met persoon en werken, gedurende 20 jaren; die rede, die mij daarenboven zooveel goed heeft gedaan, omdat ik meer dan een ander weel (op grond van langdurige ervaring) dat vriendschap of welke persoonlijke betrekking ook dien man niet zou weerhouden te zeggenhetgeen hij volkomen waar acht. De heer van Twist heeft teregt de quaestie genoemd: de quaeslie van het incident, liet was een incident in tweeërlei zin. De vraag, die door mij in de tweede kamer moest behandeld worden, werd geheel incidenteel ge daan. Een spreker stond op, wenschte beschouwingen voor te dragen tegen den maatregel en vroeg: staan wij reeds voor een voldongen feit? Indien dit het geval waszou hij niet voortgaan met spreken. Daarop heb ik ge antwoord zoo kort mogelijk, dal men niet stond tegenover een fait accompli. Ik kon niet anders dan kort antwoorden, omdat ik den spreker niet kon verhinderen zijne rede voort te zetten en den maatregel te behandelen. Eerst later zou de beurt aan mij komen om alle punten te behandelen. Maar het was ook een incident in een ander opzigt, want het bekend worden der afkondiging van de ordonnantiën was een incident, was voor mij eene alleronaangenaamste verrassing. Wat zal ik nu van dit incident zeggen? Ik meen voldaan te hebben aan den pligt der ministeriele verantwoordelijk heid. Ik heb medegedeeld al wat ik wist; al wat ik zeggen kon, heb ik getrouw uiteengezet; in de stukken alles medegedeeld wat op dat onder werp betrekking heeft. Eu wat mij nu betaamt? liet oordeel der kamer af te wachten. Dat er leden zijn die uit mijn exposé, tegen mijn zin, ge volgtrekkingen afleiden, ik kan het niet helpen. Ik eerbiedig het regt van ieder lid om uit mijne woorden alle mogelijke gevolgtrekkingen af te lei den, maar ik vjndiceer voor mij ook het regt om te zeggen; de feiten geven tol uwe gevolgtrekkingen geen aanleiding; ik vindiceer voor mij het regt het bewustzijn te hebben dat al die bijgedachten, die men in mijne rede gezocht heeft, niet in mij zijn geweest. Vervolgens trad de minister in eene beantwoording der bedenkingen, die door onderscheidene leden legen zijne verdediging waren ingebragt, waarbij hij aan de kamer den ernst igen raad gaf zich niet te laten meêslepeu tot verwerping van de begrooting om redenen daar buiten gelegen en die be grooting niet te maken lot een veld van polilieken strijd. Daarna behan delde hij nog eenige punten nopens de begrooting in het algemeen. De hh. Messchert, van Rhemen. Cremers, llartsen en van Nispen kwamen nader op hunne bedenkingen terug. Men kon met toegeven dat de schuld in deze alleen op den gouverneur-generaal moest geworpen worden, en wel zonder hem te hebben gehoord. (Per telegraaf.) Hoofdstuk I der Indische begrooling (uitgaven in Neder land) is aangenomen met 19 tegen 12 stemmen; hoofdstuk II (uitgaven in Indië. waarbij het gewijzigd Preanger-stelsel is opgenomen) is verworpen met 17 tegen 16 stemmen; middelen in Nederland aangenomen met 23 te- gan 10 stemmen: en middelen in Indië mede verworpen met 17 tegen 16 stemmen. De stemming over de verworpen hoofdstukken was als volgt: Voor: de hh. Joost van Vollenhoven, Storck, BlankcnheyinvanJBylandt, Duymaer van Twist, van Swinderen, (lost Jordens, Schol. Smit, de Vos van Steenwijk, Fransen van de Putte, Geertsema, Eysinga, Hein. Nobel en de voorzitter. Tegen: de hh. van Meeuwen, van Nispen, Messchert, Pilé, Hartsen Tonckcns, van Rhemen, Verschuir, Huydecopcr, Rahusen, Reerenbroek, Cremers, Sassen, van der LekdeClercq, van Pallandt, vanYsselt en Hengst. De kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Gisteren avond werd in Diligenlia eene openbare algemeene vergadering gehouden der Nederlandsche vcreeniging tot afschaffing van sterken drank. Die vergadering was belegd door het hoofdbestuur, maar strekte tevens tot herdenking van de 25-jarige vestiging der afdeeling 's Gravenhage. De zaal Diligeutia was lot dat einde fraai gedecoreerd. Drie namen prijkten