LMD8CHE COURANT. 1870, DONDERDAG 15 SEPTEMBER. STADS-BERlGTElN. T B I> A B E N. 'ub-ffln unst e ït Kooi en worj r Ouden raat. gracht. markt. fl\ 217. j)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Jlet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'tjaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. eutt"— No. i dankt» te iin m vertrol zulle» heilzat 'jd hel) 'minden die dendei t gek» iden, e. edureJ a geiJ den zeventienden September eerstkomendeterwijl na liet verslrij- rewn., ken van dien tijd de onafgehaalde patentbladcn aan den deurwaarder der PATS N De BURGEMEESTER. Iloofd van het Gemceutebeslmir van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over bet dienstjaar 1870 en 1871 mor de Wijken 7. 8 en 9 bij het O.ollegie van Zeilers, in eenc der ver trekken van het raadhuis dezer gemeente, als nog verkrijgbaar zijn dagelijks ran des voormiddags tien tol des namiddags te een uur en wel tot en niet idirecte belastingen ter uitreiking moeten worden afgegeven, die voor zijne Mn i moeite mag eischen tien Cents zonder meer. r, DSKI raat; ÜEN; inchn ij SA( JRG; e Sciii iclit, f En wordt deze door plaatsing Leiden, 13 September 1870. a ZOBK 00 kik 192 po in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. BIN l\ E N L A A DSC [IE BE BG T E N 6* 10» 885 107 87 1075 197» 825 82» 82 81 ij 82» 52 15» 75» 19» 275 51* 54 5254 M 5 '2 54 '(Hij dito oup LEIDEN, 14 September. Door jhr. T. Lycklama a Nyclioll van Beelsterzwaag zijn wederom twee Oostersclie handschriften aan de Akademisclie bibliotheek te Leiden len ge schenke gegeven, door hem van zijne laatste reis in Syrië medegebragt. Eene andere aanwinst kreeg de verzameling van Oostersclie bandschriften door een geschenk van den lieer van Boekeren alhier, bestaande uit een Koran, een Arabisch-Latijnsch woordenboek van de hand van II. A. Schul- tens en ccnigc afschriften uit Oostersclie werken. De hoofdcommissie tot de algemeene verloting van voorwerpen van luiust en smaak ten behoeve van het Uoode Kruis mag zich aanvankelijk reeds verheugen in groote medewerking. Niet alleen dat dagelijks reeds vele geschenken worden ontvangen of toegezegd, maar ook in onderschei dene plaatsen hebben zich reeds sub-commissiën gevestigd om de zaak met kracht te bevorderen. Van de maatschappij ATi et Amicitiae te Amsterdam ontving zij vleijende bewijzen van belangstelling; terwijl door ée'n persoon uit Groningen 100 prijzen werden toegezegd en 100 loten aangevraagd. Naar wij vernemen, zegt de N. R. C., blijft, luidens eene mededeeling -van den minister van financiën, de verzending der Indische brievenmaal langs den weg van Marseille voortdurend voldoende verzekerd. liet Algem. Dagbl. verneemt, dat bij de regering het voornemen be staat, aan art. 177 der grondwet, bepalende dat "het dragen van wapenen tot handhaving der onafhankelijkheid van den staal en tot beveiliging van zijn grondgebied een der eerste pliglen van alle ingezetenen blijft," eene ruimere toepassing te gevendoor remplacering en nommcrverwisseling af tc schaffen. Te Rotterdam had Zondag 11. in liet kantoor der firma Hudig Pie- ters, aan de Boompjes, een diefstal met inbraak plaats. Er bestonden redenen om te vermoeden, dat dit misdrijf was gepleegd door een jong per soon, die er onlangs als noodhulp-looper in dienst was gekomen. Blijkbaar had hij hiertoe gebruikt gemaakt van de gelegenheid dal hij des voormid dags bij het kantoor de wacht moest houden, om kennis te geven van de aankomst eener stoomboot. Daar deze, ten gevolge van het getijde, niet op het bepaalde uur kon arriveren, moest hij een paar uren langer blijven. In dien tijd heeft hij de kans waargenomen om een raam