PEK TELEGRAAF. 1 «nomen, moesten zij vervangen worden- en het bewind heeft gemeend L°te handelen wanneer het aan de stedelijke overheidspersonen het gezag Lliafte, hetwelk uit eene volkskeuze voortvloeit. L Het bewind der nationale defensie te Parijs heeft 40000 fr. toegestaan )r het maken van eene nieuwe soort van luchtballons, die door middel ieen roer, uit eene soort van driekant zeil bestaande, bestuurd kunnen rjen. De heer Gambetla heeft bepaald, dat, uit aanmerking van de beperkt- 0 iet Fransche artillerie in verhouding tot die des vijands, elk departe- [t binnen een tijdsverloop van twee maanden een getal batterijen zal ■ien leveren, berekend naar den maatstaf van ééne batterij voor elk hon- ■ddnizental zielen der bevolking. Die batterijen zullen van paarden en 1 a[ bet vereischte materieel en personeel voorzien moeten zijn. De eer- batterij zal in elk departement binnen eene maand tijds gereed moe- wezen. De zoon van wijlen den heer llaroche, kolonel bij een bataillon mobile 0e> is bij de verdediging van Ie Bourget gesneuveld. Toen het bataillon jet punt was van omsingeld te worden, noodigde hij zijne officieren uit b terug te trekken, tevens te kennen gevende, dat hij niet wilde jten. haar hij bij zijn besluit bleef volhardenzag men zich genoodzaakt g met 9 manschappen4 onderofficieren en een 2Jcl> luit.die weigerden b van hem te scheidenaan zijn lot over te laten. Alstoen snelde hij jrwaarts, totdat hif de'vijandelijke gelederen op omstreeks twintig schré- Igenaderd was, hield toen stand, wenkte zijne hem volgende krijgsmak- ts een vaarwel toe, en gaf met zijnen revolver vuur op den vijand. Een Indelijke kogel maakte daarop terstond een einde aan zijne leven. PRITISI ENT. BERLIJN, 9 November. e Prov. Corr. meldtDe rijksdag zal vermoedelijk tegen 20 Novem- bijeen geroepen worden, ter beraadslaging over eene voordragt tol ver- i voorziening in de oorlogsbehoeftenen over de intrede der Zuid-Ouit- I staten in den bond. Op de toetreding van Baden, Hessen en Wurtem- r beslaat bepaald uitzigt. Over de betrekkingen met Beijeren wordt nog trbandeld. - De Nordd. Allg. Zeil. is van meening dat men in Frankrijk overal volle overtuigd is van het nutteloozc van verderen tegenstand, maar liet voorzetten van den oorlog alleen daaraan te wijten is dat er thans Frankrijk geene regering bestaat, maar alleen partijen, die het bewind banden willen hebben en die niet van het sluiten van den vrede willen ren, omdat zij meenen daardoor hunne kansen voor de toekomst op het le zetten. Alleen eigenbelang doel hen den oorlog voortzetten, ïjj weten niet, zegt genoemd blad, wanneer men zal beginnen met de zenaars door een bombardement lot een beter inzigt te brengen; maar zal het wel niet meer duren. De verplaatsing van het hoofdkwartier bet 13J° armeecorps naar het kasteel Le. l'iple kan welligt beschouwd Én als een bewijs, dat de insluitingslinie rondom Parijs reeds enger zamengetrokken en met de active operation spoedig een aanvang zal (den gemaakt. Het genoemd kasteel ligt ten zuid-oosten van Parijs, in labjjheid van het stadje Boissy St. Leger, aan den straatweg van Parijs r Helun. Ten gevolge van de capitulatie van het fort Morlicr zal de vesting ■Breisach zich spoedig moeten overgeven. Het fort Mortier is een ge- icheerd werk der vesting Neu-Breisach. Het ligt nog geen half uur gaans die plaats en slaat daarmede onder bevel van dcnzelfden kommandant. eger was het een voorwerk van Alt-Breisach. Toen deze vesting in 5 opgeheven en daarentegen Neu-Breisach versterkt werd, hebben de Bschen hel fort Mortier, hetwelk aan de zijde van Alt-Breisach open lag, ceu gesloten fort gemaakt, meer bepaaldelijk lot dekking der Rijn-pas en van den straatweg lusschen- Alt- en Neu-Breisach. Deze laatste is thans, ten gevolge der overgave van het fort, aan het oostelijk il ongedekt en