Naar men berekent zijn tol nu toe 140,000 Fransche soldaten62 gc- aeraals en 4800 officieren gevangen genomen. Uit Reims wordt dd. 9 Sept. gemeld, dat het daar weder stiller wordt, vermits de Duitsche troepen zich gereed maken tot hun vertrek. De bevol king bekomt langzamerhand van haren schrik. De meesic familiënin wier kring Duitsche officieren zijn opgenomenoverwinnen de overwinnaars door hun liupsch onthaal. De herbergiers maken goede zaken door de hooge prijzen. De beroemde firma's Róderer, Moët, Mumm, enz. wedijveren in hunne gastvrije pogingen. De kroonprins heeft zijn hoofdkwartier gevestigd op het slót van de veuve Cliquot, te Boursault. De te Mainz geïnterneerde Fransche officieren mogen zich vrij in de stad bewegen. Het voor de gevangenen in de nabijheid dier stad opgeslagen kamp bestaat uit 300 tenten, die op Mac Mahon veroverd werden. Iedere tent kan 18 man bevatten. Het kamp biedt ruimte aan voor 5 a 6000 sol daten. Tot nu toe zijn er 2600 man in gehuisvest, en op de citadel 3000 man. Ook nabij Coblenz wordt een dergelijk kamp voor krijgsgevange nen ingerigt. Te Spandan zijn drie personen gefusilleerd, die zicli hadden schuldig gemaakt aan het berooven van dooden en gekwetsten op het slagveld. Van drie anderen is het proces nog aanhangig. Er zijn Duitsche geleerden naar Frankrijk gezonden om in de archi- ven der door Duitsche troepen bezette steden bescheiden betreffende Duitsch- Iands geschiedenis in de middeneeuwen te zoeken. Het overbrengen dier bescheiden naar Duitschland zal een van de bedingen des vredes zijn. Omtrent de runderpest verneemt men dat de ziekte te Kaiserslautern zoo goed als geweken is, maar zich in de omstreken zoodanig heeft uitge breid, dat aldaar alle wegen naar de Pruissiscbe en Badensche grenzen voor het vervoer van vee gesloten zijn. Ook te Schwerin, Straalsund en Oranien- burg is zij uitgebroken. Te Berlijn zijn Maandag 14 stuks vee, als van besmetting verdacht, afgemaakt. Denzelfden dag werd ontdekt, dat bij een veehouder in een ander gedeelte der stad de ziekte was uitgebrokenten ge volge waarvan in zijn stal 81 stuks gedood werden. Te Petersburg heeft de grootmeester der policiewegens de verschij ning der cholera in die hoofdstad, de geneeskundigen en de policie-agenten gelast de voor het geval van het heerschen eener besmettelijke ziekte ge maakte bepalingen stipt in acht te nemen. De policie moet ook zorgen dat geen door de ziekte aangetast persoon zonder bijstand blijve. KAMER YA\ KOOPHAADEL Ei\ FABRIEKEA. Aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zijn door de Regering toegezonden de volgende stukken: 5. Eene missive van den consul der Nederlanden te Bender-Bushir (Perzië), waarin aanvrage wordt gedaan om stalen en monsters van eenige voortbreng selen van nederlandsche nijverheid. Onder de voor invoer geschikte artikelen noemt de consul op: 1. Katoenen manufacturen van alle soorten; 2. Laken-manufacturen van alle soorten en kleuren (surlout chamois et brun); 3. Lijnwaden (toiles)vooral fijne en doorschijnende, geschikt voor zomer- liemdenals ook tafelgoed en beddelakens 4. Aardewerk faiencevan alle soort; 5. Geraffineerde suiker en suikerbrooden 6. Papierhandels-artikelen papèterie 7. Waskaarsen (bougies). Vooral ten dienste der Europeanen worden gevraagd kleine bezendingen gebotteld bier, jenever, curacao, bitter, verduurzaamde levensmiddelen (eon- semes alimentaires de touies sorteszoetemelksche en edamsche kaas, op verschillende wijzen bereide haring. "Ik heb alle reden te gelooven" schrijfl de consul, dat een schip, komende "door het kanaal van Suez, en beladen met deze