BINNENLANDSCHE BERIGTEN rond lOEGSEL, behoorencte tot de Leidsche Courant van Maandag 24- October JS70, /V°. 250. STADS-BER1GTEN. (E enba «meester e» wethouders van leiden, i de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de pro- hid-Hollandvan den 19den October j!., A. n°. 7347 (2e afd.), ten ge- een afdruk eener missive van den lieer Minister van Binnenlandsche 1. 15 dezer, litt. K, 4e afd.betrekkelijk oproepingen aan miliciens- ingers gerigt, tol deelneming aan oefeningen der Vereenigingen tot (ing van 'sLands weerbaarheid; oen te weten: it aan de Regeering is geblekendat door besturen van vereeuigin- lievordering van 'slands weerbaarheid, of door kommandanten der j, vereenigingen opgerigte corpsende verlofgangers der nationale militie 001 daar zijn uitgenoodigd om deel te nemen aan de oefeningen, welke leden van die vereenigingen worden gehouden iie uitnoodigingen alligt bij de manschappen der militie, voorzeker bedoeling van hen, die zoodanige uitnoodiging hebben gedaan, de onjuiste meening kunnen doen ontstaandat bedoelde miliciens Izouden zijn, daaraan gevolg te geven; logtlians op de manschappen der militie geene andere dienstverpligtin- jitetl, dan hun bij de artt. 183186 der Grondwet en, in overeen- j» daarmede, bij de Wet van 19 Augustus 1861 Staatsblad n°. 72) gelegd poepingen van miliciens, tot vcrpligte deelneming aan de oefeningen wapenhandelalleen van de Regeering kunnen uitgaan mitsdien, wanneer de verlofgangers der militie vrijwillig aan de oefeningen willen deelnemen, dit aan hen wordt vrijgelaten, doch hen geenerlei verpligting tot deelneming'aan de oefeningen van jingen tot bevordering van 's lands weerbaarheid bestaat. lat geschiedt hiervan Courant. e.v, 22 October 1870. openbare kennisgeving door plaatsing in de Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTTK.AMMER, Secretaris. 14 pCi.l pCt. md. est >Ct. LEIDEN, 22 October, besluit van 27 Sept. jl. heeft Z. M. de koning: zijne bewilliging id op het overgelegd notarieel afschrift der acte van oprigling van de loze vennootschap /'Leidsche Volkskeuken", te vestigen te Leiden, bisteren hield de Leidsche Zangvereenjging bare eerste bijeenkomst in iater-saizeen. Bij die gelegenheid werd door den tijdelijken voorzitter it korte toespraak eene waardige lmlde gebragt aan de nagedachte- in den onlangs overleden voorzitter dr. I. Leonides van Praag. Blijkens het algemeen verslag van het verhandelde in de sectiën van gemeenteraad bij het onderzoek der door burg. en weth. ingediende oting voor 1871, heeft die bcgrooting, bij vergelijking van die van liet in meer dan eene sectie een gunstigen indruk gemaakt. In sectiën gaf het cijfer, als batig slot uitgetrokken, op nieuw aanleiding bedenking. Men meende dat als eerste post op de begrobliug moest raj/ ivorden het saldo der laatst vastgestelde rekening, en dat daarvan mag worden afgetrokken, die reeds in de begrooting van 1870 I jebragt. In eene sectie werd opgemerkt dat het niet ondoelmatig zijn den hoofdelijken omslag te verhoogen met de som uitgetrokken as opcenten op het personeel, zoodat die post kon vervallen en de ptie-kosten worden uitgewonnen. Het gemis der heffing van kaai- en aartgelden werd ook weder in ééne sectie ter sprake gebragt. Ook in éene sectie een der leden bezwaar tegen de winstdie de gemeente van de gasfabriek, als strijdig met de gemeentewet; liever zag hij de tingen verhoogd dan eene onwettige daad bestendigddoor de geza- lijkc ingezetenen ten koste der gasverbruikers le ontlasten. In al de (n werd bezwaar geopperd legen de voorgestelde verbooging der bczol- g van den sladhuisbewaarder met 100 en van die van de bediende 50wegens het verlies van emolumenten; het wegvallen van voor- meende men, gaf geen aanleiding tot schadevergoeding. Een voor de sectién gedaan, om iOO uit te trekken voor den persoon die eollegie van zetters bijstaat, vond geen bijval, daar dit uitsluitend een kelang betrof. Het onderhoud van wegen en voetpaden buiten de ge- ite gaf een lid aanleiding tot twijfel omtrent de verpligting der gemeente Jat onderhoudbij onzekerheid daarover mogt wel een regtsgeleerd worden ingewonnen. In eene der sectiën werdten opzigte van de fdering der plaatselijke belasting, door den voorzitter medegedeeld dat was aangevraagdten einde iemand aan le stellen bepaald belast met koudon van toezigt of opsporen van personen die zich van elders in de f lente vestigen, ten einde de suppleloire kohieren volledig te kunnen I iken. In eene der sectiën werd het