zal het daardoor niet lang meer kunnen uithouden. - Wegens het misbruikhetwelk van het kenteeken van hel Roode Kruis (It gemaakt, zijn de volgende maatregelen verordend: liet teeken mag anders worden gedragen dan aan den arm; dus niet aan de muts, gelijk indoen. De witte armband met het Roode Kruis, zelfs gestempeld, geldt overal meer als bewijs van vrije passage in de Fransche landstreken, door üuitsche troepen zijn bezet. Overal waar de toelating tot eene passage niet wenschelijk is, inzonderheid bij voorposten, zijn de gen- men en militaire autoriteiten geregtigd, den drager van hel teeken te iligtcn tol het verlootten van een schriftelijk bewijs dat hij werkelijk het Roode Kruis behoort. Wie van zoodanig bewijs is voorzien, heeft rom nog niet het regt tot het eisehen van voertuigen enz., maar behoort elke zoodanige opeisching een bewijs van eene daartoe bevoegde auto- iit over te leggen. De militaire overheden zullen inzonderheid moeten let- op de niet-Duitsche personen, die het teeken dragen. Zij die zich niet deze bevelen schikkenzullen als verdacht aangehouden worden. -,be spoorweg van Remilly tol Metz was zeer spoedig na de capitulatie steld en kon onmiddellijk voor het vervoer der krijgsgevangenen over irbriicken naar Duilsehland in dienst gesteld worden. _Een der eerste inen bragt een voorraad zwarte en witte olieverf mede om de Fransche wen allerwege door de Pruissische te vervangen. Hoewel de gedurende insluiting van Metz nieuw aangelegde lijn van Remilly naar Poul-a-Mous- i thans gemist zou kunnen worden, heeft men echter, valgens de Köln. tl., besloten om dien zijtak in stand te doen blijven en le bevestigen, ir de afstand van Saarbrücken naar Nancy over dien weg aanmerkelijk kort wordt. Haar ten aan genoemd blad meldt zag men voor de ramen van boek- idelaren te Metz een werkje, dal dienen moest als handleiding voor de Fransche soldaten bij hunnen zegelogt in Duitschland. Het draagt den titel; «-Gids voor den Franschen soldaat in Duitschland" en beval de Duilsche ver taling van een aantal vragen en bevelendie men veronderstelt dat een sol daat van een overwinnend leger doet; b. v.In het kwartier. Weg vanhier! Al de meubels er uil! Breng ons brood, kaas, cijeren, ham, spek! Wij zullen deze kippen, duiven en eenden slagten! Braad ze voor ons! Een flescli! enz. enz. De Duilschers kunnen omgekeerd nu veel nut van dit werkje in Frankrijk trekken, BERLIJN, 9 November. Bij de verkiezingen alhier behaalde in drie dis tricten de Fortschritt-partij volkomen de overwinning. In hel eerste district hebben echter vele candidaten der conservatieven de meerderheid gekregen, zoodat men daar van het resultaat nog niet zeker is. In Maagdenburg, Frankfort, Wiesbaden en Hanover behaalden de liberale partijen de zegepraal. VERSAILLES, 9 November. De zeven personen, die met de buit gemaakte drie luchtballons in onze handen zijn gevallen, zijn, om door den krijgsraad te worden gevonnisd, naar vestingen in Pruissen gebragt. De papieren, welke bij hen gevonden zijn, compromitteren eenige diplomaten en andere personenaan wie men uit achting voor hunne betrekking en in vertrouwen op hun eergevoel had toegestaan met het bewind te Parijs te corresponderen. VERSAILLES, 9 November. De vierde divisie bevond zich den 3lle" reeds in de omstreken van Versailles; de derde was le Chateau Thierry aangeko men prins Frederik Karei zelf bevindt zich le Commercy. FLORENCE, 9 November. Men verzekert, dat de heer Minghetli de stel ligste verzekeringen medebrengt omtrent de gunstige gezindheid van het Weener kabinet ten opzigte van de politiek van Italië in de Romcinsehe quaeslie. BRUSSEL, 9 November. Men verzekert, dal bij het bureau der kamer ecu voorstel van wet is gedeponeerd, waarbij het lager onderwijs verpligt wordt verklaerd. SAARBRÜCKEN, 9 November. Berigten uil Versailles