tien heer Jules Favre. Zij hadden ongeveer 280 kilogr. brieven en dépêches bij zich. De heer Cassiers had op zich genomen verscheidene telegrammen en inlichtingen aangaande Parijs aan generaal Bonrbaki te bezorgen, ter wijl de secretaris van Jules Favre met een pak beriglcn en inlichtingen de rigling van Tours moest nemen. Bij een goeden wind dreef de ballon weldra boven het Pruissische kampzonder dat de schoten die men er op lostte hen konden deren. Een uur na het opstijgen barstte er een zwaar onweder los, en de wind joeg den ballon met een overgroote snelheid voort. Na menig angstvol uur poogden de luchtreizigers neder te dalendoch zij bevon den zich tusschen Vignuel en Melz en alzoo omringd door Pruissische troe pen. Voor alle zekerheid namen zij kennis van een pak particuliere dépêches bestemd voor generaal Bonrbaki, welke daarna verbrand werden, opdat de Pruissen ze niet in beslag zouden kunnen nemen. De ballon kwam zonder letsel neder en onze reizigers vernamentot hunne groote tevredenheid, dat de Pruissenongeveer twee uren geledenden omtrek verlaten hadden. De secretaris van Favre vertrok van daar naar Tours en de heer Cassiers kwam ie Antwerpen aan. Ilij is later naar Bijsscl vertrokken om, den generaal Bonrbaki mondeling den inhoud der verbrande dépêches mede te dcclen. ENGELAND. LONDEN. 2 November. De Berlijnsche correspondent der Times schrijft bet volgende betreffende het groothertogdom Luxemburg: Indien de Pruissische regering wenschte Luxemburg te maken tot den zondenbok van Metz, zou het haar, onder de tegenwoordige omstandigheden, niet zeer moeijelijk vallen de toestemming van den souverein en van de bevolking van Luxemburg zoowel als van de mogendheden, die de onafhankelijkheid van het groothertogdom hebben ge waarborgd, te erlangen. Op dit oogenblik behoort Luxemburg tot het tol verbond maar niet tot het Noordduitsch-verbond. Het deelt in de staat huishoudkundige voordeelenwelke aan Duitschland gemeen zijn, zonder het nadeel van zijn aandeel te moeten dragen van de staalkundige, finan ciële en militaire lasten der natie. Indien Duitschland het met uitsluiting uit bet tolverbond bedreigde, tenzij het zich bij het Noordduitsch-verbond aansloot, zou Luxemburg, om geldelijke redenen, moeten toegeven. Het Belgische tarief aan te nemen, zou zijne fabrieksnijverheid te gronde rigten; met Frankrijk een handelslractaat te sluiten, zou door het overwinnende Duitschland niet worden geduld, daar zulks er toe zou kunnen leiden, dat Luxemburg in Frankrijk werd opgenomen, en het zou daarenboven onuit voerbaar zijn, zoodra Luxemburg geheel door Duitsch grondgebied zou zijn omringd. I)c toeslemming van Frankrijk, welke Luxemburg, om zich bij bet verbond aan te sluiten, hetwelk het drie jaren geleden op aandrang van Frankrijk heeft verlaten, ongetwijfeld noodig beeft, zou waarschijnlijk, zon der veel omslag, bij een aanstaand vredes-traclaat verkregen worden, en de garanderende mogendheden zouden alsdan weinig bezwaar maken tegen eene schikking, welke haar van alle verantwoordelijkheid ontsloeg. Volgens hier ontvangen berigten zouden de Franschcn thans dp Diiitsche schependie zij in de Noordzee aanhoudenmeerendeels verbranden. Ter recde van Leith zijn den 27,ltD October twee Fransche oorlogschepen ge weest, met de bemanningen van zeven Duitsche schepen aan boord, waar van er drie verbrand waren. Het Food-Joumal bevat een brief van zijnen Parijschen correspon dent. De schrijver zegt, dat de voorraad levensmiddelen in de hoofdstad nog zeer groot, maar dat men er niettemin zuinig op is. De vijand kan in geen zes maanden Parijs dwingen zich over te geven door honger; brood en wijn zouden na verloop van dien lijd nog in voldoenden voorraad aan wezig zijn. Groenten zjjn duur en de aardappelen slecht van qualileit. Het verschaffen van vleesch levert natuurlijk de grootste bezwaren op. liet be wind zorgt zelf voor de verdeeling. De voorraad levensmiddelen bestond op 24 Sept. uit 45000 ton meel, 24000 stuks koeijen, 150,000 schapen en 6000 varkens. Bovendien is er bij de bakkers veel meel voorhanden en zijn de particulieren van leeftogt ruim voorzien. 