te forcerenten einde het lokaal in te klimmen. Voor zoover men kan nagaanmoet hij ook uit ecu andere localileit een priem hebben gehaald, om eene geldlade open te steken, waaruit hij eene som van ƒ1500 in geld heeft ontvreemd. Nadat de zaak ter kennis van de policie was gebragt, herinnerde men zich dat hij eene amourette had aangeknoopt met eene zangeres uit een eaié- chantantdie men wist dat zicli op het oogenblik te Zierikzee ophield. Toen alsnu naar verschillende zijden werd getelegrapheerd om hem op het spoor te komen, begreep men dus ook naar genoemde plaats bcrigt te moe ten zenden, liet bleek, dat men zich niet had vergist, met te veronder stellen dat hij met den vollen buidel naar zijn liefje op reis zou zijn'; althans hij is aldaar door de policie aangehouden. (IV. R. Cj Op de voordragt van burg. en weth. van Amsterdam aan den gemeen teraad, tot benoeming van een hoogleeraar in de Grieksche en Romeinsche •letteren aan het athenaeum aldaar, ter vervanging van den lieer dr. Root, die zijn ontslag heelt gevraagd, zijn geplaatst de bh. dr. Naber, te Zwolle, en prof. Cornelissente Deventer. Te Amsterdam heeft zich gisteren avond geconstitueerd een interna tionale vredebond met circa 230 leden. Het doel is: den vrede handhaven «i bevorderen. Als middel daartoe wil de hond aanwenden het uitgeven tan populaire geschriften en liet houden van voordrag ten in verbinding met binnen- en builenlandsclic vereenigingen tot bevordering van vrede, volks beschaving en volksveredeling. De contributie is bepaald op 50 cents. De commissie, die door vrienden en vereerders in staat werd gesteld «p liet graf van wijlen mr. Jacob van Lennep te Oosterheek een gedenktee- ben op tc rigten, heeft thans ook een duurzaam aandenken geplaatst in den gevel van het huis te Amsterdam, waarin hij heeft geltefd en gewerkt, waartoe de tegenwoordige eigenaar haar de vergunning had gegeven, in dien gevel is thans een wit marmeren steen geplaatst, waarop door den lieer Stracké het geslachtswapen van van Lennep is gebeiteld, waaronder op een lint in gouden letters des dichters naam prijkt. Door den gemeenteraad van Sneek is benoemd tot leeraar in de lloogduilsche taal- en letterkunde aan de hoogerc burgerschool aldaar de heer R. Dijkstra te Leiden en tot leeraar in de staats- en handelsweten schappen aan die instelling de heer mr. J. C. Meijer te Ilolwerd. Naar men uit Meppel meldt heeft de jongste storm groote schade 'aan de te veld staande boekweit veroorzaakt. Op vele plaatsen heeft zij blad en korrel verloren. De hoop van duizenden landbouwers in Drenthe en aangren zende provinciën op een ruimen oogst van dit product is geheel of gedeeltelijk verloren. Gunstiger luidt een berigt uil Haaftenwaarbij gemeld wordt dat de graangewassen, rogge, tarwe, haver, gerst, in die streek zoo voortreffe lijk zijn uitgevallen dat menig landbouwer verklaart nooit rijker oogst te hebben zien inhalen. -Volgens de Asser Cour. heeft aan dc lviiijpe dezer dagen een vreemd soortig voorval plaats gehad. Een stier, door een man geleid, schrikte en noodzaakte zijn geleider hem los te laten. Het dier rende weg lol nabij de woning van den geneesheer dr. R. Gaastra van Baren, waar eensklaps des doctors hondje met een vreeselijk gekef kwam aanschieten. De stier begon daarop op den kleinen uitdager storm te loopen. De hond retireerde onder toe nemend gekef, de slier won veld en de hond trok zich terug tot in de wo ning zijns meesters, waarvan de voordeur openstond. De slier evenwel eer biedigde den eigendom van zijns vijands meester niet. maar vervolgde den hond al verder door den gang tot in het achterste gedeelte der woning, en wie weet wat er van hel beeètje zou geworden zijnindien niet door een voor hem gelukkig toeval de aanvaller in zijne woede ware gestuit De stier was namelijk boven de provisiekelder gekomen, de houten vloer, die den last van het zware dier niet kon dragen, bezweek, en de stier stortte door de opening naar beneden. Met veel moeite en krachtsinspanning werd het beest uit zijn benarde positie geholpen. 