LE1D8CHE COURANT. D: 1870. N°. 234. WOENSDAG 5 0CT0S5ER. II5ISTEME!! VAN BI\\E\L.4\DSCHE ZAKEN EN VAN OORLOG, Algenieene order voor de dienstdoende Schutterijen. LiiMNENLA.NDSCLIE BEWIGTEN in: !vens(| va» J GEB1), Logt» «Ul( fl les ai tege H.i lere en-l iTTH i KJ 21- /i De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Uct verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1- iedere regel meer 25 cents. De Majoor-Commandant der dienstdoende Schutterij alhier heeft van den |eer Commissaris des Konings in Zuid Holland ontvangen de onderstaande rAlgenieene order voor de dienstdoende Schutterijen", welke hij langs dezen neg aan de leden der Schutterij bekend maakt, aangezien de gelegenheid om zulks te doen, op de wijze aan hel slot van die order voorgeschreven, vooreerst ontbreekt. Leiden, 3 October 1870. SCHELTEMA. Ingevolge daartoe door den Koning bij Kabinetsmissive van 24 Septem ber jl., 11°. 23, verleende magtiging, betuigen de Ministers van Binnenland- sche Zaken en van Oorlog Zijner Majesteits tevredenheid aan de dienstdoende Schutterijen in het algemeen en aan de corpsen van deu eersten bankrachtens Konings besluit van 19 Julij jl. Staatsblad n'. 121) opgerigt, in het bij- 1 1 zonderover den goeden geest, door deze Schutterijen aan den dag gelegd en over hetgeen door de Commandantende verdere OfficierenOnderoffieie- en en manschappen met zooveel ijver en vaderlandsliefde in het belang der ZOOI w||j gli id van den Staat, gedurende de twee jongste maanden, is verrigt. Zij kwijlen zich met bijzonder genoegen van deze hun zoo aangename laak, en gelasten dat deze algemeene order op pleglige wijze voor het front Wlt|van iedere schutterij zal worden voorgelezen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, FOCK. 'sGravenhage 28 September 1870. De Minister van Oorlog, J. J. VAN MULKEN. .3 LEIDEN, 4 October. De minister van binncnl. zaken, berigt ontvangen hebbende, dat in sommige gemeenten maten en gewigten met valschc ijkstempels in omloop zijn gebragt, heeft belanghebbenden gewaarschuwd, dat bij art. 29 der wet van 7 April 1869, liet gebruiken, bezitten of voorhanden hebben op plaatsen bestemd of gebruikt tol het verkoopen, inkoopenafleveren of in ontvang nemen van waren, van maten en gewigten, niet voorzien van de vereischte stempelmcrkcnstrafbaar is gesteld, onder mededeeling voorts, dat van de wettelijke stempelwerken op alle ijkkantoren inzage kan worden genomen. - Men meldt ons uit Leiderdorp: Gisteren, bij het doortrekken van de 14' batterij van iict reg veld-artillerie, geraakte tussclicn de Roomburger- brug en liet tolhek aan den lloogen Rijndijk een smidswagen, met twee paarden bespannen, in de sloot. Na groote moeite mogt het gelukken de paarden uit hunnen benarden toestand te verlossen. De oorzaak van dit ongeval moet gezocht worden inde omstandigheid dat de jonge paarden die voor den wagen waren gespannenaan hel hollen zijn geraakt. - liet hoofaconiité der Ned. vcreeniging tot hel verleenen van hulp aan 1" zieke en gewonde krijgslieden heeft verzocht geene toezending van bessen sap en verbaudpakken meer aan het centraal magazijn te doen. - Naar men verneemt is de prijsvraag, ten vorigen jare uilgeschreven door liet centraal comité van de Pruissische vereeniging van het Roode Kruis, door een onzer landgenooten,den heer Ferguson, vroeger officier van admi nistratie bij de-marine, thans wonende in West-Indië, op zoodanige uitmun tende wijze beantwoord, dat hem de prijs van 100 Fredrics d'or is toege wezen. Die prijsvraag betrof de wijze van toepassing van de beginselen der vereeniging bij gevechten op zee. - Men verneemt, dat jhr. mr. C. van Foreest, na zich te hebben verze kerd, dat generaal Knoop bereid is de active dienst weder te verlaten, zijn ontslag heeft genomen als lid van de tweede kamer der statcn-gcneraal, voor het hoofdkiesdistrict Alkmaar. - Tc Rotterdam kwam gisteren met verschillende stoombooten het groot ste gedeelte der zonavcn aan, die vroeger uit Nederland vertrokken zijn, om in het pauselijk leger dienst te doen. Eene zeer talrijke menigte bevond hch in den omtrek van het Rijnspoorweg-station, om hun hij de terugkomst in Nederland welkom te heetcn. Voorafgegaan door de banier van de aldaar gevestigde zouaven-vcreenigingbegaven de uit Rome teruggekeerden zich in oplogt naar het gebouw dier vereeniging, alwaar des avonds eene buiien- ■Scwone reünie plaats had. Door wijlen J. Lukas, te Deventer overleden, is aan de herv. gemeente te Deventer 1000 en aan die te Colmschate 900 