1,800,000 personen moeten eiken dag gevoed wordenmen rekent dus dat de proviandering 75 dagen zal kunnen strekken. Hel bewind heeft bevolen, dat er niet meer dan 500 koeijen en 4000 schapen per dag mogen geslagt wordenen niemand mag meer koopen dan 100 grammen per hoofd en per dag. Uit het bloed der geslagte dieren wordt ook eene soort vleeschspijs bereid. De kleine voor raad brandstof wekt zeer veel redenen van bezorgdheid. FftANKKIJK. Het berigt van de overgave van Melz heeft te Tours eene groote ver slagenheid onder het publiek te weeg gebragt, in weerwil dat hel bewind de nederlaag als een gevolg van verraad tracht voor te stellen. Onderschei dene dagbladen verzetten zich met ernst legen deze voorstelling. De Con- siitulionnél zegt dal het eene hebbelijkheid der volksmenigte is nederlagen eer aan verraad dan aan gemis van kracht toe te schrijven, maar dat het bewind gecne voldoening aan dat zwak behoorde te geven.. De treurige afloop der zaken te Metz wordt toegeschreven aan eene za- menspanning met het keizerlijke regentschap, ten doel hebbende 's keizers zoon op den troon te brengen en Bazaine lol den vverkelijken regent van Frankrijk te maken. Aan hel bestaan van zulk een plan schijnt nagenoeg de gebecle bevolking van Metz te gelooven. Gedurende het gansche beleg heeft Bazaine zich nooit anders dan bij buitengewone gelegenheden in het verschanste legerkamp vertoondnooit bij de ambulances en schier nooit in de stad. Het verval der krijgstucht was de oorzaak der haastige capitulatie op eenen tijd dat er nog rantsoenen voor eene week tijds voor een ieder voorhanden waren. In den ochtend van den 29sll',, lagen er bij het fort Moutigny 5 lijken van. door honger omgekomen soldaten, terwijl de staf zich nog met weelderige maaltijden te goed deed; in dien ochtend werden er rantsoenen voor 4 dagen aan al de Fransche troepen uitgereikt, nadat zij 2 dagen lang niets hadden ontvangen. In de laatste week was er geen rundvleesch of varkensvleesch voor hoog geld Ie verkrijgen geweest; doch in den ochtend van den 29s,en waren de winkels ruim daarvan voorii vóór dat de stad ecnigen toevoer had ontvangen. Hieruit wordt opgeu, dat het in de stad voorhanden voedsel door speculanten opgekocht ivas bij oordeelkundig beheer van de overheden toereikend zou geweest zijn het gevaar van verhongeren nog wel eene maand lang af te keeren. Volgens berigten te Tours uit Parijs ontvangen is bij besluiten regering bepaald dat het Legioen van Eer alleen voor militaire diensteni leend zal worden, en is de keizerlijke garde afgeschaft. Er was een cru Van 40000 frs verleend voor de vervaai diging van luchtballen. De cchtgenooten van de bh. CremieuxFourichon en Thiers helt eene bede aan de Fransche vrouwen gerigt, ten einde overal comités inl leven te roependie de zorg op zich zullen nemen de mobile gardes ei francs-tireurs van voldoende winterkleederen te voorzien. De Uniters verzekert, dat de lieer Keiler, vroeger van het wetgen ligchaam, aan den generaal Cambriels heeft doen welen, dat, zoo Garild in den Elzas verschijnt, hij door de vrijcorpsen in die provincie gefusillJ zal worden. De revolutionaire club //Alhauibra", te Marseille, heeft besloten tot vervallenverklaring van het voorloopig bewind en de scheiding lussd Marseille en Frankrijk geproclameerd. Marseille zou, volgens dat besli de zetel worden der regering eener «republiek van het Rliönedal en Algerie," uit 10 departementen van Frankrijk bestaande, die het «zuil verbond" uitmaken, waarvan de heer Esquiros lot president is verkozen. Onder de clubs, die te Marseille ijverig bezocht worden, behoort; eene vrouwen-club. «In eene der bijeenkomsten dezer club is door eene woordvoerdslers de instandhouding van schavot en guillotine voorgesteld het denkbeeld geopperd om den bisschop van Marseille tot liet eerste sli offer van het laatstvermelde moordwerktuig te maken!" De groothertog van