EIRSCHE COURANT. !ta DONDERDAG 27 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. «ta 1870. b; 'lag N*. 233. het i V m» van npa ïape n, pe Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50 het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 fairs, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Ad verten tiën is van 1—-4 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 26 October. 'lierlde morgen te houden zitting van den gemeenteraad is aan de orde eene voordragt betreffende de werklieden in dienst der gemeente, voordragt is het gevolg van een besluit ten vorigen jare door den genomen, waarbij burgemeester en wethouders werden uitgenoodigd Jende het beheer der gemeentewerken eene reorganisatie voor te uitgaande van het beginsel dat slechts in eigen onderhoud die bei en zouden overblijven, welke blijken zouden niet wel te kunnen wor- aanbesteed. De commissie van fabricage nam dientengevolge opzet- in overweging wat nog voor aanbesteding vatbaar wasen wat voor- was in eigen onderhoud te behouden. De slotsom barer overwe- in haar rapport nedergelegd, was dat op dit oogenblik van de voor ge-werken toegestane som van ƒ68224.66 slechts 5 pCt. onder eigen werd uitgegeven. Wilde men aanbesteding nog uitbreiden, dan achtte larvoor nog vatbaar het gewoon onderhoud der houten bruggen en het van de grachten langs de wallen, waardoor een zestal arbeiders zou- gemist kunnen worden. Voor het onderhoud der straten, waarvoor de =-4rialen bij aanbesteding verkregen werden, achtte zij de tegenwoordige e van werken voordeeliger voor de gemeente, te meer daar het bestra- ijj eenige uitgebreidheid, door stads-werklieden reeds werd aangenomen 15 cents de vierk. meter. Andere kleine werken, het bijwerken van ui de stratenhet strooijen van zandonderhoud van pompensnoeijeu tonen enz., enz., achtte de commissie voor omschrijving en dus voor besteding' onvatbaar. Als de gemeenteraad meende dat het onderhoud straten onder de voor aanbesteding vatbare werken behoorde, dan kon commissie de verantwoordelijkheid niet op zich nemen van eene behoor- tzorg, die zulk eene aanneming zou weuschcn. Burg. en wethouders Migden zich met de zienswijze der commissie en stelden dientengevolge 1». zich met de hoofdstrekking van dat rapport te vereenigen2». goed leuren het aanbesteden van het onderhoud der houten brugdekken en diepen der grachten langs de wallen; 3*. goed te keuren dat het aantal dicden worde verminderd met zes, waardoor het art. dag- en week en zou verminderd worden met ƒ1790, doch daarentegen de beide sub 'ermetde artt. met dat bedrag zullen worden verhoogd." De commissie financiën, 'geroepen hieromtrent advies uit te brengen, kon zich met voorstellen niet vereenigen. Zij kon de becijfering der commissie van - icagc niet als juist aannemen. Met inbegrip van den post voor arbeids- en, die door die commissie niet was opgenomenwas voor fabricagc- en niet toegestaan ƒ68000, maar ongeveer 83000, waarvan 31500 afgetrokken worden voor buitengewone werken. Volgens hare berekc- werd van die som verwerkt bij aanbesteding ƒ19500 of 37 pCt. en in 8 n beheer 32000 of 63 pCt. De gedane voorstellen hadden de commissie t *le leur gesteld. De argumenten tegen eigen beheer meer dan eens aan- fioerd: de vcrpligting om des winters dikwijls voor de arbeiders werk te ken, het gemis van krachtigen spoorslag om het werk spoedig af te het in dienst houden van arbeiders van vergevorderden leeltijd, had 81 commissie van fabricage met stilzwijgen voorbijgaan. Het scheen dat die Jjmissie. met eigen beheer ingenomen, hij eiken vernieuwden aandrang its iets liet vallen, maar met tegenzin en liefst zoo weinig mogelijk, commissie van financiën wilde verder gaan op den weg, die tot afschaf- van het eigen beheer leiden moest. Voor het oogenblik wilde zij er in Kitsten dal de bestraling nog in eigen beheer plaats had, omdat de levc- van keijen en klinkers nog voor onderscheidene jaren was aanbesteed, commissie stelt aan het slot van haar advies voor aan burg. en weth. te Men te geven: »1«: dat de raad er voorloopig in berust dat het onder- 71 *1 van de bestrating in eigen beheer plaats hebbe, maar zich voorbehoudt wanneer de termijn, voor welken de leverantie van keijen en klinkers ril aanbesteed, zal verstreken zijn, nader te beslissen of op den tegen- j ordigen voet al of niet behoort te worden, voortgegaan2°. dat de raad onderhond van alle andere werken wenscht aanbesteed te zien en daarom collegie van dagclijksch bestuur uilnoodigt om in overleg met de com- is. /-Jksie van fabricage het daarheen te leiden dat het getal vaste werklieden gemeente, voor zoover die niet uitsluitend aan de bestrating arbeiden, op 