van Rotterdam naar's Gravenhage; F. H. de Gelder, van Assen naar Zwolle-, J. van der Veen, van Utrecht naar Assen; en de navolgende adjunct-contro leurs de hh. E. T. Smeets, van 's Hertogenbosch naar Rotterdam; L. C. Blomvan Haarlem naar AmsterdamD. H. Montenbergvan Arnhem naar Zutphen; J. 11. Drielsma, van Assen naar Groningen; voorts zijn benoemd tot adjunct-controleur der directe belastingente Eindhovende heer A. R. Wittop Koning, thans surnumerair te 's Gravenhagete Middelburg, de heer J. S. P. Schnebbeliethans surnumerair te Rotterdam. Naar men verneemt, heeft Z. M. dc koning den heer Ch. Baudin, tot kort geleden buitengewoon gezant en gevohnagligd minister van Z. M. den keizer der Franschen aan het Nedcrl. hol, benoemd tot ridder-grootkruis der Orde van den Nederl. Leeuw. De heer Baudin heelt de residentie ver laten ten einde zich over Engeland naar Bordeaux te begeven. •- In de zitting van de eerste kamer van heden was aan de orde de discussie over de Indische begrooting. Door alle sprekers is de quaestie van de voorbarige invoering der wijziging van het Preanger-slclsel besproken, door de mecsten in afkeurenden zinzoowel wat betreft de handelwijze van den minister, als wel meer in het bijzonder die van den gouverneur- generaal. De hh. van RhemenFransen van de Putte en vooral de heer Duymaer van Twist hebben den minister verdedigd tegen de verwijlen van de hh. Messchert, van Nispen en llarlsen. Morgen voortzetting en waar schijnlijk afloop der discussie. In de zitting van de tweede kamer is de behandeling voortgezet der wels-onlwerpen ter bekrachtiging van provinciale belastingen. Deze werden aangenomenalsmede ook het wets-onlwerp tot wijziging van hoofdst. VI (marine) der slaatsbegrooting van 1BC9. Vervolgens was aan de orde de beraadslaging over het in overweging nemen van het voorstel van den heer van Houtentot wijziging van eenige bepalingen der wet betreffende de belasting op het personeel. Enkele leden verklaarden zich daartegenals zijnde die behandeling op dit oogenblik ontijdig. De heer van Houten be streed die meening. Met 53 legen 5 werd besloten tot liet in overweging nemen van bedoeld voorstel. Op voorstel van den heer Nierstrasz is beslo ten aan den minister van koloniën te verzoeken aan de kamer over te leg gen de stukkeu betrekkelijk de organisatie der Preanger-regentschappen waarvan in het antwoord des ministers aan de eerste kamer is melding ge maakt. uitgezonderd een rapport van den minister aan den koning. De voorzitter stelde vervolgens, ingevolge besluit van de centrale afdee- ling voor dat, naar aanleiding van de medcdecling gisteren door den mi- nisier van financiën gedaan, de vergadering tot nadere bijeenroeping zou uiteengaan. Daartoe werd besloten. Door de policie is aangehouden een manspersoonbegeleidende eeite koe. Later bleek hetdat bedoelde persoon die koe had ontvreemd uit eene der landerijengelegen achter de Diergaarde alhier. Hij is naar het huis van arrest overgebragt. lUJlïKiNLAMlSCUK KKiWd IKN. ENCELANI». LONDEN8 November. Keizerin Eugénie is op Chislehurst teruggekeerd. Het blad John Ball zegt gemagligd te zijn, te verklaren dat de keizerin besloten heeft zich, zoolang zij in Engeland vertoeft, van elke handeling op het gebied der staat kunde te onthouden. De Economist zegt: Zij, die niet met Pruissen ingenomen zijn, bewe ren dat het Nederland wil annexeeren en de Oostzee tot een Pruissisch of voor het minst tot een Duitsch meer maken. Het is echter boven allen twijfel verbeven, dal Pruissen in den legenwoordigen oorlog er groot voor dcel uit getrokken heeft, dat het was zooals het is, dat het namelijk noch Nederland, noch de kusten der Oostzee in bezit heeft. De regtslreeksche handel lusscheii Engeland en Duitschland is wegens den oorlog en de Fran- sche