ËIDSCUE COURANT. DONDERDAG 22 SEPTEMBER. B1NNEN LA N DSC! IE BEBIGTEN. Courant verschijnt dadelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 t L het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 tJU*ten cxpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adver ten tién is van 1—4 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 21 September. nor de kamer van koophandel en fabrieken alhier is het volgende is bij Z. E. den minister van binnenl. zaken ingediend: lat door de Kamer van Koophandel en Fabrieken dezer gemeente steeds it gewigt is gehecht aan eene spoorweg-verbinding met de aanzienlijke tenten van de welvarende Rijnstreek, in wier midden zij gelegen is, en eene regtstreckschc verbinding met onze oostelijke zich aan het spoor net van Noord- en Midden-Europa aansluitende lijnen, is gebleken uit ig adres door haar, te dien einde aan den minister van binnenlandsche i en aan de tweede kamer der statcn-generaal gerigt. Telkens wan- liet plan van eenen spoorweg van Leiden op Woerden ter sprake kwam en wij dit ondersteund, en de redenen doen uitkomen waarom, en voor ndernemers èn voor onze gemeente, het lot stand komen dezer verbin- van zoo groot belang was. Zelfs toen in 18G4 concessie werd aange- gd voor eenen spoorweg van Scheveningen op Utrecht, met een zijtak Zoeterwoude op Leiden, hebben wij dit plan (bij onze adressen aan den ster van binnenlandsche zaken dd. 14 January en 7 October 18G4, n". en 2GG) toegejuicht en op het verlcenen der concessie aangedrongen, seel het niet te ontkennen was, dal dit ontwerp de billijke verlangens er gemeente slechts zeer onvolledig kon bevredigen. 70; it til dus Uwe Excellentie niet bevreemden dat de Kamer van Koop- 2101 del en Fabrieken te Leiden thans, nu de aanvrage om concessie voor e spoorweglyn Leiden—Utrecht bij u aanhangig is, bescheiden maar stig op het verleenen dezer concessie aandringt, liet is voor Leiden van rwegend belang, dat het ontwerp der heeren Knijff en Capteyn verwe- Jijkt worde. De daarin voorgestelde lijn die Leiden langs den koristen weg I Utrecht, het groote kruispunt van ons spoorwegnet, en met de aan- tlijkste gemeenten van de Rijnstreek Koudekerk, Oudshoorn, Aarlan- veenAlphen, Zwammerdam, Rodegraven, Woerden verbindt, voldoet ;omen aan onze behoefte naar een sneller en meer regtslreeksch verkeer. Tot nu toe was Leiden, hoewel in bevolking onmiddellijk volgende op ilerdam, Rotterdam, 's Gravenhage en Utrecht, en niettegenstaande zij haren handel en hare nijverheid een der groote middenpunten van be- jvigheid des lands is, vergelijkenderwijze eene geïsoleerde gemeente. Zelfs re spoorweg-verbinding met Amsterdam en Rotterdam is voor hare be dien ongenoegzaam, daar zij verstoken is van de vroege en late lokaal- I linen die van Haarlem en 's Gravenhage naar deze beide hoofdmarkten Tlrekkea en het verkeer zoozeer bevorderen. De ontworpen lijn Leiden Ji recht is voor onze gemeente dubbel belangrijk. In de eerste plaats vcr- k kert zij haar een nieuw verkort en versneld middel van gemeenschap met bevolkte gemeenten in haren omtrek gelegen, en daardoor de toeneming uitbreiding der Leidsche markten, die reeds nu zulk eene groote plaats de bedrijvigheid der gemeente innemen. Voorts zal zij dit isolement van l groote regtslreeksch verkeer met het binnen- en buitenland doen op- Sden, welks belemmerende invloed op den vooruitgang dezer gemeente (li telkens levendiger doet gevoelen. Wij zijn overtuigd dat, in elk opzigt, de door de heeren lvnijff en Cap- Jii ontworpen spoorweglyndie in een betrekkelijk korten afstand eene tr welvarendste en bevolkstc landstreken doorloopt, die aan het eene uil- inde aansluit aan eene gemeente met G0000 en aan het andere aan eene emeente met 40000 inwoners, voor dit gedeelte des rijks en voor alle larin betrokken gemeenten eene winstgevende lijn zal wezen. Het gewigt nut van zulk eene lijn zal zekerlijk ook Uwe Excellentie niet ont- inn zijn. Wij meencn echter dat dit ons niet mag terughouden van onze Toole ingenomenheid met en onze belangstelling in de verwezenlijking van plan te doen blijken en het bewijs te leveren, dat wij het tot stand omen der lijn van Leiden op Koudekerk, Oudshoorn. Aarlanderveen pen, Zwammerdam, Bodegraven, Woerden en Utrecht, in de gevolgen al de betrokken gemeenten van hoog en overwegend gewigt beschouwen. Met het verleenen der aangevraagde concessie zal. naar onze volle over- - 'igingaan dit deel des lands eene onschatbare dienst bewezen worden." Maandag 2G aanslaande zal, naar wij vernemen, in de Iloogduitsche PW» te Rotterdam de Don Juan worden opgevoerd, als bencfice-voorstelling den heer Schneider, die dit