijzers: geëxam. 44, toegel. 27, afgew. 17; onderwijzeressen: geëxam. 6, toegel. 5, afgew. 1. Landbouwkunde: onderwijzers: geëxam. 2, toegel. 1, algew. 1. Gymnastiek: onderwijzers: geëxam. 22, toegel. 15, afgew. 7; onderwijze ressen: geëxam. 6, toegel. 6. Handwerken: onderwijzeressen: geëxam. 88, toegel. 85, afgew. 3. Te Delft zijn door de polieie in een logement in de Pieterstraat eenige voorwerpen in beslag genomen, die aan valsche geld-munterij doen denken. Deze vond zou in bclrekking staan met het aanhouden hier ter stede van twee personen en de uitgifte van valsche guldens op onderscheiden plaatsen. Te Dordrecht was dezer dagen in eene woning het secreet verstopt, ten gevolge waarvan een metselaar werd geroepen om dit te verhelpen. Deze stootte met zijne lal al spoedig op een vast ligchaam, dat onder in den trechter zat. en hetwelk, naar boven gehaald, het lijk bleek te zijn van een voldragen kind, hetwelk naar gissing een zestal dagen oud was. De zaak wordt onderzocht. Door de directie van hel paleis voor volksvlijt te Amsterdam is thans het aangekondigd Museum van schilderijen geopend en daarmede weder een der belangrijke onderdeden van baar exploitatieplan verwezenlijkt. De beide zalen aan de noordoostelijke zijde van het gebouw zijn daarvoor ingeruimd. In hel voorportaal prijken de borstbeelden van Beethoven. Mozart en van Lennep, de statuetlen van Michel Angelo en Rafaël. liet museum maakt een alleraangcnaamsten indruk. De rangschikking der schilderijen is oordeel kundig en smaakvol, met vermijding van het bonte en overladene, dat groole schilderij-tentoonstellingen dikwijls kenmerkt. Wat de geëxposeerde stukken aangaat, de voornaamste genres zijn goed vertegenwoordigd. Men vindt er merkwaardige voortbrengselen van Pienemanvader en zoonnevens juweelen van Te Gempt, Hollander, Cunaeus, Mertz enz. Met aandoening rust het oog op het portret des stichters van het paleiste meer omdat ook hij, die dat beeld maalde, reeds ter eeuwige ruste is ingegaan, en dit ëéne doek dus de herinnering aan twee verdienstelijke mannen levendig houdt: dr. Sarphati en Moritz Calisch. (A. C.) lil de omstreken van Deventer reizen Duitsclie agenten rond. ten einde werkvolk aan te werven. Zij beloven vrijen overlogl en 1 th. per dag. Te Utrecht heeft eene bijeenkomst plaats gehad van belangstellenden in het tot stand komen van een algemeen vredebond voor Nederland. De vergadering, die talrijk werd bezocht, heeft de volgende besluiten genomen: I". dat er zal zijn aansluiting van alle Nederlandsche vredebonden en vrede- vereenigingen2". dat er zal komen een algemeen Nederlandsóh vredebond, met een hoofdbestuur in den Haag. Verder heeft de vergadering benoemd eene commissie van uitvoering, welke zich belasten zal met hel ontwerpen der statuten. Tot leden dezer commissie werden aangewezen de hh. Asser, de Bosch Kemper, Jolles, Bachiene en Keller van Hoorn. --- In de vergadering der provinciale stalen vaii Friesland, den 9J" dezer gehoudenis o. a. besloten voor buitengewone verbetering van de zeewerin gen van het waterschap der vijf deelen zeedijken binnendijks een subsidie te verleenen van 1/3 der kosten, geraamd op ƒ20640.05. Met opzigt tot liet punt van openbaarmaking van het verhandelde in de vergaderingen der staten, is het besluit genomen aan de redactiën van de in liet gewest ver schijnende nieuwsbladen te kennen te geven, dat zulks aan hen. hetzij al dan niet met gezamenlijk overleg, wordt overgelaten; van de zijde der sta ten zal er echter geen officieel karakter aan worden toegekend. Te Sneek had Woensdag II. een treurig ongeval plaats. Bij de nieuwe r. k. kerk stond de pastoor, de heer II. Kamp, op een der gemetselde bogen, waarop het gebouw rust, met een arbeider te praten; een zwaar