LE1D8CI1E COURANT. bi.nngnlandsche berigten. 1870. DONDERDAG 10 NOVEMBER. IS". 2G5. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'sjaars, buiten de expcditickosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 9 November. Bij kon. besluit van 31 October jl. zijn goedgekeurd de statuten der fereeniging voor Christelijk onderwijs ten behoeve van on- en minvermo- pden te Leiden. De lieer J. E. Inckel, pred. bij de Evang. Luthersche gemeente alhier, mogt heden den dag herdenken waarop hij zich nu 25 jaren geleden aan lie gemeente verbond. Zoowel door den kerkeraad als door de leden zijner [tmeenle en door de weczcn werden hem de hartelijkste bewijzen gege ten, hoezeer men zjjne dienst op prijs stelt. Van de geschenkendie den Ieeraar hij deze gelegenheid, als blijken van in- jciomenheid met het voorregt hem ten deel gevallenwerden aangeboden Linnen wij vermelden: een fauteuil, van kerkcraadsleden; een massief ouden ring met diamanten steen, van de gemeente; en een kristallen beker iet zilveren voetvan de weezen. - Men deelt ons mede, zegt de Tijd, dat op eene zamenkomst van enige aanzienlijke katholieken uit verschillende provinciën, den 4Jen Novem- erjl. te Utrecht gehouden, een adres aan 1. M. den koning is ontworpen, en einde voorziening te vragen tegen de overweldiging van den Kerkdijken laat. Dat ontwerp is thans in circulatie en zal weldra ter algemeene ken- s worden gebragt. Door de provinciale staten van Utrecht is lot lid van de eerste kamer ■te daten-generaal verkozen de heer mp. J. K baron van Goltsteinoud-lid (((/•tweede kamer. -De hh. Pels Rijckenoud-minister van marine, en Perk, pred. bij de Naalsehe gemeente te Breda, zullen eerstdaags van wege de te Breda ge- ïsligde afdecling van het Roode Kruis naar Mctz vertrekken, ten einde tu aldaar nog voorhanden zijnden voorraad verplegingsmiddelen derwaarts «r te brengen. - Te De Lier had Zondag 11. in de kerk der lierv. gemeente de inwijding aats van een fraaije nieuw orgel, dat de gemeente ten geschenke heeft [kregen van eenige vermogende ingezetenen uit 's Gravenhage, wier namen irst na hunnen dood bekend gemaakt mogen worden. - Maandag morgen zijn de hh. officier van justitie en rcgter-commissaris inde arr.-regthank te Brielle, vergezeld van den griffier, vertrokken naar gemeente Oostvoorne, ten einde onderzoek te doen naar eene aldaar ge- ecgde inbraak hij een landbouwer. De daders moeten zich van al het «roezige geld hebben meester gemaakt, en daarmede, benevens andere here voorwerpen, zijn gevlngt. liet bestuur van het te Zandvoort op te rigten badhuis voor minver- Oïenilen is er in geslaagdde noodigc fondsen voor deze inrigling bijeen brengenzoodat de werkzaamheden voor den bouw dezer dagen een nvang hebben genomen, liet terrein, daartoe is welwillend afgestaan tor jhr. II. G. Barnaart. -Men meldt uit Utrecht: In geen jaren hebben de Duilsclie kooplieden P de paardenmarkt zoovele paarden en met zooveel graagte aangekocht op die van gisteren. Voornamelijk kochten zij een- en tweejarige veu- «s. Er waren er, waarvoor zij 200 betaalden; voor vier- en vijfjarige trries boden zij van ƒ350 tol ƒ425 per stuk, en toch vond men landlie- die voor deze prijzen hun paarden niet afstonden; men berekent, dat ster ongeveer 125 paarden door Duitschers gekocht zijn. - Volgens de Arnh. C. is te Arnhem een vrij gezeten inwoner van fiHicm in hechtenis genomen, verdacht van aanslag tegen dc eerbaarheid, zijne eigene 20-jarige dochter gepleegd. [- Uit Velp meldt men dat uit die streken vele personen naar Pruissen kan. vooral naar Wezel, alwaar zij tegen een loon, tweemaal zoo hoog shierwerk in overvloed kunnen bekomen, terwijl hier voor liet ambachts ik zeer weinig werk is. -Te Oudenbosch had dezer dagen een 14-jarige jongenwerkzaam in beetwortclsuiker-labriek aldaar, het ongeluk te digt bij de in werking «de machine te komen, met het noodlottig gevolg, dat hij met zijne lederen er tusschen geraakte en hem het hoofd werd verbrijzeldwal den lod ten gevolge had; terwijl het overige gedeelte van zijn ligchaam, ver- nkt, niet dan met zeer veel moeite uit de machine werd te voorschijn bragt. Ingevolge toezegging door den minister van koloniën ten vorigen jarc gëdaanis tol het doen afdrukken voor de kamers der staten-generaal beschikbaar gesteld het algemeen verslag van de uitkomsten van het onder zoek betreffende de koffijculluur op Java, ingesteld bij het besluit van de Nederlandsch Indische regering van den 215Un Februarij 1865, n°. 