nabij het spreekgestoelte, het waren die van Bolderman, dr. Jeltes en ds. Huyde copcr, drie der oprigters van deze vcreeniging, die niet meer tot het rijk der levenden belmoren, liet voorzitterschap dezer vergadering werd bekleed door den president der vcreeniging jhr. J. L. de Jonge, die de vergadering ir.et een gepast woord opende en een welkomstgroet rigtte tot allen, die door hunne tegenwoordigheid en opkomst blijk van belangstelling in de afschaf- fiugszaak gaven. Onder de aanwezigen merkte men op een zestigtal afge vaardigden van afdeelingen uit verschillende oorden des lands. Bij hun binnentreden en bij de opening der vergadering werd door een aantal kin deren, wier goede gezindheid voor de vereeniging is gebleken, een toepas selijk gedicht aangeheven, onder begeleiding van het orgel. Na den voor zitter voerde het eerst het woord de heer d5. J. Moll Jz.die het verlcdene herdacht en het ontstaan en de opkomst der vcreeniging schetste. Voorts beschouwde hij die zaak als een dringend volksbelang, en besloot zijne rede met een hartelijk gebed voor den bloei der vereeniging. De heer m% C. C. E. d'Engelbronner, secretaris van het hoofdbestuur, herdacht daarop het tegenwoordige en trok daaruit het gevolg, dat de vooruitzigten der vereeni ging in vooruitgaande rigling merkbaar waren. Hij wees er op. dat de enquête op voorstel van den lieer Rochussen, die zelf geen lid is, in de tweede k.mer over deze aangelegenheid gehouden, krachtig heeft medege werkt om de zaak der afschaffing zeer te bevorderen. Hij ging na wat sedert dien tijd nopens deze aangelegenheid heeft plaats gevonden en be treurde het. dat de Mainc-wet, die in Amerika zulke heerlijke gevolgen oplevert, hier te lande nog niet is aangenomen. Hij vestigde er de aan- dacliUop, dal in den aanvang van dit jaar het vervoer van sterken drank door kinderen aan de grenzen was verbodenen dat de ondervinding had bewezendat het gebruik van sterken drank per hoofd kon worden geraamd niet op 8 kan, zooals men tot dusver dacht, maar op 16 kan. Uit een en ander leidde hij af, dat men met kracht op den ingeslagen weg moest voortgaan, ten einde het doel, dal de vereeniging zich voorstelt, al zij het dat) ook langzaamte bereiken. Na uitvoering van een lied dooi de kinderen, trad ds. Adama van Scheltema uit Amsterdam'op, die op bj. zonder welsprekende wijze belangrijke medcdcclingen deed omtrent hetgeen Engeland en elders voor de afschaffing werd gedaan en van de resultap die daar waren verkregen. Als vierde spreker deed zich dvCh. J. Brij van 's Gravenhage hooren, die het jongste lid van het afdeelings-bèstuur j. residentie is, en die de toekomst besprak. Op krachtige wijze zette hij gj een, dat zoo men voortging op den weg en eensgezind den vjjand bestree men zich dan van de overwinning verzekerd kon houden. Na uitvoerii door de kinderen van een slotgezang, werd deze vergadering door den voo zitter onder dankzegging gesloten, liet volkslied werd door de kinden aangeheven, en door de gcheele vergadering staande gezongen. Van Scheveningen verneemt men dat de verzendingen van bokkii naar België, Duitschland enz. hand aan hand gaan met een voorbeelddo aanzienlijkeu aanvoer van stern-haring. Sedert den 20'"" der verleden man tot en met den l0Jen dezer zijn aldaar wederom aangezet niet minder 104 haringschuiten, die gezamentljjk hebben aangebragt bijna 10 milli# stuks steurharing en toch daalt de markt niet. Dat de markt zoo ha blijft zal ook wel daaraan mogen worden toegeschreven, dat de Fransd visschers liefst niet in Frankrijk, om voor hun geldige redenen, hun vis binnen brengen. De pink van den reeder M. de Niet Az.stuurman P. H leveldt, heeft in hare vier volbragtc reizen /8980 besomd. Gisteren avond had in den schouwburg het groot vocaal- en inst mentaal concert plaats van de maatschappij /'de Toekomst". II M. koningin vereerde dat concert met hare tegenwoordigheid. Welwillei medewerking mogt dit concert