stuk bout moet aldaar op hem neergevallen zijn. Althans hij viel bewuste loos neder, en hoewel dadelijk geneeskundige hulp werd verleend, is hij kort daarna overleden, waarschijnlijk ten gevolge van eene hersenschudding. De overledene was een man, die de algemeene achting genoot. Het antwoord nopens de afdeeling r. k. ecredienst luidt in den aan hef als volgt Bij kon. besluit van 29 Oct. 1870 Staatsblad ir. 173) zijn de kon. besluiten van 29 Julij 1868 Staatsbladen n" 115 en 116) inge trokken en de beide afzonderlijke afdeelingen voor de cerediensten opgehe ven. Hierdoor komen de ontworpen hoofdstukken IV li en Vil C der staats- hegrooling voor 1871 te vervallen. De uitgaven voor de toepassing van art. 168 der grondwet gaan alsnu over tot hoofdstuk VII H. Tot het verrigten echter der werkzaamhedenbij bet eerste lid van het voormelde kon. besluit van 29 Oct. jl. aan den minister van justitie opgedrpgen zal een personeel van drie ambtenaren voorloopig worden gevorderd, gekozen uit hen, die tot dus verre met die werkzaamheden bij de twee afdeelingen voor de zaken der eerediensten belast waren. De omstandigheid, dat het locaal van het departement van justitie geenc ruimte aanbiedt om voormeld personeel met de archieven, registers, bibliotheek, enz. behoorlijk te plaatsen, maakt het noodig het rijksgebouw in de Nobelstraat voor die plaatsing te bezigen. Daar echter een deel der ambtenaren van de aldeeling voor de zaken der r. k. eeredienst naar het depart, van financiën overgaat, zal de daardoor in voormeld rijksgebouw verkregen ruimte dienen tot plaatsing der bureaux eu archieven van den hoogen raad van adel. 's GRA VENflAGEII November. De heer L. G. van de Werkenontvanger der iii- en uitgaande reglen te Nieuw-Schoonebeek (Drenthe) is benoemd tot ontvanger der directe be lasting te Schimmel (Limburg). Bij de stemming over hoofdstuk II der Ncd. Indische begrooliiig voor 1871 (uilgaven en middelen), die gisteren door de eerste kamer der staten, hcncraal werd verworpenwaren afwezig zes ledenzijnde de liccrenVer. schoor, Schiinmelpenninck van der Oije, Pliilipse, Viruly en Michiels vu Kessenich, terwijl de heer J. K. baron van Goltstein, laatstelijk tot lid die vergadering benoemd, nog geen zitting heelt genomen. - Dc burgemeester heelt in de jongste zitting van den gemeenteraaj alhier medegedeelddat het museum .van moderne kunst is verrijkt do» aankoop ecner schilderij van wijlen Hub. van llove, «eene synagoge" en di bovendien aan die verzameling werden geschonken: door mejufvr. Huyseri alhier eene schilderij van wijlen II. A. de Bloeme, //een studiekop;" en dooi den lieer W. Gooi, eene schilderij van wijlen diens zoon T. S. Gooi, voor stellende: «Cbactas en de kluizenaar Aubry, bij het lijk van Attala." KUITK.NLAMKSCIIK IMOUKJTK.N. BELGIE BRUSSEL, 10 November. Een dagblad van Arlon deelt eenige bijzonderheden mede omtrent dt toestand van Metz en omstreken. De Pruissen hebben alles wat vervoert® was, en daaronder het vee, de paarden, granen en fourrages, medegevow Het dep. van dc Moezel wordt geacht voor een tijdsverloop van 20 jari geruïneerd te zijn; de wijngaarden zijn meerendcels zoozeer vernield ofb schadigd, dat zij in geene zes jaren vrucht kunnen voortbrengen, en dei bet platteland voorhanden zijnde voorraad wijn is geheel opgedronken. Ni alleen heeft de streek, waar de gevechten van Augustus en van Septei ber geleverd zijneene groote verwoesting ondergaanmaar ook in di verren omtrek van Metz en van hare forten zjjn allcrwege de hoevei villa's en kasteelen geslecht en de tuinen en bosschen omvergebakten i stad zelve beeft door de inlegering van zooveel krijgsvolk en paarden nocmclijk veel geleden. De kerk van Onze Lieve Vrouwe van Pamela, in 1238 te Audenaerl gebouwd, was