6 September. Nu de grenzen niet meer gevaar loopen geschon- le worden, trekt liet Belgische observatieleger zich van de grenzen ,1K. Verscheidene troepen zijn reeds in hunne garnizoenen teruggekeerd, tóer anderen zijn twee bataillons grenadiers en drie balaillons karabiniers Brussel teruggekomen. ST. PETERSBURG6 September. De generaal Fleury heeft zijn ontslag Lediend als Fransch gezant in Rusland. De militaire attaché bij het tansche gezantschap is van hier vertrokken. «ions fi Sentemher Voterens medederiins PARUS. 6 September. Volgens mededeelingen van het ministerie vervolgt j Ie vijand zijn marsch op Parijs. Onze troepen rukken naar de hoofdstad op. jet gouvernement en de bevolking ontwikkelen ecne gelijke bedrijvigheid jm wederstand voor te bereiden. De verkiezing van de officieren der na- Lale garde duurt voortwapens worden uitgedeeld en alle maatregelen komen voor de vorming van kaders. Op de geheele uitgestrektheid van iet Fransche grondgebied is de republiek met geestdrift toegejuicht. :lu pe Commandant van Mezières heeft kennis gegeven, dat de Pruissen naar %issons oprukken. In strijd met de verspreide geruchtenis de vijand nog %t in het dep. van de Aube verschenen. «i Depêches uit Mulhouse melden, dal de vrijwillige scherpschutters en de Nationale gardes krachtigen tegenstand bieden aan de Pruissen en deze Uien beletten over de rivier te trekken. De Fransche gekwetsten, te Sedan verpleegd, zijn ten gevolge van een ioorloopigen wapenstilstand naar noordelijke plaatsen vervoerd. PARUS, 6 September. Gisteren heeft lord Lyons een langdurig onder- Houd gehad met Jules Favre. 4 BONDEN. 7 September. De Fransche kroonprins is gisteren namiddag van sjlover te Hastings aangekomen. ui Prins Metternich, markies de Lavalette, de hertogin de Monchy, de hertog Hide Grammont en de hertog de Pcrsigny zijn te Londen aangekomen. De hertog van Nemours en de prinsessen Marguerite en Blanche zijn gis teren teruggekeerd. PARIJS, 7 September. Eene proclamatie van generaal Trochugouverneur U!,der hoofdstaddd. 6 Sept., verkondigt aan de bevolking, dat de vijand op- "tfukt naar Parijs en de verdediging der stad verzekerd is; voorts dal instruc- alttiên zijn gegeven om de verdediging in de omliggende departementen te on dersteunen. De regering rekent op de vaderlandsliefde des volks, j Alle officiële berigten houden in, dat de Pruissen nog niet te Laon ver gallenen zijn. Generaal Vinoy is ongedeerd te Parijs aangekomen met 13 artillerie-trei- n|ien, 11 regimenten cavalerie en 14 regimenten infanterie. A Al het materieel van den Noorder-spoorweg en andere spoorbanen wordt i, onmiddellijk afgezonden om de overige troepen van het corps Vinoy af te halen. J PARIJS, 7 September. Blijkens officifcle mcdedeeling staan de kolonne- hoofden van het Pruissischc leger steeds in de omstreken van Laon en Eper- 'nay. Eene dépêche uit Laon meldt, dat nog geen vijand daar gezien is. P* De tegenweer van Toni wordt voortgezet, en het voorloopig bewind heeft ^verklaarddat Toul zich verdienstelijk heeft gemaakt jegens het vaderland. Jules Favre, minister van builcnl. zaken heeft eene circulaire uitgevaar- jiJigd, waarin hij constateert dat de regering de vredespolitiek krachtig zal Wdedigen en aan Duitschlaud volkomen vrjjheid zal laten zich te organise- wfc. Na te hebben herinnerd, dat de koning van Pruissen zijnerzijds ver gaard heeft oorlog te voeren, niet tegen