LMD8CIIE COURANT. rr. m DONDERDAG 3 NOVEMBER. BINNEN LAN DSC11E BERIGTEN. BUITENLANRSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1> iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 2 November. kon. besluit van 29 October jl. is bij de dienstdoende schutterij lier. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. J. van Ileukelom, p" luitenant, en zijn benoemd: tot l,tc luitenant J. F. Esser, thans 2de lui- nant, en tot 2de luitenant-effectief C. van Tiel, thans 2de luitenant a suite. Men meldt ons uit 'silage: Het bevestigt zich dat de hh. Roest van nburg. van Lilaar, de Waal en van Muiken hun ontslag aan Z. M. den ining hebben ingediend, als ministers van buitenl. zaken, justitie, kolo- [ii en oorlog. Naar men wijders verneemt heeft Z. M. de ministers van en Fock belast met de aanvulling van het kabinet. Het gerucht loopt, it er in de eerste kamer, bij de hervatting barer werkzaamheden (heden oud ten half acht ure)eene interpellatie tot de regering zou gerigt wor- u omtrent de ministeriële crisis. - In de memorie van beantwoording betreffende het hoofdstuk buitenl. ten zegt de minister, dat het voorloopig verslag der tweede kamer bij een min aangenamen indruk gemaakt heeft, niet omdat, hij zich ge lid had ooit algemeenen bijval te zullen verwerven voor zjjn staatkundig leid, maar om den aard van hetgeen hem verweten wordt en om den Irak, dien zulke verwijten noodwendig moeten maken op hen, welke lot ue opvolging zullen worden geroepenen vooral om de terugwerking dier it wjlcn op onze betrekkingen met het buitenland. Hij toont de oppervlak- ftód der zware grieven, tegen hem ingebragt, aan. In het antwoord nrdt ook gezegd, dat de Nederlandsche gezant te Parijs aldaar is blijven «loeven, niet op bevel der regering, maar omdat hij zulks doelmatig achtte. I heeft vrijheid om, naar hij het raadzaam acht, óf te Parijs te blijven, fzich naar de eene of andere plaats in Frankrijk te begeven. - Het Staatsblad n». 173 bevat het besluit van den 29"<" October 1870, lodende intrekking der koninklijke besluiten van 29 Julij 1868 Staatsbl 115 en 116) en nadere regeling van dc wijze van behandeling der zaken treffende de onderscheidene -eerediensten. De verbouw van aardappelen in Nederland vorderde in 1868 eene uil- Strektheid van niet minder dan 116,904 hectaren (bunders). Hiervan in provincie Drenthe 6973, Friesland 8821, Gelderland 24028, Groningen 35, Limburg 9570, Noordbrabant 19570. Noordbolland 3392, Overijssel 31, Utrecht 3903, Zeeland 5596 en Zuidholland 12985. De geheele op- ingsl van dat gewas in genoemd jaar wordt geschat op 15,845,622 hecto- :rs (mud), vertegenwoordigende eene waarde van ƒ47,536,800. Te Delft had eenige dagen geleden eene hevige vechtpartij plaats in de rberg van T. in de Doelestraat, waaraan ook door onderscheidene niili- ren werd deelgenomen. Een hunner is daarbij door een stuk geslagen rglas zoodanig aan het hoofd verwond, dat hij in vrij bedenkelijkcn toe- naar de infirmerie is vervoerd. Ofschoon hij sedert in beterschap is genomen, beslaat er toch gevaar, dat hij zich het verlies van een zijner gen zal moeten getroosten. - Te Amsterdam is eene zelfstandige vereeniging opgerigt tot bestrijding ii het schoolverzuim. In de eerste daartoe gehouden bijeenkomst werd tlegcdecld dat, uit de door de plaatselijke schoolcommissie bijeenver- melde gegevens, gebleken was dat te Amsterdam een ernstig schoolver- iai plaats had. 8000 van de 31000 kinderen tusschcn den leeftijd van -12 jaren bezochten geene school; wanneer men van dat getal 3000 kin ten aftrok, die huisonderwijs ontvingen, dan bleef er nog 1/6 over van (geheele aantal, dat geen onderwijs genoot. Gisteren morgen omstreeks 10 ure had te Amsterdam in een der in nbouiv zijnde percelen in de Sarphalistraat een ernstig ongeval plaats, tec timmerlieden, in voornoemd perceel werkzaam,-hadden het ongeluk lor het breken eener plank van de zolderverdieping door de nog niet be ierde benedenverdiepingen te vallen, zoodat zij in den kelder tusschen dc Ikcn teregt kwamen. Een der gevallenen heeft zijn regter arm en linker en gebroken, de ander heeft inwendige kneuzing bekomen. Juist ter- Ifdcr lijd passeerde aldaar dc heer Cuypers, die als ziekenverpleger van (Uoode Kruis naar het oorlogstooneel was geweest; hij bood dadelijk de io4ige hulp en spalkte dc gebroken leden met behulp van zakdoeken, larna zij beiden naar het gasthuis werden vervoerd. -Men meldt uit Leeuwarden: De veel bewogen Julij- en Augustusdagen