gelegateerd. Te Tilburg is Zaturdag morgen een geëmployeerde aan eene fabriek van wollen stoffen, verdacht van hel afgeven van valschc wissels, met den naam van zijn patroon onderteekendvan daar door de marechauséès ge vankelijk naar 's Bosch overgebragt. Overzigt der staalsbegrooting voor 1871. (Uitgaven). Hoofdstuk VIII (dep. van oorlog) ƒ14,018,000 of ƒ457,545 minder dan de loopende begrooting; voor gewoon wordt aangevraagd ƒ12,481,783 en voor buitengewone uitgaven 1,530,2 i 7. Bij de zamcnstelling van deze begroo- ling, deed zich al dadelijk de vraag voor of hierbij gelet moest worden op de buitengewone omstandigheid, waarin zich het leger bevindt, nu al de miliciens van de verschillende lig tingen zich onder de wapenen bevinden, er een grootcr aantal paarden aanwezig zijn en er meerder gelden voor ver schillende behoeften moeten worden uitgegeven, dan wel, of men de behoeften zal berekenen volgens den toe -tandwaarin zich de krijgs- magt zal bevinden, zoodra de miliciens naar hunne haardsteden zijn teruggekeerd en hel leger weer tot zijnen gewonen toestand op vredevoct zal zijn gekomen. Het laatste is na rijpe overweging in den raad van mi nisters door de regering het verkieselijkst geacht. Mogt onverhoopt de bui tengewone toestand, waarin het leger zich op dit oogenhlik bevindt, nog in het jaar 1871 voortduren, dan ligt het in de bedoeling van de regering het alsdan meerder benoodigde bij afzonderlijke wels-ontwerpen telkens voor een bepaald tijdvak aan te vragen. Ten aanzien van de levende strijdkrach tendie gedurende het jaar 1871 onder de wapenen zullen worden gehou den, wanneer het leger weêr geheel en al op vredesvoet zal zijn terugge keerd, wenscht de minister zich te bepalen tot de onderstaande in ronde getallen aangewezen hoeveelhedenwaaronder de officieren evenwel niet zijn begrepen: 13000 man kader en vrijwilligers; 7300 miliciens lot aanvulling van het incompleet aan vrijwilligers; 10400 miliciens, die. voor zooveel zij lol de infanterie, de vesting-artillerie, de pontonniers en het bataillon mi neurs en sappcurs belmoren, gedurende acht maanden, de stukrijders bij den trein, die gedurende zes maanden, en de overigen, die gedurende een jaar tot eerste oefening onder de wapenen zullen blijvenC300 miliciens, be stemd tot het bijwonen der najaars-oefeningen, waartoe zullen worden be stemd, de ongehuwde miliciens bchoorende tot de ligling van 1807. Heeft men in liet vorige jaar'en ook in dit jaar, lot vermijding van uitgaven, de vereeniging van ecnige troepen in de legerplaats bij Millïgen achterwege ge laten, dit wenscht de minister niet te zien bestendigd. Hij acht liet hoogst nuttig en dus noodzakelijk om, wanneer het leger in zijn vorigen toestand is teruggebragt, aldaar, niet alleen, zooals vroeger, een gedeelte van het leger op ruimer schaal te doen oefenen, maar die oefeningen te doen plaats hebben met troepen-afdeelingendie eene sterkte zullen bezitten, zooals die is, wanneer zij op voet van oorlog zijn. te zamengesteld. Natuurlijk zijn aan deze meer uitgebreide oefeningen meerder uitgaven verbondendoch hierin kan worden te geuioet gekomen, door den eersten oefeningstijd der miliciens bij het wapen der infanterie eenigzins te verkorten, en even als bij de overige troepen te voet op acht maanden te stellen. Hoofdstuk IX (dep. van koloniën1.842,117.77 '/2 of meer 85.629. Meer wordt geraamd o. a. ƒ150,000, voortvloeijeiide uit de opheffing der slavernij in de 'V. 1. koloniënin het vertrouwen dat de beraamde maatregelen tot bevordering van den aanvoer van vrije arbeiders in Suriname weldra tot stand zullen komen. Na aftrek van ƒ65,658.63 vermindering op andere posten, blijft de vei meerdering als boven. 's GRAVENHAGE, 4 October. Tot burgemeester der gemeente Papendreclit is benoemd de lieer A. Bonten Nz. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot 2f'1 luit. bij het wapen der infanterie van de landmagt in Wesl-Indie (buiten bewaar der schatkist) deu sergeant-titulair J. van de Linde Schotborgh, van dat wapen. Z. M. de koning zal morgen ochtend ten 5 ure de residentie verlaten, en zich naar het Loo begeven In eene heden namiddag gehouden zitting der tweede kamer is inge komen eene missive van jh van Foreest, waarbij hij zijn ontslag neemt als lid der kamer. Drie wels-ontwerpen zijn ontvangen van geringen om vang. Door de daartoe benoemde commissie is ter tafel gebragt een ont werp tot herziening van het reglement van orde der kamer, met memorie I

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1