l UUlTENLANDSCilE BEMGTEN. PEK TELEGRAAF. Uit Coevorden meldt men dat de spoorwegen in Pruissen, die tijdens en na het uitbreken van den oorlog alleen voor het vervoer van troepen mogten gebruikt worden, weder voor den handel zijn opengesteld; ten minste zijn de Pruissische koopliedendie aldaar geregeld alle weken vette en nuchtere kalveren opkoopen en dien handel om bovengenoemde reden ge staakt hadden, deze week teruggekeerd. Men schrijft uit blokzijl; Weder is door de visschers uil Vollenhoven in de Zuiderzee een zalm gevangen, in de nabijheid van den mond van het Zwartewater. Algemeen denkt mendat deze zalmen afkomstig zijn van de potelingen, welke voor eenigc jaren in het Zwartewater overgcbragt zijn. Het ware ie wenschen dat zij niet gevangen, of althans door de visschers aan luin element teruggegeven werden. 's GRAVENHAGEC Augustus. Z. M. heeft vergunning verleend aan 1!. Sehuts, te Schayk, tot het dragen van het kruis fidei et virtuti, hem door den Paus geschonken. De heer F. Bogaerdt is erkend en toegelaten als vice-consul van Zwe den en Noorwegen. Ie Soerabaya. Tol plaatsvervangend kantonregter te Ootmarsum is benoemd de heer J. van liarneveldburgemeester aldaar. Gisteren avond had in den kon. zoölogisch botamsc'nen tuin het aan gekondigde concert plaats van de mannenzangvereeniging Gaecilia, in veree- niging met het muziekcorps van het reg. grenadiers en jagers, waarvan de opbrengst strekte ten voordcele der Verceniging van het Roodc Kruis. Het inogt in allen deele welgeslaagd genoemd worden. De uitvoering van het voor deze gelegenheid door dr. VVap vervaardige zangstuk «Nederland bo ven al", muziek van Uichard Hol, maakte een onbescbrijfelijken indruk, zoowel op de hoorders als op de uitvoerders, zoodat de laatsleu den com- pouisi, die den feestavond bijwoonde, tol zich riepen en hem hunne hulde braglcn. De directie van den tuin had voor de niet-ledcn een entreeprijs bepaald, en tevens gezorgd dat ieder bij het binnenkomen in de gelegen heid was gesteld zijne giften aan te bieden. Met de meeste toejuiching werd dan ook, na den afloop van het concert, de mededeeling van dr. Wap vernomen, dal deze feestavond eene som van ƒ1500 ten behoeve van het Rootle Kruis had opgebragt. BELGIS. BRUSSEL, 5 Augustus. Van regeringswege is bekend gemaakt dat zij voornemens is concessie ie verleenen tot het oprigten en exploiteren eener wekelijksche stoomboot- dienst tusschen Antwerpen en New-York voor het overbrengen der brieven malen die tusschen de Belgische en de Amerikaansche postadministratie ge wisseld worden. Het doei is. bij de stremming der Noord-üuitsche stoom- btioldienslenten spoedigste en met zoo weinig mogelijk bezwaar voor de Belgische schatkist, eene snelle wekelijksche stoombootdienst tusschen Ant werpen en New-York tot stand te brengen. Aan het station Boitsfort op de Luxemburgsche lijn heeft "dezer dagen een vreesehjk ongeluk plaats gehad, lie trein van Arlou, die te Brussel ten 9 u. 10 m. aankomt, is bij zijn aankomst aan het genoemde station in botsing gekomen met een alleen staande locomotief. De stoker werd op de plaats gedood en ongeveer dertig reizigers werden gewond, van vyelke sommige zeer ernstig. Dit is het tweede ongeluk, dat in minder dajj een maand tijds op dien spoorweg gebeurt. ENGELAND. LONDEN5 Augustus. Blijkens bcrigten uit Dublin hebben in Ierland voortdurend demonstra- tien plaats ten opzigtc van den oorlog, van nilcenloopende strekking. Te Limerick is een groote optogt gehouden onder den kreet: Frankrijk boven! Tc Enniskillen is eene meeting van Orangisten gehouden, waarin Pruissen in liet gelijk werd gesteld en besloten werd op den 12den dezer te Dromard eene groote demonstratie ter betuiging van ingenomenheid met Pruissen te houden. Het kanaal-eskader, onder bevel van den vice-adiniraal sir Hastings Reginald Yelverton, heeft bevel ontvangen lieden ochtend zee te kiezen. Een groot stoomschip, in eigendom toebchoorende aan de West Hart lepool Steam Navigation Company, is aan Fransehen verkocht en zal dade lijk als transportschip gebezigd worden. In de Vcrcenigdc Staten schat men de opbrengst van den katoenoogst op 3 niilliocn balen. Het uitbreken van den oorlog in Europa had alle hoop benomen op de voorgenomen conversie der nationale schuld. FRANHRIJ K. PARIJS, 5 Augustus. Het rcgcringsblad