IN LEIDStlli: COURANT. 1870. nz, N". 255. DONDERDAG 6 OCTOBER. 151 NNËNLANDSCUE liKIÏIGTKN. 90(1 MJITIülNLANDSCHE bëmgten. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; net het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1- iedere regel meer 25 cents. liet een Bij deze Courant nordt verzonden IV". IC blad 18) der Handelingen we den Gemeenteraad. evt lieid' in i LEIDEN, 5 October. Door den commissaris des konings in Zuidholland zijn bij besluit van Sept. tot zetters voor 's rijks directe belastingen in deze gemeente be- Tichler, S. A. Meerburg, mr. II. P. J. 0(joemd de hh. J. I. van Wensen, P. L. Tichler, fL ollens, G. H. Bel trand en J. P. J. van Ewijk. Bij de werkmans-vereeniging «Nut en Genoegen" zijn gisteren avond tier de teekenlessen aangevangen, onder de leiding van het lid der ver jaging den heer L.J. Engels. Evenals ten vorigen jare heeft deze heer zich «Ier bereid geloond zich moeite en opoffering van tijd te getroosten, ten nie den werkman, in zijnen ledigen tijd, behulpzaam te zijn in het ver- jgcn van de in vele opzigten voor hem zoo onontbeerlijke vaardigheid in teekenen. Zijne pogingen mogen ook dit jaar weder eenen gewenschten tslag hebben. -Dezer dagen had ter reede van Texel het volgende plaats: De luit. zee S. v. d. B.dienende aan boord van den monitor Krokodil, als offi- er alleen op dek zijnde, was door een of ander toeval over boord geraakt door den sterken stroom een eind ver weggedreventoen een der opva- tnde manschappen het état-major. dat zich tusschenddts bevond van dat Rgeval kennis gafeen toegeworpen lijn mogt niet baten ter redding van en officier, en daar deze al meer en meer in levensgevaar verkeerde, aar- li Aide de mede op gemclden bodem dienende officier van administratie Secl- ing geen oogenblikgekleed van boord te springen en ondanks het ge- aar volle, aan dat zeegat eigen, naar den over boord geslagene te zwemmen, elukkig dal deze, toen de heer Seelking in zijne nabijheid was gekomen, ljjn vastgreep; beiden kwamen daarna, door eene inmiddels uitgezette loep, weder behouden aan boord. De heer Seelking heeft reeds meermalen lok in andere opzigten. zoo hier te lande, als in de Oost-Indiën en in de liddellandschc zeeblijken van groote tegenwoordigheid van geest en moed egevenzoodat aan zjjne edele zelfopoffering meerdere personen hun levens- pehoud te danken hebben. In de Nijm. Nieuwsb. wijst de heer M.Straatsburg lol voorbeeld aanhalendeop de jammeren en ellenden, die de belegering eener vesting en gevolge heeft en daar Nijmegen ook wel zoo iets zou kunnen te wach ten staanwekt hij de ingezetenen op zich bij adres tot den koning en de jjvertegenwoordiging te wenden, om eerbiedig, maar dringend te verzoeken Sijmegen als vesting op te heffen. - Te Arnhem heeft dezer dagen een policie-agent tegen zich zeiven wegens begane policie-overtredingenproces-verbaal opgemaakt. De man Heek krankzinnig te zijn, zoodat men hem naar het gesticht te Zutphen keft moeten overbrengen. - Men schrijft uil Ooststellingwcrf: Dagelijks passeeren hier ccne groote menigte wagens uit Friesland, om de naar de Drenlhsche heiden gebragte bijen terug te halen, liet gewin kan daar verlies genoemd worden, want in plaats van honig vindt men doode bjjen in de korf, die van honger zijn gestorven. Men herinnert zich niet, dat de bijen ooit in zoo treurigen toe stand van de heidevelden zijn teruggekomen. - Zalurdag II. is te Sint-Johanncsga een hevige brand ontslaan in de Wiwerenhuizingebewoond door Sjoerd Visser, ten gevolge waarvan die met k schuur een prooi der vlammen werd. Eene in de nabijheid staande boerenhuizingebewoond door P. de Wolf, is mede afgebrand. Bijna alles was geassureerd. Tc Groningen heeft Zondag 11. de hoogleeraar- J. L P. Valeton gedach- 71- Senis gevierd van zijn 25-jarig professoraat aan de hoogeschool aldaar. De «orgenomen reünie van oud-studenten aldaar is tot in 1871 uitgesteld. - De gemeenteraad te Groningen werd den Is1"1 October minder aange naam verrast door-de mededeelingdat door een verzuim, op de pas inge vende gemeenle-begrooling, ontbrak een som van bijna ƒ93000, die de ge meente aan de provincie moet betalen als tweeden termijn van het subsidie ™n 500,000door haar toegestaan voor de provinciale kanalisatiewerken. ig'J Het dep. 's Hertogenbosch der maatschappij tot Nut van 't Algemeen /-beeft besloten tot oprigling van een school voor middelbaar onderwijs voor Iflipeisjes. Er is 19000 beschikbaar gesteld voor kosten van aankoop van bet gebouw en eerste inrigting. 