LEID8CIIE COURANT. DIENSTDOENDE SCHUTTERIJ VRIJDAG 22 JULIJ. te LEIDEN. OPROEPING. 1870. N°. 170. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Iri De prijs der Advertenliën is Van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Ingevolge Kon. besluit van den 19Jen Jnlij 1870, n\ 48, roept de Majoor- Kommandant van het bataillon bij deze op alle SCHlJTTERPL/IGTKSENf van de lig ting ISGO tot 1869, zoowel de active als zij die lot de reserve zijn overgegaan, out op Zaterdag den 23"cn Jnlij 1870, des morgens te zes uren, te verschijnen in fourgerklceding op bet excercitievcld aan den Singel buiten de voormalige Rijnsburgsche en Harepoorten. Tot toelichting dient dat onder alle Sclnitterpligtigen ook zijn begrepen zij, die ingevolge art. 3 van de wet van den lldcn April 1827 Staatsblad n°. 17) lilt. L. (bij de brandweer aangcstclden), litt. M. (Lijf- en Huisbe dienden). alsmede zij die om de ccne of andere reden tijdelijke ontheffing van de dienst hebben verkregen. SCIIELTEMA. Op de nalatigen zullen de strafbepalingen der wet moeten worden toegepast. B t N N E N LAN DSCHE BER lGTEN LEIDEN, 21 Julij. Naar wij van gocderhand vernemen is, ten gevolge der opgeroepen ligtingen onder de wapenen, een getal van 950 man binnen deze gemeente aangekomen, waarvan slechts 150 in de kazernen konden gehuisvest wor den, terwijl aan de overige 800 manschappen door de goede zorgen van burgemeester en wethouders logis en nachtkwartier in ecnige openbare ge bouwen der gemeente is verstrekt geworden; zoodat de ingezetenen door dezen maatregel van den last van inkwartiering ditmaal zijn bevrijd ge bleven. De lc luit.-kwartiermeestcr F. J. Reausar is van het le reg. vesting artillerie bij het 4C reg. infanterie overgeplaatst. Dezer dagen heeft de lieer J. 11. Eichman bjj de Breuk en Smits uit gegeven Eenc bladzijde uit het verhaal van Leidens beleg en ontzet in 1574, toegelicht en verdedigd. De heer E. heeft zijn gevoelen mannelijk verdedigd en men mag vertrouwen dat hiermede de pennestrijd over dit onderwerp zal geëindigd zijn. Bij gelegenheid van den uitgebroken oorlog hebben de minister van buitenl. zaken, de minister van justitie en de minister van marine, daartoe door den koning gemagtigil, alle ingezetenen des rijks gewaarschuwd zich in gccnerlei wijze met de kaapvaart in te laten en gecnc vreemde kaper brieven aan te nemen, zullende Nederlanders, die op zoodanige stukken de kaapvaart moglcn uitoefenen of daartoe de hand leenen, voor den Neder- landschcn regter worden vervolgd ter zake van zoodanige daarbjj gepleegde ieiten als waartegen de wet straffen bedreigt. Ingevolge de bevelen des konings hebben genoemde ministers ook ter kennis gcbragl van elk dien zulks zoude mogen aangaandat ter bewaring cencr volkomenc onzijdigheid gedurende den oorlogin de voorgaande waar schuwing vermeld, de volgende bepalingen zijn vastgesteld: Art. 1. Geene oorlogschepen noch kapers aan eene oorlogvoerende mo gendheid bchoorendc, zullen, met prijzen, in de Nederlandsche havens of -zeegaten mogen binnenkomen, noeh aldaar of op de rcede verblijven, uit gezonderd de gevallen van blijkbaren noodals zeeramp en gebrek aan levensmiddelen. Zij zullen zich, zoodra de oorzaak van hun verblijf opge houden heeft, ten spoedigste moeten verwijderen. Art. 2. De verkoqi, ruiling, wegschenking van alle prijzen of van voor werpen daarvan afkomstig en van buitgemaakte goederen, zijn in de Neder landsche havens of zeegaten verboden. Evenzeer zijn in die havens verboden het onttakelen en de verkoop van oorlogschepen of kruisers der oorlogvoe rende partijenalsmede van kaperbrieven (voor zooveel deze laatslen worden toegelaten), tenzij de regering in buitengewone omstandigheden van oordeel zij dat die verkoop zonder bezwaar met het oog op de neutraliteit van den staat kan plaats hebben. Art. 3. Kapers worden ook zonder prijzen in de Nederlandsche havens of zeegaten niet toegelaten, uitgezonderd de gevallen vermeld in art. 1. Het slot van bedoeld artikel is op lien van toepassing. Zij mogen geene meer dere proviandering innemen dan voor hun onmiddellijk gebruik vereischt wordt; van steenkolen slechts zooveel als noodig is om 24 uren in hunne behoeften te voorzien. Art. 4. De oorlogschepen der oorlogvoerende partijen zullen, mits