JJVOEGSEL, behoorencte tot de Leidsche Courant van Maandag d7 October d670/Y°. 244. BINNENLAINDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 15 October. Den majoor van Gheel Itoellvan het regiment veld-artillerieis het (el opgedragen over de tijdelijk alhier gevestigde twee batterijen van dat intent. Wij vernemen dat tegen het einde dezer maand in de Pieterskerk een [elconcert zal gegeven worden door den bekwamen organist, den heer J. jefroy. Me opbrengst daarvan zal geheel ten voordeele zijn van de be- arschool op de Garenmarkt. Bestaat er, behalve des Zondags, slechts Idzaant gelegenheid om het schoone Pieterskerk-orgel te hooren bespelen ar een gevoelvol man als de heer Godefroywij verwachten daarom nu ie trouwe opkomst, te meer omdat op deze wijze een liefdadig doel be- tferd en eene nuttige inrigling, die in dat gedeelte der stad onmisbaar is, steund wordt. - Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende reweck dageljjks van 139 tot 160 volwassen personen en 48 tot 64 kinderen. - Bij de hervormde gemeente te Zevenhuizen is tot predikant beroepen van der Ilorst, pred. te Asch; bij die te Nicuwerkerk a. d. IJssel d'. ■avensteinpred. te Serooskerke; bij die te Midsland ds. ter Spill, pred. Akkerwoude; bij die te Oostkapelle en bij die te Abcoude ds. van Hoog- raten, pred. te Veessen; bij die te IJsselstein ds. Cordes, pred. te Prinsen- Ige; bij die te Haaksbergen ds. van Scbaik, gepens. pred. van Paramaribo; die te Fijnaart d". Rappart, pred. te Sexbierum; bij die te Wijk aan Zee cand. A. W. van Kluyve; bij die te Bazendrecht de cand. M. J. Mees; die te Woudenberg de cand. L. C. Schuller tot Peursum. - Door het prov. kerkbestuur van Noordholland zijn als candidaten tot h. dienst toegelaten de hh. A. Wassenbergh, A. de Joode Jr. en E. E. n Griethuizendoor dat van Zeeland de heer G. J. ten Brummeler Andriessc. Omtrent de bijeenkomst van commanditaire aandeelhouders in de kon. briek van stoom- en andere werktuigen van de hh. van Vlissingen en Du- ik van Heel verneemt men o. a. het volgende De vergadering werd gepresideerd door den heer Mr. J. Messchert van ollenboven, die het woord verleende aan den heer van Vlissingen, tot het «en der in de circulaire van bijeenroeping aangekondigde mededeeling. Ge belde heer deed daarop eenige opgaven omtrent den toestand van zaken en («waagde ook daarbij, dikwerf op bewogen toon, van de gedragingen der Erectiedie door terughouding en min volledige opgaven èn commissaris- len èn de speciale commissie niet in staat hadden gesteld volledig den toe stand te beoordeelen. Hij sprak voorts over de omstandigheden, die juist na let het vragen der surseanse hadden aanleiding gegeven en verklaarde zich, even als zijn mede-directeur, bereid tot aftreding en tot medewerking t om de sociëteit zoo te wijzigen als het belang der aandeelhouders noodig mogt maken. De heer Vollenhoven gaf te kennen dat hij met zijne mede commissarissen al het voorgevallene betreurde: dat zij even als de commis sie op de gegevens van directeuren waren afgegaandat de magt van com missarissen bij eene commanditaire sociëteit beperkt is; dat hij bij de erkentenis van schuld, van de heeren van Vlissingen en van Heel, de ver- [adering voorstelde zich van verdere beoordeelingen te onthouden en de anwezigen uitnoodigde hun gevoelen uit te spreken over de reconstructie Ier sociëteit in eene naamlooze vennootschap met benoeming eener com missie van vijf leden om een plan daartoe voor te bereiden, i Door enkele aandeelhouders werd aangedrongen op volledige inlichtingen, kan dien wensch werd voldaan: de heer mr. J. C. de Koning, medelid der lijzondere commissiedeed uitvoerig verslag van den stand der zaken isaarop zij hunne beoordeelingen aanvankelijk hadden gegrondhij toonde aan hoeverre de toen van wege directeuren gegevcne