PEii TELEGRAAF vreemden krijgsgevangene, namelijk door het vertrek uit liet vaderland [nieuw gevormde krijgers, die naar het tooneel des oorlogs worden gc- jeii. Uit Frankfort wordt dienaangaande gemelddat er sedert langer 8 dagen dej eene trein met manschappen als het ware op den anderen L get zijn de troepen bchoorende lol de nieuwe reserve-armeein de |elijke deelen van Noord-Duitschland gevormd, voor het grootste gedeelte Lade uit jonge krachtige mannen, die met de meeste geestdrift zijn ield. Onder de later ingekomen meer uitvoerige rapporten omtrent de gebeur- issett op het oorlogslooneel, trekt dat betreffende de bemagtiging van de jCliaieaudun op 16 October de aandacht, omdat aldaar een hardnekkige jd is gevoerd. Reeds in de nabij de stad gelegen dorpen nam de legcn- nd een aanvang. Uit alle woningen werden geweerschoten gelost. De Lelie voorhoede rukte lot onder de muren der stad op en vernam aldaar niet slechts alle toegangen tot de stad sterk gebarricadeerd warenmaar ook overigens alle aanstalten tot eene krachtige verdediging waren ge- ,lit. Generaal von Wittich liet daarom tegen 2 ure de stad van de oost westzijde met infanterie flankeren, terwijl aan den zuidkant de artillerie „kte naar den hoogen spoorwegdam, waardoor de stad van dien kant fdt behecrscht. Toen dit alles gereed stondbegonnen de troepen aan de (zijde met een aanval op het spoorwegstationhetwelk onder medewer- van het geschut stormenderhand genomen werd. Te gelijk rukte aan westzijde de overste Forster met het 32,tc reg. nader tegen de stad op. L ging bet minder gemakkelijk om vooruit te komen, doordien het regi- L kmgs den geheelen buitenkant uit alle huizen met eene hagelbui van Ueis ontvangen werd. Het was alsof de inwoners alles op eene werkelijke Lering hadden ingerigt. Langs de daken en bovenlijslen der huizen wa- ["schietgaten gemaakten waar dit niet konhad men eenvoudig dak- hnen uitgebroken om daaruit te vuren, terwijl bovendien over den gehee- Istadsmuur de geweren zigtbaar waren. Forster kreeg daarom eene Bei- L]lf batterij tot versterking. Deze werdte midden van het hevig vuur L Franschenop 800 passen afstand geposteerd en opende onmiddellijk ar vuur. Hierdoor kreeg Forster gelegenheid om met zijn regiment voor- larls te rukken en in het front der stad een kasteel te bestormen. Daar bij nog een balaillon van hel 90slc reg. infanterie bij zichen nu zou t cr met kracht op losgaanterwijl andere troepen van de oostzijde zou- in doordringen. Maar alle hoofd- en dwarsstraten waren versperd door rricades ven zoodanigen aanleg, dat er zelfs niet aan viel te denken om met eenig succès met de kanonnen op los te branden. Aan den builen- L waren zij gedekt met rijswerk en eene 3 a 4 voet dikke zandlaag, [aarin alle kogels verloren gingen. Daar achter volgde eene laag steenklom- (ii gesteund door boomstammen, alles zero gerangschikt dal de verdedigers ven op elke barricade eene borstwering hadden. Onder deze omstandig- tfen werd het raadzaam geacht, nog vooreerst de stad niet binnen te innen, maar voorloopig de artillerie, die nog altoos aan den zuidkant bij Itn spoorwegdam stond, met het kanon te doen werken. Dit geschiedde, [ij! batterijen, .te zamen van 30 stukken, begonnen een bombardement, felwlk tot legen den avond werd voortgezel, met het gevolg dal de stad [verscheidene plaatsen in brand stond. Eindelijk bemerkte men dan ook lat de tegenstand verminderde. Ten 9 ure scheen zelfs het vuren uit de tad langzamerhand te zwijgen, en nu gaf generaal von Wittich bevel cr ormentlerhand binnen te dringen. Dit gelukte; maar er bleef niets anders rer dan straatgevechten te leveren, en dit ging zoo gemakkelijk niet, daar de wischen letterlijk van huis lot huis moesten verdreven worden. Om voor de tailleurs een weg te banen, moesten de pioniers door de binnenmuren der huizen men breken. Daarvan werd levens gebruik gemaakt om de overweldigde huizen «brand te steken. Zoo werd de strijd den geheelen nacht voortgezet, waarna de lalste huizen werden ingenomen en de troepen vervolgens