LEIDSCHE CDCRANT. DINGSDAG 2 AUGUSTUS. STA D S- R E R I G T E N. ft;,, <M--. N\ 179. n. De 'Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel janrs ƒ3.franco p.p. 13.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. M k*.m I .Hm II1 ■ra*.Wilr^iciri Infulfi »g«J pe BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet —-te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter 1.5) liaml gesteld eenop den 29slcn der vorige maand invorderbaar verklaard kohier van het palenlregt. over het dienstjaar 1870 en 1871, houdende aanslagen voor de Wijken 7, 8 en 0, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Eu wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 1 Augustus 1870. v. n. BRANDELER. 9.5) 8.- 0.5i 6.51 7.51 5.51 4. S; 9.- 8.- 50- 12.- 34- 53.- 11.71 10.2 287 25, 13, 55,-j 50. 1. 0,1 0.2 naptt liliNNENLANDSCllE HERIGTEN. LEIDEN, 1 Augustus. Heden heeft er in de stadsgehoorzaal eene vergadering plaats gehad van eenige lieeren, die hel wenschclijk achtten dat ook hier eene afdecling werd opgerigt van de Nederlandsche Vcrceniging tot hulp van gewonde en zieke krijgslieden. Reeds in eene vorige bijeenkomst was aan eene com missie van 5 leden opgedragen om een reglement te ontwerpen. Dal regle ment werd door de aanwezigen goedgekeurd en mitsdien het Leidsche comité geconstitueerd. Ingevolge dit reglement had er terstond eene verkie zing plaats van het bestuur, hetwelk is zamengesteld uit de hh. prof. M. Polano, voorzitter, prof. A. Ileynsius, onder-voorzitter, prof. M. J. dcGoeje, dr; G. Zaalberg, A. C. Leembruggen, J. A. F. Coebergh, penningmeester, en 11. C. Rogge, secretaris. De aanwezigen traden onmiddellijk lot het lidmaat schap toe en schreven voor een belangrijke som in aan buitengewone giften. 1.3) Onze geachte burgemeester heeft aan het bestuur bij zijne verdere werk zaamheden de meest mogelijke ondersteuning toegezegd. liet bewind der verceniging van en voor Nederlandsche imluslriëclcn heeft een schrijven gerigt aan den minister van binnenl. zaken, waarbij het dringend verzoekt geen dag, geen uur te verzuimen, om, in de quacstie 191 9 6 landsclie volksvlijtwaar het behcort, zoo ernstig mogelijk tusschen beide te komen. De IVederl. Industr. heeft heden een bulletin uitgegeven, houdende dat, in antwoord op den brie! van het bewind der vereeniging van en voor Neder landsche industriëelen aan den minister van binnenl, zakendat bewind heeft ontvangen het navolgende schrijven van dien minister: //'sGravenhage, 30 Julij 1870. Op het eerste berigt, dat door Pruisscn het verbod tot uitvoer van steen kolen naar Nederland was uitgevaardigd, en nog voor dat te dezer zake door de fabriekanten bezwaren waren ingebragt, heeft de regering, geheel doordrongen van de stremming en de nadeelen, welke voor de Nederland sche nijverheid in het algemeen, en die van Twenthe in het bijzonder, van dien maatregel het gevolg zouden zijn, met den meesten spoed bij de l'ruis- sische regering de noodige stappen gedaan, om gehcclc of gedeeltelijke op heffing van dat verbod te verkrijgen. Het is haar evenwel, lot haar leed wezen niet mogen gelukkenhare pogingen met een gunsligen uitslag be kroond te zien. De Pruissische regering handhaaft het eenmaal door haar genomen besluit. Intusschcn blijft de aanvoer van steenkolen uit Engeland en Relgië moge lijk, en ik twijfel niet of de handel zal, door snel en zelfstandig handelen, van die omstandigheid partij weten te trekkenom ten behoeve der indus trie de voor haar onmisbare brandstof te verschaffen rte meer daar de rege ring alles in het werk heeft gesteld, om het vervoer van steenkolen uit Belgiëzooveel dit in haar vermogen lagte vergemakkelijken." De minister van oorlog heeft ter algemeene kennis gebragt dat het de vvensch van Z. M. den koning is dat de onderofficieren, korporaals cn man schappen, die bij het Oost-Indisch leger hebben gediend, en gedecoreerd zijn met de Militaire Willemsorde, wanneer zij in den graad, vroeger door hen bekleedvoor onbepaalden tijd in dienst tredenbij voorkeur geplaatst worden bij het reg. grenadiers en jagers. Genoemde minister heeft ter kennis van gegadigden gebragt dat bij den artillerie-constructiewinkel te Soerabaya de betrekking is opengevallen van onderopziener over den instrumentmakerswinkel en draaijerij en hen uitge- noodigd voor ultimo Augustus naar eene plaatsing in die betrekking mede te dingen. Adspiranten mogen niet ouder dan 3G jaar zijn. -- Uit liet Wesland wordt ons