1 Januarij 1872 worden teruggebragt tot zeer enkele personen, belast zullen blijven met het verrigtcn van die kleine werkzaamheden, dit 53 efiji got n jdaj Nol [er •letn in Noli ir 'mdt gen m/ '0.1 as, :t. t. i. n; !5; 28 t IS. I; e Ct welke dadelijk voorziening eischen en niet onder de aanbesteding konden worden begrepen. Door de commissie van fabricage is nader op hel ad vies der commissie van financiën geantwoord. In dat antwoord heeft zij haar gevoelen verdedigd. Zij acht eene verdaging der beslissing bedenkelijk en meent dat, zoo de gemeenteraad wil dat eigen beheer ophoudt en plaats maakt voor algemeene openbare aanbesteding, het is om een beginsel te huldigen, onverschillig of het der gemeente voor- of nadeelig is. Gaarne vestigen wij nogmaals de aandacht op de hierachter aangekon digde orgelbespeling in de Pieterskerk, die eerstdaags door den heer J. Godefroy, organist dier kerk, zal gegeven worden, daar uit die aankon diging blijkt dat ook de heer A. J. YVetrens zijn talent op nieuw zal dienst baar maken aan een weldadig doel en door zijne medewerking deze orgel bespeling zal opluisteren. Welk een schoon effect de zamenwerking van orgel en viool kan opleveren, wanneer beiden zich in bevoegde handen be vinden, heeft de orgelbespeling voor eenigen tijd in de Lulherschc kerk bewezen, en ook onlangs nog de orgelbespelingen in de Oude kerk te Delft. Zoowel hier als te Delft werden die uitvoeringen door een talrijk publiek met de meeste voldoening bijgewoond. Die zamenwerking geeft ook nog aan het geheel eene aangename afwisseling. Met grond mag men verwach ten dat ook deze orgelbespeling, zoowel wat betreft de keuze der stukken als de uitvoeringeen genotvol uur voor de beminnaars van degelijke muziek zal opleveren. Eene ruime deelneming van de zijde des publieks moge het loon zijn der moeite, welke de bh. Godefroy en Wetrens zich ge troosten tot instandhouding eener hoogst nuttige instelling in ons midden. Door den gemeenteraad van Zwolle is, ter vervanging van dr. S. A. Naber, benoemd tot hoogleeraar fe Amsterdam, tot rector der Latijnsche school aldaar benoemd de heer dT. E. .Mehler, thans in die betrekking te Sneek. Door het ministerie van: financiën is het volgende bekend gemaakt: Blijkens eene mededeeling van de Fransche postadministratie zijn de vol gende diensten van pakketbooten tijdelijk opgeheven, namelijk: 1°. de lijn Marseille-Alexandriëlangs de Syrische kust; 2°. de lijn Marseille-Civila Vecchia; 3". de lijnen Constantinopel-Salonica, Smyrna, Ibraïla en Trebisonde; 4°. de lijn St. Nazaire-Colon-Aspinwall, met zijlijnen in verbinding staande met de lijn St. Nazaire-Vera Crnz. De Indo-Chinesche lijn en die van Havre-Brest op New-York zijn voorts beperkt lot eene uitvoering van vier tot vier weken. De pakkelboolen, die voor de verzending der correspondentie opengesteld blijven, zijn, behalve die van Marseille op Corsica en Algerië, de navolgende: 1'. De lijn Marseille-Alexandrië, over Messina. Vertrek uit Marseille den gdro c) en en ^gttén van elke maand. 2°. De lijn Marseille-Coustantinopel, over Messina'dén Piraeus en de Dardanelles Vertrek uit Marseille des Zaturdags. 3°. De Indo-Chinesche lijn (Marseille-Hongkong-Yokohama, met zijlij nen op Reunion en Mauritius, op Calcutta, Batavia en Shanghai). Ver trek uit Marseille Zondag 30 October en vervolgens dës Zondags om de vier weken. 4°. De lijn van Brazilië en la Plata (Bordeaux-Buenos-Ayres). Vertrek uit Bordeaux den 24"tD van elke maand. 5". De lijn St. Nazaire-Vera Cruz met zijlijnen op de Fransche en Britsche Antillen, Britsch, Franscli en Nederlandsch Guyana, Jamaica en Colon- Aspinwall, op Venezuela en Curacao. Vertrek uit Sl. Nazaire den lG()en van elke maand. 6». De lijn van Havre en Brest op New-York. Vertrek van vier tot vier wekente rekenen van den 20"" October. In verband met liet vorenstaande zal de verzending der brievenmalen naar de Ned. koloniën Suriname eii Curasao, die tot dus verre den 8"" van elke maand uit St. Nazaire plaats vond, te beginnen met de volgende maand, geschieden met de pakketboot van St. Nazaire Vera Cruz, waarvan het vertrek uit eerstgenoemde plaats op den 16!Cn van elke maand is bepaald. De verzending der depêches van Paramaribo en Curagao via St. Nazaire zal in het vervolg door het spoorwegpostkantoor Moerdijk plaats vinden van den trein, die den 13Jcn van elke maand te 9.37 'savonds te Antwer pen aankomt. In verband daarmede zal de ter post bezorging te 's Graven- hage, Amsterdam en Rotterdam in den voormiddag van den 13'"" behooren te geschieden. Met betrekking tot de verzending der correspondentie naar plaatsen in

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1