1870. VRIJDAG 7 OCTOBER. STA DS-BERIGTEN. r. IIINN EMAMSC 11E BKKIGTEN i 'gunsti sehk, nmerst 'id hj JRES ak. B rdere aai, eten ïulp, uitga acte Of, N". 236. Jen, d zei 's p« ornoe sestet De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. Ve prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50 met l'el Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'sjaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nominers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Johannes Guldemon, slagter, wonende alhier, om rgimning tol het houden en mesten ran een of meer varkens achter Je woning in de Groenesteeg, wijk VII n". 406; elct op art. 224 der Algenieene Politieverordening van den 24sleD Octo- 1867 (Gemeenteblad n\ i2); len te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast elegene en belendende pandenten opzigte der information de commodo commotiodoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd liet Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den I0dl° October aanst. toomiiddags te e//urenzullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne aren tegen dat verzoek op dien lijd in te brengen, terwijl, bij ver- daarvan, zij gehouden zullen worden zich legen de inwilliging niet te iben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. Leiden, 6 October 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. het en t 1 zij« >ruii) der tariff IK» LEIDEN. 6 October. Men verneemt, dat de heer E. F. Kruyff, predikant te llijlaard in riesland, zich heeft bekend gemaakt als schrijver der verhandeling over et l'useyisme, waaraan door het Haagsche genootschap tot verdediging van cliristelijken godsdienst eenc gouden medaille was toegewezen. Maandag 10 October aanst. zal hel 50 jaren geleden zijn dat de heer Francken, thans deurwaarder bij bet kantongeregt alhier, in die belrek- ig werd beëedigd, destijds bij het vredegeregt van hel kanton Leiden n". 3. man heeft zich gedurende dat tijdvak steeds ijverig en op eene humane lijze van zijne veelal minder aangename ambtspliglen gekweten, en daar- de achting zoowel van zijne superieuren als van het publiek verwor dt Hoewel reeds hoog bejaard, vervult hij zijne betrekking nog met den- ellden ijver en naauwgezcthcid, die hem steeds kenmerkten; een voorregt, Lrin hij, naar wij hopen, zich nog geruimen lijd zal mogen verheugen. Bij beschikking van 5 Oct. jl. heeft de minister van biimenl. zaken -[bepaald dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-ge- Ifneraal in het hoofdkiesdistrict Alkmaar, noodzakelijk geworden ten gevolge van liet door den lieer jhr. mr. C. van Foreest genomen ontslag als zooda nig, zal geschieden op Dingsdag 25 October aanst., en dat, zoo eene her- 211 bmming noodig is, deze zal plaats hebben op Dingsdag 8 (November jljf daaraanvolgende. Door den minister van financiën is vastgesteld de 274c staatsloterij. Zij zal bestaan uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premiën. De collecte zal ge opend worden op Maandag 31 October en gesloten worden op Zaturdag 12 Sovember. De trekking der eerste klasse zal plaats hebben op 28, 29 en 30 .November en 1 December, terwijl de laatste 100 nommers zullen getrok ken worden op Zaturdag 18 February 1871. De minister van oorlog heelt bepaald, dat de vrijwilligers, die zich toor onbepaalden tijd bij de corpsen hebben verbondenindien zij dit ver langen, lot nader order iu dienst kunnen verblijven, ten ware zij bun ont- ig mogten vragen. In dit laatste geval wordt hun hel paspoort toegekend «der dankbetuiging voor hunne bewezene diensten. Door den commissaris van Z. M. den koning bij den Nederlandschen (jfceerbaarheids-bond is de navolgende missive gcrigt aan het ceutraal-comité tan dien bond; 'sGravenhage22 September 1870. De koning heeft mij opgedragende ernstige aandacht van het centraal-Comité van den Neder landschen weerbaarheids-bond te vestigen op de weuschelijkheid cener nog voortdurende oefening der miliciens van de ligtingendie ingevolge de jongste maatregelen, door de regering genomen, weder naar hunne haardsteden wor den teruggezondenen het comité' in overweging te gevende noodige stap pen te doen, opdat tol bevordering van dat doel overal zooveel mogelijk de reeds bestaande of nog op te riglcn vereenigingen tot bevordering van 'slands weerbaarheid worden dienstbaar gemaakt." Het heeft II. K. II. prinses Marie der Nederlanden behaagd aan de C" hoofdcommissie tot de algemeene verloting ten behoeve van hel Roode Kruis 'nee prachtige rijk vergulde kandelabres toe te zenden tot prijs in ge noemde verloting. Meer en meer mag dé commissie de algemeene medewer king ondervinden. Toonden vele industriëlen hunne instemming met de taak, ook de mannen der kunst