ondervinden van mévr. de Faizy, zange bij den kon. Frauschen schouwburg en van de hh. J. de Graan en Richi Hol. TiTri^laDsciii-: is111otkn BELGIË. BRUSSEL, 9 November. De wetgevende kamers zijn lot het houden barer jaarlijksche zitti zamengekomenovereenkomstig het voorschrift der constitutie. Het zitti jaar is zonder troonrede aangevangen, daar het ministerie raadzaam: den partijstrijd tot de discussie over de slaatsbegrooting te verschuiven niet door eene troonrede uit te lokken. De senaat heeft dezelfde leden voorzitter en ondervoorzitters verkozen, als in de vorige zitting; de kaï van afgevaardigden heeft den lieer Vilain X1III op nieuw tot haren voor ter gekozen, en de hh. 't Kint de Naeijer en Thibaut tol onder-voorzitti De hul. Beige bevat een schrijven van generaal Coffinières, waarin verklaart dat hij tijdens het beleg van Metz steeds de meening heeft i dedigd dat het leger zich moest verdedigen, zonder zich met slaalkuni overwegingen bezig te houden. Daar zijne meening geen genoegzamen sl vond, vroeg hij tweemaal zijn ontslag. Ten slotte moest hij in den krt raad voor de overmagt zwichten. EIV <S te te IV LONDEN9 November. De correspondent van de Times, die in Versailles eene zamenkfl gehad heeft met den heer Thiers, meldt dat hij er oud uitzag, doch zijn stoel springende, toen dr. Russell werd aangemeld, straalde zijn gei weder met de oude levendigheid, en geleek hij weer op den heer Thiers weleer. Hij had eenige hoop, dat een wapenstilstand gesloten zou wori Hij had naar Parijs gezonden en graaf von Bismarck was voldaan met volmagt van de Parijsclic regering. Indien hij niet slaagde, zou hij i zijn gezin terugkeeren en het ergste afwachten. Hij had 3000 mijlen reisd, vergezeld van madame Thiers, die hem geen oogenblik verlaten b vrcezende dat hij onderweg ziek zou worden Hare zuster was met bi Hij had hartkloppingen gehad, doch alles te zamen genomen was hij In dan hij had kunnen verwachtenen had hij de groole vermoeijenisseng doorgestaan. - De Globe is van meening, dat graaf von Bismarck het tot stand kot van een wapenstilstand nimmer opregt begeerd heeft; dat daarentegen heer Thiers niets onbeproefd heeft gelaten om dien te verkrijgendat a raai Troclni en zijne ambtgenooten bewezen hebben, alle met de eer Frankrijk bestaanbare offers te willen brengen ten einde aan de natie si genheid te geven om hare meening ten opzigte van den oorlog te i! kennen, enz. De wapenstilstand, dien graaf von Bismarck zou hek willen locslaan, zou, volgens de Globe, noch minder noch meer hardi geweest dan hetgeen de Duitscbers tot nu toe tegen Parijs hebben ver en het blad noemt het wreed in den graaf von Bismarck, dal hij, door bejaarden Frauschen staatsman zoo dikwijls te ontvangen, en door zt vertoon van onderhandelen, verwachtingen heeft opgewekt, waarvan hijt dat zij ten slotte in duigen moesten vallen. KIt.-IJi ÜR IJ K. Het bewind te Parijs schijnt, nadat zijn gezag er door de volkss! ming van 3 November eene bekrachtiging ontvangen heeft, eene meer kn tige houding tegenover de roode partij te hebben aangenomen. Tot no? liet het de leiders (lier partij ongemoeid en in vrijheidnadat het bi ondernemingen verijdeld had; thans heeft het eenigen van hen doen houden en voor den strafregtcr brengen. Omtrent de verkiezing der maires te Parijs, den 5J,n dezer gclion waarvan de uitkomst nog niet volledig bekend is, is van wege het be» het volgende in hel officiële blad medegedeeld: "Het bewind wenscht de strekking der uitgeschreven verkiezingen door de bevolking juist w begrepen. Dc verkiezing der maires en adjunct-maires van de twintig ken der hoofdstad is niet de verkiezing ccner commune, maar is juist tegendeel, liet bewind verklaart zich steeds tegen de Vorming dert nuinc, die niet anders dan wrijving en botsing lusschen onderscheiden t ten zou kunnen veroorzaken. Daar eenige van de maires hun ontslag!

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2