bevat het officiële rapport van den generaal Frossard omtrent het gevecht bij Saarbrttcken. Hij geeft daarin een omstandig ver haal van den loop des gevechts. Aan het slot zegt hij: Ik ben zeer voldaan over het vuur en de beradenheid der onder mijn bevel staande troepen. Ge durende deze eerste ontmoeting, hebben onze soldalen bewijs van energie gegeven, zoowel in het gevecht, als door het uitstaan der vermoeijenissen van een langdurigen. bergopwaartschen marsch. De chefs der corpsen ver melden met blijdschap de bedaardheid en stoutmoedigheid hunner manschap pen en hel toenemend vertrouwen, dat zij in hunne wapenen stellen. Het J num. du Harreover het gevecht bij Saarbrttcken sprekende, geeft zijne afkeuring te kennen over de wijze, waarop dit feit van officiële zijde ter kennis van het publiek is gebragl. In plaats van bijzonderheden, zegt dit blad, die zoo koortsachtig door eene bevolking van 40 millioen zielen worden tegemoet gezien; in plaats van eene benaderde opgave van onze verliezen en die van den vijand, wijdt de minister met voorkomend heid uit over al hetgeen de keizerlijke prins doet. die, wij willen het gaarne gelooven omdat men het ons zegt. het gevecht heeft bijgewoond, maar zeer zeker op een genoegzaam verwijderden afstand, zoodat hij niets te vreezen had. Die pluimstrijkerij is in strijd met het vaderlandlievend gevoel, dat geheel Frankrijk doortintelde aan den vooravond van een oor- j log. dien het aanvaard heeft als eene hooge noodzakelijkheid, en niet als eene leerschool, bestemd om aan een baardeloozen prins het metier van soldaat te leeren. Als duizenden helden hun leven op het altaar des vader lands offeren, dan zou het toch gepast wezen dat men zich wat meer met hen bezig hield dan met de onschuldige wandelingen van een kind, dat vergezeld wordt door zijn gouverneur. De Constitutionuel berigt d it de generaal Trochu lot bevelhebber van het expeditionaire corps der Oostzee is benoemd. De admiraal Fourichoii is in het laatst der vorige maand met zijn eskader uit de Middellandsche zee te Brest .gekomen.; liet eskader zou in die haven gewapend .-worden. -- Men houdt zich ijverig bezig met het uitrusten van een hulp-W Zij schip, bestemd om de vloot te volgen, en met het oprigten in alle zeeyvo"ie sen van corpsen «hospitaliers de la mer," die, zoodra een zeegevecht F1,3"1 nabijheid voorvalt, met één of meer vaartuigen in zee zullen steke*erw gekwetsten op te nemen en schipbreukelingen te redden. BE! In het kamp van Chalons zijn door een bataillon der mobile,gen 1 wanordelijkheden gepleegd. Dat bataillon bestond voornamelijk uitWeiss lieden. Alleen de honger, in geen 24 uren waren hun levensmiddel'plaat; gereikt, heeft hen tot buitensporigheden gebragt. Zij hebben zich bcviiii tenten der officieren geworpenom daaruit te nemen wat hun voor di gevec kwam, en daarbij hebben zij een officier ernstig mishandeld. Zij Jfnbet overigens spoedig hun ongelijk ingezienwant zij boden volstrekt tegenstandtoen op bevel van maarschalk Canrobert een regiment vai hen kwam ontwapenen en de belhamels onder hen gevangen nam. Het dagblad le Soir deelt mede dat in het kamp van Chalons de inspectie van den maarschalk Canrobert een 30-tal mannen del hebben aangeheven: Naar Darijs! Naar Parijs! waarop de maarschalk in woede toeriep: «Gij zijt de naam van Franschen onwaardig." i poging om deze opgewonden mannen te doen bedaren is er een J 7„ hoofd gewond. PRUISSEN. BERLIJN, 5 Augustus. He De verschillende berigten omtrent het gevecht bij Saarbriicken i 200 daarin overeen dat de bezetting van die plaats slechts 750 man t. w. drie compagniën met twee stukken geschut. De Köln. Zekf= het gevecht een coup de théatre voor Parijs en eene scène van gevaii vuurdoop voor den keizerlijken prins. Volgens officiële berigten bedraagt het getal ongekwetste gevau die bij het treilen bij Weisscnburg iu de banden der onzen zijn gij 800, waaronder 18 officieren. In de dagbladen van Berlijn komt eene oproeping voor van Ilausel, kon. operetten-soubrette, gerigt tot de vrouwen, waarin zij ontwikkelt tot het oprigten van een Berlijnsch amazonen-vrijcorps, 'I dezen tijd gewigtige diensten zou kunnen bewijzen. li .De ven PARIJS, 5 Augustus. Het officieel berigt omtrent het gevecht li senburg luidt als volgt: Drie regimenten der divisie van generaal Dn eene brigade ligte cavalerie zijn te YVeissenburg aangevallen door eti aanzienlijke strijdmagt. die in de bosschen langs de Lauter was «el treerd. De troepen hebben vele uren achtereen aan dien vijandelijk val tegenstand geboden en zijn vervolgens teruggetrokken naar i Pigronnier, die de linie naar Bilseh beheersclit. Generaal Donay is: veld. Een onzer kanonnen, waarvan de paarden gedood waren en lm- gebroken was. is in handen van den vijand gevallen. Mac-Mahon treert de onder zijn bevel staande troepen 'PARIJS. 