PER TELEGRAAF. moest ik drie reserve-bataillons van de 2dc divisie doen oprukken. Gedu rende drie uren werd de vijand tegengehouden, maar na een levendig en voor onze troepen eervol gevecht van drie uren heb ik besloten Orleans te ontruimen en naar den anderen oever der Loire terug te trekken. Die terugtogt had in orde plaats en werd niet door den vijand gestoord. Door de geleden nederlagen van het Loire-legerdat zich op den regter- over dier rivier heeft moeten terugtrekken, staat nu de weg naar Tours open. Het Loire-leger, ofsehoon uit zeer heterogene bestanddeelen zamen- gesteld, heeft zich tegenover dèn vijand zeer dapper gekweten; het hield den strijd gedurende negen uren vol. De Ind. Beige bevat berigten uit Parijs van den 7de", waaruit blijkt dat het corps diplomatiqüe een protest heeft opgemaakt legen von Bismarck dat naar de voorposten is gebragt door prins Wittgenstein. Er heeft eene socialistische demonstratie plaats gehad voor het stadhuis. De correspondent beweert dat deze geen weerklank heeft gevondenmaar hij bekent dat de onrust en de ontevredenheid bij het volk toenemen. Van den 9den wordt ge meld, dat eenige redenaars in hechtenis zijn genomen, die het publiek trachtten op te zetten. Van den 10dcD wordt gemeld: Ten gevolge van eene manifestatie, door Flourens geleid, is het noodzakelijk geworden dat Belle ville door de garde-nationale werd bezet. Het Joum. des Débats heeft berigten uit Brussel ontvangen omtrent den maarschalk Bazaine, waaruit blijkt dat deze nimmer heeft gezegd of iemand regt heeft gegeven om te onderstellen, dat hij Metz en het leger onder zijn bevel voor keizer Napoleon zou bewaren. De maarschalk Bazaine, Franschman en vaderlander," zegt het blad, «tracht een Fransch leger te behouden, tot heil van Frankrijk." Volgens het Journ de Fervins is de generaal The'rémin d'Hame overleden aan de wond, die hij bij het in de lucht springen der citadel van Laon had bekomen. SPANJE De berigten nopens de gele koorts luiden steeds onrustbarend. De honderd duizend vlugtelingen uit Barcelona hebben de smetstof naar vele andere plaatsen, zelfs tot in de Baskische gewesten, overgebragt. Op 5 October telde men te Alicante twintig sterfgevallen aan die gevreesde ziekte. De genoemde stad is door al hare inwoners, die niet bepaald tot de behoef- tigen behooren, verlaten en te Carthagena, Malaga en Cadix zelfs makende de gegoede inwoners zich gereed om, bij het eerste uitbreken der ziekte aldaar, insgelijks een ander oord tot verblijfplaats op te zoeken. Daar te Barcelona geen enkel schip binnenvalt, is er niet alleen een geheele stil stand in den handel ontstaan, maar wegens het gemis aan in- en uitgaande regtenook een groot verlies voor de schatkist. ITALIË Volgens het schrijven van den correspondent van de Times te Rome is de uitslag der volksstemming aldaar eene teleurstelling geweest zoowel voor de reactionairen als voor de radicalen. De reactioijainen waren van meening dat Rome, hetwelk zich in zoo langen tijd niet had geroerd, maar tevreden met de pauselijke regering scheende Italianen lijdelijk en koel zou ontvangen en weldra een middenpunt van tegenkanting, de steun der conservative rigting in Italië, op het politieke en het godsdienstige gebied, zou wordendoch zij zien nu indat zij zich eene onjuiste voorstelling van de Romeinsche bevolking hadden gevormd. Gok de radicalen of volks mennersdie naar Rome waren gesneld, meenende dat het aandenken der republiek van 1849 er nog levendig was, en dat zij er eene hartstogtelijke bevolking zonder doorzigt, maar vol wraakzucht zouden aantreffen, vonden er tot hunne verbazing veel gezond verstand en verwonderlijke gematigd heid; en zij zijn weder vertrokken na eenige vruchtelooze pogingen om het volk in meetings en door heftige