BIJVOEGSEL, behoorenae tot de Leidsche Courant van Maandag <>16 September db70, D'°. 226. BUITENLANDSCHBEK1GTEN. 's GRAVENHAGE, 24 September. Z. M. beeft vergunning verleend aan den soldaat P. T. F. Wagner, van het reg. grenadiers en jagers, tot het dragen van het kruis fidei et virtuti en van de gouden medaille 2C kl.hem door den Paus geschonken. De kolonel der artillerie jhr, A. W. A. Gevers Deynoot, kommandanl van de Amsterdamsche linie, wordt den 30cn dezer eervol uit die betrek king ontheven en zal daarna weder het kommando aanvaarden over het reg. veld-artillerie te Arnhem. De ministers van justitie en van koloniën zullen in de volgende week geen gehoor verleenen. De tweede kamer heeft in hare zitting van heden tot toelating van den heer Bots besloten. Ingekomen zijn negen ontwerpen tot bekrachtiging der provinciale belastingen. Het ontwerp-adres in antwoord op de troonrede is definitief ter tafel gebragt en de beraadslagingen hierover zijn bepaald op aanst. Maandag ten elf ure. Daarna heeft de minister van financiën aan geboden de staatsbegrooling over het jaar 1871, die naar de aldeelingen is verzonden. De rede van den minister van financiën, bij de aanbieding der begrooting gehoudenwordt hierachter medegedeeld. BELGIË. BRUSSEL23 September. De door de regering weder aangevraagde som van 10 millioen fr.voor militaire maatregelenis door de kamer van vertegenwoordigers nagenoeg met algemeene stemmen toegestaan; slechts vier leden, van de regter zijde, stemden tegen. Een lid van de regter zijdede heer Dumortiergreep deze gelegenheid aan, om te verklaren dat het katholieke België het binnendrin gen der Italiaansche troepen in Rome afkeurde en als eene snoode ver krachting des regts laakte. Van de linker zijde werd hem toegeroepen dat België niet katholiek noch protestantsch was, dat het geene staatsgodsdienst had. De heer Dumortier zeide daarop aan de linker zijde, dat de zaak van Rome de zaak was van alle kleine statenaan wier bestaan de bodem in geslagen werd, indien het ontzag voor het regt onder de menschheid teloor ging. Geen van de andere leden der kamer noch van de ministers achtte dienstig, in eene behandeling van het door den heer Dumortier ter sprake gebragt onderwerp te treden. De Ind. Beige bevat een brief van den generaal de Wimpffenwaarin deze, in tegenspraak met eene wederlegging door de adjudanten van keizer Napoleon, vroeger door hem gedane mededeelingen staande houdt door te zeggen"Er is tijdens den slag voor Sedan een brief van mij aan keizer Napoleon gebragt, waarin ik schreef: Ik draag aan Lebrun op te pogen in de rigting van Carignan een uitweg te vinden. Uwe Majesteit stelle zich in hel midden zijner troepenzij zullen liet zich tot eene eer rekeneneen doortogt te banen." Het doel van deze uitnoodiging was om den keizer liet verdriet te sparen van zich gevangengenomen te zienen om van des keizers prestige gebruik te maken om eene algemeene krachtige beweging te doen plaats hebben, zonder welke het onmogelijk was, zich door den vijand heen te slaan. De keizer heeft dit voorstel niet aangenomen, maar zonder mijn medeweten de witte vlag doen uitsteken, en gelijktijdig een par lementair naar het Duitsche leger afgezonden. Die witte vlag is, niettegen staande mijn protest en mijne weigering om te onderbandelen, gehand haafd. Al deze daden hebben schade toegebragt aan de laatste aanvallende bewegingen. EUGELAAD, LONDEN23 September. Volgens de Times is de gang der onderhandelingen traag en is er nog zeer weinig vordering gemaakt. De vredesvoorwaarden zelve zijn nog niet in behandeling gekomeneerst verlangt de heer von Bismarck zeker heid dat de te treffen schikking door de Fransche natie als verbindend be schouwd en bekrachtigd zal worden, of