melden, dat de baron von Werder, militair gevolmagtigde van Pruissen bij het Petersburger hof, in het koninklijk hoofdkwartier is aangekomen en aldaar cenigen tijd zal vertoeven. De aartsbisschop Ledochowski uit Posen is tc Versailles aan gekomen. Eenige hooge ambtenaren.der vroegere regering te Versailles zijn wegens geheime gemeenschap met Parijs en wegens weerspannigheid tegen de vorderingen van hel Pruissische bestuur in hechtenis genomen. In een bij Verdun opgevangen luchtballon bevonden zich verscheiden Engelschen, die voorgaven uit Parijs te zijn gevlugt. Een bij hen gevonden groot pak brieven is aan den grooten generalen staf ter hand gesteld om doorzocht te worden. BERN, 9 November. Volgens berigt van den Zwitserschen troepen-kom- mandant Brunhut zijn de Pruissen heden Mont-Beliard binnengerukt. De Bund meldt, dat Garibaldi met de francs-tireurs overhoop ligt. HAMBURG, 9 Novemher. Aan de Börsenhalle wordt uit Cuxhafen van heden avond 0 uur officieel medegedeeld; Volgens geloofwaardige berigten fs de Fransche vloot, 30 schepen sterk, de Noordzee binnengekomen. De scheepvaart op de Elbe houdt dientengevolge op; alle bakens en vuren zijn verwijderd en de loodsen mogen niet meer uitgaan. LONDEN, 10 Nov. De lord-mayor gaf heden een banket, bij welke gelegenheid de lord-kanselier en de heer Gladstone het woord hebben ge voerd. Beide verdedigden nadrukkelijk het gedrag van Engeland in de onzijdigheids-quacstic. Lord Granville schetste daarna de pogingen door Engeland gedaan om den vrede te verkrijgen, die, gelijk-hij uit de beste bron kon verzekeren, door Pruissen volstrekt begeerd werd. Engeland alleen, zonder medewerking van andere mogendheden, heeft het denkbeeld van een wapenstilstand aan de hand gedaan, nadat Frankrijk geweigerd had dien regtstreeks aan Pruissen te vragen. Lord Granville voegde er bij dat de bijzonderheden der onderhandelingen te Versailles hem nog onbekend zijn, en verklaarde- "Engeland verlangt Duitschland sterk en vereenigd te j zien, maar is tegen een te grootc vermindering van Frankrijk. Engeland begeert levendig den vrede en zal al het mogelijke doen om dien te be werken." - PARIJS, 8 November. Ilet Jonnial off. bevat eene circulaire van Jules Favre aan de vertegenwoordigers van Frankrijk in het buitenland. De in houd van dit stuk komt hoofdzakelijk neder op het volgende: "Het verwerpen van den wapenstilstand door Pruissen bewijst een keer te meer dat Pruissen den oorlog voortzet, eeniglijk met een strikt persoon lijk oogmerk en zonder zich le bekommeren om het belang zijner onderda nen, voornamelijk van dat der Duilschers welke hel in zijn gevolg mede- sl eept. Pruissen beweert lot den oorlog genoodzaakt te zijn door onze weige ring twee provinciën af te staan, welke wij niet willen .en niet kunnen opgeven. In werkelijkheid wil het ons vernietigen, om voldoening te ver schaffen aan de eerzucht van één man, die het roer van staat in handen heeft. De opoflering, waartoe de Fransche natie thans genoodzaakt is, strekt in het belang van de handhaving der magt van de mogendhedendie koelbloe dig dat offer willen voltooid zien, en zich verwonderen dat wij weigeren hare medepligtigen te zijn, daar zij ons overlaten aan de verzwakking welke hare diplomatic ons raadt." Vervolgens zet Favre de handelwijze van Pruissen uiteen. Hij betoogt dat het provianderen een noodzakelijk gevolg is van de wapenschorsing. Een wapenstilstand zonder proviandering zou zijn een capitulatie, waarvan het tijdstip reeds vastgesteld ware en zonder eer en zonder hoop. Door de .proviandering te weigeren, weigert Pruissen alzoo den wapenstilstand, «en," zegt Favre, "niet alleen het leger, maar geheel de Fransche natie wil Pruissen vernietigen, door Parijs aan de afgrijselijkheden van den honger prijs te geven.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3