LË1D8CHE COURANT. 1870. BINKENLANDSCtlE BÈfUGTEN. ZATURDAG 27 AUGUSTUS. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het terslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 't jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Adverlentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 2G Augustus, akbi zooals reeds is medegedeeld, is de algemeene tentoonstelling der Iloll. bel jnaatschappij van landbouw te Dordrecht wegens de tijdsoinslandighcden n,i uitgesteldmaar is de algemeene vergadering bepaald op 29 September te 'sOravenhage Onder de te behandelen onderwerpen is dat van deafdecling Alkmaar, die wegens de behoefte aan handen voor den arbeid in het land bouwbedrijf in Nederland, welke zich in den zomer van jaar lot jaar meer doet gevoelen, voorstelt, dat lift hoofdbestuur der maatschappij krachtige pogingen aanwende, om bij de hooge regering te bewerken, dat de opkomst iler nieuwe ligting van de manschappen voor de nationale militie, om in de dienst te worden geoefend, niet in het voorjaar, maar in het najaar plaats ide hebhewaardoor zeer zeker aan de behoefte aanmerkelijk zal worden tege moet gekomen. De op 12 Junij begonnen doorlating van water uit Delfland aan den Lcidscliendamten bate van Leiden en omstrekenis voor dezen zomer ge ëindigd. Over een tijdsbestek van ruim 2% maand iederen nacht voortge zet, mogt die doorlating zdiver water bevorderen, den boezemstand door gaans op eene voldoende hoogte houden. Nu door veclvuldigen regen alsmede door de uitmaling van overtollig water door de poldermolens, de rijzing des boezems zeer is toegenomenzou meerdere doorlating nutte loos zijn. Volgens den Maasbode zal nog deze week of in het begin der volgende de uitvoer van steenkolen uit Pruissen naar Nederland, ten behoeve van den handel en particulieren, worden toegestaan. Door de keizerlijk-Chinesche dynastie is aan onzen landgenoot, den koog eerwaarden heer A. Smorcnburg, apostolisch provicaris van Mongolië, de adellijke ster (van den derden graad) van saffier, in goud gevat, geschon ken, en wel wegens het onderwijs door hem gedurende 5 jaren aan de universiteit van Peking gegeven en voor de uitgave van eene Chineesch- Fransclie spraakkunst met woordenboek. (.Tijd.) De ingenieur Biacardi, uit Lodi (Italië), heelt eergisteren de rijksge- slichten te Yeenhuizen en de Hunnebedden te Rolden bezigtigd. Ook van het eiland Voorne meldt men dat de ziekte in de aardappelen sterk toeneemt. In sommige streken, vooral in tuinen, is meer dan de van de knol aangetast, zoodat men in de verwachting van een over vloedig gewas zeer teleurgesteld zal worden. Ook het koren heeft veel te lijden van den regen. Te Middelburg en omstreken heeft zich de ziekte mede vertoond. Te Delft werd 11. Woensdag een huwelijk gesloten en dit heugelijk feit, door veelvuldige offeranden aan Bacchus, duchtig gevierd. Nadat de jonggehuwden, des namiddags, ten gevolge van een gerezen verschil, ter dege met elkander op de straat hadden geplukhaard, werd door de vrouw, des avonds, weder op 's heeren wegen, heel wal rumoer veroorzaakt, daarin dapper bijgestaan door de lieve straatjeugdzoodat de policic genoodzaakt waster voorkoming van verdere rustverstoring, zich met de zaak te bc- moeijen. Werd de bruid des morgens door haren bruidegom hel raadhuis aan de voorzijde binnengeleidthans werd haar andermaal de toegang tot datzelfde raadhuis verleendmaar nu aan de achterzijde en door de agenten der openbare magt. Na den nacht aldaar, en dus niet in de echtelijke woning, te hebben doorgebragt, is zij des morgens weder op vrije voeten gesteld. Uit Dclfshavcn wordt gemeld dal het te 's Ilerlogenbosch in de werk plaatsen van den heer Grave bewerkte standbeeld van Piet Ilein aldaar is ^angebragt en nu spoedig op zijn voetstuk zal geplaatst worden. Van het Nieuwe Diep meldt men dat de Fransche stoombootonder dezeetijdingen gemeld als op de Zuiderhaaks geraakt, maar later weer vlot gekomen; was het Fransche oorlogstransportschip Wise, met eene lading steenkolen van Engeland naar Helgoland bestemd. De kapitein sloeg eerst de hem door twee bemande vletten aangeboden adsislentie, als onbekend met het gevaar, waarin hij verkeerde, van de hand, maar kort daarop aan den grond zittende, wuifde de geheele equipage om adsislentie. Uiterst welkom werden toen de bewuste sloeperlieden aan boord ontvangen. Deze togten een anker en tros uit en toen gelukte het, door achteruit te stoo- ®cnhet schip vlot en in het Schulpengat te brengen en de reis te vervol gen. Bevorens had de kapitein een certificaat aan de sloeperlieden gegeven verklarende dat zij het schip behouden in het vaarwater hadden gebragt. N". 201 ;cl)i n,i urei ;e# vap tan SKI. at; X; c/n SA( G; Sck kt, I08< !04 815 81 J 145 1135 71! 