LEIDSCME COURANT. «870. ZATERDAG 12 NOVEMBER. N 2G7. STADS-BER1GTEN. BINNENEANDSCJIE BEBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.5Ü 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.] De prijs der Advertcntiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 19 blad 24) der Handelingen - den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 289 der Algemecne Policieverordening, vastgesteld den 24»,tn ctober 18G7 Brengen Dij deze ter kennis van de ingezetenen, dat door hen aan rooi- eesfers dezer gemeente is gelast om dezer dageu eenc schouw te houden de branderijen, distilleerderijen, mouterijen en hare zolders, ten einde na t gaan of de vuringen, distilleerketels, helmen, stutten, rollagen en alle crktuigen en gereedschappenin die werkplaatsen voorhandenin dier lege- zijn ingcrigt dat alle gevaar voor brand zooveel mogelijk verme en wordt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. RRANDELER, Burgemeester. Leiden, 11 November 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 11 November. Dezer dagen is rondgezonden het verslag van het hoofdbestuur der pidsche maatschappij van weldadigheid, over liet afgeloopen boekjaar. Blij- dat verslag mag die maatschappij zich in eenen vrij gunstigen toestand 'heugen. De wijziging die heeft plaats gehad in de verdeeling der gelden hulpbehoevenden heeft aan de verwachting voldaanzoodat men nu met Ifde geld meerder werkelijke hulp heeft kunnen verleenen dan vroeger geval was. Gelijk men weet wordt thans een deel der gelden aange- ind om personen of huisgezinnen, die door ziekte, sterfgevallen oi andere pen inel ondergang worden bedreigd, zoo mogelijk met krachtige hulp redden, en ook een deel bestemd voor opleiding en onderwijs, tol goed- aking van kosten van uitrusting en plaatsing van jongelieden in een he ep enz Ondersteuning van schamele armen, die buiten verdiensten zijn, imt eerst in de laatste plaats voor. liet voorkomen van verval tot armoede jlt op die wijze het hoolddoel der maatschappij. Voor hh. medewerkers taak echter daardoor wel ecnigzins mceijclijker geworden. Tot leden van bet hoofdbestuur werden gekozen de heer J. van Ilcukclom iredend lid, en de heer II. C. llartevelt, in de plaats van den beer mr, S. sseringdie door drukke bezigheden werd verhinderd eene herbenoeming ïi te nemen. Be in het afgeloopen boekjaar uitgedeelde som bedroeg ƒ4127.04, verdeeld i volgt: onderw jjs en opleiding ƒ158.15; geneeskundige hulp ƒ273 04; lelijke hulp ƒ473; vaste ondersteuning aan oude lieden 1033; tegemocl- iining aan schamele armen, weduwen met kinderen en gebrekkigeu 2189.25. lor de aldeeling Arbeid kon een afwisselend personeel van 240 tot 270 lortdurend bezig worden gehoudenaan arbeidsloon werd dientengevolge betaald ƒ17952.08. Verblijdend is bet te vernemen dat hetzelfde aantal rsouen gedurende den aanstaanden winter onafgebroken werk zal kunnen de bestellingen daartoe waren reeds ontvangen, hulpbank verkeert in eenen bloeijenden toestand en oefent blijkbaar i gunstigen invloed uit. liet aantal leeners neemt gaandeweg toe, zoodat het afgeloopen jaar aan 481 leeners de belangrijke som van ƒ51100 trd verstrekt, in sommen van 10 tot ƒ400. Van de bevoegdheid om mmen groolcr dan ƒ200 te leenen werd spaarzaam, maar toch meer dan neger gebruik gemaakt. De leeners voldeden over het algemeen vrij stipt n hunne verpliglingenwant op eene som van ruim 51000 moet een be ng van ƒ126 aan boeten onbeduidend genoemd worden. De financiële sultaten van de operatien der bank waren dan ook gunstig. Het verslag van de werkzaamheden der maatschappij maakt over het al- hneen eenen gunstigen indruk. Moge zij bij onze stadgenooten cp nieuw ondersteuning vindendie zij zoozeer behoeft om voort te kunnen gaan op li ingeslagen weg, en velen tol zegen te zijn. Gisteren avond had in de Pieterskerk alhier de aangekondigde orgel speling plaats. Daar de opbrengst voor eeif goed doel moest strekken tóen de heeren J. Godefroy, organist van genoemde kerken A. J. Wet- nsmuziek-directeurhunne welbekende talenten geheel belangeloos voor ie uitvoering aangebodenen deed het met zorg gekozen programma al ts schoons vermoeden, toch werd deze verwachting door de uitvoering wc overtroffen. Heerlijk klonken de melodicusc toonen van het Avondlied van Schumanndoor dc meesterhand van deir heer Weircns aan de viool ontlokt, door het statige kerkgebouw. In diepe stille volgde de talrijke menigte het schoone spel van den heer Godefroy in dc Orgclsonate van van Eyken, waarin hij in het