jaar, met cenige gastrollen, zijne 25-jarige ^Pbaan als opera-zanger zal besluiten, om voortaan zijne talenten geheel i "l'((e oor te wijden aan bet onderwijs. Ook onder onze stadgenootendie nog in het vorig jaar de bewijzen hebben gegeven, hoezeer zij de fijne en degelijke opvatting van dezen kunstenaar op prijs stellenmogen er zich opgewekt gevoelenvan deze gelegenheid gebruik te makenom eensdeels het bekende meesterwerk van opera-compositie nog eens te hoorenanderendeels door het bijwonen der voorstelling, hulde te brengen aan den beneficiant. Rij kon. besluit van 18 Sept. is o. a. aan J. Slegtenhorstgewezen brievenbesteller alhier, een pensioen verleend ten bedrage van ƒ250, we gens ligchaamsgebrek. De hoofdcommissie Tot de algemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaak, ten behoeve van het Roode Kruis, mag zich meer en meer verblijden in de ontvangst van vele en daaronder zeer aanzienlijke prijzen. Dezer dagen ontving zjj o. a. van Z. K. II. prins Alexander der Nederlan den eene prachtige bruin marmeren pendule met twee dito coupes, en van den heer baron van Hardcnbrock van Riljoen een garnituur, bestaande uit twee kandelabres en eene coupe (pièce de milieu) van het kostbaarste onyx, rijk gemonteerd met verguld en email. Bij de in het hoofdkiesdistrict Eindhoven gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der statcn-generaal is als zoodanig op nieuw ge kozen de heer mr. J. B. Bots, met 802 van de 840 geldig uitgebragle stemmen. Naar men verneemt zal van regeringswege eerlang aan de statcn-gene raal worden aangeboden een ontwerp van wet betrekkelijk eene nieuwe aeglerlijke organisatie. Naar men verneemt zijn de geruchten omtrent de aftreding van de ministers van oorlog en van buiten), zaken, immers op dit oogenblik, vol komen ongegrond. De chefs der verschillende corpsen zijn door den minister van oorlog gemagligd, om aan de miliciens der ligting van 1867, toestemming te ver leenen tot hel aangaan van een huwelijk. Z. M. de koning heeft als blijk van tevredenheid aan den eigenaar van bet hotel »de Koppelpaarden" te Oosterhout, den heer G. J. van Gendt. en aan diens echtgenoot en dochter, ieder een prachtig gouden horlogic met ketting geschonken; aan de ordonnansen II. Neyssingh, kommandant der brigade kon. maréchaussee te Geertruidenberg; de Jong, sergeant der Oos- lerhoulsche dd. schutterij; A. F. Tulfer en M. Fijnhout, maréehausse'es te paard, ieder 50, en P. Erkelens, maréchaussee te voet, ƒ40 doen uitrei ken, met bijvoeging voor ieder hunner van een exemplaar van zijn portret in alhumformaat. Ook heeft Z. M. bepaald dat aan de 17 maagdekens, die Zondags den oplogt hebben medegemaakt, ieder een gouden ring met zjjii naamcijfer zal worden vereerd. Voor eenige weken, zegt de Tijd, hebben wij een adres aan Z. M. den koning medegedeeld, van een inwoner van Groessen, die zich te bekla gen had over eene verregaande spotternijdoor misvorming van de beeldtcnis des Zaligmakers op per post verzonden bidprentjes. Wij vernemen nu met genoegen, dat op dit adres een ernstig onderzoek is gevolgd, de dader ont dekt werd en de klager volkomen satisfactie heeft ontvangen. - Te Arnhem is gisteren de algemeene vergadering gehouden van afge vaardigden der Nederl. Gustaaf-Adolf-Verceniging. Men schrijft uit Vlaardingen: De haringvisschcrij gaat in de laatste 14 dagen bij uitstek goed, maar de prijzen zijn laag. Er zijn schepen terugge keerd, wier netten gezonken en geheel in de diepte verdwenen zijn, door de massa haring, dien zij bevatten. O. a. kwam er deze week een schip, dat 20 netten verloren had door den haring. Elk net heeft eene waarde van p.m. ƒ65, behalve de kabels en reepen, die ze onderling verbinden, leder logger of hoeker neemt er een 70-tal mede. Te Zantvoort is eergisteren een Dtiitsch heer, die sedert eenigen lijd aldaar verblijf hield om de baden te gebruiken, en die, ofschoon hij niet kon zwemmen, zich te ver in zee had gewaagd, in de golven omgekomen. Te Utrecht werd gedurende de maand Julij in het Passantenhuis, zon der daarbij nog de kerken ol de Botermarkt te rekenen, en buiten de offi cieren aan 3779 man inkwartiering verschaft en in de maand Augustus aan 5172 man. Gedurende hetzelfde tijdperk werden aldaar door het ge meentebestuur gestaldin Julij 379 en in Augustus 5220 paarden. Dit is alles kunnen geschieden, zonder dat te dier zake, volgens de wet op de inkwartiering, eenige vorderingen aan de inwoners der gemeente zijn be hoeven te worden gedaan. De kosten zijn uit de gemeentekas bestreden. Te Leeuwarden had gisteren aan het paleis van justitie op gebruike-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1