«Mi E1DSCHE ODIUM. 1 1870. N\ 202 MAANDAG 29 AUGUSTUS. STA DS-BERIGTEN. BINNEN LANDSC 11K HE DIGTEN. CO ImI «s toejuiching en verwachten wij dat daaraan eene ruime ondersteu- jjini nl ten deel vallen. Niet alleen liet lofwaardige doel zal hier tot aan «5 strekken, maar ook de goede naam, die de Zangvereeniging zich beeft weten te verwerven. De vroeger door haar gegeven uitvoeringen in vele opzigten verdienstelijk en strekken tot waarborg dat men ook thans weder een waar genot mag beloven. teg?? i be Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50 ll kt Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. 21. BURGEMEESTERIloófd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet jen, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter gesteld een, op den 25"cn dezer maand invorderbaar verklaard kohier let patentregt, over het dienstjaar 1870 en 1871, eerste quartaal, ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet doen. wordt deze door plaatsing in de Lcidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd its. 27 Augustus 1870. v. n. BRANDELER. LEIDEN. 27 Augustus, jag aanst. zal de alhier bestaande Zangvereeniging Caecilia eenc ring geven in de Stads-gcboorzaal, waarvan de opbrengst geheel zal ;eu teil voordecle van de Vereeniging bet Roode Kruis. Allerwege in «Ierland vindt de zaak, waaraan zich die Vereeniging beeft toegewijd, tst mogelijke sympathie, vooral nu men weet welke diensten zij reeds nabijheid van het oorlogstooneel bewijst, en hoezeer die diensten daar I en gewaardeerd worden. Ook in onze stad heeft de roepstem tol rsteuning van haar werk gewcnschtc vruchten gedragen. Maar daar ns dc jongste bcrigten de Vereeniging. om aan hare roeping te beant- den. dringend eene aanhoudende ondersleuning inroept, verdient het der Zangvereeniging Caecilia, om op die wijze daartoe hij te dragen, 0, Naar men verneemt bestaat bij commissarissen der maatschappij voor lunst alhier liet voornemen op 10 December a. s. den leden der maat- lij aan te bieden eene soiree musicale, ter herinnering aan den 100,lrn ardag van Rcethovens geboorte. Ook zouden weder gedurende de win- 23i landen vier quartet-soirées plaats hebben. Bij vonnis van den schuttersraad te Leiden, dd. 20 Augustus jl.is (is de la Rie, schutter in de 5,le comp. der dienstd. schutterij aldaar, 4|Mig verklaard aan onbehoorlijk gedrag, gebrek aan ondergeschiktheid zijne meerderen in rang. bij liet dienst doen buiten de gemeente en verlaten van zijnen schildwachtsposl bij gelegenheid van het betrekken wacht aan het Huis van militaire detentie in de gemeente Oegstgeest. tengevolge is hij, krachlens de artt. 58, 55, 61 en 62 der wet van 11 1827 Staatsblad n". 17) veroordeeld tot eene geldboete van ƒ50, lending uil de schutterij te Leiden enouder goedkeuring van liet plaat- s bestuur aldaar, tot eene boete, waarvan het jaarlijksch bedrag over 8C|tn nog overigen diensttijd zal bedragen ƒ100, benevens in de kosten bet proces. Den 24s1"1 Augustus was het eene halve eeuw geleden dat de heer F. Fz. optrad als regent van liet Coninck's-hof alhier. Dit hof, gesticht een legaat van Cecilia Coninek, te Amsterdam overleden, vroeger alhier nachtig, bestaat sedert 1773 en bevatte oorspronkelijk 6 woningen. In I werden regenten door de goede bedoelingen van eene aanzienlijke ilic in staat gesteld nog 4 woningen daarbij te bouwen. Voor den grij- jubilaris, tevens voorzitter, was het weggelegd op den feestdag den ten steen te leggen van eene nieuwe woning, die regenten, met hulp en (werking van vrienden en