dagblad-artikelen op de been te brengen. PRUISSEM. BERLIJN, 14 October. De Köln. Zeit. meent op de meest stellige wijze te moeten tegenspre ken het berigt van het Journ. de Brux.dat Pruissen het eens zou wezen met keizer Napoleon om dezen weder in zijn gezag te herstellen en den Paus zijne wereldlijke magt terug te geven. Uit Hamburg wordt gemeld, dat, naar het schijnt, de blokkade is hervat, want op den 12d,n jl. heeft men een Fransch eskader, uit 10 oor logsbodems bestaandegezien in de nabijheid van Helgoland. Men verwacht niet, dat die schepen een aanval op eenig punt der kust zullen doen. Het doel schijnt te zijn het jagt maken op koopvaardijschepen en het beletten van hét uitvaren van Duitsche oorlogschepen, die alligt het overbrengen van krijgsammunitie uit Engeland zouden kunnen bemoeijelijken. Het eerste transport krijgsgevangenen dat hier te lande is aangeko men van hen namelijk die aan de verdediging van Parijs hebben deelge nomen, heeft geen gunstigen indruk van die militairen doen opvatten. Er was van allerlei slag van volk onder, infanterie, cavalerie, mobile garden en zelfs turco's, maar onder hen bevond zich niet een enkele, die behoor lijk in de plunje was gestoken. Ieder had zoo het een of ander equipement- stuk, waaruit zich met meer of minder zekerheid liet opmaken tot welk wapen hij behoorde, of hij mogt worden geacht te voet of te paard te heb ben gestreden. Het voornaamste klecdingstuk van de mobilcn was de kiel; sommige droegen een soort van politiemuts, maar de groote meerderheid bezigde als hoofddeksel de gewone burgerpet of strooijen hoed. De turco's zagen er het armoedigst uit; zij hadden geene schoenen meer aan de voeten. Te Minden is dezer dagen door de regtbank een krijgsgevangen officier der turco's veroordeeld wegens het ontvreemden van een som van 300 fr. van een zijner medeofficieren. Een voor Metz liggende artillerist meldt, dat voor eenige dagen zich eene vrouw bij zijn bataillon aanmeldde om brandewijn te verkoopen. De soldaten, die natuurlijk den brandewiju als een uitstekend middel tegen den herfslnevel beschouwen, omringden de vrouwtoen evenwel de eerste het glaasje aan de lippen bragt, trof hem de zeer vreemde smaa keurig reikte hij het glaasje aan een zijner kamaraden om te proeven. Aller oogen vestigden zich op de koopvrouw, werd als een doode. Men maakte zich van haar meester vaatje af, en vond na een ingesteld onderzoek, dat op den b luciferskoppen lag. De koopvrouw werd voor den bevelhet gevoerd en daarna in de gevangenis geworpen. R1JSSEL, 14 October. Volgens ontvangen berigten, was Pruis te Beaugency. Te Meung is de vijand in grooten getal Quentin staat hij met artillerie. Den 12dcn dezer heeft het van Soissons een aanvang genomen. De vijand bezet twee nat ten doch de plaats is in staal weerstand te bieden. Te Neul 7000, en te Epinal 500 Pruissen liggen. Te Epernay pass; met 1500 zieke Pruissen. De vele déraillementen van spoor door den vijand aan kwaadwilligheid toegeschreven. De vij; aanzienlijke personen in hechtenis genomen en heft zware reqi in de departementen van de Marne hebben de bewoners beslot» te verdedigen. Onze franc-lirenrs doen den Pruissen veel aft VERSAILLES, 9 October. In de eerstvolgende dagen word zienlijk deel der troepen, die voor Straatsburg gelegen hebben, ander deel is van daar naar het zuiden gezonden. Er is 1 voorraad levensmiddelen aangekomenvoortspruitende uit de genin den omtrek van Orleans geheven. De vijand rigt uit rien steeds zijn kanonvuur op Malmaison en Bougival. De doo opgeworpen aardenwerken beginnen het lastig te maken vooi door de Duitschers wordt, tot dat het bombardement een een defensieve houding aangenomen. Dit stelsel wordt slecht ven, als de vijand een uitval doet; in dat geval wordt hij m