op het marktplein bij- tnkwamen. Ten gevolge van den nutleloozen tegenstand der burgerij en eener (zetting van 3 a 4060 man, was ruim twee derde gedeelte der stad ver- ield. Rrokken muurwerk, verkoolde balken, ingestorte daken, overgevallen boorsteeuenalles lag door en onder elkander in puinhoopen. De kerk tas door de granaalkogels totaal vernield; geheele rotsblokken waren uit i buitenmuren losgescheurd; een projectiel was dwars door het uurwerk ivlogen en gevolgd door een aantal anderen, waardoor het geheele dak- en apwerk uit elkander was geslagen. Het ergste was dat geheele straten og in vollen gloed stonden en de vuurstroom door den scherpen herfstwind Is het ware werd voorlgezweept, zoodat de vlammen van het eene punt p liet andere oversloegen. Aan blusschen viel niet te denken en vele ge- wetsten der Franschen, die in de huizen waren achtergelaten, zijn in de lammen omgekomen. Bij het vertrek der Pruissen op den volgenden dag roedden de vlammen nog vrij fel. MADRID2 November. Men verzekertdat het wets-ontwerp betreffende le keuze van een koning morgen aan de cortes zal worden aangeboden, 'olgens de wet zal de president de zitting vijf dagen verdagen; na verloop tan welken tijd de stemming zal plaats hebben. BERLIJN, 3 November. Bazaine verbood den soldalen hunne wapenen te iernieligenomdat naar krijgsgebruik de vestingen en hare bewapening bij jen vrede weder aan Frankrijk zouden komen. - Daaruit heeft men Ie gevolgtrekking gemaakt, dat Melz niet in ons bezit zou blijven, leze opvatling meent de Nord-Dentsche Zlg. ten stelligste te moeten Kenspreken. MUNCHEN, 2 November, Uit Alt-Breisach wordt gemeld, dat een der urlen door een mortier is in brand geschoten, liet fort brandde bij het fanden van het berigt nog voort. CARLSRUHE3 November. In een exlra-nommer van de Carlsr. Zeit. ivordl medegedeeld het rapport van generaal von Werder aan den groother tog van Baden, dd. 31 Oct., des namiddags ten 5 ure, volgens hetwelk Dijon door generaal-luitenant Beyer met de brigaden van prins Wilhelm en Keiler na een heftigen strijd is bezet. Toen op den 29slen October, ingevolge hoo- ger bevel, de terugmarsch op Vesoul reeds bevolen was, vernam men door verspieders, dal Dijon niet bezet was. Generaal Beyer ontving dus bevel die plaats in bezit le nemen. Maar in den nacht van 30 October was de vijand van drie zijden Dijon weder binnengetrokken en bood den aanvallers hardnekkigen tegenstand. Vijf bataillons van de brigade van prins Wilhelm, ondersteund door 6 batterijen, veroverden de hoogten van St. Apollinaire; hel reg. grenadiers der lijfwacht nam de voorsteden der stad, in welke een geduchte brand was uitgebroken; des nachts trok de vijand af. lieden och tend capituleerde het stadsbestuur, liet reg. grenadiers der lijfwacht verloor 200 man, het tweede reg. grenadiers Koning van Pruissen 50 man aan doo- den en gewonden, liet verlies van den vijand is aanmerkelijk. Bijzonder heden zijn nog niet bekend. LONDEN, 3 November. De Figaro heeft eene brochure in het licht ge geven, die aan keizer Napoleon wordt toegeschreven. Zij draagt den titel: De vcldtogt van 1870, en het behelst het plan des keizers. Hij wilde BeijerenBaden en Wurlemberg van Noord-Duitschland scheiden en door het behalen van eene groole overwinning een bondgenootschap sluiten met Oostenrijk en Italië. Dit plan leed schipbreuk op de gebreken in de orga nisatie van het Fransche leger en op het grooter aantal en de betere krijgs tucht van de Duilsche troepen. De brochure ontwikkelt verder de redenen, die tot de capitulatie van Sedan hebben geleid. PARIJS, 26 October. Dezer dagen is een werkplaats, waar granaten wer den vervaardigdin de lucht gevlogen. Daarbij beeft een persoon het leven verloren; deze werkplaats stond op het hoogste gedeelte van Montmarlre. Ten gevolge hiervan heeft de regering aan particulieren het vervaardigen van dergelijke wapenen verboden. PARIJS. 