dat in allen gevalle, bijaldien die bekrachtiging uitbleef, geene vertraging de Duitschers de behaalde voor deden zou doen verliezen. De Times wil weten dat keizer Napoleon Frankrijk arm verlaten heeft. De keizer bezit, als wij goed onderrigt zijn, zegt het blad. geen ander bij zonder vermogen, dan een kleine buitenplaats, die hij van zijne moeder ge- erfd heeft. Al wat hij van Frankrijk ontving, verteerde bij in Frankrijk, in overeenstemming met bet systeem, dat. hij grondvestte. Dat systeem was verkwistend, buitensporig en, gelijk de uitkomst bewezen heeft, ontzenuwend. Napoleon zal zijne Duitsche gevangenschap bijna even arm verlaten, als hij was, toen hij in 1848 in Frankrijk kwam. FRAN KR IJ K. PARIJS, 23 September. De Figaro meldt dat de heer Rochefort te S'. Gloud en te Meudon het toezigt houdt over het inpakken en verzenden naar veiliger plaatsen van de kostbare voorwerpen van kunst, welke zich aldaar bevinden. Het blad voegt er bij dat Rochefort met den dag meer conservatief wordt. Men schrijll uit Tours van 16 Sept.: Heden avond alhier aangekomen reizigers verzekeren, dal men niet meer uit Parijs kan komen en dat alle communicatie is afgesneden; verder deelen zij mede, dat de gansche spoor weg van Orleans door militairen bezet is, en dit berigt heeft zich bevestigd; ieder station is veranderd in een soort van redoute, die door hel spoorweg personeel en mobile gardes wordt verdedigd. Op liet eerste teeken zal de telegrafische verbinding worden afgesneden. Men heeft reeds al het mate riaal van den Orleansspoorweg te Tours geborgen; men wil niet dat de Pruissen een enkele locomotief vinden zullen. Inderdaad zullen spoorwegen zonder locomotieven den vijand van geringe dienst zijn. Zeer veel proviand wordt ook aan deze zijde der Loire in veiligheid gebragt. Zeker is het, j dat, zoo de Pruissen te Etampes komen fourageeren, zij er niet te veel zul len vinden. In het midden der vorige week zijn te Parijs proeven genomen met ondcraardschc torpedo's, bestemd om de toegangen tot de rondom die hoofd stad opgerigte forten en redouten te beveiligen. De uitwerking dier vernie- lingswerktuigen is zeer geducht geweest. Met een lading van 100 kilog. kruid kunnen gemakkelijk één en zelfs twee compagniën soldaten, die zich op het ondermijnde terrein wagen, gedood worden. Door middel van zeer vernuftige verbindingen, worden de kogels in eene waaijerachtige rigting uitgeworpen, hetgeen het vernielend vermogen dezer verdelgings-machines j zeer verhoogt. FRVISSEN. BERLIJN, 23 September. De Kreuzzeit. spreekt beslist bet gerucht tegen alsof generaal Stein- metz in ongenade zou zijn gevallen, wegens het te veel blootstellen zijner troepen. j Volgens den Staats-Anz. heeft de kathedraal van Straatsburg nog slechts weinig geleden, liet dak is verbrand, maar inwendig is alles onge schonden; ook een der kerkramen is verbrijzeld. Ten aanzien van de groote quaestie der Vereeniging van Noord- en Zuid-Duitschland meldt men uit Frankfort, dal de beraadslagingen, te Munchen, in den ministerraad over dat punt zijn reeds geëindigd. De resul taten dier gehouden overwegingen zijn den koning ter goedkeuring overge legd, ten einde, na bekrachtiging van die zijde, te strekken tot grondslagen bij de onderhandelingen, welke over die zaak spoedig zullen worden aange vangen met den Noordduitschen bond. Men is daarbijnaar wordt verze kerd, uitgegaan van de volgende grondslagen: dat er zal zijn een verant woordelijke bonds-regeringmet een algemeen Duitsch parlement, dat zijn zetel.zal vestigen te Frankfort. Het plan bestaat niet, om een geheel afge ronde ontwerp-constitulie aan te bieden, maar men heeft de hoofdbeginselen eener Duitsche grondwet slechts vastgesteldop welke basis de onderhande lingen