mededeelingen van 'ollcdigheid en volkomen waarheid verwijderd waren en onderscheidene wsten later bleken tot een ander bedrag te hadden moeten zijn opgegeven nat echter ten slotte diepen indruk maakte was de mededeeling dat eene lanzienlijke som van ƒ250,000 lijdelijk lot bijzondere bestemming was ge bezigd en dat de niet volledig opgegevene schulden ettelijke tonnen gouds beliepen. Onderscheiden sprekers namen verder aan de discussie deel. Er was echter niemand die het gedrag van directeuren verdedigde of in be scherming nam. Aan het eind der vergadering en nadat er eene commissie benoemd was, verklaarden commissarissen hun mandaat neder te leggen. De vergadering wzocht hen echter voorloopig aan te blijvenwaarmede zij genoegen namen. Op eene te Dordrecht gehouden verkooping hebben o. a. twee zilveren antieke bekers met gravures op den wijnhandel betrekkelijk ƒ580, en een 0.1. porseleinen servies (zoogenaamd mandarijn) ƒ870 opgebragt. - Door de arrond.-reglbank te Hoorn zijn op de voordragt, tol benoe ming van een kantonrcgler te Edam, geplaatst: de lib. mr. M. Bnchncr, griffier bij het kantongeregt te Gouda; mr. C. W. de Vriese. advocaat en plaatsvervangend kantonregter te Kampen, en mr. 11. W^ Stuffken. griffier bij het kantongeregt te Noordwijk. Onder toezigt van den burgemeester van Nijeveen. de heer vanRoijen, is een begin gemaakt met de opgraving der aldaar in het veen gevonden kano. In weerwil van de grootste voorzigtigheidzijn, door de broosheid van het hout, de resultaten niet gunstig geweest; en zullen hoogstwaar schijnlijk de verdere pogingen, die bij gunstig weder zullen worden voort gezet, niet tot de bereiking van het voorgestelde doel leiden. De wanden kano zijn 4 a 5 c. M. dik en de omtrek van den boomdie tot hare vervaardiging heeft gediend, wordt op 4 a 4,5 M. geschat. Eergisteren heeft te Groningen de hoogleeraar mr. Tcllegen het rec toraat dier hoogescliool overgedragen aan zijnen ambtgenoot dr, Rosenstein, met het houden eener redevoering over Duitschland's eenheid en Duitsch- land's vrijheidin verband met den toestand en de vrijheid hier te lande, i Uit Breda wordt gemeld dat op de kermis te Steenbergen een turco is aangehouden, die voorgaf goochelaar te zijn, maar bleek uit een der for ten te Antwerpen te zijn ontvlugt. Hij is door de marechausse'e dadelijk naar België overgebragt. De minister van koloniën heeft geantwoord op het voorloopig verslag der tweede kamer nopens de O. I. begrooting. Zoowel in de middelen hier en in Indic als in de uitgaven ginds en hier zijn eenige wijzigingen gebragt ten gevolge van nader bekomen gegevens, en beloopen alsnu de gezamen lijke middelen 118,307.048 en de uitgaven 108,115,261zoodat het ge raamd batig slot bedraagt 10,192,787. 's GRAVENHAGE, 15 October. Z. M. heeft aan J. F. Salvesen, koopman te Nieuwe Diep, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de meermalen door hem beloonde mensclilievende hulp tot redding van drenkelingen, laatstelijk ter redding van een knaap op 24 Sept. jl. te Harlingen, toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855. alsmede een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. is benoemd tot dijkgraaf van Delfland de heer jhr. J. F. van Vredenburch. -— Door Z. M. den koning is aan den officier van gezondheid 2e kl. F. W. Beukema, te Amsterdam in garnizoen, op zijn verzoek om zich ter beschik king van het Roode Kruis te stelleneen buitcnlandsch verlof verleend. De kapt.