BIJVOEGSEL, behoorencte tot de Leidsche (Jourctn van Maandag ó9 September d870/V°. UW. BUITENLANDSCHE BE4UGTËN. Men schrijft uit Groningen aan het Ilbl: De vesting Delfzijl was in geheel onverdedigbarcn toestand toen de oorlog tusschen Frankrijk en Pruis- sen losbrak. Dadelijk werd met kracht van werkvolk en geld aangevangen, om de verdedigingsmiddelen te voltooijen. liet werk werd dan ook gere geld voortgezet en zou binnen kort gereed zijn geweest, maar nu heeft de minister van oorlog gelast de verdere voltooijing te slaken. Dientengevolge zal een zeer groot aantal polderwerkers het werk des oorlogs verlaten, om dat des vredes, het graven van het groote scheepvaartkanaal, weder op te vatten. Enkelen hunner znllcn nog ecnige dagen aan het werk blijven, om het half afgewerkte zoowat bij te werken. Dat Delfzijl op dit oogenblik nog niet in verdedigbaren toestand is, overeenkomstig de eigen plannen van het dep. van oorlog, is eene waarheid, eveneens dat halverwege het werk wordt gestaakt en tevens dat bij onverhoopt hernieuwd gevaar Delfzijl we der half verdedigbaar zal zijn. Voor het prov. geregtshof in Groningen stond Woensdag 11. teregt H. J. T.volgens geboorte-extract 16 jaren oud, zonder beroep, geboren te Nieuwe Pekela, beschuldigd van in den nacht van 24 op 25 April, door middel der vlam van een of meer lucifers, de huizing, bewoond door T. Stijntjes en diens gezin te Stadskanaal, gem. Wildervank, opzettelijk te hebben in brand gestoken, terwijl de bewoners sliepen; ten gevolge waar van de huizing is afgebrand. De beschuldigde bekende zijne schuld aan het hem ten laste gelegde. Het O. M. requireerde de schuldigverklaring aan hel opzettelijk in brand steken van een gebouw, waarbij te voorzien was, dat eenig menschenleven daardoor in gevaar kon worden gebragt, en diens ver oordeeling deswege tot de straffe des doods. De uitspraak is bepaald op Woensdag den 2 lst(n aanst. 's GRAVENHAGE17 September. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan F. Yke- leiistam, loods, te Vreeswijk, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift, wegens de redding van een in de groote schutsluis aldaar gevallen persoon op 20 Julij jl. Tot burgemeester der gemeente Oosthuizen is benoemd de heer C. Kaas- kooper, en aan den heer F. II. van Bommel is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester van de Rijp. Tot plaatsvervangend kantonregter te Naarden is benoemd de heer mr. P. Louwerse jr., advocaat te Amsterdam. Tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster enz. te Roermond is benoemd de heer C. D. Roëll, thans ontvanger der registratie te Middelburg; lot ontvangers der registratie: te Gulpen, de heer jhr. J. A. Wiehers, thans te Texel; te Texel, de heer G. A. Vriesendorp, thans surnumerair; te Gen nep, de heer 11. Ivayser. mede surnumerair. Tot schoolopziener in het 7de schooldistrict van Noordholland is be noemd de heer r. J. Heyningte Willemsoord. Rij kon. besluit van 16 Sept. jl. is bepaald dat een der rijks- lioogere burgerscholen met driejarigen cursus te Winterswijk zal gevestigd zijn, en zijn bij die school benoemdtot directenr en leeraar de heer R. E. de Haan te Nijmegen; tot leeraren: de hh. E. Zuidema, te Nijmegen; C. van Kempe Valk, te Maastricht: J. Jurling. te Nijkerk; J. W. Schepers, te Winters wijk; H. J. Wansink, te lluissen; M. W. Gerretsen, te Zutphen; G. W. Schut, te Zutphen. De minister van koloniën zal Woensdag aansl. geen gehoor verleenen. In eene vereenigde zitting van de beide kamers is heden de gewone vergadering der staten-generaal door den minister van binnenl. zakenna mens den koning, gesloten. Z. E. hield de volgende aanspraak; Mijne Heeren