Pays Has gegaan, oin Z. K. II. prins Alexander le bezoeken. Z. M. is later per rijtuig naar bet hotel van Z. K. II. den prins van Oranje gereden, en daarna alleen naar Soestdijk gereden, om aldaar te dineren bij Z. K. II. prins Hendrik. Iiij de komst des konings slapte de baron Snoeckaerl van Schauburg, stalmeester des konings, uit den kon. salon-wagen; hij struikelde en viel op hel perron neer. Terstond werd hem de noodige hulp verleend en eenige tijd rust zal waarschijnlijk het door den val gekneusde deel spoedig herstellen. Te Velp is dezer dagen overleden zekere Maria van de Krameer, echt genoot van J. Stevenswaart, met wien zij G2 jaar gehuw d was. Als marke tentster heeft zij met haren man al de veldtoglen van 1813 en 1830 mede gemaakt. Zij bereikte den ouderdom van 85 jaren. Van den Moerdijk meldt men dat verschillende omstandigheden hebben doen besluiten met het verlengen van den noordelijken vleugeldamter beveiliging der overbrugging en ter voorkoming van herhaling van ongevallen ontworpen, niet voort te gaan. In het oorspronkelijk plan ter verlegging en verbetering van den stroom zal nu worden voorzien door het van de zijde van Zuidholiand uitbrengen van een ruim 300 M. lange krib beneden den Noorder spoorwegdam, waarvan men zich de beste resultaten voorstelt. De voorloopige werkzaamheden daartoe zijn in zoover gereed dal de aanbe steding van dit werk spoedig volgen zal. Men hoopt daarmede voor het invallen van het ruwe jaargetijde gereed le kunnen komen. Te 's llerlogenbosch heeft een artillerist, die in beschonken toestand verkeerde, zijn paard op eenc vreeselijke wijze mishandeld; met den scher pen sabel bragt hij het dier onderscheidene houwen toe, als een over den achterbil, welk eene wijd gapende wonde veroorzaakte, eene over de rib- bekas en eene over het beenterwijl hij het daarenboven een steek onder den staart toebragt. Hel mishandelde dier zal, dank zij kundige hulp, nog genezen. Onder de gemeenten Zwaluwe en Drimmelen zijn tydens den jongslen storm deor het inloopen van liet water in de polders, 17 stuks vee ver dronken terwijl voor duizenden guldens schade aan den nog le veld staan- den oogst is toegebragt. 's GRAVENIIAGE. 31 Augustus. Aan den lieer J. A. Triiler isop zijn verzoekeervol ontslag verleend als Nederl. consul-generaal le Kaapstaden als zoodanig is benoemd de heer G. Mijburgli, buiten bezwaar van het rijk; ook is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer G. N. Sliboltals Nederl. consul te Christiania. Door Z. M. zijn benoemd: lot kantonregter" te Weesp de heer m'. H. P. van der Horst, thans griffier bij het kanlongeregt aldaar; tot griffier bij genoemd kanlongeregt de heer mr. J. J. Leuveling Tjeenk, advocaat te Am sterdam, en tot kantongcregt te Naarden de heer mr. 11. D. Weyland, thans kanionregler te Edam. De benoeming van P de Hoog, lot tijdelijk telegraphist bij den rijks telegraaf, is op zijn verzoek ingetrokken. De apotheker 2de kl. J. F. E Pieper, van de kon. militaire akademie, is op zijne aanvrage op pensioen gesteld, onder toekenning van den rang van apotheker l!lt klasse. Z. M. heeft, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst aan den O. I. ambtenaar J. 11. Beddings, laatstelijk docent in de Nederl. taal bij het gymnasium Willem III te Batavia; aan den heer A. J. Fleury, laatstelijk opziener 3J' kl. bij het mijnwezrn in Ncd.-Indiö; en aan den I. ambtenaar .1. W. Portengen, laatstelijk eersten opziener voor het vak van scheepsbouw bij het marine-etablissement te Soerabaija. Z. M. de koning, die gisteren morgen de residentie heeft verlaten, om zich naar Utrecht te begeven, zal, naar men verneemt, onderscheidene vestingenforten en andere sterkten en o. a. ook de kustverdediging fin oogenschouw nemen. Den 6(ltn dezer zal Z. M. zich naar 's Bosch begeven. lieden is alhier overleden de heer mr. Dionysius van de Wijnpersse, oud-wethouder le dezer stede. Hij was den 29e° Julij 1799 te Arasterdam geboren en had dus den ouderdom van 71 jaren bereikt. Alle hulde vejr- diende zijn onbekrompen geest van weldadigheid. Nooit bleef hij achter waar zijne hand iets goeds vond te doen. Hij maakte dan ook deel uit van her bestuur van verschillende nuttige instellingen. Met de meeste naauwge- zetheid vervulde hij eiken pligt, die op hem rustte. Hij was begiftigd mét het ridderkruis der orde van