Frankrijk, maar tegen de dynastie, i>:iegt de minister nifi «De dynastie is gevallen, liet vrije Frankrijk slaat op: wil nu de koning ,|Van Pruissen den goddeloozen oorlog voortzetten liet staat hem volkomen "vrij deze verantwoordelijkheid op zich te nemen tegenover de wereld en jegenovcr de geschiedenis. Is het eene uitdaging, wij nemen ze aan. AVij ^zullen geen enkelen duim grondgebied, geen enkelen steen van onze vesting werken afstaan. Een schandelijke vrede zou zijn een verdelgings-oorlogdie mei spoedig komen moet. Wij zullen niet onderhandelen, dan om een duurzamen 0|j vrede te verkrijgen. Ons belang is het belang van geheel Europa. Maar al zouden wij alleen staan, wij zullen niet versagen. Wij hebben een vastbe raden leger, goed voorziene forten, een goed gevestigde enceinte, maar vooral 'Iborsten. 300,(100 strijders, besloten tot het uiterste vol te houden. Na de gertorten de wallen, na de wallen de barikades. Parijs kan het drie maanden djehouden en overwinnen. Mogt het komen te vallen, dan staat Frankrijk, j daartoe geroepen, op, en zou het wreken. Europa behoort dit te weten. 1Met geen ander doel hebben wij het gezag aanvaard. Wij zullen dit gezag geen enkele minuut behouden, indien wij niet de bevolking van Parijs en uil van geheel Frankrijk vastbesloten vinden om onze handelingen te ondersteunen, isei In één woord, wij willen den vrede, maar indien men dezen noodloltigcn oor- d(,log tegen ons voortzet, zullen wij onzen pligt doen tot hel uiterste, en ik heb de vaste overtuiging, dat de zaak van regl en regtvaardigheid ten laat- ste zal zegevieren." weten waarheen tot hij weldra den Pruissen in handen viel, die hem naar Belgie transporteerdenvan waar hij nog ziek te Parijs terugkeerde. Er wordt weinig melding van deze geschiedenis gemaakt, daar de Franschen slechts ter loops aangeven op welke wijze zij de bovenhand gehad hebben en de Pruissen er nog minder van spreken, van wie het een groote misslag was het terrein niet heter te kennen. Aan dit incident wordt'dan ook de schok toegeschrevendien het vertrouwen in de bekwaamheid van den generaal von Steinmetz ondervonden heeft en die aanleiding heeft gegeven tot het gerucht door de fransche papieren verspreid, dat hij zijn ontslag zou hebben gekregen." Van dit punt afstappende, hangt de schrijver volgend tafereel van Parijs op: ««Parijs is in eene vesting herschapen. Het Bois de Boulogne is eene bees tenmarkt. Ik maakte er eene wandeling door en heb bijna drie kwartier naast eene digt opeengedrongene massa schapen geloopen, gegroepeerd tus- schen de wallen en het eigenlijke bosch. Langs de boomen stonden en lagen groote, mooije ossen, zoover men slechts zien kon. Van de schapen is reeds eene aanzienlijke hoeveelheid in de tuinen van het Luxembourg gebragt; men is dus op een beleg voorbereid. De belegeraars alleen ontbreken nog en konden wel eens de handen elders te vol hebben om in de eerste dagen of in het geheel zich aan dit monsterbeleg te kunnen begeven. Ik ben een ongeloovige op dit punt en zou een pari durven aangaan, dat Parijs niet belegerd zal worden. Inlusschen duurt die ongelukkige toestand reeds zes weken en is men nog tamelijk ver van een vredesverdrag verwijderd. De Franschen zijn woedend en verslinden met gretigheid alles wat Jen nadeele der Pruissen verhaald wordt. Vooral ook de ware of verdichte anecdoten der door de Pruissen gepleegde gruwelen worden