's GRAVENHAGE, 14 September. Z. M. de koning wordt spoedig in deze residentie terugverwacht. De minister van binnen), zaken zal Zalurdag aanst. geen gehoor verlccncn. Dc eerste kamer heeft in hare zitting van heden de discussie over het wets-ontwerp tot afschaffing der doodstraf voortgezet. De lib. Hein, van Bylandt en Fransen van de Tutte hebben zich voor de afschaffing ver klaard. De heer Hein verdedigde dc afschaffing der doodstraf, als zijnde die straf lijnregt strijdig met het beginsel van de onschendbaarheid van het menschelijk leven; zij was in den tegenwoordigen toestand der maatschappij vooral in Nederland, niet noodzakelijk. De heer van Bylandt was voor de wet, vooral op grond der ontkenning van de regtmatigheid dier straf. De maatschappij die liet leven niet kan geven heeft ook geen regt het te ontnemen. Onteigening van het leven ten algemeenen nutte achtte hij bui ten dc bevoegdheid van den staat. De heer Fransen van de Putte wilde de zaak afscheiden van alle politieke beschouwingen en bezag haar alléén uil het oogpunt van humaniteit, zedelijkheid en christenzin. Al ware zelfs geen enkele maatschappij ons voorgegaandan zou dit nog geen reden ople veren voor Nederland om niet het voorbeeld te gevenwanneer dit in onzen toestand paste. De bh. van Nispen, Cremers, Hengst en Sassen verklaarden zich tegen het ontwerp. De heer van Nispen achtte eene "proefneming gevaarlijk. Overal waar de doodstraf was afgeschaft, Was zij ook weder ingevoerd. Iiij beriep zich voorts op de discussiën over deze zaak bij den Noord-Duitschen bond gevoerd. De lieer Cremers kon zich volstrekt niet vereenigen met hetgeen tot verdediging of aandrang der afschaffing was in liet midden gebrast en schaarde zich aan de zijde van hen, die voor de zwaarste misdaden'eene afschrikwekkende straf alsnog noodzakelijk achten. Den lieer Hengst kwam het onverklaarbaar voor, hoe de regering tot zulk een radicalen maatregel is kunnen overgaan, zonder daL daartoe de noodzakelijkheid gebleken'is Zelfs al ware hij voorstander der afschaffing, zoo zou hij haar thans, vóór dat het nieuwe wetboek van strafrêgt is ingevoerd, ontijdig achten. De lieer Sassen verklaarde, alleen op grond van zijne 40-jarige praktijkdat het behoud der doodstraf in het belang der maatschappelijke orde ontwij felbaar noodzakelijk is. Morgen zal de minister van justitie het woord voeren. lieden morgen zijn per Rijnspoor uil deze residentie naar Luxemburg vertrokken eenige jufvrouwen, die door het hoofdcomité der vcreenigiug liet Roode Kruis worden afgezonden om hare hulp aan de gekwetsten le verlee- nen. Zij waren zoowel uit Groningen als uit 's Gravenhage. De uitruslin" enz. lieten niets tc wcnschen over. Daaronder behoorde eene doelmatige kleeding om haar tegen guur weder te beschermen. Vol moed verlieten onder behoorlijk geleide het vaderland. - Alhier hebben zich eenige personen van verschillende rigtingen vcr- eenigd tot het opriglen van een vredebond. De algemeene oproeping tot toetreding zal spoedig volgen. Aan het ministerie van binnenl. zaken is heden aanbesteed het maken van een gebouw ten dienste van het departement van financiën, het verrit ten van eenige daarmede in verband staande werkzaamheden, het afbreken ziJ

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1