Rolfi'; Kosmopoliet II, Chevalier; Maassluis, Kuchler; Staatsraad van Ewijck, llani; Anna UargarethqvonMunchen; Fier GezustersOtto TernateCars. De tijdingen uit Venezuela houden in, dat generaal Guzman Blanco, ingevolge de keuze der afgevaardigdeu eenigc dagen te vorenden 20,len Julij zijne betrekking aanvaard heeft als tijdelijk president der republiek, terwijl twee andere generaals als plaatsvervangers zijn gekozen. Nopens de krijgsverrigtingen verneemt mendat de stad Maturin door de regering- troepen bemagtigd is. Men leest in de IV.lt.C.: Van al de correspondenten uit de residentie, dezer dagen in de buitenlandsclie dagbladen opgenomenis ons geen zoo verachtelijk voorgekomen als die, welke gevonden wordt in het 11°. van Vrijdag jl. van la France. Een van beiden: die brief is óf afkomstig van een lasteraar, die naar den titel van landverrader dingt, óf van een krank zinnige, die ten gevolge zijner manie onwederstaanbaar wordt gedreven de Fransche nederlagen als zoovele overwinningen te beschouwen. Men oordecle zelf. De Pruissische telegrammen bevatten fanfaronnades ronflantes et ridicules"de zegepraal der Duitschers wordt als een ramp voor Neder land beschouwd dans les premières sociétés des grandes villes et parmi la haute classe"de meest sympathieke gevoelens voor Fransche wapenen worden gevonden bij «la majorité du pays et de l' arniée''; het Haag- selie Dagblad is «un des journaux les mieux rédigés de toutc la Néerlande, dont 1' attitude sage et sa logique out fait ressortir les suites désastreuses qu'euiraineraient des succès de la F rasse", en te Maastricht is er een Ami du Limbourg qui agit dans le tnême ordrc d'idêes." Tot zoover is liet ver gund te glimlagchen over de partijdigheid van den Franschgezinden schrijver. Maar erger wordt hel, wanneer men in deze correspondentie mededeelingen aantreft, die niet alleen geheel bezijden de waarheid zijn, maar onze goede verstandhouding met andere mogendheden in gevaar kunnen brengen. Zoo zegt de schrijver, dat de zauienroeping der miliciens heeft plaats gehad onder den kreet van: Five la France" -- alsof die kreet ooit in Nederland in het openbaar is aangeheven, alsof de regering dal zou hebben toegelaten, en alsof in Nederland ooit een andere kreet weerklinkt dan; //Leve de Koning, leve Oranje!" Zoo doet de schrijver het verder voorkomen, of de tegenwoordige oorlog in onderscheidene gemeenten oproerige bewegingen heeft doen ontstaan. Hij zegt in staat te zijn, de gemeenten in Nederland te noemen, waar de glazen zijn ingeslagen bij ingezetenen, die, te regt of ten onregte. van sympathie voor Pruissen verdacht werdendat tal van vuist slagen en oorvegen zijn uitgedeeld en dat Duitschersletterlijk opgejaagd (traqués) door hunne vroegere medeburgers, genoodzaakt zijn geworden het land te verlaten. Vooral die laatste mededeeling mag niet onopgemerkt voorbijgaan. Niet voor ons, Nederlanders, die het beier welen en die, hoe wij ook in onze binnenkamers denken, noch den pligt der neutraliteit, noch de deugd der gastvrijheid hebben verzaakt of wenschen te verzaken; niet voor ons, Nederlanders, wier regtsgevoel in opstand komt tegen het denk beeld alleen om rustige en nijvere ingezetenen te doen boeten voor de mis slagen hunner bestuurders; maar die mededeeling moet worden gebrandmerkt, gelijk zij verdient, als eene onwaardige, anti-nationale poging om 011s ver dacht te maken in de oogen van een land, waarmede wij in vriendschappe