's GRAVENHAGE5 October. Knar men verneemt is bij den raad van state reeds onderzocht het wets-ontwerp tot opheffing der beide ministeriën van ecredienst en tot over brenging dier administraliën bij het dep. van binnenl. zaken. De regering schijnt besloten te hebben, de administraliën der beide eerediensten bij het dep. van binnenl. zaken te voegen, omdat, zoo zij bij het ministerie van justitie of van finantiën werden overgebragt, een katholiek of protestantsch minister aan het hoofd der beide eerediensten zou staan, hetwelk bij som migen aanstoot zou geven, terwijl de minister van binnenl. zaken een meer neutraal persoon is. Het wets-ontwerp moet bij den raad van state bezwaar hebben ontmoet, omdat de staat met de eerediensten geene andere aanraking heeft, dan de regeling der geldelijke verhouding en deze eigenaardig bij het departement van financiën thuis behoort. Mogt het ministerie van financiën te uitgebreid worden dooi' deze regeling, dan konden de administraliën van de posterijen en den rijkstelegraaf naar het dep. van binnenlandsche zaken worden over gebragt, hetwelk bovendien uit een administratief oogpunt zeer wenschelijk zou zijn. Intusschcn zou, naar men mede verneemt, de overbrenging der ad- ministratiën van de posterijen en den rijkstelegraaf, hoe wenschelijk ook in het algemeen belang, bezwaar ontmoeten bij den minister van financiën, die in deze administratie een bron ziet van geldelijke inkomsten voor de schatkist. Ook nog andere argumenten worden bijgebragl tegen de over brenging bij binnenl. zaken. Sinds de wijziging der armenwet toch is het tevens wenschelijk, dat de administratie der koloniën voor bedelaars te Om- merschans en Veenhuizen wordt overgebragt van het departement van bin nenlandsche zaken naar dat van justitie, waar zij veel meer mede in aan raking komt. ENGELAND. LONDEN4 October. De Spectator meent uit verschillende berigtenwelke over Berlijn tot dat blad komen, te moeten opmaken dat Rusland zich wapent en het een of ander van plan is. Het waarschijnlijkste acht het blad dat, als Rusland iets van plan is, hel niet aan I'ruissen, maar wel aan Konstautinopel denkt. De I.ondensche correspondent van de Birmingham Post meldt aan dat blad, dat 11. Vrijdag een courier uit Londen zou vertrekken, ten einde de pêches over te brengen, waarin het Britsche kabinet zou verklaren geneigd te zijnmet het voorloopig bewind Tan Frankrijk zamen tc werken tot het verkrijgen eener wapenschorsing. Daar tijd zou verloren worden, indien deze mededeeling door tusschcnkomst van lord Lyons te Tours plaats had, zou. aldus wordt verder door dien bcrigtgevcr gemeld, den courier opge dragen zijn, de Pruissische liniën te passeeren en in Parijs door te dringen. FRANKRIJK. De heethoofdige republikeinen hebben ongaarne gezien dat de lieer de Cathelineau gemagtigd is geworden de bevolking der Vendée onder de wa penen te roepen, omdat zij in die vrijwilligers niet dan werktuigen der legitimistische partij ziet. Er was zelfs sprake van het intrekken dier mag- tiging. Het bewind te Tours heeft echter in legenovergestelden zin aan de prefecten in die streek geschreven. Gij moet, zegt dat bewind, onze Ven- deërs van 187(1 niet tegenwerken. Laat onze medeburgers zich aaneen slui ten en gezamenlijk onder onze nationale kleuren optrekken; het make ons niet wrevelig dat Fransche katholieken de Heilige Maagd inroepen, terwijl door liberale Franschen de Heilige Vrijheid ingeroepen wordt. De bezetting van Tours gaat eiken nacht op verkenning uit. De franc- tireurs hebben die stad verlaten, naar men meent om den vijand te gemoet te gaan. Beauvais is door de Pruissen bezet. De partijgangers van het dep. du Gers hebben eene zwarte kleedij en eene banier met een doodshoofd, en houden zich strikt aan het gebod vau stilzwijgen. Al de bevelen worden er door middel van teekens gegeven. Het zijn vijftig uitmuntende wildjagers, gewapend met minié-buksen; zij zijn uitgerust op kosten van hun opperhoofd, wiens naam aan geenen van hen bekend is. Parijs, zegt de Corr. flavas, was op 26 Sept. getuige van een tooneel, hetwelk in aandenken zal blijven. Lafhartige soldaten, met de handen op den rug gebonden, de policieuiuts en den kapotjas omgekeerd, werden tus- sclien twee rijen troepen door de straten van Parjjs gevoerd, het hoofd neergebogen en de oogen bekretenop de borst droegen zij een plakkaat met dit onteerend opschrift: «Dit is een ellendige lafaard, die zijnen post voor den vijand verlaten heeft; alle brave lieden worden uitgenoodigd om

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1