blokkade zeer verminderd, en indien die blokkade zich ook tot dc Ne- derlandsche havens had uitgestrekt, zou Engeland zijn geheclcn handel heb ben moeten verliezen. Dit is thans het geval niet geweest. Als een bewijs, hoe de Fransche dagbladen speculeren op de liglgeloo- vigheid van het pubiiek, wijst de te Marseille gevestigde correspondent van de Vaily Telegraph op het volgende berigt, dat voorkomt in een der bla den die in genoemde stad het licht zien. "Toen Bazaine verraderlijk aan Changarnier voorstelde Metz over te geven, nam de republikcinsche held den schijn aan alsof hij hel met dit plan eens was. Hij duldde dat de maarschalk de voorwaarden der capilulatie teekende en dat Bazaine aan het hoofd van 50000 man, die het allen met dit plan eens waren, uittrok. Zoo dra de stad van hen gezuiverd was, werden de poorten digt geworpen; met de kanonnen werd op de verraders gevuurd en zij werden allen gedood. Daarop deed Changarnier een uitval en baande zich door het Duilsche leger heen een weg naar Thionville. FRAN KR IJ K. De Moniteur deelt nadere bijzonderheden mede omtrent de overrom peling van het stadhuis van Parijs op 31 October. Trochu werd op het stad huis door de binnen gedrongen schare dikwerf met vuistslagen bedreigd onder het geroep: "Gij zijt een koningsgezinde, weg met de koningsgezin- den!" terwijl zijn vriend, de kommandant d'Auvergne, een bejaard krijgs man, van zijne zijde gesleurd en mishandeld werd, en ter naauwernood aan den dood ontkwam. Antwoordende op de verwijtendie aan het bewind werden gedaan wegens de ontruiming van Le Bourget, zeide Trochu in eene toespraak tot de volksscharedat die positie buiten den wil der regering door vrijschutters bezet was gewordenwaarbij hij zich bitter beklaagde over ongehoorzaamheid van de zijde der vrijcorpsenzeggende dat er van dc 42 reeds 3 hadden moeten worden afgedankt en ontbonden. Inlusschèn ver scheen een ander lid des bewinds, de heer Rochcfort, en sprak nagenoeg aldus tot den volkshoop: »Ik verklaar li, dal er heden avond eene beke» making van de regering in Parijs zal worden aangeplakt om den dag 4 gemeentelijke verkiezingen vast te stellen ik hoor u roepengeene kiezingen maar de Commune! Doch gij weet dat "gemeentelijke verkj zingen" de kunstterm is; ik ben voor de Commune, even zeer als gijliedj ik ben een kind van Parijs." Iets later werd door Etienne Ara? den maire van Parijs, staande in een open venster van hel stadhuis, t besluit van bet bewind voorgelezen, waarbij de stemgercgligdc bevolkingt hoofdstad tegen een zeer nabijzijnd tijdstip werd opgeroepen tot het verli zen der Commune, terwijl een hoofdofficier van de nationale garde aankc digde dat het bewind tol de algemeene volkswapening besloten had. f dat oogenblik vielen er ccnige geweerschoten op hel stadhuisplein; ei massa volks vlugtte in angst, terwijl zekere lieden riepen: "Te wapen! 1 worden verraden, het bewind schiet op de nationale garde en op de looze bevolking, naar de barricaden!" Daar bet bij eenige geweersehoi bleef en er niemand gewond was, bedaarde de paniek weldra, en stroon de menigte weder naar het stadhuisplein. Intusschcn kwam de nation garde traag maar in steeds aangroeijende drommen op de been; meerendi toonde zij zich gunstig voor het bewind, althans voor de zaak der op bare orde, gestemd. Ten drie ure 'snachts was hot bewind weder meest doch dit had Iwee bewilligingen gekost, de toezegging namelijk van verkiezing der Commune en van de algemeene volkswapening. De eei van die bewilligingen werd later teruggenomen. Tijdens de oproerlingen meester van het stadhuis warenhebben den voorraad, in de wijnkelders aanwezig, aanmerkelijk doen verminden ook waren duizenden worsten, die aan den zolder hingen, spoedig 1 dwenen. De heer Gambella heeft de volgende