nut betwijfeld van een lorenwach- hi eene sectie vond men de kosten voor regtskundig onderzoek uit- ikken te gering, in verhouding lot de diensten die bewezen werden, werd nog de wensch geuit dat in het onderhoud der trekpaden mogt tiuoet gekomen worden door het rijk of door de provincie; het toene- I aantal stoombooten deden de opbrengst verminderen en dus het on- oud zeer kostbaar worden. De toelage aan den schouwburg vond ook weder bestrijders, en in eene der sectiën betuigden eenige leden hun (rezen dat de gemeente Alkemade, die eene bijdrage genoot voor het »en eener nieuwe brug, aan hare verpligtingen jegens de gemeente Toldced. f. en weth. verklaren in bun antwoord op hel seclien-vcrslag dal het saldo op de begrootin? was gebragt volgens de voorschriften van TftP- staten, l. w. liet batig saldo der laast vastgestelde rekening, voor verre daarover niet was beschikt. Het batig saldo dier rekening was '194.71%, voor de dienst van 1870 was reeds beschikt-over ƒ10805.76. -lat er voorde begrooting van 1871 beschikbaar bleef 6688.95 y2. Het 'krengen van de opcenten op hel personeel naar den hoofdelijken omslag 2$! len zij eerst raadzaam wanneer de bezwaren legen het beslaande belas- ƒ- stelsel waren opgeheven. Om door het hellen van kaai- en doorvaart- 21 b de vrije ontwikkeling van den handel te belemmerenkwam hun te zijn tegen het belang der gemeente. Zoolang de prijs van het gas niet hooger was dan het elders door bijzondere fabrieken werd gele konden de gas-verbruikers zich niet bezwaard rekenen tegenover de —Jfa'e belastingschuldigen; daarenboven ieder was vrij zijne verlichting op goedkoopste wijze in te rigten. De traclcments-verhooging van den ns. ie r oudsten bode achten zij billijk, als stadhuisbewaarder genoot hij ƒ300 en als bode ƒ100 minder dan de overigen, hetgeen zoo bepaald was omdat hij eene gelijke som aan emolumenten ontving, die echter nu komen te ver- yallen. Op het salariëren van den persoon die hel eollegie van zetters bij staat, meenden zij niet verder te moeten aandringen. Het onderhoud der Wegen en voetpaden, bij de begrooting bedoeld, was eene verpligting en het gevolg van gesloten overeenkomsten; of die overeenkomsten opgezegd kon den worden en zulks in het belang der gemeente zou zijn, lieten burg. en weth. aan de beslissing van den raad over. Het nut van een torenwachter meenden zij niet te mogen betwijfelen. Voor de kosten voor regtskundige adviezen wilden burg. en weth. het dubbel der voorgedragen som uittrek ken; de billijkheid vorderde eene verliooging van dezen post. De middelen tot verligting van den last van bet onderhoud der jaagpaden maakte steeds een punt van overweging uit. Voor de toelage aan den schouwburg be stonden redenen van billijkheid die niet moglen voorbij gezien worden. Wat betreft de houding der gemeente Alkemade verwijzen burg. en weth. naar het request door die gemeente dezer dagen ingediend. Blijkens het rapport der commissie van financiën kan deze ook nu weder geen genoegen nemen met de wijze waarop het batig slot der laatste reke ning op de begrooting wordt gebragt. Zij toont daarvan in het breede de onjuistheid aan, als leidende lot dienstvermenging, en geeft de middelen op die naar hare meening kunnen aangewend worden om deze onregelmatigheid te doen ophouden zonder stoornis in de dienst te veroorzaken. Zij wil het geheele batig slot van ƒ17494 op deze begrooling brengen, de hoogcre inkomst van ƒ10860 niet aanwenden tot vermindering van den hoofdelijken omslagmaar tot aankoop van effectenopdat wanneer de begrooting van 1872, ten gevolge der verandering, zonder batig slot mogt beginnen, daarin zou kunnen voorzien worden door den weder-verkoop dier effecten. Op die wijze zou menmeent zij op eenen regelmatigen wel komenzonder daar van cenigen nadeeligen invloed le ondervinden. De commissie acht het wen- schelijk den hoofdelijken omslag op eene gelijke hoogte te houden, zoodat het verschil tusschen het een en het ander jaar voor de belastingschuldigen niet te beduidend zou zijndaarom geeft zij in bedenking den hoofdelijken omslag niet, zooals is voorgesteld, met ƒ12000 te verlagen, maar de opcen ten op het personeel met 10 te verminderen. Het lage cijfer van de bank van lecning heeft de aandacht der commissie gelrokkendie opbrengst is 3 pCt. van het kapitaal in de bank staande, terwijl de interessen, door de leeners te betalenbij kon. besluit zijn vastgesteld op 12 en 9 pCt. Er moet dus in de bank te veel geld renteloos liggenof de administratie