bijzonder in de tcedcrc en aandoenlijke toonen van het Adagio zich in zijne ware kracht deed kennen. In bel Larghetto van von Beethoven wist hij zijn gehoor te boeijen en op treffende wijze de melancholische ideën weèr te gevendie den grooten maestro bezielden. Gok de uitvoering van het Largo van Bach, door den heer Wetrens, was schoon en maakte zigtbaar eenen diepen indruk. Over het geheel mag de uitvoering van het programma als uitermate wel geslaagd beschouwd worden en hebben dc verdienstelijke executanten daarmede alle aanspraak op de erkentelijkheid van het publiek verworven. Aangenaam is bet ons nog te kunnen mededeclen dat het concert ook in materieelen zin goed is geslaagd; meer dan 700 personen woonden de uitvoering bij. Heden morgen had hier het volgende ongeluk plaats: Zekere I. B. en J. waren bezig in een pakhuis aan den Ouden Rijn met hel stapelen van turf: op eenen hoop turf staande zakte deze in, waardoor zij tegen den grond sloegen; eerstgenoemde brak een arm en dc ander werd aan het hoofd verwond. Men meldt ons van Voorscholen: Woensdag avond werd de eerste winlervergadering gehouden van het departement Voorschoten der maat schappij tot Nut van 't Algemeen. Had men het voorgaande jaar door wel willende hulp van de bewoners een voldoend lokaal voor die vergaderingen, thans hebben wij daartoe eene uitmuntend net ingerigte zaal. De heer Steengracht van Duivenvoorde, wetende dat er in de gemeente behoefte was aan een eenigermate ruim lokaal voor publieke bijeenkomstenkocht voor dat doel dit jaar een huis in liet midden van het dorp, heeft dat doelmatig laten verbouwen, ontzag geld noch moeite, om niet alleen een goede zaal te verkrijgen, maar ook een zooveel mogelijk doelmatig ingerigt gebouw, waar tevens gelegenheid is lol plaatsing der volks-bibliolhcek. Hem werd daarvoor dan ook voor alles door den heer Sluiter regtmatige hulde tocge- bragt. De avond werd door welgekozen muziek en door goede voordragten opgeluisterd. De ruime zaal was meer dan vol. Ten half 11 ure ging ieder welvoldaan huiswaarts. Dc maatschappij tot Nut van 't Algemeen was dezen avond voor dc vele aanwezigen nuttig geweest. Het Staatsblad n°. 174 bevat hel kon. besluit van 5 Nov. jl.hou dende bepalingen omlrenl de benoeming van decommissieii, bedoeld in art. 13 der wet van 1 Junij 1865, regelende de voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van geneeskundige, apotheker, hulpapolheker, leerling-apothe ker en vroedvrouw. Volgens dal besluit worden de leden en de plaatsver vangende leden dier commissiëu door den koning benoemd jaarlijks en wel voor den duur van één jaar, aanvangende op 1 Augustus. liet Staatsblad n". 175 bevat het kon. besluit van 5 Nov. jl.tol wij ziging van het kon. besluit van 10 Maart 1867, houdende vergunning tot splitsing van de natuurkundige en geneeskundige examens, bedoeld in de artikelen 4 en 5 der wet van 1 Junij 1865. In het besluit van 10 Maart 1867 wordt in plaats van bet woord «voorjaarszitling" overal gelezen »na- jaarszitling" en iu plaats van de woorden "de najaarszitting," "eene vol gende zitting." Iu art. 4 wordt in plaats van «voorjaarsexamen" gelezen "eerste gedeelte van het examen." De lieer J. W. Rösener Manz, te Arnhem, heeft aan gedeputeerde sta ten der provincie Zuidholland te kennen gegeven, dal hij zjjnc woonplaats naar die gemeente heeft overgebragt, waardoor hij het in art. 17 der pro vinciale wet onder anderen gevorderd vereischlc van inwoning in de provincie Zuidholland heeft verlorenen alzoo volgens art. 23 dier wet ophoudt lid der provinciale staten te zijn. Gedep. staten hebben alsnu bepaald dat: 1°. de verkiezing ter vervanging van den heer J. VV. Rösener Manz, als lid der provinciale staten zitting gehad hebbende voor liet hoofdkiesdistrict Alphen, en# die als zoodanig in het jaar 1871 moest aftreden, zal plaats hebben op Dingsdag den 29,tcn November 1870; en 2". wanneer eene her slemming mogt worden vereischl, deze zal geschieden op Dingsdag 13 De cember daaraanvolgende. De Wekker behelst een staat van den uitslag van liet najaars-examen over 1870 in dc verschillende provinciën. Daaruit blijkt, dat 1». voor de vakken van het lager onderwijs zijn geëxamineerd 216 hoofd-ondcrwijzers, waarvan zijn toegelaten 85, afgewezen 123, teruggetrokken 8; hoofd-onder- wijzeresscn: geëxam. 21, tocgel. 14, afgew. 7; liuis-onderwijzers: geëxam. 1, toegel. 1, afgew. 0; liuis-ondcrwijzcrcsscageëxam. 11, loegel. II, afgew. 0;

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1