LMDSCHE COURANT. 1870. ff. 257. DINGSDAG 1 NOVEMBER. STADS- 1EE R1 G T E N. DIMNtëiN LA N DSC 11K BK IIGT KN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 ei et het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Ad verten tiën is van 1—4 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 7 der Algemecne l'olicicverordening, vastgesteld den 24»,tn October 1867 Doen te weten dat door hen, ingevolge art. 6 dier verordening, is be noemd tot Raad der gebuurte n*. 8, of n". 4 van Wijk 111, de heer JEAN JACQUES SLEYSER, in de plaats van den heer Anthony Wijnstroom, die leze gemeente met der woon verlaten heeft. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELEll, Burgemeester. Leiden, 31 October 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 31 October. Van wege het ministerie van financiën is het volgende bekend gemaakt: De belanghebbenden worden verwittigd dat in het vervolg van 14 tot 14 dagen eene verzending van geslotcne brievenmalen tusscben Nederland en Ned.-Indië over Duitschland en Italië en verder met de Italiaansche pakket- booten van Brindisi naar Alcxandrie en vice verca, en met de Britsche pak- kelbooten van de Indo-Chinesche lijn zal plaats hebben-; terwijl daarentegen te verzending van geslotene brievenmalen over Marseille en verder met de Msche pakketbooten tijdelijk wordt gestaakt. Voor de brieven, de ge drukte stukken en monstersvan en voor Indiedie per geslotcne brieven maal over Brindisi worden gezonden, is hetzelfde port verschuldigd als bij verzending over Marseille is bepaald. De verzending der brievenmalen over Brindisi naar Indie geschiedt van den trein die te 2.20 's namiddags uit Am sterdam vertrekt. De hoofdexpeditie vindt des Vrijdags plaats, te beginnen met Vrijdag den 4,itn November aanst.terwijl des Zaturdags nog eene sup plementaire brievenmaal, enkel uit brieven bestaande, zal volgen. Voorts wordt herinnerd dat de brievenmaal via Triest mede van 14 tot 14 dagen des Woensdags van den trein van 2.20 's namiddags uit Amsterdam wordt verzonden; vallende de eerstvolgende expeditiedag op den 2'lcn November a. s. Gisteren avond, Zondag, kwamen hier aan de laatste van de vier lieeren leden der «Ambulance Neerlandaise de la croix rouge" te Parijs, zijnde geweest de heeren doctoren van der Horst, van der Uhijs, Gallandat llnët en Veendam. Den 19"° Augustus 11. van hier over 'sGravenhage en l'arijs naar Sedan en omstreken vertrokkenkeerden zij van daar den 25'len October daaraanvolgende terug, na bekomen eervol ontslag, van wege bet bestuur van het Roode Kruis te Parijs, over België, en kwamen den 30!lrD October hier ter stede, sain et sauf, aan. De Staatscourant bevat het tweede verslag der commissie, in 1870 belast met het afnemen der geneeskundige examens, volgens art. 5 der wet van 1 Junij 1865. Tot het afleggen van het examen hadden zich 30 candi- daten aangemeld; 5 zijn niet voor het examen opgekomen, 2 trokken zich lydens hel examen terug, 8 werden afgewezen en 15 legden een voldoend examen af. Acte van bevoegdheid werd uitgereikt aan de hh. S. J. Hal- bertsma, med.-doclor; J. van der Mandele, idem; G. Folmcr, idem; J. van West, idem; F. Breesncemed.-doctorandus; R. A. van der Sluis, idem; J. W. van Loon, idem; II. Klinkert, idem; J. P. van Weezeiofficier van gez. 3'kl.; U. Hannema; H. A. Andringa; D. J. Admiraal; J. Mijs, C. J. Dinge- mans, plaltelands-heeleester: F. C. G. Bolte, plattelands-heel-en vroedmeester. In de Zalurdag 11. gehouden vergadering der wis- en natuurkundige af- deeling der kon. akademie van wetenschappen te Amsterdam, heeft de heer Buys Ballot de vergadering eenigen tijd bezig gehouden met de uilkomsten van door hem gedane waarnemingen van den invloed van hel laatste noor derlicht op de magneetnaald. De heer von Baumhaucr, die het noorderlicht meent te kunnen verklaren als een cosmische stof, die zich in de lucht zamenpakt, met kracht tegen den dampkring, die onze aarde omgeeft, wordt aangetrokken en zich door de magnetische vloeistof tegen de polen ophoopt, opperde, om verschillende redenen o. a. ook, omdat hij van de straalschietingen en trillingen, die gewoonlijk met het noorderlicht zamen- gaan, niets heeft bespeurd, de vraag of hier wel juist aan dit luchtver schijnsel moet gedacht worden. De heer Buys Ballot echter meentuit ver schillende dcor hem aangevoerde bewijsgronden allen twijfel dienaangaande te kunnen opheffen. Ook andere heerendie het verschijnsel op verschil lende plaatsen, ook