moet te kostbaar zijn. Indien de verhooging van het tractement van den stadhuis bewaarder en van de bediende noodig zijn, dan zou de commissie die gaarne verleend zien als personeele toelagen. Wat betreft de openbare werken hoopt de commissie niet dat werken zullen zijn uitgesteld met de bedoeling om de begrooting dit jaar tot een laag cijfer te doen dalen, en vleit zij zich te mogen gelooven dat werkelijk niets meer dan op de begrooting gebragt is voor de fabricagc-werken gevorderd wordt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 136 tot 160 volwassen personen en 54 tot 63 kinderen. Bij den boekhandelaar D. B. Centen te Amsterdam is de tweede druk verschenen van: Geen dag zonder Godstichtelijke overdenkingen voor iederen dag des jaars, door dr. E. Laurillard. Dat van dit werk een tweede druk noodig is gewordenbewijst dat het een goed onthaal bij onze landgenooten heeft gevonden. Het is dan ook een werk. dat waardig is bij velen eene plaats, in de huiskamer in te nemen. De schrijver weet de ver schillende onderwerpen in eenen hoogst aangenamen vorm le kleeden en daarbij een loon aan le slaan, die hem tot alle slanden den toegang ver schaft. De inhoud van dit werk onderscheidt zich door eenen groolen rijk dom; waaraan de beknoptheid der vertoogen geen afbreuk doet. Iedereen zal daarin, in verschillende omstandigheden, nuttige wenken of bemoediging vinden. Dat de prijs van den tweeden druk lager gesteld is dan die van den eersten druk, kan niet dan gunstig werken om het boek in nog meer dere handen te brengen. Dingsdag 1 November zullen de staten der verschillende provinciën hunne najaarszitting houden. Het Schoolverbond moet thans, naar men verneemt, 103 aldeelingen en 8530 leden tellen. Bij de Ned. herv. gemeente te Waddingsveen is tot predikant bercfepen ds. Beeckman, pred. te Sassenheiinbij die te Eenigenburg d9. Muller, pred. te Etershem; bij die te Montloort ds. Laan. pred, te Maassluis; bij die te Makkuin ds. Bartstra, pred. le Gaast; bij die te Idsegahuizen ds. Boomer, pred. te Rilthcm; bij die le Muiden ds. van lieerde, pred. te Lemmer; bij die te Wijk ds. Niessen, pred. te Nieuwe Tonge; bij die te Ter Aa de cand. P. Peter. Door bet prov. kerkbestuur van Utrecht zijn als caudidalen lol de h. dienst toegelaten de lib. G. van Herwaarden, J.iA. de Vlieger, F. J. Knijfï Boerma en B. D. Starkenburg van Stratendoor dat van Groningen de heer P. G. Dreesman. Door de Luth. synodale commissie zijn lot de predikdienst bij dat kerkge nootschap toegelaten de lib. J. J. Bange, J. L. lileeker, G. Lemperg, W. J. F. Meiners, C. W. Pohlman en C. F. C. F. Slellwag. Te Dordrecht viel Woensdag avond eene vrouw in eene der grachten. Reeds was zjj een eind in de modder gezakt toen er hulp kwam opdagen. Drie mannen hadden over de gracht eene ladder gelegd en zich daarop bege ven. Reeds hadden zij de vrouw ten deele uit hare netelige positie getrok ken, toen de ladder kantelde, waardoor de helpers zelven in de gracht vielen en zij de drenkelinge weder moesten los laten. Allen werden er echter levend uitgehaald, want eene aanzienlijke menigte was er op de been; de vrouw echter moet in zorgelijke omstandigheden verkeeren. Naar wij vernemen, zegt het N. v. d. D.is de heer G. S. Wiersma te j Haarlem, bekend uit het onlangs gevoerde proces tegen Dr. Elders, thans aangeklaagd wegens mishandeling van zijne vrouw. De aanklagl houdt in, dal de heer Wiersma zijne vrouw op den 3cn Octo ber plotseling heeft aangevallen, hare klcederen verscheurd, haar bij den keel gegrepen en zoo vastgehouden heeft terwijl hij haar tegen de gesloten kamerdeur aandrukte, zoodal deze niet kon geopend worden door de ter i liulp toegeschoten dienstboden, die daarop in den tuin zijn gegaan en door bet openschuiven van een raam in liet vertrek kwamenwaar het bun ge lukte mevrouw W. te ontzeilen. Deze laatste kon geen geluid meer geven en was bijna bewusteloos. Ec-n oogenblik later hadden de dienstboden mis schien een lijk gevonden. De beide dienstboden Anna de Roos wed. Ven- i ncma en Jansje Suyk hebben de aanklagt onderteekend. Op den 13Jcn dezer zijn genoemde dienstboden door den regtcr-commissaris gehoord en is de eisch tot vervolging volgehouden. -Naar men uit liet Nieuwe Diep meldt is het plan gevormd om aldaar een entrepot te vestigen voor de Ned. stoomvaartmaatschappijwier booten eene geregelde dienst zullen onderhouden tusschen Nederland en lndiè langs liet Suez-kauaal.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 5