met zorg verzameld en rondgediendom te bewijzen dat zij barbaren zijn. De stad wordt of liever is wat lediger dan gewoonlijk. Men ziet veel soldaten, en cafés-chantants théatres, omnibussen, enz.; alles gaat zijn gewonen gang. Er zijn altijd nog menschen op de boulevards en voor de cafés, in één woord het oude Parijs." t. t. J. K. BRUSSEL7 September. De Étoile Beige meldt dat het bombardement l"' vait Montmédy hce.t opgehouden. Een gedeelte der stad is verwoest. De en,jPruissen veranderen hunne positie, en men gelooft dat zij zich uit de om- ten streken zullen verwijderen, om zich bij het legercorps aan te sluiten. en, j T 7 or-1 G September 1870. Den Heer Uitgever van de Leidsche Courant. Amice, ter, Een mijner correspondenten te Parijs meldt mij d 2 11. de toedragt van een lid wapenfeit, hetwelk geene bijzondere aandacht heeft gelrokken, doch, alvo- Bjj rens het gordijn, waarachter zoovele der laatste voorvallen nog liggen, door de koele hanil der geregtige geschiedenis wordt opgehaaldmij loeit alvast wel der mededeeling waard voorkomt. ef' «Een der feiten van den tegenwoordigen oorlog, waarvan ik de beschrij ving door een ooggetuige heb vernomen, is de affaire der carrières de Jau- leont, eene zoo afgrijselijke catastrophe als de geschiedenis welligt niet oplevert. Naar het schijnt, wisten noch de Franschen, noch de Pruissen iets van die carrières af, wier randen door struikgewas bezet en verborgen waren. Een fransche boer kwam op den onzaligen inval den maarschalk Bazaine er kennis van te geven, die daarop eensklaps met veel geweld op de Pruissen aanviel, deze verraste en terugdreef, volkomen onbewust, dat hunne overhaaste retraite, die ten doel had eene betere positie in te nemen hen in dezen onbekenden afgrond voerde. De ooggetuige, van wien ik het 1 heb, was een doctor, en op het oogenblik van den onverwachten aanval )nezoodanig in de nabijheid, dat hij den wanhoopsgil der tienduizend Pruissen, - - 1 die met donderend" geweld in den afgrond stortten, boven het geraas der geweer- en kanonschoten uit, hoorde. Door ontzetting aangetrokken, drong hij zoo ver voort lot hij onderscheiden kon waardoor die vreemde, onver klaarbare, gelijktijdige schreeuw van schrik en doodangst was te weeg ge- bi'agt. l)e aanblik maakte hem half waanzinnig, en hij doolde zonder te iSurgcvIijfic Ssfaub. Van 1 tot en met 7 September 18«0. BEVALLEN S. M. Boelee, gcb. Sommeling, D -M. van der Erf, geb. van den Berg, tweel. D. en D. H. M. Plasmeijer. geb. RietbergenZ. L. Bey, gcb Le- get, D. G. M. Maartense, geb. Gans, Z. - A. C. van Bochove, geb. van Leer, Z. S. M. Filippo. geb. van Wijk, D. 11. Dreef, geb. Gijsman D. M.Bomyn, geb. Zwetsloot, Z. M. J. Knotler.geb. de Kort, Z.C. van der Meer, geb. Lcmaitrc, D. C. L. Hermans, geb. Lcclerq, Z. M. Monleba geb. Vilders, D. C. Pracht, geb. Bruiman Z. M. S. Seriier, geb. van Wijk, D. - C. Bonte, geb. WyenekenD C. Regeer, geb. Lasschuit. Z. M. Vlasveld, geb. van der Linden, C. E. Fiouw, geb. Tieroll, Z. E. J. van der Linden, geb. Warners, D. S. Buyteweggeb. Moolenaar, Z. J. M. van Oerle, geb. Rietbergen, D. J. Wilhclmy Damsté, geb. van 't Iloolt, D. E. Keucheniusgeb.Butin Bik, D. J. Duk, geb. Gressie, Z. GEHUWD: J. Baart, jm. en J. E R. Ligtvoet, jd. P. Bey, jm. en J. A. Pont, S. II. J. van Dam, wedr. en J. van der Velden wede. B. Langczaal, jm. en P. van Zjjl, jd. C. Selier, jm. en M. Schoneveld, jd. OVERLEDEN- M. A. van Leeuwen, D., 4j. N. Verwer. D., 3 j. A. M. Pel- grom, wed'. N. van der Gant,67 j.