LfilDSCllË COURANT. 1870. N°. 250. VRIJDAG 30 SEPTEMBER. BIN NEN LA IN DSC IIE BKMGTEN. 'as |M plaj JlleJ reed en »P lurdJ cloief il#i| Klotj rhiiij enloi all» De Courant verschijnt dagelijks. Zon- eit Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50/ met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'ijaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 29 September. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is het door burg. en vveth. ontworpen adres, tot ondersteuning van de aanvrage om concessie voor een spoorweg Leiden -Utrechtnadat daarin enkele wijzigingen waren gebragt, met algemeene stemmen goedgekeurd. Vervolgens zijn benoemd: tot leeraar voor de wis- en natuurkunde aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs H. Brongcrsma, 2,lc leeraar in die vakken bij genoemde instellingen; lot docent in de geschiedenis aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs le kl.voor meisjes, W. C. Groeneveld. thans tgdelijk aan die school werkzaam; tot 1" hulponderwijzer 3Je kl. aan de cpöibare school voor meer uitgebreid lager onderwijs lc kl., voor jongens, M. P. du Croix; en tot tjjdelijken 3en hulponderwijzer 4,ic kl. aan de open bare lagere school n°. 2 voor minvermogenden T. W. Bellerman. Voorts zijn goedgekeurd de voordragt tot magtiging lot de tijdelijke waarneming van de leeraars-betrekking in de aardrijkskunde en geschiedenis aan de ge meente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs, en die lot mag tiging tot de tijdelijke waarneming der betrekking van leeraar in liet regt- Ijjuig tcekenen aan de hoogere burgerschool. Ingekomen was een adres van den heer mr. J. van Ileukciomhoudende verzoek om ontslag als secretaris der plaatselijke commissie voor het mid delbaar onderwijs. Op voorstel van den heer Goudsmit werd bepaald dit aires nog in deze zitting te behandelen. Met algemeene stemmen werd be sloten den heer van Heukelom het gevraagde ontslag eervol te verleenen, onder dankbetuiging van de in genoemde betrekking bewezen diensten. Ook waren ingekomen missives van de bh. mr. G. W. llubreclrt en J. Scheltema, waarbij zij bedanken voor de benoeming tot regent van het H. G. of arme wees- en kinderhuis. Door den voorzitter werd nog overgelegd cene brief wisseling met den inspecteur voor het middelbaar onderwijs, betredende de )iarallel-klasscn aan de hooge burgerschool. Wij vernemen dat de Zuidhollandsche zangvcrccniging op den 8",r|' Oc tober aanst. alhier hare jaarlijksche vergadering zal houden in den schouw burg, bij welke gelegenheid eenige zangstukken zullen worden voorgedragen. Wjj vestigen de aaudacht op eene hierachter voorkomende annonce, waarbij het dames-comité der loterij van Leiden en omstreken ten voordeele van het Roode Kruis bekend maakt, dat op 4 October aanst. de voor die verloting bijeengebragte prijzen zullen worden tentoongesteld in het gebouw van het Nut. liet comité vleit zich, in het belang der zaak, met een druk bezoek. .,5 - Z. M. heeft, bij besluit van 22 dezer, bepaald dat tijdelijk zullen wor den vermeerderd: de generale staf met twee majoors; de staf van hel wapen der infanterie met één luitenant-generaal; en het corps ingenieurs, mineurs en sappeursmet één generaal-majoor. De minister van oorlog, overwegende dat de tegenwoordige omstan digheden toelaten de onderofficieren en korporaalsdie als lot het reserve kader behoorende. bij hunne corpsen zijn teruggekeerd, niet langer daarbij in werkelijke dienst te houden, heeft goedgevonden bij resolutie van 22 dezer te bepalen: 1°. dat de bovenbedoelde onderofficieren en korporaals, voor zooveel zij nog langer dan drie maanden lot het reserve-kader moeten belmoren, tegen den 30"° dezer in hunne vorige positie daarbij terugge- bragt en anders definitief met paspoort /<op verzoek" ontslagen zullen wor den; en 2". dal aan de zoodanigen, die verlangen in dienst te blijven, Mnder een nieuw engagement aan te gaan, zulks voor den tijd, dien zij aog verpligt konden worden in active dienst door te brengen, worde toe gestaan. Aan de vijf ordonnans-onderofficieren S. M. Koetsch.A. P. IIoefsmit.A. 1- C. Keyzer, J. Burlage en W. Niekerk, die gedurende het verblijf van 2- K. H. den prins van Oranje te Utrecht dienst hebben gedaan, is dooi den heer de Koek, HD. adjudant, namens den prins, aan ieder een gouden horlogie, in rood marokeinen étui, uitgereikt. Door de commissie, belast met het afnemen van het geneeskundig staats-examen is de titel van arts toegekend aan den heer J. van West, tied. doet.geb. te