185 275 615 63 72' Te Kampen ontstond Dingsdag avond twist tusschcn twee polderwer kers, die aan den Kattenwaard nabij die stad werkzaam waren, een twist, die zoo hoog liep, dat een hunner twee belangrijke messteken in den schou der ontving, zoodanig dat hij naar het stadsziekenhuis is overgebragt; de dader is onmiddellijk in hechtenis genomen. Te Leeuwarden is uit Ileercnvecn gevankelijk binnengebragt een mans persoon wonende te Oudega in Smallingcrlanddie naar den procureur- generaal bij het prov. gereglshof van Friesland is verwezen ter zake van veediefstal. Voor gelijke misdaad moet hij later ook in de provincie Gro ningen worden teregt gesteld. Iljj is vroeger reeds met tuchthuisstraf van 5 jaren gestraft geweest. Men wil weten, dat er tegen dien persoon, naar aanleiding van uitdrukkingen door zijne familieleden gebezigd, zware ver moedens zijn gerezen van schuld aan den voor omstreeks drie jaren te Draglen gepleegden moord van een oud echtpaar. Een nieuw gcregtelijk onderzoek naar deze zaak wordt ingesteld. Het getal lagere scholen in de provincie Friesland Tiij het einde van 1868 was 408, waarvan 354 openbare, 9 gesubsidieerde bijzondere en 45 niet-gesubsidiëerde bijzondere. In 364 scholen werd enkel gewoon lager, in 44 tevens meer uitgebreid lager onderwijs gegeven. Gemiddeld namen in dal jaar aan het onderwijs deel: op de openbare scholen 20181 jongens en 17598 meisjes, te zamen 37779; op de bijzondere scholen 2677 jongens en 2124 meisjes, te zamen 4801. In verhouding tot de bevolking was het ge tal leerlingen op iedere 100 van de mannelijke bevolking 15.5, van de vrou welijke 13 en van de geheele bevolking 14 3. De kosten van het lager onder wijs beliepen in genoemd jaar 316,844.53 y2, waaronder alleen 301,296.09% wegens tractement en toelagen aan het onderwijzend personeel. De gezondheidstoestand was in 1869 in deze provincie gunstiger dan in de laalslvoorgaande jaren. In dat jaar toch stierf slechts één op 57 inwo ners; in 1868 was dit cijfer 45, in 1867 54, in 1866 50 en in- 1865 44. Men meldt uit 's Bosch: De onlangs aangehouden lite luitenant J. W. Le R.vroeger wegens desertie bij verstek vervallen verklaard van zijne militaire charge en gebannen van het grondgebied van den staat, is thans, met intrekking van opgemeld vonnis, door den krijgsraad aldaar, wegens desertie in tijd van vrede, gepaard met verzachtende omstandigheden, ver oordeeld lot cassatie van zijne militaire charge met onbekwaamverklaring om voortaan een militair emplooi te kunnen beklecden; hij is onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Te Clinge, in Zeeland, had Maandag 11. een treurig voorval plaats. Terwijl men bezig was een paard voor een wagen te spannenschrikte het dier door het geweld van eene kermistrom en ging op hol. Het liep regt toe op eene vrouw, die met een kind in een deur zat, en sloeg haar zoo geweldig met den hoef op de borst, dat zij dadelijk dood was. De arm van het kind werd gebroken, terwijl nog iemand over de voeten gereden werd. Een man, die het paard wilde grijpen, werd de knieschijf stuk geslagen. Met groote moeite werd men het dier meester. 's GRAVEN1IAGE 26 Augustus. Door den koning-groothertog is de heer A. J. Smulders, lid der firma J. Smulders G'.lilhographen alhier, tot ridder van de orde der Eiken kroon benoemd. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. D. J. baron Mackay, le 'sllage, tot het dragen der versierselen van ridder 2d* kl. der Kroonorde, en aan den heer dr. J. G. llacke van Mijnden, te Amsterdam, tot het dra- geu der versierselen van ridder dier orde 3dt kl.hun door den koning van Fruissen geschonken. Door Z. M. is aan den heer mr. J. IL Westra, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als president van het prov. gereglshof in Drenthe, onder dankbetuiging voor de diensten door hem in reglerlijke betrekkingen aan den lande bewezen, en zijn benoemd: tot procureur bij de arroud.-regtbank te Eindhoven de heer jhr. mr. M. F. J. Sasse van IJsselt, advocaat aldaar, en tot procureur hij het prov. geregtshof in Gelderland en de arrond.-regt bank te Arnhem de heer mr. II. G. P. Kolfschoten, advocaat le Arnhem. De officier van gezondheid 2de kl. bij de militaire geneeskundige dienst der landmagt in W.-I. N. Anslijn is benoemd tot officier van gezondheid le kl. bij die dienst. Aan Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden is dezer dagen aange boden een prachtig kunststuk van zilver, ter herinnering aan de oprigling van het monument voor 1813 in het Willemspark. Namens de plaatselijke commissie!! voor .de oprigting van het gedenkteeken en eeuigc belangstellen-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1