lmdsche COURANT. 1870. S\ 256 MAANDAG 31 OCTOBER. STADS-BER1GTEN. BINNENLANUSCllli BKRIGTEN. "1(1 li'! «I eré lei et laai lei irii ei (D Be Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1- iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een BIJ f' OEG SEL. 171 ris Hg burgemeester en wethouders van leiden, Gezien het adres van Astokie Loebeb, schrijnwerker, wonende alhier, Waarbij hij, ter uitoefening van zjjn beroep, verzoekt om in het huis aan Hooigracht, getcekend wijk VII n°. 822, een fournuis te mogen doen plaatsen Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824 (Staats- lad n". 19) Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast rfcgelegene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de commodo *1(1 incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd fop het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 3Je° November aanst. |;s Toormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne Ibezwaren tegen dat verzoek op dien lijd in te brengen, terwijl, bij ver- ec|zuim daarvan, zjj gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te til liebbeu verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. Leides, 29 October 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris.' I H n in LEIDEN, 29 October. Hïj achten het niet overbodig hier de aandacht van belanghebbenden le vestigen op de hierachter aangekondigde vergadering van het Leesmnseum óp Maandag aanst. Het onderwerp alsdan ter behandeling aan de orde gc- steld is in de toekomst voor die instelling van het hoogste gewigt, zoodat eene trouwe opkomst der leden allezins wenscbelijk is. Door het kiescollegie dër Ned. hervormde gemeente alhier zjjnin zijne gisteren avond gehouden vergadering, waarin 86 leden aanwezig wa ren, gekozen: tot ouderlingen, de hh. mr. 11. P. van Kaathoven (83stemmen), J. II. F. Gangel (79 st.)A. H. Eigeman (78 St.), B. Corls (68 St.), D 0. Dros (53 st.) en T. Los Sr. (81 st.); en tot diakenen, de hh. A. Langeveld (81 st.), C. Kooyker (81 st), G. J. Corts (57 st.) en A. G. Ballego (50 st.). Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 141 tot 161 volwassen personen en 50 lot 64 kinderen. Men schrijft ons uit Warmond: De Harmonie alhier gaf op den 2lsl,n jl. weder eene uitvoering voor de leden harer vereeniging. Zij mogt zich ver heugen in de zeldzame medewerking van een tweetal jeugdige dilettanten, kinderen van den heer N. F. Taverne, muziekmeester te Leiden. De dilet tanten, 11 en 13 jaren oud, braglen door hunne talenten het publiek in ware verrukking. Behalve de Nocturne van Leybach en Maiblumen van Oesten, gaven zij nog de quatre-mains Préciosa en I'Invitation a la valse van Weber, alsmede een nieuwe marsch van Mendelssohn ten beste, welke stukken met eene bewonderenswaardige vlugheid, juistheid cn keurigheid in opvatting werden uitgevoerd. Wij vermelden hier nog den allerliefsten zang tanden jongsten, die het llaidenröslein van Schubert en het air Ah! quel plaisir d'etre soldat uit la Dame blanche van Boieldicu op eene be koorlijke wijze voordroeg, cn geven als onze overtuiging te kennen dat zoo wel liet pianospel als de zang aantoondenwat men door eene goede oplei ding en uitmuntend onderwijs verkrijgen kan. Nog met een woord moeten wij gewagen van de Harmonie en onze goedkeuring schenken aan de vorde ringen, die zij in denlaatsten ljjd gemaakt heeft; wij wenschen haar steeds volharding in hare studie toe. Bij het onweder, dat heden nacht woedde, zijn, naar wij vernemen, ten gevolge van het inslaan van den bliksem, aan den Rijnkant, even boven Alphen, een watermolen en een houtzaagmolen een prooi der vlammen geworden. Naar men verneemt heeft het Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden behaagdvoor een zeer aanzienlijk getal loten deel le nemen in de prc- miën-leeninguitgeschreven door de vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid.' Naar men verneemt zal het koloniaal werfdepot, te Harderwijk in gar nizoen, met eene compagnie worden verminderd. Het examen van onderofficieren voor 2llc luitenants bij de infanterie, dat gewoonlijk in de maand November plaats heeft, zal dit jaar niet worden gehouden, maar is tot het begin van het volgend jaar uitgesteld. De le luit. der artillerie van Djjck, welke te St. Eticnne deel uitmaakte van de keurings-commissie voor de aldaar volgens contract met de Nederl. regering vervaardigd wordende