lijke betrekking staan en wenschen te blijven staan, en van een volk, waarmede wij te zeer verwant zijn. om liet van ons te vervreepiden door de bedreiging van den banvloek onzer burgers. Wij herhalen, wij voelen voor zulk schrijven slechts verachting en, zoo het werkelijk afkomstig is van een Haagschen correspondent, die, om Frankrijk te pluimstrijken. Nederland en het Nederlandsche volk door schandelijke onwaarheden poogt te verlagen in de schatting van het beschaald Europa, geven wij hem prjjs aan den haat en de verachting zijner medeburgers. 's GRAVENHAGE30 Augustus. Tot landmeter 3Je kl. bij het kadaster is bevorderd de heer F. A. Claessen, thans adspirant-landmeter. Tot ontvanger der directe belastingen te Emmen (Drenthe) is benoemd de heer J. A. Vlug, thans in die betrekking te Beek (Noordbrabant). Z. M. de koning is heden morgen vroegtijdig per Itijnspoor uit deze residentie naar Utrecht, vertrokken. Zooals gisteren is gemeld is de eerste kamer der staten-generaal bij eengeroepen tegen Maandag 12 September a. s.des avonds ten half acht ure. Naar men thans verneemt bestaat het voornemenom nog in den loop van die week, en dus vóór de sluiting van het tegenwoordig zittingjaar, te be handelen hel wets-ontwerp tot afschaffing van de doodstraf, dat bij die kamer aanhangig is gebleven. Heden ten 8 ure is eene bezending van vijf geneesheeren en vier aan staande geneesheeren naar Mannheim vertrokkenonder geleide van den heer baron van Zuylen van Nyeveld. als gedelegeerde van het hoofdcoinitc, en bijgestaan als secretaris door den graaf van Randwyck, commies van staat. Donderdag voegt zich eene bezending uit Utrecht daarbijzijnde eene volledige en rijk voorziene ambulance van het Utrechtsche comité, met de doctoren Schubarl en Templeman van der Hoeven en drie dames verpleegsters. BUlTliNLAtNDSCIliï BGUIGTEN. BELCf IE. BRUSSEL29 Augustus. Onderscheidene corpsen trekken thans naar de grenzen, ter versterking van het observatie-leger. I11 de vallei der Maas zijn reeds 50000 man bijeen. Groote hoeveelheden levensmiddelen, vooral rijst en slagtvee, zijn in den laatslen tijd per spoorweg uit Belgie naar Frankrijk vervoerd. De uit- voer van levensmiddelen is niet verboden; Frankrijk heeft dus hel regt zich op de Belgische markten te voorzien; maar het diende althans de waggons terug te zenden, waarmede de levensmiddelen worden verzonden, en daarin blijft het nalatig. Men zegt dal op dit oogenblik 2500 Belgische spoorwag- gons in Frankrijk worden teruggehouden. Een inwoner van Ixeiles heelt van zijn zoon, die tot de ambulance behoort, een brief uit Saarbriicken ontvangen, waarin hel volgende voor komt: Wij plassen hier letterlijk in hel bloed. De dooden zijn zoo slecht begraven, dat men op het slagveld liter een voet. ginds een hand ziet uit steken, die door de raven, die bij gansche zwermen heen en weer gieren, worden verslonden. Het is afschuwelijk KIV E Ij A X LONDEN29 Augustus. Eene door de Engelsche regering voorgestelde overeenkomstwaarhij de onzijdige mogendheden zich verbinden zouden 0111 de onzijdigheid niet te laten varen zonder daarvan elkander vooraf te verwittigenisvolgens de Ind. Beige, thans door Oostenrijk, Rusland en Italië ondertcekend. De Times meldt het overlijden le Parijs van den in de kunstwereld vermaarden markies van Hertford. Van zijne jeugd af was hij grooler voor stander van de kunst dan van de politiek. Vijftig jaren geleden w 1 tot lid van hel parlement