zullen worden aangevangen. Betreffende de levenswijze der in kaïnpen wonende krijgsgevangenen deelt men het volgende mede: De tegenwoordige bevolking van het kamp op de Wahnerheide bestaat uit 10000 gevangenen, benevens de manschappen die de wacht hebben. Onder de 10000 gevangenen zijn soldaten van allerlei wapens, ook een 800 tnrco's, die allen in tenten zijn gelegerd. De gevan genen zijn verdeeld in 11 bataillons van 900 manieder bataillon in 3 com pagniën van 300 man, en iedere compagnie in 3 pelotons van 100 man. De korporaals en onderofficieren zijn zóó verdeeld, dat er zooveel mogelijk in iedere tent zich één bevindt, om er, zoo goed het gaat. de autoriteit te handhaven. Het geheele kamp staat onder het opperbevel van den kon. gouverneur, luit.-generaal von Frankenberg. In liet kamp fungeeren een eerste en een tweede kommandant, alsmede een aantal officieren, die ieder het bevel over een bataillon der gevangenen te voeren heeft; natuurlijk worden zij door onderofficieren bijgestaan. Eenmaal per dag wordt appèl gehouden. De verpleging is als volgt: behalve hunne rations brood, koflfij en ontbijt, krijgen zij 's middags 9 lood vleeseli met groenten, of aardappe len. erwten, gort, en tegen den avond weder koffij. Dit alles wordt in de bataillonskeuken gereed gemaakt. Over de qualiteit van bet vleesch wordt eene strenge controle uitgeoefend. Tot nu toe ontbrak het nog aan de ge legenheid om de gevangenen voor nuttige werkzaamheden te bezigenzoodat zij kunnen leven zooals zij willen. Zeer opvallend is hetj verschil van levenswijze tusschen den Franschen soldaat en de lurco's. Laatstgenoemden zitten voor liet meerendecl met over elkander geslagen beenen voor hunne tenten; velen schijnen aan heimwee te lijden. De Fransche soldaten verma ken zich met allerlei gezelschapsspelen. Zoo hebben zij een kleine kegel baan aangelegd; de ballen zijn uit leem vervaardigd en in het vuur gehard, de kegels zijn uil hout gesneden. Ook het damspel wordt dikwijls gespeeld, liet. bord bestaat uit een sluk oud linnen, waarop witte en zwarte ruiten zijn gemaakt. Als stukken worden gebezigd korstjes brood, die van boven bruin en van onderen wit zijn. Het prettigste spel schijnt een soort van blinde mannetje te wezen. Ook liet hinken wordt veel in praktijk gebragt. In den beginne werd er veel gedobbeld, doch dit is thans geheel verboden, liet ging er daarbij nog al ruw loc. Niet zelden zag men goudstukken op tafel liggen, of er werd met Napoleons »kruis of munt" geworpen. Over het algemeen zijn de Fransche soldaten vrolijk en weltevreden. De aandrang van vlugtelingen uit den Elzas neemt in het Zwitserschc kanton Bazel zoodanig loc en geeft er tot zoo vele builensporigliedert en wanordelijkheden aanleiding, dat de regering van dat kanton, zich buiten slaat ziende met de te barer beschikking zijnde middelen de openbare orde te handhavenden bondsraad om hulp gevraagd heeft. Deze heeft besloten vier compagniën infanterie en een escadron guides op te roepen en naar Bazel te zenden, ten einde de Fransche vlugtelingen in toom te helpen 1 houden. Te Bazel is den 18Jen een nieuw transport vlugtelingen uit Straats- burg aangebragt, uit 435 personen bestaande, waaronder 315 vrouwen en 95 kinderen, die over Bazel, Bern en Zürich verdeeld zijn. Rede van Z. Exc. den Minister van Financiënbij de indiening der Staatsbegrooting voor 1871. In eene korte inleiding betoogt Z. Exc. dat de zamenstelling der Staats begrooting voor 1871 onder zeer buitengewone omstandigheden plaatsgreep. Vooreerst wegens de onzekerheid of de uitgebroken oorlog niet in een alge- rneenen Europeschen krijg zou ontaarden. Maar ook in een ander opzigt leverden de omstandigheden een gewigtig

Leydse Courant | 1870 | | pagina 5