--J. Pardon, 84 j. H. Lozier, Z.,22 j. M. van Leeuwen. D.. 5 m. A. C. Dee, D.17 m. P. Kooreman, 32 j. M. 11. gen Hollander D.17 j. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongeregt te Leiden, op den 29,tfn Augustus 1870. 1 wegens het pleijen met centen op de openbare straat. i 2 wegens hel na gezellen tijd verblijven in eene herberg. 1 wegens het werpen van vuilnis op de straat. 1 wegens het plaats nemen zonder voorzien te zijn van plaatskaartje in écu der wagons van den llollandschen ijzeren spoorweg. 1 wegens het in verkeerde rigting rijden door de Donkersteeg met een van twee wielen voorzienen wagen. 1 wegens het na bezetten tijd toelaten van personen in de gelagkamer ecner herberg. 2 .wegens buiten de daargestelde waterplaatsen (urinoirs) datgene verrigt te hebben, waartoe die inrigtingen bestemd zijn. 2 wegens het baggeren in den singel zonder pachter of diens bediende te zijn. 2 wegens liet baggeren in den Rijn, zonder consent van het hoogheem raadschap van Rijnland. Comité van liet Roode Kruis tc Leiden en omstreken. Tot heden, onder dankzegging, weder bij den heer A. C. LEEMBRUGGEN ingekomen: Onder de letters T. S. H. een kist inhoudende 2 pakjes geordend en onge ordend pluksel, watten, kussentjes, gitier charpie, compre&sen, zwachtels, eene aanzienlijke hoeveelheid verbandstukken, heele en halve doeken enz.; van mej. F. pluksel; van mej. V. d. L. pluksel, linnen zwachtels; van D. S een pakje pluksel en ƒ2.50 in geld; van mevr. N. N. 26 compressen, oud linnen7 sponsen en 6 brieven speldenvan het dochtertje van den heer E. Zwaan gewoon en geordend pluksel en 16 stukjes amandelzcep; van de firma F. en C". 4 flesschen citroen-limonade, 2 flesschen frambozen-limonade, 2 flesschen eau de Cologne en 4 halve flesschen frambozen-azijnvan A. v. W. 10 nieuwe manshemden en 9 onderbroeken; van W. pluksel, linnen, zwach tels, compressen en gitter charpie; van G. P. T. pluksel; van de dames H. gitter charpie en pluksel; van N. N. een pakel linnen, zwachtels, compres sen en geordend pluksel; van de kinderen van den lieer 11. een kistje met linnen pluksel; van mevr. V. M. een paket inhoudende verschillende soorten doekverbandencompressen, zwachtels, pluksel en kussentjes; van de ver- eeniging "het Roode Kruis" te Warmond een paket inhoudende gitter char piecompressen. zwachtels en pluksel; van N. N. linnen en 2 pakjes ge woon en geordend piuksel; van C. M. een pakje pluksel: van een buitenman een paket oud linnen; van F. S. een pakje pluksel; door lusschenkomst van iK Rogge, van mej. de M. een pakje inhoudende gitter charpie, 5 handdoe ken en pluksel; van L. een pakje pluksel; door tusschenkomst van den secretaris, van N. N. een paket inhoudende eene aanzienlijke hoeveelheid pluksel, compressen, enkele zwachtels enz.; van mej. V. N. een half kilogr. pluksel, 26 compressen en 21 zwachtels; van mej. V. W. een pakje pluksel en gitter charpie; van N. N. een paket inhoudende 6 sloopen6 katoenen bedlakens6 handdoeken en 6 servetten (alles nieuw)van A. A. 2 oud linnen doeken, 12 compressen. 4 zwachtels, 2 handdoeken, 1 linnen laken, 1 sloop, 1 pakje pluksel, 2 paar sokken; van A. L. 6 kistjes sigaren. Namens de Commissie voor het materieel van het Roode Kruis, J. RUTGERS, Secretaris.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3