kracht teruggeslagen. Uit Ingolstadt komt zwaar belegering; TOURS, 14 October. Met groote vreugde is de proclamati; alhier door de inwoners ontvangen. Tijdingen uit Parijs, van den 12den dezer, melden dat de hoofdstad een meer en meer heldhaftige houding aanneemt; z achter de wallenen verlangt tegen den vijand in het veld t; hier het bulletin omtrent de eerst behaalde overwinning*0 lijn zijn de Pruissen verjaagd uit de positiën, die zij sinds dt haddenaan de zijde van St. Denis zijn zij teruggeworpen tc refiitte en Dugny; aan de oostzijde hebben de onzen Joinv Boligny hernomen; ook uit Meudon en St. Cloud hebben Versailles teruggeslagen. Thans weet de vijand, wat een vo besloten heeft zijn instellingen en zijn eer te redden." Gambetta heeft het land uitgenoodigd zijn pligt te doen. g- zijnen betracht. In antwoord hierop klonk bet; «leve Parij rijk! leve de republiek!" ROME, 14 October. De Paus heeft alle van Italië uitgeg; omtrent den modus vivendi verworpen. Lamarmora heeft b jonge Mortara aan zijne ouders zal teruggegeven worden. KARLSRUHE 12 October. Wegens ziekte van den luit.-ge heeft de minister van oorlog Bayer het opperbevel over de B op zich genomen. KARLSRUHE, 14 October. Naar aan de Karlsr. Ztg. ui meld wordt, is de gansche Pruissische reserve-divisie, den 1 Neubreisach en Schleitstadt noordelijk langs den Rijn opgeruki aanzien dat het bombardement van Neubreisach ophanden is belegeringsgeschut van Straatsburg voor de plaats aangekome BREMERIIAVEN, 14 October. De alhier aangekomen sein Wall berigt, dat hij eergisteren nabij Helgoland negen Fr bodems zag, waaronder een houten fregat. Nadat er jagt oj was, moest hij bijdraaien, werd op sleeptouw genomen, en 1; zich aan boord van het admiraalschip te begeven. Denzelfd werd hij vrijgelaten, en mogt zijn reis vervolgen. LONDEN, 15 October. De heer Cardwell, minister van o Oxford eene redevoering gehouden, waarin hij o. a. het «Indien de gelegenheid zich voordoet om den vrede te hersle zorg dragen van die gelegenheid partij te trekken; maar v olie in het vuur werpen, dat wij wenschen te blussen." De Times stelt voorom aan den oorlog een einde te mak teling der vestingen in den Elzas en Lotharingen. Engelai dat blad, met de twee oorlogvoerende mogendheden een v krachtens hetwelk het partij zal kiezen voor de eene wan aanvalt, en indien de redenen van den aanval niet geregtv: vooraf aan zijne scheidsregterlijke beslissing onderworpen zij Ook meldt de Times dat de Fransche regering last heeft f fusilleren van iederen franc-Likeur, die niet behoort tot een aangevoerd door een officier. De Standard zegt reden te hebben te gelooven dat de gezai te Brussel bij den minister van buitenlandsche zaken eene i klagt heeft ingediend tegen Belgiës onzijdigheid. NEW-YORK, 12 October. Generaal Lee is overleden. FLORENCE, 14 October. In een te Rome uitgevaardigd de gelijkheid van alle burgers verkondigd. De heer Thiers heeft eene langdurige bijeenkomst met den had. De kommandant van een Engelscli oorlogsfregat tc heeft, volgens bekomen bevelen zijner regering, de Italia; salueerd. BERLIJN, 15 October. De heer Twesten, afgevaardigde bi den landdag, is overleden. BERLIJN, 15 October. (Officieel). Het 14de legercorps 1 kleine gevechten leverendeEpinal bereikt en de gemeensc! ville hersteld. BESANCON, 14 October. Garibaldi is alhier aangekomen. De Redactiezich niet kunnende belasten met de plaatsir waarvan de inzender haar onbekend is, verzoekt den stelle; Zaturdag toegezonden annonce zich bij haar bekend te make AH ADEDIIENIEirWi. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGF.SCHOOl Den 15dcn October den heer H. M. W. Jas, geb. te Amsterc ten, met stellingen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE

Leydse Courant | 1870 | | pagina 6