Beaumont-geweren, is dezer dagen terugge keerd. Daar de Fransche regering al hel loop-werk dier geweren heelt in beslag genomen ter vervaardiging van mitrailleuses, zal het contract niet kunnen worden nagekomen. Aan de Twentsche vereeniging tot bevordering van nijverheid en han del, die onlangs een adres aan den minister van financiën had gerigt tot ondersteuning van het verzoek van den oud-kapitein ter zee Jansen, om voorloopige concessie voor een stoomvaartlijn tusschen Nederland en Ame rika, aanvankelijk met subsidie van den staat, is door den minister te kennen gegeven, dat, bij den tegenwoordigen toestand van 'slands financiën, een voorstel tot vermeerdering der staats-uitgaven ontijdig moet worden geacht, zoodat de regering, welk belang zij ook in de onderneming moge stellen, de uitvoering van plannen daartoe aan eigen krachtsinspanning van de be langhebbenden moet overlaten. Onder de vele beschrijvingen van het noorderlicht uit verschillende deelen des lands ons toegekomen, zegt liet Vad.is er een uit Staphorst, die van de andere belangrijk afwijkt en vermelding verdient. Aldaar begon het verschijnsel met een lichtenden boog aan 'den noordelijken horizont, welke boog, allengs wijder wordende, zich in de rigting van oost en west uitstrekte cn toen omstreeks het zenith slechts flaauw ziglbaar was. Later, omstreeks 8 uurbegon die toestand te veranderen. Het licht concentreerde zich meer en meer naar het toppunt van den boog en daalde tevens van het zenith naar het zuiden, zoodat de boog als het ware zamengelrokken werd in een helder lichtende wolk of "vuurklomp,waaruit zich eindelijk omstreeks 9 uur bliksem en donder ontlastte. -• Bij de Ned. licrv. gemeente te Oude en Nieuwe Wetering is tot predi kant beroepen de cand. G. van Herwaarden; bij die te Noordeloos d». Ifos- eam Abbing, pred. te Ilurwenen; bij die te Schellinkhout de cand. J. II. Ilooyer; bij die te Ransdorp d'. Mackenstein, pred. te Mijdrecht; bij die te Oosterland de cand. J. A. de Vlieger; bij die te Sluis ds. de Klerck, pred. te Garderen; bij die te Kockengen de cand. J. Verwey; bij die te de Bilt d'. Gravensteinpred. te Serooskerke. bij die te Vroomshoop, de cand. P. Peter. Door het prov. kerkbestuur van Zuidholland is eervol ontslag verleend uit de Evangeliebediening aan d'. W. Mallinckrodt, pred. te Westmaas. --Te Oosterbeek is dezer dagen op het graf van den heer mr. J. van 's Gravenweert, naast dat van van Lennep, een eenvoudig ijzeren gedenk- teeken geplaatst. Het is een vierkant voetstuk; op de voor- en achterzijde slaat: »mr. J. van 'sGravenweert, geb. te Amsterdam 25 Aug. 1790, over leden te Oosterbeek 29 Maart 1870;" op de beide zijvlakken de symbolen: de slang met den staart in den bek en twee omgekeerde brandende toort sen. Op het voetstuk staat eene brandende Romeinsche graflamp. -- Men meldt uit Leeuwarden: De vele regens der laatste dagen hebben den boezem des waters in deze provincie aanmerkelijk doen stijgende peilschaal alhier wijst thans een waterstand aan van 54 centimeters boven zomerpeil. De laag gelegen landen loopen weder onder; veel vee is reeds oi zal spoedig gestald moeten worden. De prijs der boter, heden aan de waag alhier, was; ls,e soort ƒ58, 2Je soort ƒ50. In de vorige week was de prijs der lstf soort ƒ61.50 en der 2Je soort 55. De gemeenteraad van Sneek heeft besloten ombehoudens nadere goed keuring, de jaarwedde van den burgemeester met 400 te verhoogen en alzoo van ƒ600 op ƒ1030 te brengen. Uit Luxemburg wordt gemeld dat, nadat de zitting der kamer van volks vertegenwoordigers was geopend, de president een aanspraak tot de leden i heeft gerigt. waarin hij verklaarde dat de commissie, benoemd tot het ont werpen van een adres aan Z. K. II.gemeend heeft eene verklaring der regering te moeten uitlokken, ten opzigte van de geruchten door buiten- landsclie bladen in omloop gebragt, en die eene zekere ongerustheid onder de bevolking hebben tewecggebragl. De minister van staat heeft welwillend aan de commissie de verklaring afgelegd: "dat geen enkel voorstel, houdende de eene of andere wijziging in den politieleen toestand door het gouverne ment was ontvangen, en dat er bovendien geen enkel voorstel van dien aard bestond." II Het bij de tweede kamer ingediende wcts-onlwerp betreffende den spoor weg van Samararg-Vorslenlanden strekt: 1". tot bekrachtiging van het reeds

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1