De koning draagt mij op aan de staten-generaal bij hel sluiten hunner vergadering dank te zeggen voor de ijverige behartiging van de zaken des lands. Gewigtige maatregelen van finantièel belang kwamen tot stand. Ik noem de wetgeving omtrent de grondbelasting, die betreffende de regeling van het briefport, omtrent den accijns op den wijn en betreffende de in stelling van de collegiën van zetters, Door talrijke wetten tot onteigeuing zoowel als door inwilliging van de benoodigde geldmiddelen hebt gij medegewerkt om groote werken van alge meen nut, waaronder het uitwaleringskanaal in Zeeland en de haven van Harlingen, mogelijk te maken. Ecnige onderwerpen, die sedert lang als dringend uwe aandacht hadden getrokken, werden tot rijpheid gebragt, de regeling van het onderwijs in tie beeldende kunsten, die van het toekennen van strbsidièn aan calamileuse polders in Zeelanden van de veeartsenij kundige politie. Aan de schier algemeene klagt over de slechte werking der bestaande armenwet werd door herziening te gemoct gekomen, welke den J5'len Julij in werking is getreden. Tot de regeling van de aangelegenheden onzer koloniën leidde uwe wet gevende arbeid tot zeer gewigtige besluiten: vaststelling van twee belangrijke wetten; de eene betreffende agrarische en industriële ondernemingen; de andere toj, regeling van de op hoog gezag ingevoerde suikercultuur. De afschaffing der doodstraf, door u goedgekeurd, is eene sprekende ge tuigenis van de toeneming der beschaving in ons vaderland. Uwe medewerking werd gevorderd tot de maatregelen die de regering noodig achtte ter verzekering van onze neutraliteit in den oorlog, die in midden-Europa is uitgebroken. IJverig en bereidwillig werd zij door u ver leend. Van vele zeer gewigtige onderwerpen bij U aanhangig moest of de laatste behandeling ol het eerste onderzoek tot eene volgende zitting wachten. Met de verkregen uitkomsten van het zeer werkzaam zittingjaar mag ik u geluk wenschen. Namens den koning wordt de vergadering der staten-generaal gesloten. ENGELAND. LONDEN, 16 September. De Times meldt dat volgens een te Grimsby ontvangen telegram de blokkade der Elbe opgehouden heeft. De Fransche vloot had Helgoland ver laten, en de Hamburgsche stoombootdienst zal hervat worden. Volgens de Daily Telegraph zou de heer Thiers gemagtigd zijn te verklaren dat Frankrijk bereid is eene zware schadeloosstelling in geld te betalen; verder zou het, op zekere voorwaarden, de helft van zijne vloot willen uitleveren, en de vestingen Metz en Straatsburg ontmantelen. Geen duim van zijn grondgebied wil het echter afstaan. Liever dan dat, zal j Parijs tot het uiterste verdedigd worden; en, wanneer de hoofdstad in puin i ligtdan zal de worsteling van stad tot stad worden volgehouden. In een schrijven uit Parijs, door het Daily News medegedeeld, wordt gemeld: Gisteren avond heb ik eene volksvergadering in de voorstad Belle ville bijgewoond. Een handwerksman was voorzitter; een ander arbeider eischte brood en buskruid van de rijke lieden; eene vrouw verklaarde dat de vrouwen van Parijs nuttig willen zijn door het vervaardigen van geweer kogels en patroneneene andere vrouw vond dat niet genoegen eischte geschut om de Pruissen dood te schieten, weder eene andere petroleum om die «wilden" daarmede te verbranden. Daarop volgde eene rede tegen de policie. De spreker zeide dat deugdzame burgers geene behoefte aan eene policie hadden; dit denkbeeld vond bijval, maar niet de spreker, die be kend scheen te staan als behoorende tot eene andere klasse dan de «deugd zame burgers" Het ging in de meeting ordelijk toe, en te oordeelen naar hetgeen ik er zag, geloof ik niet dat de patriotten van