zijn ongetwijfeld oorzaak geweest, dat een bij dc Friezen zoo geliefd volks vermaak is achterwege gebleven. De harddraverij namelijk om de door Z. M. den koning uitgeloofde gouden zweep, zooals die alle twee jaren hier met luister gehouden wordtheeft tot nu toe geen plaats gehad en zal denkelijk lot een volgend jaar worden uitgesteld. De zweep intusschen moet disponibel zijn, naar men zegt, en er zeer schoon uitzien. Berigten uit Paramaribo melden dat den 23"'n Sept. jl. bij Z. Exc. den gouverneur, in tegenwoordigheid van den raad van bestuur en van den com missaris. belast met het prolectoraat over de Boschnegers en dc Indianen, op gebruikelijke wijze de bevestiging en beëediging heeft plaats gehad van een //groot-opperhoofd" (Gramman) over den stam der Becoe en Moesinga Boschnegers in Boven Sarainacca. Daartoe is gekozen dc kapitein Adrai, van het dorp Maripastonen zulks hoewel hij geen lijnregtc afstammeling der vorige opperhoofden is. zooals bij de Boschnegers werd in acht geno men maar kapt. Adrai heeft zich die onderscheiding waardig gemaakt door zijn goed gedrag en ontwikkeling; hij behoort sedert geruimen tijd tot de gemeenie der Moravische Broeders, aan welke gemeente dit bewijs van vóoruitgang op het gebied van godsdienstige beschaving te danken is. Hare pogingen ondervinden van het koloniaal bestuur krachtdadige ondersteuning. Te Curasao is de tijding ontvangen dat omstreeks half September in den AÜanlischen oceaan een hevige orkaan heeft gewoed. 's GRAVEN11AGE 2 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan F. de Jong, te Oirschot, tot het dragen van het kruis fidei et virtuti, hem door den Paus geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: tot regter in de arrond.-regtbank te Leeuwar den de heer mr. E. Bergsma, thans regter in de arrond.-regtbank te Sneek; tot notaris te Rotterdam de heer L. F. Carrière, cand.-notaris aldaar, in de plaats van den heer H. F. de Bock, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen; tot notaris te Scherpenzeel de heer W. Huendcr, cand.-notaris te Lochem; en lot notaris te Epe de heer jhr. J. C. II. Bloys van Treslong, cand.-notaris te Apeldoorn. De heer E. Maartens is, op zjjn verzoek, eervol ontslagen als ontvan ger der registratie en domeinen te Bergen op Zoom. Door den minister van financiën is bepaald dal de navolgende ambte naren bij de administratie der posterijen hunne functien zullen uitoefenen als volgt, te weten: de commies 3le kl. J. A. J. van der Schaaff, ten post kantore te Gouda: de commies 3dt kl. J. Hoef hamer, ten postkantore te Dordrecht; de surnumerair G. IJssel dc Schepper, ten poslkantore te Zwolle; de surnumerair M. J. Cambicr, in dc bureaux van dc afdceling posterijen bij het dep. van financiën. Het vertrek van 11. K. H. de groothertogin van Mceklcnburg-Schwerin is uitgesteld. Bij den raad van state, afd. voor dc geschillen van bestuur, is heden behandeld een beroep van den raad der gemeente Gorinchem van een besluit van gedep. staten van Zuidholland, waarbij de goedkeuring is onthouden aan twee raadsbesluiten tot het beleencn of op prolongatie uitzetten van in de gemeentekas aanwezige gelden en het in verband daarmede wijzigen der gemeentcbegrooting van 1870. Deze quaestie is niet nieuw en heeft zich reeds vroeger voorgedaan in de gemeeiite ,s Graven base. Het is dan ook met beroep op dat antecedent en met verwijzing tot het kon. besluit van 15 December 1866, dat gedep. staten volhardden bij hun gevoelen, dat eene dergelijke operatie als gevaarlijk is te achten en voegden daarbij met het oog op het tegenwoordig geval, dat dit motief te meer weegt in deze dagen waarin de openbare effecten zoo zeer aan daling onderhevig zijn. BELGIË. Te Brussel waren door eene Ilongaarsche gravin kamers gehuurd, bjj mevr. Gilsoul, Montagne de la Cour. De gravin, eene nog jonge vrouw, ontving de bezoeken van een markies, een forsch gebouwd 45-jarig man. Zondag gebruikten de beide gelieven hel middagmaal in eene restauratie. Ongeveer ten 9 ure keerden zij in dc woning van de gravin terug. Kort daarna hoorde men eenige pistoolschoten. Toen men het vertrek binnen trad, vond men beiden in hun bloed badende. Het bleek dal de markies in een aanval van jalousie de gravin met een pistoolschol neergeveld had, e« zich toen zelf den dood had trachten te geven. De gravin is slechts ligt gewond, maar de markies is zoo zwair gekwetst, dat er geen hoop op behoud beslaat,

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1