den Ncderlandschen Leeuw. Gisteren morgen om 4 ure strandde op Wassenaars grondgebied, ongfe- veer 5 kilometers van Scheveningende Russische schooner Alert, kapt. Peter Ancour. De equipage, die met de sloep aan wal gekomen is, bestaat, behalve den kapitein, uit G koppen, liet schip hadji. Zondag middag Maas sluis verlaten; het kwam van Schiedam en was bestemd naar Dagho. Door het hevige stormweder was men verpligt gefeest te landen. De schipbreu kelingen zijn onmiddelijk herwaarts vervoerd en hebben de meest mogelijke verpleging ondervonden. liUSTKNLANDSCIItë HEItlGTKN. BELGIE. BRUSSEL, 30 Augustus. Men verwacht dat er in Frankrijk in de onmiddelijke nabijheid der Belgische grenzen, aan den kant van Slénay en Sédan, een groote veldslag zal plaats hebben. Het Belgische observatieleger vereenigt zich meer en meer op den uitersten zoom van het grondgebied in Luxemburg. -- Hier te lande, vooral le Brussel, komen een menigte Fransehen aan, die alhier tegen den oorlog een toevluglsoord zoeken. ENGELAND. LONDEN 30 Augustus. Een geneeskundig blad zegt omtrent den gezondheidstoestand van de koningin. 11. M. is bij wijlen vrij ernstig ongesteld. Haar zenuwgestel is bijzonder aangedaan door de ongerustheid, waarin zij verkeert, nopens ver scheidene harer familiebetrekkingen, daar de eenige broeder van prins Al- bert en de echtgenooten van twee harer dochters zich bij het Duiisclie leger bevinden. Dat de bewegingen in Ierland ten gunste van Frankrijk steeds toene- nemende zijn bleek dezer dagen te Duiidalk, waar onder de leiding van den heer Callan afgevaardigde van het district naar liet lagerhuis, eene verga dering werd gehouden, waarin het besluit is genomen, om gelden in te zamelen ten behoeve van de Fransche gewonden. Voorts is de volgende motie aangenomenDe vergaderingovertuigd dat Frankrijk lot den tegen- woordigen oorlog gedwongen is geworden door liet onbeschaamde en roof gierige stelsel van vergrooting van grondgebiëd waarvan Priiisscn ten koste der vrijheid en onafhankelijkheid van de kleinere stalen uitgaat; overwe gende, dut Frankrijk door geen andere zucht gedreven wordt dan die, om de vrijheden te handhaven van de staten, die niet bij magie zijn te beschermenen om het Europeesch evenwigt ie bewarenwensd» tegenwoordige omstandigheden hare sympathie voor Frankrijk te |:ii Een bijeenkomst van gelijken aard heeft te Cork plaats gehad, 0] leiding van de heeren Maguire en Murphy, leden van hel parlement FKAIURIJ K. PARIJS, 30 Augustus. In de gisteren gehouden zitting van het wetgevend ligchaam j regeringswege gcene berigten van het oorlogstoonccl medegedeeld uildeelen van wapenen aan de nationale garde van Parijs werd met kracht aangedrongen. De minister van justitie verzekerde dat 4 een begin was gemaakt. De heer Keiler eischte de opheffing der accijnsen, daar anders de boeren niet in staat waren hunne granen de hoofdstad le brengen wegens de hooge kosten daaraan verbonden. Voortdurend worden er uit de hoofdstad versterkingen gezond- het leger van Mac Mahon. Het keizerlijk hoofdkwartier moet Vouziers zijn. Ten gevolge van de uitnoodiging tot de ingezetenen gerigt om gen dat zij in hunne woningen de noodige hoeveelheid levensmijt voorraad hebben, neemt het debiet der winkeliers in voedingsmiddel! bazend toe en stijgen de prijzen van dag tot dag. Het brood, datdh geleden 75 centimes de 4 oude ponden kostte, kost nu een franc, dergelijke waren zijn naar evenredigheid gestegen. Hammen en der» zijn niet meer te vinden. Het bosch van Boulogne is voor het piilt sloten, om er te beter het vee te kunnen bergen, dat derwaarts gel Men is begonnen de huizen staande in den omtrek der vesting; af te breken. In Paris-Journal leest menMevr. Bazaine moet den 28>le« gram hebben ontvangen van haren echtgenoot, ongeveer aldus M «Alles gaat goed. Ik ben tevreden. Wees niet ongerust." En een pi later ontving zij een tweede telegram van den volgenden inhoud: »j| en beter. Verwijder u niet uit Versailles. Het is geheel noodeloos, oubekommerd." --De heer Détroyat, van de Liberie, meent dat, nu de Pruissen in rijk staan, de Franschen van die gelegenheid gebruik moeten makeni doen van een inval in Pruissen. De regler Rijnoever toch is onlblo Pruissische troepen. Duilschland, een speelbal van Pruissen, heeft ai beschikbare slrijdmagt naar den linker Rijnoever gebragt. Het Fn