artikelen, inzonderheid "met suiker, bier, jenever en bougies, daarvan hier eéne zeer voordeelige "plaatsing zou vinden. Ook spiegels, meubels, gekleurde en in lijsten ge- Parijs 12 September 1870. Sedert mijn laatste schrijven ben ik weder van voornemen veranderd. Het is waar qu'il y fera chaud, maar ik kan de verleiding geen wederstand bieden eene stad als Parijs in. deze omstandigheden te zien. Gij kunt u geen denkbeeld maken van de stad op dit oogenblik. De spanning l'interêt wordt van dag tol dag grooteralles is soldaat, overal wordt geëxerceerd, en de fraaije equipages zijn vervangen door kanonnen en fourgons de train de toute esfièce. Alle schouwburgen zijn op order gesloten, alleen de cafés zijn nog openen op de boulevards is het bij mooi weder zoo vol en levendig als in den tijd van het carnaval. Alleen ziet men, in plaats van masques, soldaten in alle mogelijke travesiissementen (geïmproviseerde uniformen). De kepi is het eenige wat aan de vaste, gewone militaire kleederdragt herinnert en is tevens een herkenningsteeken. Het paleis der Tuileriën is in ambulance herschapen, en de witte vlag met het roode kruis wappert op den top. De orde in de stad is voortreffelijk. Alles gaat even rustig en geregeld zijn gang als in de volste glorie van het keizerrijk. Vreemdelingen ontbreken er óók niet. Verscheidene Engelschen, sensation lords, zijn overgekomen om het beleg mede te maken. De verdedigings middelen zijn formidabel, en de Pruissen zullen er niet op hunne slofjes in komen. Zij schijnen zich van hun kant ook goed voor te bereiden, althans zij nemen er den tijd toe. De operation der diplomatie schijnen tot geen resultaat geleid te hebben. Voor eenige dagen geloofde ik nog aan een wapenstilstand en mogelijken vrede. A. zette lithografiën enz. beloven goeden aftrek. De Curasao heeft hier zoo. //veel opgang gemaakt dat eenige inlandsche en europesche handelaren zich "aan mij gewend hebben met verzoek //soorten." De voornaamste uitvoer-artikelen zijn: Ajwan- óf Ajaait-seed tegen 1 Anijszaad 1 Black-seed 1 Coriander-sced 1 Cummin-seed 2 Dadels (gedroogde) (verschillende soorten) Gerst (Barley) G'hie (boter) Graan Koorn Wheat) Madder Root Mathy-seed Opium Rozewater in flesschen groote (demijeannes) Rozijnen (gedroogde) groote kleine Visch Was van bijen (Beeswax) Zout om monsters van de verschillende kran de men (of mittliü) (1), j a 1 34. n v rr n 1% 6 25 4% 50 40 50 a 30 a 5% a 55 a 60 2 a 60 pikol. centimes de men (of maud), krans centimes krans u centimes 2300 a 2600 krans de pikol. 60 centimes de flesch. a 3% krans de demijeannc. kran de men (of maud). SB 2 9 16 centimes liet sluk. krans de men (of maud), kran het kilo. 2% 1% 1% 7 14 1 II. Een gedrukt exemplaar van het rapport van den kapitein-luitenant ter zee Bowier, kommanderende Z. M. stoomschip Curagaobehelzende al hetgeen die officier heeft kunnen opsporenbetreffende den handel én de scheepvaart van de door hem met genoemden bodem in de Roode Zee en de Perzische Golf bezochte plaatsen. De plaatsen door de Curacao bezocht, zijn üjedda, Suez, Aden, Mascate, Bushir, Basrah, Koweit of Al-Koweil (ook wel Grane of Quade genaamd) en Bander-Abbas. "De Perzische Golf" sclirjjft de kommandant van de Curacao "biedt voor den handel een rijk en nog weinig ontgonnen terrein aan. Engeland heelt tot dusver bijna uitsluitend de groote voordeelen van den handel in deze "Streken genoten. Bushire. Basrah, Bander-Abbas en Makate zijn de eenige "plaatsen, die thans voor directen handel geschikt zijn en als stapelplaatsen! "kunnen-beschouwd worden. Basrah vooral gaat door de op handen zijnde "verbinding met de Middellandsche Zee eene betere toekomst te gemoet "Van Basrah lot Bagdad varen nu reeds 8 Turksche en 2 Engelsche rivier- "booten. Men is bezig den Euphraat bevaarbaar te maken tot Aleppo en van daar een spoorweg aan te léggen tot Alexandretteaan de Middelland-) I "sche Zee." L In het rapport worden 0. a. de volgende vragen beantwoord. Welke for-, maliteiten moeten worden in acht genomen bij aankomst of vertrek WèlkiF bij in- of uitklaring van schip of lading? Welke in- ol uitgaande regtenofjer andere belastingen op den handel of de scheepvaart worden geheven?Welki vlaggen genieten een privilegie? Welke zijn de meest gewilde soorten var schepen,'wal diepgang aangaat? - Kunnen ledig vallende schepen charter! bekomen Mogen zij ter kustvaart gebezigd worden Welke zijn de gebrui- kelijke maten en gewigten en welke is hunne verhouding tot de nederland sche? Welke zijn de meest gewilde artikelen van invoer, afkomstig ui! t Nederlandsch-Indie? Hoe geschiedt de ontlossing of belading en welkt» kosten vallen daarop? Is het vaarwater veilig? - Bestaan er lichttorens,L] bakens of andere gidsen vqpr den zeeman? Welke zijn de beste kaar- ten? Is de communicatie met den wal veilig? -- Welke middelen vailel briefwisseling bestaan er met het buitenland? Uit welke natiën is dt handelsstand zamengesteld? -- Welken grond van vertrouwen geniet dii^ stand? Welke bescherming geniet hij van bestunrswegeWelke com- missie-loonen en andere onkosten brengt de handel in rekening? Ge-"1, schiedt de verkoop coulant of op crediet, zoo ja, tot hoe lang? Wordei bij verkoop op crediet acceptation afgegeven Welke middelen van dwaitjl kan de verkooper aanwenden tegen in gebreke blijvende debiteuren? Welke is de gewone rente-standaard? - Is het muntwezen goed geregel:?* en hoe is dit zamengesteld - Welke zijn de meest gewilde vreemde muntei e( en hare waarde? Bestaan er banken of andere geld-inrigtingen ten gerieej des handels? Van waar komen de meest gewilde artikelen van invöer?- Van waar worden die artikelen ingevoerd en onder welke vlag? Wald( is de beste wijze van verpakking? Welke zijn de gemiddelde prijzen van; de voornaamste invoer-artikelengedurende drie of meer der laatste jaren - Bestaat er gelegenheid goederen in entrepot op te slaan, zoo ja is dal veilig en kostbaar? Kan men pakhuizen huren voor korten of langet tijd 0111 daarin tijdelijk onverkoopbare artikelen op te slaan? Zijn dit pakhuizen kostbaar en veilig tegen diefstal? Is het wenschelijk datéemL lading vergezeld zij van een super-carga? -- Welke inlandsche productei), worden uitgevoerd, waarheen en onder welke vlag? Welke waren d' 1 gemiddelde marktprijzen dier producten gedurende de drie laatste jaren? - Zijn er nog andere producten die voor Nederlandsch-Indië of elders geschiki.jj zouden zijn? Beslaan er andere middelen van retour, b. v. wissels het buitenland? - Op welken tijd en tegen welken koers worden die w" seis gewoonlijk verhandeld? v Deze vragen zijn gesteld door de Kamer van Koophandel en Nijverheid ItL Batavia. Van de beide bovengenoemde stukken kan inzage genomen worden bij Secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier (Nieuwe Rhf 7.28 boven het Koffijhuis de Gouden Leeuw), dagelijks tusschen twaalf twee ure. (1) De meeste artikelen zijn bekend onder de engelsche benamingen. De m!n< mand van Buschir staat gelijk met engelsche ponden. De kran heeft eene geil' waarde van ongeveer 1 frank; er gaan 25 in een engelsch pond. De ware koers echter: 205210 krans ƒ100. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE,

Leydse Courant | 1870 | | pagina 6