Mecklenburg heeft eene legerorder uitgevaardi waarbij aan alle onder zijn bevel slaande troepen wordt verboden, wijnoogst in Champagne op eenigerlei wijze te belemmeren. Wagens,i wijn of ledige vaten geladen, mogen binnen den gehcelen omtrek i Champagne niet worden aangehouden of weggenomen. Het onbevoegd 1 nentreden in een wijngaard en elke aldaar aangerigtc beschadiging zal i gens de krijgswet gestraft worden. ITALIË In Italiaansche dagbladen zijn vele brieven opgenomen van Italian die op Garibaldi's oproeping in Frankrijk voor de republiek zijn gaan sl den. Die brieven getuigen van teleurstelling en wrevel; zij zeggen meest dat de bevolking van Frankrijk weinig ijver voor 's lands verdediging tw dat zij de Garibaldianen als ongeloovigen schuwt en hoont, en dat den voor hunne uitrusting en hun onderhoud door het Fransche bewind verwaarloosd. In een van die brieven wordt gezegd dat de bevolkin» de overheden er clericaal- en keizerlijk-gezind zijn, dat de Franschei corpsen woeste en onordelijke scharen zjjn zonder krijgstucht, en dal I gewezen pauselijke zouaven er zeer populair zijn. j PIIIIISS KV. BERLIJN, 2 November. Aan de Köln. Zeit worden de volgende bijzonderheden medegeit omtrent de overgave van Metz: Op 29 Oct. ten 1 ure begon het Frans leger de. vesting en omgeving te verlaten, om op te rukken naar dent van Jany, aan den grootcn weg naar Frescaly, alwaar prins Frederik! rel met zijn staf in groot tenu bad post gevat. De eerste, die aldaar a kwam, was de maarschalk Bazaine. aan de spits van zijn staf. Voor pi Karei aangekomen zeide hij«Monseigneur, j'ai l'honneur de me présenter.'" prins wenkte hem ten teeken van verzoek om aan zijne zijde plaats te men en daarop volgde het defileren der verschillende troepenzooveel d# lijk geregeld naar het wapen waartoe zij behooren. De houding der krip gevangen troepen getuigde op zeer gunstige wjjze voor het besef dat hadden van den toestand, waarin zij zich bevonden. Slechts de Elzass onder hen veroorloofden zich bij hel défilé menige bijtende uildrukkii meer lol bewijs strekkende van hun haat dan van hun waarheidslid Zoo riepen zij overluid«25 tegen Ien dergelijkenalles ten be«| dat zij met de gewone kwaal der Franschen behebl zijndie beiveri dat slechts overweldigende overmagt den strijd heeft beslist. Zeer i merkelijk was het dal van de voormalige keizerlijke garde tusschen en 90 duizend man aanwezig waren, allen in fonkelnieuwen uniform gedo Algemeen genomen zagen de manschappen en de paarden er tamelijk gi uit. Bood men den eersten echter een stuk vleesch of spek aandan viel zij als uitgehongerden daarop aan en verslonden het in den waren zin hel woord. De paarden hadden elkander bijna allen dc staarten afgevreli Het fort St. Quentin is bezet door dc divisie Klimmer, St. Privat doof Hessen, St. Julie door troepen van hel 2dt'legerkorps. De maarschalk Bazai werd door prins Karei met de meeste onderscheiding bejegend. Het geheele leger, dat Metz belegerd heeft, heeft vrijwillig een rantso brood afgestaan ten behoeve der krijgsgevangenen. De tweede armee van prins Frederik Karei zal voorlaan bestaan uiti helft van het 2de corjts. de llessische divisie van het 3d«, 9de en i0de cor en zal zijn hoofdkwartier vestigen te Troyes. Ten gevolge hiervan galpri Frederik Karei in het centrum staan, ter linkerzijde komt de armee oni von Wei'dcr en ter regterzijde de armee onder liet bevel van von der Tai Deze drie legers zullen gezamenlijk opereeren tegen de armee van de li en de Garibaldische benden; tegen laatstgemelden zal een ware klopjtj worden georganiseerd. De Beijerschc troepen voor Parijs krijgen thans houten huisjes, die de Beijerschc gebergten vervaardigd en reeds in grooten getale per spon trein naar hel leger verzonden worden. Zij zijn zeer gemakkelijk in elto der te zetten en te vervoeren. De krijgsgevangenen in het kamp bij Wezel trachten zich op alled wijzen het leven aangenaam te maken. Zij hebben thans bij den komms

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2