corps, dat den voet op vijandelijken bodem zet, zal er dus niets vinden dan vrouwenkinderengrijsaards en andere weerloozen. Louis Blanc vestigt er, in een schrijven aan den Tcmps, de a op dat ai wat een officieel of officieus merk in Frankrijk draagt, au zijde van het kanaal geen geloof vindt. Toen men de tegensti grammen omtrent het gevecht van den 16JeD ontving, las men on Londen: "Groote overwinning der Pruissen. De Franschen schrijveni. zege toe." Met andere woorden: »de Pruissen hebben overwonnen zij het zeggen; de waarschijnlijkheid is tegen de Franschenwantzp Het goed geloof in de leger-bulletins der Pruissen en het wantroui die der Franschen is intusschen gemakkelijk te verklaren, zegt hij, houdt zich overtuigd dat deze oorlog voor den keizer eene quaestie van of dood is. Algemeen zegt men«iedere nederlaag der Fransche soil die gevochten hebben met een moed, welke bewondering verdient,! geduchte beschuldiging tegen den keizer. Deze moet dus wel elk eel* veel mogeljjk verbloemen. Zijn bestaan staat op liet spelen de weet dit PRITISSEN. BERLIJN, 30 Augustus. In de hoofdstad zijn 27 op de Franschen veroverde kanonnen i bragt en in het arsenaal geplaatst. Een officieel berigl meldt dat voor Straatsburg, bij Schittigheii, a 800 pas afstands van de werken der vesting, door eene gecomkii infanterie brigade een parallel geopend en eene nieuwe batterij van 4! ken in werking gebragt is. De bezetting heeft geene poging gedu zich hiertegen te verzetten en de werkzaamheden zijn zonder verlies vol Uit Metz zijn 734 Duitsche gevangenen ontslagen uithoofde ie mandant er bezwaar in zag de voorhanden levensmiddelen, voor het! zoen zoozeer noodig, met hen le deelen. Uit Trier meldt men dal 4000 arbeiders uit den omtrek dier stal zijn met het leggen van een berg-spoorweg om Metz. Daar de tegen dige spoorweg onder het bereik der vesting ligt is men overgegaan leggen van een. weg, ter lengte van 5 mijlen, van Remilly over Luppi Pont-a-Moussonwaardoor het Duitsche leger kan beschikken over spoorweg-communicatie van Saarbriicken-Metz-Parijs. De Staats- Anz. zegt dat Fransch geld nog overal den haat tegen 1 sen en Duilschland weet aan te stoken en den geest der logen te handt !)01 Reeds lezen wij, zegt dit blad, op dien grond dreigende waarschunii dat de groote Fransche natie, «uit hoofde van hare verhevene roepie et de wereldbeschaving te bevorderen", niet ten gevolge van dezen oorlot *en zwakt en verkleind mag worden! Wij echter voeden het vaste vertron ®e' dat deze strijd, dien wij met de edelste krachten voor de edelste god "e') van ons volk strijden, niet te vergeefs gevoerd zal worden voor del» 're ging van onze toekomst. Zoo zeker als het is dat de lotgevallen derw 0 door zedelijke krachten bepaald wordenzoo zeker hopen wij op (It 311 van waarheid over logen, van regt over onregt. De bloesem van onsI vv!e levend geslacht zal niet opgeofferd worden in ecnen onvruchtbaren 1 Wij weien allen dat liet niet enkel te doen is om onzen erfelijkenij s" voor het tegenwoordige te overwinnen, maar om ook de volgende gesij me ten voor zijne aanvallen te beveiligen. De heer von Bonin, benoemd tol gouverneur-generaal van Lolta gen, heeft een proclamatie uitgevaardigd aan de bewoners van de ges' provincie. Hij zegt daarin o. a., dat hij noch verwacht, noch verlangt de bevolking met geestdrift hem le gemoet zal komen, niellegenslaani van Duitselien oorsprong is. Maar hij verwacht en verlangt, dal zij aan goede burgers betaamt, de wetten zal eerbiedigen. Voorloopigtt Code Napoleon van kracht blijven totdat het algemeene Duitsche welk fa zal worden ingevoerd. Later bij liet tot stand komen van den vrede len andere bepalingen ten dien aanzien worden uitgevaardigd. Een proclamatie van gelijken inhoud heeft de gouverneur-generaal! Elzas uitgevaardigd. Uit Dusseldorf wordt gemeld dat in de hospitalen de eerste slagl# zijn gevallen van de dysenterie. Ook zijn reeds een liefdezuster en een zid 'la'] verpleger aan die ziekte overleden. Een aantal besmetten zijn naar een) hospitaal overgebragt. so ve za kt da W! da te au ge ga or de Mi ko ge cla rij nis en Sti en vei bel ha I gel voi Ar Je vei ter vei VOI trc pla voi dm g« "J1 gei ste ïi- ziii OOI OVI I sel scl sti; nal nis doi gel en 1 sta hel dez me en aan is, te f raa 1 ben

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2