5 Augustus. Op grond van zekere handelingen legende O heid des lands, door in Frankrijk aanwezige onderdanen van andere heeft de prefect van policie bij besluit bepaalddat alle Duitschers drie dagen voor het commissariaat van policie moeten verschijnen, i lof te verkrijgen tol verder verblijf in Frankrijk. Deze bepaling is t passelijk op genaturaliseerde vreemdelingen, ol op hen die reeds veil 'c|> 0 den om in Frankrijk te blijven. 'schot Volgens berigt uit Cherbourg heeft bet Fransch fregat Thetis gisü, Con zuiden van de Belt een Pruissischen monitor in den grond geboord.}tettjs PARIJS, 5 Augustus. Algemeen gelooft men dat er een groot g4\en0 handen is. De Liberie verzekert, dat er sedert heden ochtend opd iende punten van de grenzen gevochten wordt. wo#r LONDEN, 5 Augustus. Volgens den Standard is de Engelsche irn- 'lel van policie Brennan door de Pruissen aangehouden en als spion doodget word De heer Gladstone heeft in het lagerhuis geweigerd te verklaren binne maatregelen het gouvernement zou nemen tot bescherming van Belui KARLSRUHE, 5 Augustus. De Karlsruher Zeit. van heden deeltI gende mede: Volgens alhier ontvangen bcrigten is de Badensche dit teren voormiddag zuidwaarts opgerukt en de Fransche grenzen oven ken. Haar hoofdkwartier ligt in het Fransche stadje Lanterbnrg. Bij eene verkenning aan den linker Rijnoever door onze troepei Selz is gebleken, dat aldaar slechts weinige Fransche troepen zijn. De onzen hebben bij die gelegenheid 30 booten buit gemaakt enti regter Rijnoever in veiligheid gebragt. Aan onze zijde zijn een luitenant en twee man gesneuveld en is e gewond. NEUK1RC1IEN, 5 Augustus. Uit St. Joliann is heden berigt onlt dat het spoorwegstation aldaar door de Franschen niet granaln beschoten. FLORENCE, 5 Augustus. Het officiële blad maakt melding vam geldheden die Dingsdag jl. te Genua zijn voorgevallen, bij gelcgenl» de behandeling van bet strafgeding tegen personen beschuldigd van c slag tegen de veiligheid van den staat. Vier barricaden werden opsed waarvan een door de troepen werd vermeesterd. Een der opstarf Z,J verloor het leven; twee werden gekwetst. Elf personen zijn in bé genomen. PARIJS, 6 Augustus. Gisteren heerschte hier een buitengemeen *>e] ontsteltenis Op de boulevards Montmartre en des Ilaliens was het gestremd. De winkels der wisselaars Dreher en Hirsch in de rue 1 waren gesloten, en op de deur las uien: «Gesloten tot dal zal ingenomen zijn." Aanleiding lot een en ander was gegeven 4 bediende van Dreher, die, bij het vernemen van het gevecht le H burg, op de straat geroepen had: «Dat is een revanche voor Saarfe Leve Pruissen!" Door geheel Parijs vernam men niets dan national! en patriotisclie liederen. PARIJS. 6 Augustus. Officiéél. 7000 a 8000 Franschen zijn in geweest voor YVeissenburg en hadden wêerstand te bieden aan l» corpsen, waaronder de keurbende der Pruissische garde. Niettegi onze regimenten in getalsterkte verre bij die van den vijand aclilér# hielden zij ecnige uren achtereen den tegenstand vol met een bewoar waardige heldhaftigheiden toen zij zich terugtrokken waren de verliij vijands zoo aanzienlijk dat hij hen niet durfde vervolgen. Bij Saarrf hebben wij de Pruissische linie afgesneden, doch bij Weissento v Fransche linie niet door de Pruissen afgesneden. FRANKFORT, 5 Augustus. Zoo even, 11 'A ure voormiddag, is wj (j senburg hier aangekomen een spoortrein met 10 officieren en 480 sf allen Fransche krijgsaevangenen. Onder hen bevinden zich vele turo gevangenen werden hier van spijs en drank voorzien en daarna a fg] noorden, men wil over Berlijn, verder vervoerd. BERLIJN, 5 Augustus. Het telegram, meldende de overwinningI? senbnrg, ontving de koningin toen zij van een rijtoerlje f lertje thuis wasgf

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2