bleven niet achter. Schilderijen, fraaije gravures in lijst met glas, pholographiën enz. werden met erkentelijkheid ontvangen. Ook geschenken in zilver zullen onder de eerlang ten loon te stellen voorwerpen niet ontbreken. Men zal er de bijdragen kunnen opmer ken uit de kon. Nederlandsche fabriek te Voorschoten en van andere parti culiere inzenders. Door directeuren der Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid is onlangs eene circulaire verspreid, waarin zjj, naar aanleiding der van sommige departementen der maatschappij ontvangen zeer belangrijke opgaven aangaande de instellingen tot ontwikkeling van den handwerksland, in hun kring gevestigd het weuschelijke doen uitkomen der verzameling van een overzigt van hetgeen in Nederland in het algemeen lot dat einde wordt ge daan. Daartoe roepen zij de algemeene medewerking in. Zoowel de opga ven omtrent de geschiedenis en den werkkring der verschillende instellin gen als de daarbij beiioorende reglementen en verslagenzullen welkom zijn. De mcdcdcelingen worden vóór 1 Maart 1871 te gemoet gezien. De Puim. Cour. deelt het volgende schrjjven mede uit Krcutznach: Dal de runderpest in de Rijnprovincie en met name in het district Coblenz en den Pallz heerscht, is van algemeene bekendheid. De verliezen, welke en de landbouwende stand èn de regering Hjdt, moeten ontzettend zijn. Al leen in de buurt van Saarbrücken zijn een ongeveer duizend zieke beesten doodgeschoten. Overal is vervoer van vee, hooi, stroo, enz. verboden, be halve voor hetgeen voor het leger noodig is. Toen ik dezer dagen door dc dalen en over de bergen in deze streken dwaalde, boorde ik in de dorps herbergen bijna evenveel over die gevreesde ziekte als over den oorlog, de gewonden en gevangenen spreken. Mijne aandacht als Nederlander trok het echter, dat ik hier en daar wagens van den Ned. Rijnspoorweg aantrof. In Neunkirchen trof ik er enkele onder de bonderden wagens, die daar het stationsplein bezetten. In Mornsingen zag ik er drie staan, waaronder een gemerkt, meen ik, n". 672, en geteekend als komende van Forbach. In Standernheim zag ik er twee, waarvan een beladen met glaswaren, en dus gepakt met hooi of stroo. Ik ben verzekerd, dat hij, die een 14 dagen de moeite nam in deze besmette streek de Nederlandsche wagens aan te teeke- ncn, een ruimen oogst zou vinden. Wanneer men aan de millioenen denkt. die de runderpest ons gekost heeft, en zich ook herinnert, welke strenge maatregelen de Pruissische regering indertijd ter ontsmetting van wagens, waren en personen heeft genomen, dan schijnt liet niet ontijdig thans te waarschuwenopdat men niet den put dempe als het kalf verdronken is. Naar men uit Delfshaven meldt zal het standbeeld van Piet Hein aldaar op Maandag den 17d<» dezer onthuld worden en de plegligheid met de tegen woordigheid van Z. K. II. prins Hendrik worden vereerd. Dingsdag namiddag heeft te Haarlem een jongen van 15 jaren uit het venster eener woning op de Vest, bij de Kamp, op een meisje van 12 jaren een geweer aangelegd, hetwelk hij meende dat niet geladen was. Hel bleek echter wel geladen te zijn, want het schot ging af, cn liet meisje is door een paar hagelkorrels ligt gekwetst. Nabij Utrecht, op den Amsterdamschen straatweg, werd eergisteren, door iemand die veldarbeid ging verrigten, een hem onbekend man ziel togende gevondenhij spoedde zich r.aar den burgemeester en kwam oogen- blikkelijk met een wagen terug, waarmede hij den ongelukkige dacht te vervoeren, die in dien lusschentijd reeds den laatsten adem uitgeblazen had. Het lijk werd in een schuur nedergelegd. Uit een zakboekje, bij hem ge vonden, bleek, dat hij eerst kort geleden uit een der rijksgestichten ont slagen was. Laatstleden Dingsdag hadden drie jongens te Utrecht de aardigheid te gen een louw op te klauteren, dat door de werklieden gebruikt wordt, om materialen op te hijschcn, ten behoeve van de heistellingen aan den Geerte- kerktoren. Zij waren naauwclijks een paar honderd voelen boven den be- ganen grond, of hel louw brak en alle drie slotten naar beneden; dc een brak een armcn de beide anderen bekwamen belangrijke kwetsuren aan het hoofd. Een tilbury met paard, die dezer dagen bij een stalhouder te Utrecht door een onbekend persoon op naam van een ingezeten dier gemeente ge huurd werden, en die naderhand bleken gestolen te zijn, zijn te Amsterdam bij eenc handelares verkocht en door de policie aldaar in beslag genomen. De dief is onbekend gebleven. Te Wageningen is Zondag 11. een oppassend arbeider door een gepen sioneerd sergeant van liet Indisch leger, die bij hem in de kost was, zwaar aan den hals verwond. Deze daad werd zonder eenige bekende aanleidln»

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1