zich onderwerpende aan de volkenregtelijke bepalingen op hunne toelating in neutrale havens, voor onbepaalden tijd in de Nederlandsche havens en zee galen mogen verblijven; zij zullen zich mogen voorzien van levensmiddelen en de hoeveelheid steenkolen noodig voor de reis naar de naastbij gelegen haven van het land waartoe het schip behoort. Art. 5. Wanneer schepen van de oorlogvoerende partijen (hetzij oorlog schepen, kapers of koopvaarders) zich gelijktijdig in dezelfde haven, op de recde, of in de territoriale wateren van den slaat mogtcn bevinden, zal er eene tijdruimte van minstens 24 uren moeten vcrloopen tusschen het vertrek van een schip eencr oorlogvoerende partij en het opvolgend vertrek van een schip aan de andere partij tocbehoorende. Dat tijdsverloop zal naar om standigheden door de maritieme autoriteiten der haven kunnen worden verlengd. Art. 6. liet is verboden aan oorlogschepen der oorlogvoerende partijen wapenen of ammunitie te leveren, als ook om hun op eenigerlci wijze behulpzaam te zijn in de vermeerdering hunner bemanning, wapening of uitrusting. De minister van buitenl. zaken heeft bij den oorlog die is uitgebroken de aandacht van scheepsbevelhebbers, rccders en inladers gevestigd op het gevaar en de nadeden waaraan zij zich zouden blootstellen, door in strijd met de pligten aan onzijdige mogendheden opgelegd eene werkelijke blok kade niet te eerbiedigen of oorlogscontrebande, militaire en voor eene der oorlogvoerende partijen bestemde depêches te vervoeren. In deze gevallen toch zouden de belanghebbenden aan alle daaruit voortvloeijende gevolgen blijven onderworpen zonder op ecnige bescherming of lusschenkomst welke ook, van Zr. M'. regering aanspraak te kunnen maken. Ook zal tegen het uitrusten hier te lande van oorlogs- of gewapende schepen, ten behoeve der oorlogvoerende partijen, of de deelneming daaraan door Neder landers. alsmede tegen den verkoop van oorlogs- of gewapende schepen aan de vijandelijke partijenen tegen hel bouwen voor- en toevoeren aan de oorlogvoerende partijen van transportschepen door de regering ten strengste worden gewaakt. Omtrent de indccling der troepen verneemt men nogdat aan den opperbevelhebber, Z. K. II. den pnns van Oranje, zijn toegevoegd de majoor der cavalerie Grisart en de ritmeester van Rappard, terwijl de l"e luit. van de normaalschietschool. W. R. J. Duycker, dienst zal doen als ordonnance- ofïicier. Als chef der intendance is benoemd de kolonel Boers, aan welken de l!lc luit.-kwartiermeester Eyssell van het reg. grenadiers en jagers is toegevoegd. Intendant Meyl, le divisie, te Haarlem; intendant de lluart, 2e divisie, te Utrecht; intendant de Ras, 3e divisie, te Arnhem. De militairen zijn op last van het département van oorlog door hunne chefs uitgenoodigd geene mcdcdeelingen door gesprekken of bjj schriften te doen betreffende de indeelingen enz. nopens het leger. Naar wij uit eene goede bron vernemen is, volgens een uit Dordrecht ontvangen telegramhet berigt omtrent avarijaan de Middclburgsche boot overkomengeheel en al onwaar. De broederschap van notarissen zou de algemeene vergadering houden den 2«" Augustus a. s. te Maastricht. Voorloopig is die vergadering, ten gevolge der tijdsomstandigheden, verdaagd. Het D. v. 's Gr. meldt dat aan Z. M. door een onzer aanzienlijkste landgenootcneen naam dragende aan allen bekendals onafscheidelijk ver bonden aan het herstel onzer nationale zelfstandigheid, eene missive gezon den is, waarin o. a. gezegd wordt: *De ondergeteekende vermeent dat ook zijn pligt medebrengt, Uwe Majesteit, in navolging van zooveel anderen, de verzekering aan te bieden van zjjne verknochtheid, en dat hij bereid is zijne geringe krachten aan te wenden om de groolsche taak te helpen vol brengen, waartoe dit geslacht, met Uwe Majesteit vooraan, thans geroepen is. Hij neemt tevens de gelegenheid waar Uwe Majesteit, als blijk zijner begeerte en ook uit naam van zijne vrouw en kinderen, bij dezen aan te bieden en te doen toekomen 3000 guldenom te helpen bestrijden de kos ten van uitrusting van Neèrlands schildwacht. Te Rotterdam werd eergisteren de jaarvergadering van het Nederl. zendelinggenootschap geopend, onder het voorzitterschap van ds. Brouwer,

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1