vereerders van den heer Boov, besloten had ter herinnering aan dat zeldzaam feest te doen bouwen. De plegtigheid merkte zich door eenvoud. De regent Rollandet, waarnemend voorzitter, ischte den jubilaris geluk en noodigde hem uit den eersten steen te leg- De heer liooy hield daarop eene korte aanspraak, waarin bij de fedenis der stichting naging, het vele goede herdacht, dat volgens de 'ding der edele stichteres aan die stichting was te beurt gevallen, aan ji tonde mede-regenten een woord van herinnering wijdde, en, dankbaar God. die hem op zijne hooge jaren vergunde dat eenig feest te vieren, Jfen dank betuigde aan zijne mede-regenten, alsmede aan talrijke vrienden, ben in staat gesteld hadden hun plan tot stand te brengen en door be- tjingen en bijdragen een steentje tot liet gebouw hadden aangebragt. lot de jubilaris met nog jeugdige kracht den eersten steen gelegd had, ischte de heer Rollandet, uit aller naam, hem geluk met het volbragtc t en drukte hij den wenseh uit dal de heer Booyook nog lang nadat de sle steen zou gelegd zijn, getuige rnogt zijn van dat huis, aan hem gewijd. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende week dagelijks van 123 tot 142 volwassen personen en 57 tol 67 kinderen. De minister van oorlog heeft bepaalddat de gehuwde miliciens, die op Kptember a. s. met onbepaald verlof zullen worden gezondenhunne wa rn. patronen en ledergoed zullen achterlaten bij de onderdedenvan be zij met verlof gaan, door wier zorg die voorwerpen naar de hoofd- liuistralie (het depot) moeten worden opgezonden; zij zullen echter hun 15; 1 iet ransel of mantelzak medenemen; dat ten aanzien van hunne rekening in het kleeding- en rcparaticfouds met de hierbedoelde miliciens voorloopig niet zal worden afgerekenden dat bun moet worden aangezegd dat zijonver minderd de vcrpligtingen die als verlofgangers op lien rusten en welke in dorso van den verlofpas zijn vermeld, gehouden zijn zich, op de eerste op roeping, onverwijld naar het depót van hun corps te begeven. De gehuwde miliciens, behoorendc lot vroegere ligtingen dan van 1866, die op grond van art. 146 der mililiewet het paspoort nog niet hebben ont vangen en voor zoover zij nog dicnslpligtig zijnzjjn van de opkomst bij hunne corpsen tegen 1 September a. s. vrijgesteld. Het tweede bulletin van liet hoofd-comité der Ned. vereeniging. van bet Roode Kruis bevat de volgende bcrigten van de ambulances: Diugsdag, 23 Augustus. Naar een bij bel hoofd-comité ontvangen telegram uit Trier, is de Amsterdamscke expeditie aangekomen, is door de regering te Trier om hulp gevraagd, en is die verleend De Amsterdamsche ambu lance vormt aldaar een bulplazaretb. Er zijn duizenden verwonden aangekomen. Woensdag24 Augustus. De vierde bezending naar Dusseldorp goed aan- gekomen. Zeer welkom. Aanstonds is aan onze geneeskundigen een lazareth toevertrouwd. Men vraagt matrassen, caoutchouc-kussens, ijszakken. pluksel. liet hoofd-comité zendt nog heden (25 Aug.) het gevraagde uit het cen- traal-magazijn. Woensdag, 24 Augustus. De vier gencesheerennaar Parijs afgezonden, zijn goed aangekomen. Hun is door het Fransche hoofd-comité inagtiging verleend, om te zanten met cenige Belgische en Braziliaansche geneesheeren een ambulance in te rigten. Zij vragen toestemming van ons hoofd-comité en geld voor die inrigling. De toestemming is verleend en voorloopig toe zegging van geld gegeven. Men wacht nadere inlichtingen. Donderdag, 25 Augustus. Naar ingewonnen informaliën door dr. Bosscha is ie Bonn veel behoefte aan chirurgische