1 Nov. Gisteren werd eene gewapende manifestatie gedaan voor hel stadhuis, waar de leden van het bewind gevangen werden gehouden door het "Comité du salut public" van de "Commune de Paris", dat zich hier gevormd heeft en waarin Dorian, Ledru Rollin, Victor Hugo en Flou- fens zitting hadden. Eene proclamatie van generaal Trocliu, heden uitgevaardigd, maakt den volke bekend dat de regeringsleden gevangen worden gehouden. Tegen 8 ure 's avonds werden Trocliu, Arago en Ferry aan de handen der muitelin gen ontrukt door hel 106de balaillon nationale garde. Jules Favre, Garnier- Pagès en Jules Simon bleven gevangen. Ten 3 ure in den ochtend zijn treurige tooneelen voorgevallen, welke eindigden door de tusschenkomstvan de toegesnelde nationale garde, aangevoerd door Ferry. Eene ontzaggelijk groote volksmenigte was voor het stadhuis verzameld. De nationale garde deed het stadhuis ontruimen, bezette alle toegangen en ontving met een aan razernij grenzende geestdrift Trochu, toen bij de bataillons voorbijtrok, liet rapport van Trochu eindigt met deze woorden: //Aan den heden voor- geslelden wapenstilstand zijn andere voordeelen verbonden, waarvan Parijs Zich gemakkelijk rekenschap kan geven zonder dat het noodig is ze hier cp- te sommenen toch wordt dit als zwakheidmisschien als verraad aan de regering verweten." lieden hecrschl hier volkomene rust. Garniér-Pages, Pellclan en Tamisier zijn ongesteldten gevolge der gewelddadigheden van gisteren, (let bedrag van Jules Ferry wordt zeer bewonderd. Bij decreet is gelast dat elk bataillon der nationale garde, dat gewapend uittrekt zonder gewone dienst te moeten doen, ontbonden en ontwapend zal worden. Verscheidene overheidspersonen, met name Flourens en Milière, zijn afge zet. Etienne Arago en andere maires hebben ontslag genomen. Zaturdag zullen de maires worden gekozen. In eene openbare vergadering is het gebeurde van Maandag algemeen afgekeurd. De dagbladen geven het verlangen te kennen naar een krachtiger bewind om de orde te handhaven. BRUSSEL, 4 Nov. De Écho de Bruxelles bevat een decreet van 1 dezer van de regering te Parijs, waarbij gelast wordt dat op den 3dcD Nov. zal aanvangen liet stemmen over de volgende vraag: "Handhaaft de bevolking van Parijs het gezag der regering van 's lands verdediging, ja of neen?" Mevrouw Bazaine is hier aangekomen. LONDEN, 4 November. Men verzekert dat de wapenstilstand gisteren gc- leekend is. Parijs zal zich gedurende den tijd van dien wapenstilstand mogen approvianderen. De constituerende vergadering zal tegen 15 Novem ber bijeengeroepen worden. De dagbladen hopen dat de wapenstilstand den vrede ten gevolge zal hebben. FLORENCE, 3 November. Het officiële blad bevat het besluit betreffende de ontbinding der kamer. De verkiezingen zullen den 28 len November plaats hebben. De senaat en de kamer zijn tegen 5 December bijeengeroepen. MADRID, 3 November. Een voorstel van den beer Castelar, eene beris ping der regering bevattende, is door de cortes met 122 legen 44 stemmen verworpen. De verkiezing van een koning zal op 16 November geschieden. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de eerste helft der maand October door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: v. d. Berg, le Abcoude; vrouw J. Kroon, te Amersfoort; A. Mulder, WeydenbruchSchaap, A. P. de Weinger, A. Verbeek Jr.II. v. Leeuwen, mej. S. Zeylmans, wed. Lesclnse, Schrainadeallen te Amster dam; J. Schroll. te Arnhem; L. Vogteloo. te Assen; A. Benthem Czn.te BorcnloA. v. d. Zwart, te Breda; Borghuis, te Denekamp; wed. Gomers, le Ginneken: A. 11. Kreek, te Grussel; N. de Jong. te Haarlem; van Was senaar, le llillegom; A. v. d. Veen, le Leeuwarden; G. Bal, T. v. d. Sijlgragt Voogel, .1. v. d. Huif, allen te Leiden; Otto Smissaert, te Praag; Verscho- ven, te Roermond; G. J. Schouten, M. van Rooi. wed. v. d. Vossen, wed. Heys, Kofman, allen te Rotterdam; P. Peaux, te SneekII. Zaalberg, te Uitgeest; Thijssens, Letter G. P. S. n°. 9165, beide te Utrecht; mej M. de Rooy, D. A. Straathof, beide le Voorschoten; G. Lacourl, J. Bijleveldbeide le Willemstad; de Notaris, le Wissekerke.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3