gekozendoch hij bekleedde den parlen» zetel slechts vier jaren. Later begaf hij zich naar Parijs, waar hij 111 bescherming nam. Een hoogst aanzienlijk kapitaal besteedde hij koop van schilderijen en allerlei kunstwerken. dei Bar-I «dig' der FRAN! KR IJl K. PARIJS, 29'Augustus. Bons wijt Chat ■tot 'fiibli dei d ion, - Te uaa ran In lienrij ppi In de zitting van het wetgevend ligchaam van Zaturdag heeft gering verklaarddat zij de bewoners der omstreken door het aai,v van eenen behoorlijken koopprijs, van kosteloos vervoer en van gele lot koslelooze berging binnen de muren der hoofdstad zocht te drin; hunne veldgewassen voor de voeding der hoofdstad beschikbaar te' ,'1 en aan den vijand te onttrekkenmaar dat zij opzag tegen het ba met dwangmiddelen en het toezeggen van vergoeding. De heer Thi weerde dat de regering dwangmiddelen mogt en moest aanwenden omstreken der hoofdstad als tot eene barre wildernis voor den »i maken. Op de ivraag van den heer Arago, tot den minister van oorlog "Waar zijn onze legers; waar is de vijand?" heeft de minister geaw "Indien een officier de indiscretie beging, welke men van mij vergt hem laten fusilleeren Sommigen willen nog maar niet aannemen dat het den Duitschi hunnen togt naar de hoofdstad ernst is. Zij zien in het voorttrekt hor 1 enkele corpsen slechts een middel om schrik te verspreiden. De viii het niet wagenmcenen zijvoor de hoofdstad te verschijnen Mahon nog met een leger in het veld is en hem in den rug zotijleiird: vallen. Van de mogelijkheid der vereeniging van Mac Mahon met I iü bij houdt men zich hier nog ten volle overtuigd. Mogt het evenwel tot 1 tg, d leg van de hoofdstad komen dan maakt men zich sterk den vijandkl. hoofd te kunnen bieden De vrijwilligers komen van alle kanten 0 ijoem hoofdstad; talrijke corpsen scherpschutters worden gevormd; aan 1 ontbreekt hel niet. De gedetacheerde forten rondom de stad, die; ware citadellen zijnzullen voorts den vijand wel drie weken kunnen houden. En hebben de Pruissen zich eenmaal meester gemaakt van detacheerde fortendan stooten zij nog op den zoo versterkten rit; terwijl de scherpschutters en andere corpsen door hun geweervuur ei ims uitvallen de belegeraars zeer zeker gevoelige verliezen zullen toebrena rde mogt de vijand werkelijk zijn doel bereiken, als hij binnen Parijs) nog zullen hem de bitterste teleurstellingen wachten. I11 de straten a den oorlog voortzetten, en op dat terrein zijn de Parijzenaars meest Ml»1 het vechten; tal van hulpmiddelen, waartegen de vijand niet bcsii staan hun daar ten dienste. De wanhoop zal de bevolking onoverwi maken. Moet het zijn. dan zal men huizen, die gansche straten afbrekenom den vijand niets dan een puinhoop te latenwaar ;raf zal vinden. Is het niet genoeg vijftig millioen aan huizen te ven te I joemt Itn In ir. icr a; tn: iei) Tarw van wmd rack; ambt dan zal men honderd, twee honderd millioen aan gebouwen opofferu "l(le De bewoners der villa's in den omtrek der hoofdstad brengen al e( bezittingen naar de hoofdstad. Van de zijde van St. Denis, van Ei '™a; van Montmorency vooralworden bij verhuiswagens bergen van kisten en beddegoed naar het binnenste van de stad gebragt. zoodal deze verhuizing ziende, zou meenen, dat de vijand reeds voor dep Blijkens eene officiële mededeeling zal de nationale garde van thans 80000 man sterk, door vorming van nieuwe bataillons vergil onverwijld lot het verkiezen harer officieren naar de voorschriften I dende