instrumenten, perkament-papier, spuiten, watten, caoutchouc en geld. Het hoofd-comité zal zooveel mogeljjk daarin voorzien. Door het hoofd-comité wordt het volgende verzoek gedaan: Die tot hier toe gezonden zijn naar Luxemburg en elders, vertrekken en reizen in den regel voor rekening van het hoofd-comité en in de kosten van voeding en verblijf van nagenoeg allen moet uit de algcraeene kas voorzien wordenin plaatsen waar de prijs van alles buitengewoon gestegen is. Bovendien ten behoeve der verpleegden is dagelijks veelontzettend veel geld noodig. Men geve dus. men geve voortdurend aan de algemeene kas der vereeniging, die door het hoofd-comité bestuurd wordt. Duizenden guldens zijn reeds be steed, welligt duizenden meer, dan de kas toeliet. Het hoofd-comité trok een wissel op de liefdadigheid en dergelijke wissels worden in Nederland nimmer geprotesteerd. Maar vooral van de comités verwachten wij ook hulp: hulp voor ons centraal magazijn, dat voortdurend afzendt naar liet oorlogsveld, hulp in geld, dat in hunne kassen aanwezig is, hulp door ge neeskundigen ons aan te bevelenbereid lot vertrek. Als voorbeelden van de vreeselijkc gevolgen van den oorlog schrijft men ons: De burgemeester van EIten heeft een gezin van vrouw, vier dochters en twee zoons; dc beiden laatslcn waren dicnslpligtig; voor wei nige dagen kwamen zij in de ouderlijke woning schrikkelijk verminkt van het slagveld terug. De een was het eenc been zoo hoog mogelijk hoven de knie en van het andere been dc voet boven den enkel geamputeerd, terwijl den tweeden zoon de regterhand is verbrijzeld, die eveneens boven den pols is afgezet. Men kan zich dc smart van dal gezin voorstellen; de moeder is radeloos Van de vier zoons van cenen welgesteldcn landbouwer uit die zelfde gemeente zijn drie gesneuveld en wordt de vierde vermist. In Em merik zouden reeds ongeveer zestig vrouwen weduwen zijn geworden, die hunne echtgenooten in den oorlog verlorenhet mecrcndeel heeft kinderen. Als in een paar gemeenten zulke verliezen worden geleden, hoe groot moet j dan de ellende over geheel Duilschland en Frankrijk zijn, en hoe ontzettend groot de verantwoording van hen, die dezen oorlog, deze menschenslagterij i op groote schaalhebben in het leven geroepen(N. II. C.) Te Briclle had eergisteren op de reede een ernstig ongeluk plaats. De schokker van de Torpedo-Compagnie was zeilende op de Maas; bij lief over gaan van het schip, brak dc giek van liet groote zeil en trof vier otFicieren van het te Briellc iu garnizoen liggende bataillon infanterie. Twee werden i zeer ernstig aan het hoofd verwondterwijl twee anderen ligte kneuzingen aan het been en de borst bekwamen. Toevallig bevond zich cok een offi cier van gezondheid aan boord, die onmiddellijk de eerste geneeskundige hulp verleende. De lijders zijn daarop terstond naar hunne woning vervoerd. Hun toestand is bedenkelijk. Aan boord van Z'. M'. monitor de Krokodilliggende op de reede van den Helder, is jl. Woensdag bij liet ernst-vuren een ongeluk gebeurd: een kwartiermeester werd zoodanig aan zijn linkerhand gekwetst, dat deze. naar men vreest, afgezet zal moeten worden, liet ongeluk is veroorzaakt door het te spoedig afgaan van het schot. Eergisteren had een jongman, met den sneltrein van 3Va ure van Amsterdam naar Utrecht vertrokken, de stoutheid zich, in plaats van in den waggon, op dc treeplank neder te zetten. Hij bleef er op tot aan Ab coude, waar hij tusschen dc plank en hel perron verbrijzeld werd. Hij w as dadelijk een lijk.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1