gemeld dat de verzending van aardappelen 189 184 77 76 76 75- 76; 583 16 is geëindigd. In ongeveer eene maand zijn verscheidene duizenden mudden naar de markten gebragt of naar Engeland vervoerd. Evenals andere jaren mogten er met voldoening in de uitgebreide teelt groote zaken worden gedaan. Ook de vroege bloemkool is opgeruimd. Ofschoon het gewas minder schoon was, heeft het toch hooge prijzen opgebragt; 20 per 100 stuks, le qualiteitwerd vaak ter Amsterdamsche markt besteed. Met het gewas van augurken en snijboonen, in de Vcenen, gaat het voorspedig. llet hooigewin is in de omstreken bijzonder medegevallenzoodat de bouwlieden voor den winter geborgen zijn. Een maand geleden had men zich omtrent den hooibouw eene zoo gunstige verwachting niet durven voorstellen. Er wordt gesproken van kwaad in het loof der aardappelen. Voor zoover ons wordt gemeld kan het weinig of niet bedragen. Maar eensluidend loopen de berigten over het uitmuntend te veld staand gewas, waarvan niets minder dan een ruim en groot beschot is, te wachten. Het vooruitzigt bestaat niet alleen op penen over het algemeen gunstigen graan oogst, maar op het rooijen van beste cn betrekkelijk goedkoope aardappelen voor den wintertijd. Het is verrassend reeds nu de als proef gedolven strui ken zoo goed beladen te zien. De appelboomen dragen nog al veel vruch- teu; de perzikenboomen langs den muur gaan niet vooruit en dp vruchten blijven klein, Blijkbaar hebben deze van droogte geleden. Uit Utrecht meldt men dat de komst van Z. M. den koning aldaar vooreerst nog uitgesteld is. De Tijd meldt dat al de Pauselijke zouavcn, die met verlof naar huis zijn worden opgeroepen om onmiddellijk naar Rome terug te keeren. Naar men uit Groningen meldt, laat het intrekken der tonnen cn ba kens door Pruissen zijne nadeelen voor de schipperij gevoelen; er is reeds menig vaartuig in den mond der Eems aan den grond geraakt. In de vorige week, Dingsdag nacht, zijn le Horst nabij Maastricht in de pastorie dieven geslopen en hebben verscheidene voorwerpen ontvreemd. Zij zijn door den kelder binnengekomen, hebben verscheidene laden door zocht, die zij opengebroken hadden, en hebben een som meegenomen van ongeveer 70twee gouden horlogescn eenige andere voorwerpen van waarde. Vervolgens zijn zij wijn, brood en vleesch gaan zoeken, hebben op hun gemak gegeten en gedronken en zijn vertrokken zonder gestoord te zijn. 'sGRAVENHAGE, 1 Augustus. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer dr. Verwey, te 'sllage, tot het dragen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonkenen aan den soldaat F. van der Gruysenvan het koloniaal werfdepot, tot het dragen der Fransche medaille voor het bij wonen van den veldtogt in Mexico. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. J. Woldringh, als raadsheer in het prov. geregtshof in Groningen, en aan den heer mr. F. W. N. Suringar als kantonregter te Eist. Tot hoofdcommissaris van policie te 'sGravenhage is benoemd de heev J. C. van Schermbeek Jr.thans commissaris van policie te Amsterdam, en tot commissaris van policie te Amsterdam de heer M. F. Ilolthausen, thans in die betrekking te Harderwijk. Z. M-. heeft goedgevonden te bevorderen tot officier van gezondheid lc kl. bij de zeemagt II. L. Reeder, thans officier van gezondheid 2e kl.te be noemen tot kapitein 3Je kl. bij het 6dc reg. infanterie den lslen luil.-adjudant J. P. Jonxis, van het 8!te reg.; en in zijnen rang over te plaatsen bij het reg. grenadiers en jagers den kapitein jhr. F. F. von Muhjen, van het 6le reg. inf. De minister van justitie, van koloniën en van oorlog zullen in deze week geen gehoor verleenen. Z. M. de koning heeft Zaturdag avond omstreeks 7 ure het militair hospitaal alhier bezocht en gedurende twee uren alles met de meeste belang stelling bezigtigd. Bij het vertrek werd Z. M. door de talrijke volksmenigte zoo luide toegejuicht, dat Z. M. genoodzaakt was haar te verzoeken in het belang der zieke militairen zich rustig te houden. Het weder, ofschoon met eenigzins betrokken lucht, heeft gisteren, zoowel van hier als elders vooral in den namiddag vele duizenden naar Scheveningen gelokt; het terras ian het badhuis was inzonderheid druk be zocht. Terwijl aldaar, omstreeks 8 ure, de muziek der kapel van dep heer Botgorschck zich hooren deed, werd de aandacht eensklaps van deze afge trokken, daar een schip met stoomvermogen in het gezigt kwamen de

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1