op de sterrewacht te Leiden, hebben waargenomen, vereenigden zich met hel gevoelen van den heer Ballot. Naar men verneemt is liet berigt in een der bladen opgenomen, dat hel hoofd-comilé van het Roode Kruis geweigerd zou hebben giften van welken aard ook aan te nemen en die zou hebben teruggezonden, onge grond. liet hoofd-comité heeft alleen den wensch geuit, dat, bij het nade ren van den winter, de Ncderlandsche liefdadigheid haren gewonen loop herneme. Te Bodegraven is het bouwen van een nieuw raadhuis, met inbegrip van een post- en telegraafkantooraangenomen door den heer W. Reuhl van Gouda, voor de som van 13460. Te Rotterdam had Zalurdag 11. het volgende ongeluk plaats. Een 4-jarig knaapje, dat door zijn 11-jarig broertje in de Boompjes, niettegen staande herhaalde waarschuwing, achlcr op een sleperswagen was geplaatst, en er wilde afspringen, had het ongeluk voor een der achterwielen te val len, waardoor het hoofd verbrijzeld werd. Ilet kind was oogenblikke- lijk dood. Nabjj Ilalfsen is in den nacht van Vrijdag op Zalurdag eene groote boerderij afgebrand. Te Voorst is in de vorige week de bliksem in eene schuur geslagen van den landbouwer Willemsen aldaar, ten gevolge waarvan deze dadelijk in volle vlam stond. Ilet vuur werd echter spoedig gcbluscht. Van het dienstvolk, in de sclmur aanwezig, werd de meid zoodanig getrof fen, dat hare klccderen gedeeltelijk aan flarden waren. Zij werd bewuste loos opgenomen. Den volgenden dag was haar toestand eenigszins beter. Te Vlissingen is Donderdag 11. ter rcede gekomen de te Holstein te huis behoorende Noord-Duitsehe schooner Eli se, gezagv. Steer. Dit vaartuig is nabij Helgoland door een Fransch oorlogschip aangehouden, de equipage gevangen genomen, met uitzondering van den gezagvoerder en den kok, en voorts bemand met een Fransch officier en Fransche matrozen, met voor nemen om naar Cherbourg te zeilen. Door noodweder is men echter ge noodzaakt geworden te Vlissingen binnen te loopen. Een Noordsch jagt, van Antwerpen gekomen, heeft genoemd vaartuig aangevaren, waardoor beiden schade hebben bekomen. Bij de overwegingen in de afdcelingen der tweede kamer der bcgrooting van binnenl. zaken, afd. Onderu-ijs, keurde men het af, dat de memorie van toelichting niets hoegenaamd wegens dezen belangrijken lak van bebeer be vat. Zoo had b. v. de gestadige aanwas der uitgaven voor die afdeeling kun nen worden toegelicht of geregtvaardigd. llooger onderwijs. In twee der afdcelingen werd de wensch uitgedrukt, dal de wet op hel hooger onderwijs spoedig op nieuw mogt worden aange boden, doch verhieven zich ook stemmen tegen overhaaste regeling. De publieke opinie, zeiden deze laatste leden, heeft zich nog niet genoegzaam over de hoofdpunten dier regeling verklaard. middelbaar onderwijs. Ook deze begrooling levert, naar veler oordeel, het bewijs, dat in de uitgaven voor de rijks- hoogere burgerscholen weelde heerscht. Ook over de strekking van het middelbaar onderwijs en de daar van te verwachten vruchten had in sommige der afdeelingen eene gedach- tenwisseling plaats. Er waren leden, die zich beklaagden, dat niet genoeg op de zedelijkheid der docenten werd gelet; dat op de scholen het onder wijs in wis- en natuurkunde te zeer op den voorgrond stond en alie denk beeld van opvoeding was verwijderd, hetgeen het dooden van godsdienstzin ten gevolge moest hebben, en dal tot nu toe de heilrijke vruchten, die men van de regeling op het middelbaar onderwijs had voorgespiegeld, zich niet laten bespeuren. Verscheidene leden kwamenvooral ook tegen deze laatste beweringmet nadruk op. Onmiskenbaar werktenmeenden zijde hoogere burgerscholen zeer gunstig op de verstandelijke ontwikkeling der jongeling schap. Ook van deze zijde werden echter bezwaren tegen de methode van onderwijs, vooral op de lagere klassen der hoogere burgerscholen, geopperd. Die klassen worden ook door leerlingen van 12 of 13 jaren bezocht. Zulke jeugdige knapen hebben eene bepaalde leiding noodig. Nog werd opge merkt, dat zich in de laatste jaren een antagonisme vertoont tusscben de scholen van middelbare en die van meer uitgebreid lager onderwijs. Lager onderwijs. Slechts in eene der afdeelingen werden ditmaal de bekende bezwaren omtrent de rigting van het lager onderwijs en omtrent de neutrale school besproken en door de voorstanders dier school, mede op bekende gromhn, bestreden. Met opzigt tot de rijkslandbouwschool bleefhet

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1