dagorder tot de troepen geri Een corps francs-lireurs (bij Bourget) heeft gemis aan energie getoond, 4 in wanorde voor den vijand te wijken, zonder dat er eenige aanleidj voor een terugtogt bestond. De kommandant van dat corps is ontsla; De minister van oorlog brengt ter kennis van het hulpleger, dat elk 01 francs-tirenrs. hetwelk zijne vorming niet regtvaardigt door een kru dadige houding legenover den vijand, onverwijld ontbonden en ontwap zal worden, en, afgescheiden daarvan, voor den krijgsraad zal woi gebragt." Volgens een berigt uit Tours heeft eene vijandelijke kolonne vj bataillons. 1500 man ruiterij en 10 kanonnen de Franschen bjj Poislj Vallière aangetast, maar is zjj 11a een gevecht van ruim 4 uren mei verlies van 52 dooden en gekwetsten en 04 gevangenen teruggeslagen. - Gambella heeft uit Tours bevel uitgevaardigd den maarschalk Bazi en de officieren van zijnen grooten staf, waar zij ook in den lande 11 ten worden aangetroffente vatten en naar Tours te zenden. Te Marseille is de heer Gentdoor het bewind derwaarts gezondei buitengewoon commissaris en bestuurder des departcments, bij eeneopsd ding, welke door zijne aankomst veroorzaakt werd, door eenen onbel den persoon uit den volkshoop met eeu pistoolschot gewond de won niet gevaarlijk voor zijn leven, hoewel zij hem aanvankelijk belet taak te aanvaarden. Naar men verneemt zou het bewind troepen Marseille zenden om den heer Gent in zijne betrekking te handhaven. Te Perpignan hebben op 30 October verregaande ongeregeldhi plaats gehad. Men verneemt daaromtrent het volgende: De kolonel pli kommandant is door een troep oproerlingen aangevallendie hem sabelhouwen op het hoofd hebben toegebragt. Naar het hospitaal verw heeft men hem in de nabijheid daarvan op nieuw aangerand Hij heelt behoud van zijn leven aan ccn sergeant der hospitaal-soldaten te dan gehad. De escadrons-chef der gendarmerie is insgelijks doodelijk gewi Later heeft men een ander overheidspersoon, den heer de Bordas. ges nigd. Nooit is iets gruwzamers aanschouwd. Een ander burger Is op der openbare pleinen door bijl- en hamerslagen afgemaakt. Hel berigtvroeger medegedeeldomtrent de ontvlugting van den I Paul de Cassagnac uit zijne krijgsgevangenschap, is gebleken onjuist tei Hij schrijft zelf dat hij zich nog altoos in gevangenschap bevindt en 1 voornemens is zijn woord van eer te brekenwaarbij hij eenmaal heeft loofd niet te zullen ontvlugten. Wel had hij, drie weken geleden, po: gen aangewend om te worden uitgewisseld, doch thans had hij daar afgezien. ITALIË. De Opinionr berigt dat ten gevolge van een in den ministerraad nomen besluit de koning zich den 30tt,n Nov. naar Rome zal begeven. Den 30October is te Rome eene burgerlijke begrafenis, iels gchoords daar ter slede, gezien. Het lijk van eenen persoon, die bij revolutionaire partij gezien was, is er dien dag door eene lallooze vol menigte naar eene openbare begraafplaats gebragt en bijgezet, zonderI kelijkc plegligheden. PRIISS EN. BERLIJN,'8 November. Dc Nurdd. AVg. Zeil. zegt: De voorloopige regering in Frank heeft den haar aangeboden wapenstilstand van de hand gewezen. De nonnen zullen thans aan deze regering en aan dat gedeelte der bevolk! welke haar vrijwillig of gedwongen volgt, de oogen moeten openen, dit tol dus ver voor de waarheid gesloten willen houden. Van den Duits kant is nu al het mogelijke gedaan om de ongelukkige hoofdstad van Fa rijk te sparen en van de laatste catastrophe te verschoonen; het bloei de vloek der duizenden, die daaronder zullen hebben te lijden, komci het hoofd van degenendie zich als gezaghebbenden in Frankrijk liet opgeworpenzonder den moed te bezitten om het bopelooze van den stand le erkennen en dienovereenkomstig te handelen.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2