wetsbepalingen geroepen worden. - De Figaro geeft een verhaal van de ontvangst, die der Pruis liünne verschijning te Epernay is te beurt gevallen. Er was slechts kwetste turco in die plaats aanwezigmaar toevallig kwamen nog. tijdig met de Pruisseneen sergeant met 6 soldaten aldaar aan. Don weinige manschappen zijn 50 uhlanen op de vlugt gejaagdmet achieve van 4 doodenterwijl hun aanvoerder gevangen werd genomen. |dond Het Jour», des Déb. zegt bctrcfTende de spionnenjagt, dat im 1 te heid die personenwelke bij de jongste algemeene verkiezingen blijkt mies onafhankelijkheid hebben gegeven, daaraan bloot staan. Ook behd blad een protest van aanzienlijke protestanten tegen het vermoeden en hunne geloofsgenooten in Frankrijk Pruissisch-gezind zijn. welk den volgens dat protest zelfs door katholieke bisschoppen in Frankrijk f/j verbreid niet het doel om er het proleslanlismus afbreuk te doen. Naar men vcancemt is bij het beschieten van Straatsbug een bi. A. vallen op de binnenplaats eelier kostschool. Bij het springen meisjes gedood en van vier anderen de beenen verbrijzeld. Laatstleden Zaturdag is de doodstraf aan Hart voltrokken, gens om kwart over vijf ure werd de veroordeelde naar de plaats militaire school gevoerd. Een protestantsch geestelijke vergezelde hm geus de Patrie waren de vertoogen van laatstgenoemden slechts ii hem te bewegen zich de handen te laten binden en zeide de veroor! "ik wil sterven als soldaat." 4 sergeants, 4 korporaals en 4 soldatei den op 20 pas van den veroordeelde op het slaan van 6 uur te mi Op dat oogenblik gaven zij vuur; Hart viel voorover en was oogenblii Do I' In bileil 11 overleden, in het hart getroffen door 12 kogels. De iVord. Allg. ZJ/arin omtrent de.bewering, als zoude genoemde Hart officier van het 64'! lie. sclie inlanterie-regement zijn, dat bij dat regiment nimmer ecu officii ttleui eei dien naam bekend is geweest. P R U I S EN. BERLIJN, 29 Augustus. Aan de IV. 2). Allg. Zeil.' wordt nog betreflende de laatste gei voor Metz het volgende gemeld: De Franschen zijn zoo overhaastig li trokken, dat zij bij Armanvillers een groot kamp met al de daarii wezige goederen, papieren, wapens, enz. hebben prijs gegeven. De spijzen stonden geheel gereed: kleedingstukken waren blijkbaar in haast uit de achtergelaten koffers gesleurd; verschillende brieven, i eerst half geschreven, waren er blijven liggen; kortom, alles droeg ren van eene overijlde vlugt. De onzen bemerkten lot hunne niet verbazing, hoe de Fransche militairen het zich te velde gemakkelijk Terwijl onze geharde strijders dikwijls genoeg onder rieri blooten hen den kouden grond en altoos op een harde matras, of slechts op eeni den nacht doorbrengen, vond men in de Fransche tenten niet sleclil renbedden met toebehooren, stoelen en fauteuils, maar zelfs tapijten dijnen, welriekende oliën en alle andere toilet-artikelen. De Staats-Anz. meldt hel volgende: De voorhoeden der Duitse gers hebben de gewiglige linie van Chalons, Arcis en Troyes oversd en zijn tot op 18 a 20 mijlen van Parijs genaderd. Zij bevinden zii in de departementen der Marne en Aube, dus in het oosten van de pagne, terwijl het gros des legers van den kroonprins zuidwestelijk stiel I ovci lira'' vai Ren P. II. Enri 11 wat' hel I. G. liquid wadi Tt i! fier, ita i ten mus, hbij- ieniii I «dol betre si 11 rend fil bi tekki 0 dep; jol, aid l ice 2e tlacli ma i' a Te ifwei

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2