Belleville voorne mens zijn thans eenige toepassing te geven aan de denkbeelden die zij welligt koesleren aangaande eene algemeene vcrdeeling van den eigendom. Indien het bewind middelen weet te vinden om in hun onderhoud te voorzien bestaat er geen gevaar voor eene uitbarstingdoch indien zij onder het beleg gebrek te lijden hebben, zullen wij zekerlijk brood-oproeren zien onder de aanvoering van vrouwen. FRANKRIJK. PARIJS, 16 September. Volgens een schrijven uit Tours aan de Incl. Beige begint zich in Frankrijk ongerustheid en ontstemming voor te doen. Verdrijving der Pruis sen is het algemeen verlangen, maar minder groot is de eenstemmigheid omtrent de middelen tot bereiking van dat doel. Le Siècle vreest dat de Pruissen ook voornemens zijn over Amiens naar Normandië te trekkenen zou dit eene zeer noodlottige zaak achten voor de verdediging van Parijsdaar alle aanvoer langs de Seine naar de hoofdstad zou worden afgesneden. Het blad dringt dus aan op eene krachtdadige verdediging van Normandië, die gelijk staat met de verdediging der hoofd stad. De Liberie geeft den raad, om, op het voorbeeld door de Russen in 1812 met Moscou gegeven, Parijs des noods aan de vlammen prijs te geven, ten einde het republikeinsche Frankrijk le redden. ITALIË. Het regeringsblad deelt het volgende mede omtrent het binnentrekken der Italiaansche troepen in den Kerkelijken Staat: Na Frosinone bezet te hebbenvervolgde de divisie Angioletti baren marsch naar Rome. De Ita liaansche troepen hebben de bezetting van Montalto, welke naar Corncto teruggetrokken was, krijgsgevangen gemaakt. Het 12ac legercorps bevond zich heden morgen op 12 kilometers afstands van Rome. De divisie Bixio heeft Corneto bezet. Twee bataillons van de divisie Angioletti zijn te Ter- racina binnengerukt. De bevolking van Civita-Vecchia heeft een adres aan den koning gezonden, waarin zij de hoop op spoedige vervulling der natio nale wenschen uitdrukt. l'RFI S S EN. BERLIJN, 16 September. Het Duitsche kamp voor Metz heeft zeer veel te lijden door eencn aanhoudenden regen. Nu en dan vallen stortbuijen, waardoor de beken overstroomen en eene massa water uit de bergen naar beneden komt, zoo dat de bodem letterlijk in een moeras is herschapen en men overal door uitgestrekte plassen moet waden. Om in het ongerief zooveel mogelijk te voorzien, is er eene regeling gemaakt, dat de manschappen uit het veld en die in de kwartieren elkander gestadig afwisselenen dit schijnt van gunsti- gen invloed le zijn. In de laatste dagen is de regen opgehouden en schijnt het weder gunstiger te worden. Den 4dtn Sept. is er in het kamp eene godsdienstoefening gehouden, die geleid werd door den veldpredikerKretseh- mar. Nadat de godsdienstige plegtigheid was afgeloopenheeft prins Frederik Karei eene aanspraak tot de troepen gerigt, waarin hij wees op hetgeen door het 3dc legercorps was verrigt en de troepen krachtig opwekte tot verdere pligtsbetracliting ter verdediging des vaderlands. Voorts reikte hij de eereteekens uit van het IJzeren Kruis, die de koning aan het corps had toegezonden. Men verwacht dat Metz het niet lang zal uithouden, daar de bevolking zich reeds met paardenvleesch moest voeden. Voor Sedan zijn 400 stukken veldgeschut70 mitrailleuses, 90000 cliassepots en 12000 paarden buit gemaakt, maar het kost een onbeschrijfe lijke moeite dit alles naar Duitschland te transporteeren. De cliassepots intusschen, wier superioriteit boven de zundnadel-gewerentegenwoordig wordt erkend, heeft men zich reeds ten nutte weten te maken. Een aantal Duitsche regimenten heeft men daarmede gewapendbij wijze van proefneming.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 5