Paramaribo. Het bestuur der Juristen-verecniging heeft voor het loopend jaar tot voorzitter gekozen den heer nu. G. de Vries, tot secretaris den heer nu. G- A. van Hamel. Het Vod. meldt, dat de heer van Foreest aan generaal Knoop een beleefd schrijven heeft gcrigt om hem te vragen ol hij zich weder candidaat wilde stellen, daar hij in dat geval onmiddellijk zijn lidmaatschap der tweede kamCr zal ncderleggen. Generaal Knoop heeft op dien brief geant woord, dat hij meende het aanbod van den Alkmaarschen afgevaardigde niet te moeten aannemen. Den 12Jcn October zal Adeline Patti. op reis naar Petersburg, zich te Amsterdam op een concert in de Parkzaal doen hooren. Te Boskoop is gisteren en heden de jaarlijksche tentoonstelling gehou den van boomvruchten enz., van wege de Pomologische Vereeniging. Die tentoonstelling is door ruime inzendingen weder goed geslaagd; niet minder dan 300 soorten appelen, 150 soorten peeren en 20 soorten perziken waren aldaar aanwezig. -- De persoon die onder Delfshaven bij den observatiepost in de schietbaan een schot in het been heeft gekregen, is aan de gevolgen der amputatie overleden. Naar men uit den Helder meldt, zou de directeur en kommandant der marine in Ned.-Indië, de schout bij nacht J. Andrcae, in die betrekking worden opgevolgd door den vice-admiraal O. A. Ulilenbeck. De nieuwe kommandant zou in het laatst van November de reis naar [ndië aannemen. In Overijssel en Drenthe blijft het verzenden van gerookt spek naar Duitschland steeds aanhouden. De vette varkens worden overal tot hooge prijzen opgekocht. Men sehrjjlt uit Blokzijl, dat aldaar reeds sedert eenige dagen, veel eerder dan in vroegere jaren, vlugten van wilde ganzen zijn gezien. Sommigen beschouwen dit als voorteeken van een vroeg invallenden winter. Het prov. geregtshof in Friesland heeft den persoon van A. F. D. arbeider onder Noorder-Drachten, veroordeeld tot tuchthuisstraf van zes jaren, ter zake van diefstal van vee in de weide, na vroeger tot eene cri- mineele straf te zijn veroordeeld geweest. Deze persoon zal nu nog voor het geregtshof van Groningen wegens eene dergelijke misdaad moeten teregtstaan; en daarna naar Ileerenveen worden gebragt, als vermoedelijk schuldig aan den een |>aar jaren geleden aldaar op twee oude lieden gepleegden moord. Men meldt uit Leeuwarden, dd. 28 September; De Fricsche werklieden- vereeniging, waarvan met regt eene goede verwachting mag worden gekoes terd, staat op het punt weder cene uitbreiding te ondergaan. Jongstl. Zon dag ul. had er van wege het bestuur dier vereeniging eene vergadering plaats lc Stiens. Die vergadering, waarin onderscheidene belangen werden besproken, werd door een aanzienlijk getal werklieden bijgewoond. Een gevolg dier vergadering was, dat in genoemd dorp onderscheidene zich als leden der vereeniging hebben doen inschrijven; verder is bepaald een voor- Ioopig bestuur te kiezen om vervolgens daar cene afdeeling der vereeniging te vestigen. De eerste poging van het bestuur der Fricsche werklieden-vcr- eeniging, om nl. aan de zaak, ook ten platten lande, eene meerdere uit breiding te gevenis niet .den besten uitslag bekroond geworden. 'sGRAVENtlAGE, 29 September. Naar men verneemt, heeft Z. M. de koning-groothertog den heer W. Twiss, burgemeester van Maartensdijk, benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon. Tot burgemeester der gemeente Reeuwijk is benoemd de heer T. H. Bnlaeus Brack, secretaris dier gemeente, en tot burgemeester der gemeente Waddinxveen de heer G. W. C. van Dort Kroon. - De heer M. P. J. F. Groshans, thans ontvanger der directe belastingen te 'tZandt, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Herwijnen c. a. Door den minister van binuenl. zaken zijn tot tweede klerken aan zijn departement benoemd: J. P. van Gelder, E. R. van Weldercn Rengers en J. W. E. Schellus. De telegraphist le kl. C. van Kempe Valk is, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen. Tot militie-commissaris in het 1<U militie-district van Noordbrabant is benoemd dc gepens. luit.-kolonel J. Pb. Doelen, in de plaats van den heer H. A. J. B. dc Quay, als zoodanig eervol ontslagen, ouder dankbetuiging voor zijne bewezene langdurige en goede diensten. De ls,e luit. ,1. Sluiter, van het reg. veld-artillerie, is voor den tijd van twee jaren op non-activiteit gesteld. Z. K. H. de prins van Oranje wordt heden uit het opgeheven hoofd kwartier Utrecht in de residentie terug verwacht.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1