van binnen geheel beschilderd door Arnold de Rinche. Nj men beweerde, waren die schilderingen een voorbeeld van uitvoeringi smaak. Thans heeft men ze geheel ontbloot en dc overtuiging gekrege dat ze onder de schoonste Vlaamsclic schilderwerken van dien aard kun» gerangschikt worden. ENGELANO. LONDEN, 10 November. De Globe wijst op hel ondoelmatige van de bepaling dat al het i ziekte verdacht vee, bij aankomst in de haven, moet afgemaakt wordi Dit moest niet plaats hebben, want thans werkt men er toe mede datl vleesch in consumtie wordt gebragt. De correspondent van het Daily News in Garibaldi's hoofdkwarl hangt een allertreurigst tafereel op van den toestand der troepen onder 1 bevel van dezen generaal. Het gaal er allerzonderlingst toe. Een gti aantal lieden melden zich eiken dag aan, en aller verlangen is om om dellijk tot generaal of kolonel ol minstens tot adjudant te worden aa Meld; met eene diepe verachting wijzen zij het voorstel van dc hand, als gewoon soldaat te doen inschrijven. Zijdie te vergeefs naar den i ciersrang dingen worden boos, en niet zelden gebeurt hel, dat zij zich ven tot den door hen begeerden rang verheden, de insignes aanschaffen die openlijk dragen. Een correspondent van genoemd blad schrijft uit Metz: Een bei dat de Fransche troepen geenszins met den hongersnood bedreigd werdi is, dat de forten opgevuld waren met levensmiddelen. Dit feit kan niet twijfel worden getrokken. Ik heb persoonlijk den voorraad provision, bet fort S'. Quenlin aanwezig, in oogcnschouw genomen; en ik kwam n doende tot de overtuiging dat een garnizoen'sterk genoeg voor dc verdt ging van hel fort, maanden lang geproviandeerd was. Maar ik zie liie nog geenszins het bewijs dat Bazaine willens en wetens valsch spel speel Zijn handelwijze is verklaarbaar genoeg, althans wanneer men haar uit,i militair oogpunt beschouwt. lu een brief uil Shanghae van 15 September wordt gezegd, dal Fransche zaakgelastigde, de heer dc Rocliechouartzich door het uitbrel van den oorlog in een zeer moeijelijke stelling gebragt ziet. Hij heeft melijk na den moord van Tientsin een hoogen toon aangeslagen en zei steunende op onmiddelijke hulp uit Frankrijk, een datum vaslgesld waarop aan zijn eisehen zou moeten voldaan worden. Wegens de gebeur nissen in Europa niets van zijne regering vernemende, heeft hij echtert na dien dag nog onderhandeld, in de stellige verwachting spoedig totkrai jige maatregelen te zullen worden iu staat gesteld. Het kon wel niet t ders of dit gedrag moest aan zjjn prestige iu de oogen der Chinezen zeerste schaden. F11AX KR IJK. In de circulaire, door den heer Favre aan Frankrijks vcrlegenw digers in iiet buitenland toegezondenwaarvan de strekking reeds is n» gedeeld, zegt bij nog betreffende het niet tot stand komen van den waf stilstand: Wij weten niet hofe de neutrale mogendheden zullen oordee over de zoo hoogmoedige verwerping van hare voorstellen misschien zal zij eindelijk de oogen openen voor hetgeen zij van Pruissen te verwacl zouden hebben indien het door de overwinning heer en meester wierd i al zijne oogmerken verwezenlijkt zag. Wat ons betreft, wij vervullen efl j gebiedenden maar eenvoudigen pligt, door ons met volharding te lioui aan haar voorstel van wapenschorsingals liet eenige middel om door e nationale vergadering te doen beslissen omtrent de eisehen, welke dei daden van het keizerlijke gouvernement den vijand veroorloofd hebben i i te doen. Pruissen, al het hatelijke van zijne weigering gevoelende, tri liet te bedekken door uitvlugten, waardoor niemand zich zal laten mis den. De vordering, dat wij ons eene maand lang onze levensmiddelen den laten ontnemen, staal gelijk met de vordering dat wij de vvaptt

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2