-luit. ter zee G. W. F. Moeth, de luit. ter zee lc kl. P. E. Winkelman, de luitt. ter zee 2e kl. W, E. Hazenberg en C. J. Damme, de officier van administratie lc kl J. A. Waldeck en die der 3e kl. M. C. Ha zenberg, zijn, ten gevolge van het buiten dienst stellen van de korvet Prins Maurits der Nederlandenop non-activiteit gesteld. De minister van koloniën zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. -De heer mr. J. A. baron van der Heim van Duivendijke, oud-minister van financiën, en, gedurende vele jaren gouverneur en later commissaris des konings in Zuidholland, is alhier in bijna 80-jarigen ouderdom overleden. De overledene was sedert vele jaren curator der Leidsche hoogeschool. BUITENLANDSCHE BEKIGTEN. ENGELAND. LONDEN14 October. Uit Liverpool wordt aan den Manch. Exam, gemeld, dat wederom 10000 vaten vleesch en spek, 160,000 kisten scheepsbeschuit, en een ont zettende hoeveelheid wapenen en ammunitie aldaar zijn ingescheept, met bestemming naar Frankrijk. Ook zouden verscheiden kanonneerbooten öp weg zijn van de Clyde naar Havre. Te New-York begaf zich op 27 September de Duitsche stoomboot Hermann met eene volle lading in zee met bestemming naar Brementen einde de gewone dienst tusschen die havens te hervatten. Even buiten de reede gekomen zijnde, bemerkte zij van verre twee Fransche kanonneer booten, de Britomart en de Egremont, die sedert eenige dagen langs de kust kruisten en kennelijk op Duitsche schepen Joerdende Hermann zag geene kans om die schepen voorbij te komen en keerde alzoo naar de binnen- reede van New-York terug. De aanwezigheid dier Fransche kanonneerboo ten komt in de daad neder op eene blokkade der haven van New-York, op hare sluiting voor de Duitsche vlag. De Noordfluitsche consul zond dan ook een protest naar Washington, zich beklagende over schending van het vol- kenregt, daar de Fransche "oorlogschepen minder dan eene zeemijl van de kust verwijderd waren. Intusschen kwam een van die schepen binnen de reede van New-York, met de Fransche vlag in top, varende uittartend rondom den Hermannen wendde toen den steven weder naar zee. FRAMRMK. Men verzekert dat er steeds oneenigheid bestaat tusschen de te Tours aanwezige bewindslieden. De heeren Crémienx, Glais-Bizoin en Fourichon zouden misnoegd zijn om reden dat zij door hunne te Parijs gebleven ambt- genooten ecnigermate onder de bevelen van den heer Gambetta gesteld sche nen te zijn. Ook de militairen te Tours geven blijken van ontevredenheid en van weerspannigheid, klagende dat het bewind niet behoorlijk in hunne behoeften voorziet, terwijl zij elders door plaatselijke besturen zoo spoedig mogelijk verwijderd werden uit vrees voor naderende detachementen Pruis- sische troepen. Onder het publiek te Toiirs wordt door heethoofdige re publikeinen gebruik van Garibaldi's aanwezigheid gemaakt tot het houden van demonstratien tegen het bewind, en werd openlijk de wensch uitge drukt dat het zou worden vervangen door eene andere en minder ge matigde regering. Flourens en Blanqni, de leiders der ultra-democratische partij, maken het den bewindslieden te Parijs zeer lastig, zoo zelfs dat zij reeds maatre gelen van voorzorg tegen oproerige demonstratien van die zijde hebben moe ten nemen. Het is echter gebleken dat de revolutionaire ï'igting slechts eene minderheid der bevolking uitmaakt. Er is een persoon in hechtenis genomendie het bedrijf van spion op groote schaal uitoefenen en door liet verschaffen van berigten aan weers zijden loon zoowel van de Pruissische als van de Fransche overheden ver dienen wilde. Betreffende den strijd nabij Orleans heelt de generaal bevel voerende over het 15de legercorps uit La Ferlé St. Aubin liet volgende aan liet minis terie berigtDe vijand heeft zijnen marscli op Orleans voortgezet. Onze troepen, die aan liet gevecht bij Arthenay op den weg naar Parijs hadden deel genomen, hebben hem niet kunnen tegenhouden; eene brigade van de 3dc divisie, die bij Saran les Ormes stond, werd door den veel sterkeren vijand overstelpt. De artillerie trok naar Orleans terug, het terrein voet voor voet betwistend. Om den marsch van den vijand tegen te houden

Leydse Courant | 1870 | | pagina 5