7. Dat verslag van den hoofdinspecteur met het onderzoek belast, C. J. Bosch, beloopt zonder de bijlagen, die nog niet afgedrukt zijn175 pag. groot folio druks. Het verslag wordt voorafgegaan door eene korte geschiedenis der koffijculluur. Bij zamenvalting van al de dceleu dezer gewigtigc aangelegenheid worden ten slotte aan den minister dejvolgendc punten in overweging gegeven voor wier toepassing Java geacht mag worden vatbaar te zijn: 1". Op nieuw van kracht te verklaren het gouvernementsbesluit van 1 September 1866, bij hetwelk, 'evenals bjj art. 23 der instructie voor de koffijculluur gearresteerd bij het »in naam des kouings" genomen besluit van 27 November 1827 bepaald is: »dat voor nieuw aan te leggen koffijtuinen de afstand tusschen de woonplaats van den eultuur-dienslpligtige en de plaats, waar hij planten moet, hoogstens 4 palen zal mogen bedragen." 2°. Al de tuinen, welke buiten dit rayon gelegen zijn, opvolgend te ver laten, in verhouding tot de uitbreiding, welke aan de teelt van koffij in paggers, kampongs, bosschen, of als monosoeko zal worden gegeven. 3" Al dadelijk die tuinen te verlaten, welke verder dan zes, in de Prean- ger regentschappen meer dan twaalf palen van de woningen der planters liggenwordende het cijfer der eerstbedoelde op 9,000,000 en dat der laatstgenoemde op 11,000,000 boomen gecalculeerd. 4°. a Voor het geval de regering mogt blijven volharden bij de wijze, waarop de koffijculluur op Java thans gedreven wordt, de betaling van de bij 's lands pakhuizen geleverd wordende koffij vast te stellen op 20 den pikol van 125 Amsterdamsche ponden gewigt. b. Voor het geval der regering mogt toetreden tot art 2 boven omschreven, de betaling van dc bij 's lands pakhuizen geleverd wordende kolfij vast te stellen op ƒ13 den pikol van 125 Amsterdamsche ponden gewigt. c. De vastgestelde betaling van de koffij om de vjjf jaren te houden. 5' Dc levering aan 's lands pakhuizen van koffij van inferieure soorten aan de bevolking facultatief te laten, met bepaling dat, bij vrijwillige levering, voor die soorten zal worden betaald 1/4 tot 3/4 van den prjjsvan goede soorten. 6". Het gouvernementsbesluit van 2 Januarjj 1858 in herinnering te brengen aan de hij de koffijculLuur betrokken Europeschc en inlandschc ambtenarenmet ernstige aanbeveling om de teelt van koffij als volkscultuur aan te moedigen. 7". Als beginsel aan te nemendat het bij de koffij-culluur dienstpligtige huisgezinhetwelk in hel bezit is van 500 vruchtdragende boomen mono soeko-, pagger-, kampong- of boschkoffijvrijgesteld zal zjjn van dc ver- pligte teelt in geregelde tuinen. 8». Dat geene gronden voor op hoog gezag aan te planten koffijboomen in ontginning mogen worden gebragt, zonder daartoe vooraf bekomen auto risatie der regering. 9°. Dat het administratief beheer van de op hoog gezag geplante koffij boomen in geregelde tuinen zal worden gevoerd bij de vlaktemaat, met bekendstelling van het approximative cijfer der boomen overeenkomstig na der ter zake te geven voorschriften, terwijl het beheer van de monosoeko-, pagger-, kampong- of boschkoffij op den tegenwoordigen voet zal worden voortgezet, met bepaling voorts, dat middelerwijl al de bestaande geregelde tuinen door bevoegde landmeters zullen opgemeten en daarop groeijende koffijboomen geteld worden. 10°. Met verbetering van 1 van art. 2 van het gouvernementsbesluit van 2 Jan. 1858, te bepalen dat ter plaatse waar de gemiddelde opbrengst over 3 jaren binnen eenen kring van 6 palen 1000 pikols koffij bedragen heeft, een koffijpakhuis zal worden opgerigt, terwijl aan de leveraars van koffij, welke builen dal rayon verkregen is, zal worden te goed gedaan drie centen per paal en per pikol voor transporllooncn. 's GRAVENHAGE, 9 November. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein A. C. T. Gevers Leuven, van het reg. grenadiers en jagers, op zijne aanvrage, op pensioen te stellen. Verplaatst zijn dc navolgende controleurs der directe belastingen, de lib. W. M. M. Koster, van Zwolle naar Arnhem; W. J. A. van Beusekom,

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1