WITSERLA IV O. De wetgevende kamers van het eedgenootschap hebben bare goedkeuring t gehecht aan de voorstellen der regering tol handhaving van de onzijdigheid d van Zwitserland en de regering gemagligd om tot de uitvoering te beschik- ken over de openbare geldmiddelen; zij hebben het benoemen van den op perbevelhebber der krijgsmagt verschoven lot 19 Julij. De regering heeft daarop bevolen dat vijf afdeelingen van het eedgenoolschappelijk leger op de been zouden komen, en dat de andere afdeelingen daarvan zich voor de mobilisatie gereed zouden maken. ITALIË. 'j Naar men uit Rome meldt had op 18 Julij de plegtige stemming plaats over de onfeilbaarheid. Met 533 tegen 2 stemmen werd de »Constilulio de Ecclesia Christi" aangenomen. De Paus hield vervolgens eene korte allocutie. FKUISSEV. BERLIJN. 19 Julij. Bij de opening van den Noord-Duitschen rijksdag is de rede des konings met de meeste blijken van geestdrift toegejuicht. Z. M. drukte zich omtrent den tegenwoordigen toestand hoofdzakelijk aldus uit: De eandidatunr van een Duitschcn prins voor de Spaansche kroon, waar aan de verbonden regeringen geheel vreemd waren, en welke voor den Noord-Duitschen bond slechts in zoo ver eenig belang bad, als de bevriende Spaansche natie daarop de hoop vestigde van voor het veel beproefde land de waarborgen eener regelmatige en vredelievende regering te zullen ver krijgen, heeft aan de regering van den keizer der Franschen het voorwend sel opgeleverd om op eene in het diplomatiek verkeer sedert lang niet meer bekende wijze eenen casus belli te vinden, en daarbij, na de wegneming van dat voorwendsel, te volharden, met miskenning van het regt der vol ken op de zegeningen des vredes. Heeft Duitschland dergelijke aanrandingen van zijn regt en eer in vroe gere eeuwen stilzwijgend verdragendan deed het zulks alleen omdat het in zijne verdeeldheid niet wist hoe sterk het was. Thans nu de band, dien de bevrijdings-ooï'logen begonnen te vlechten, de Duitschc stammen vereenigt, thans heelt Duitschland in zich zelf den wil en de kracht om vernieuwde Fransche gewelddadigheden af te weren. Het is geene trotsche zelfverhef fing, welke mij deze woorden in den mond legt. De verbonden regeringen en ik zelf handelen in het volle bewustzijn dal de zege gelijk de nederlaag liggen in de hand van den lieer der heirscharen' Wij hebben met helderen blik de verantwoordelijkheid erkendwelke voor God en menschen op hem rust. die twee groote en vredelievende volken in het hart van Europa tot ecneu vernielenden oorlog drijft. Hel Duitschc en het Fransche volk, beiden 1 de zegeningen der christelijke beschaving en van klimmende welvaart ge nietend, zijn geroepen lot een edeleren wedstrijd; doch de magthebbers van Frankrijk hebben het regtmatige, maar ligt te kwetsen eergevoel van hun volk door berekende misleiding weten op te winden ten voordcele van per soonlijke harlstoglen en belangen. Wij zullen naar bet voorbeeld onzer vaderen voor onze vrjjheid en ons regt tegen hel geweld van vreemde ver overaars strijden; en in dien strijd, bij welken alleen duurzame verzekering van Europa's vrede het doel is, zal God met ons zijn, gelijk Hij met onze vaderen was. De bondsraad heelt beslotendat Fransche koopvaardijschepen in den oorlog niet door Duitschc schepen opgebragt en dus ook niet tot goeden prijs verklaard zullen wordeningeval dit ook van de zijde der Franschen ten opzigte der Duitsche schepen wordt in acht genomen. De berigten uit Wurtcmberg en Begeren luiden zeer gunstig voor de nationale zaak. Overal ontwaakt geestdrift voor hetgeen men eene Duitsche quaestie noemt. Te Münehen heeft bet opgewonden volk reeds baldadig heden gepleegd aan het lokaal van het ultramontaanschc blad f aierhnd. In een club van afgevaardigden was besloten geene gelden voor den oorlog in Je kamer toe te staan maar alleen voor eene gewapende neutraliteit. Zoodra dit bekend werd, is er eene volksvergadering gehouden en daarin werd tegen dit besluit geprotesteerd. Er ontstond zelfs een oploop, waarbij sprake was van hel uitoefenen van kort regt op de mannen van bedoelden club; gelukkig wist de policie ernstige botsingen te voorkomen. Te Stutt gart is eene volksvergadering gehoudenwaarin de krachtigste medewer king aan de regering werd toegezegd. In beide rijken beijvert de vertegen woordiging zich om de regering te gemoct te komen in liet nemen der noodige maatregelen voor den oorlog. De koningin heeft, als beschermvrouw der «Vrouwen-vereeniging", aan alle Duitsche vrouwen en meisjes eene oproeping gerigt, oin mede te wer ken tol voorziening in de behoeften der gekwetste en zieke militairen. Naar den Rijnkant moet ten spoedigste hulp worden afgezonden. Tc Hamburg is eene nationale inschrijving geopend lol het bijeenbren gen van geldendie den koning ter beschikking zullen worden gesteld voor vaderlandlievende doeleinden. De firma, die hiertoe hel initiatief nam. heeft voor 5000 lli. geleckend. Bij de handclscorporalie te Berlijn is men in overleg om den" koning 1 millioen th. lot dat doel aan te bieden. Maandag morgen stonden nabjj Kreuznach honderdduizend man Prnis- sisclie troepen tot een corps vereenigd. De stemming is uitmuntend en hunne geestdrift wakkert met ieder uur aan. PEK TFLFGKAAF. 'sGlUVENIUGE, 20 Julij. In de heden ten 4 ure gehouden zitting van de tweede kamer is ingekomen een wets-ontwerp houdende eene alge- «neeiie belasting op de inkomsten, Ier voorziening in de buiten gewone uitgaven en ter vervanging van het regt van patent. Het plan der inkomsten-belasting, ter vervanging van het patentregt, is bij wijze van eene klassen-belasting ecu half percent van het inkomen, aanvangende I October. Morgen ten 2 ure zal de kamer eene zitting houden ter beraadslaging over de ontwerpen nopens de oproeping van de liglingen der nat. militie te land en ter zee, enz. BERLIJN, 19 Julij. De Stants-anzeiger maakt een besluit openbaar, waaruit blijkt dat de Fransche koopvaardijschepen niet door de schepen van de bondsmarine prijs zullen worden verklaard, tenzij zij in zoodanige omstandigheden verkeerenwaarin ook schepen onder neutrale vlag zouden worden opgebragt. Bij een tweede besluit worden alle in het Fransche leger dienende Noord-Duitschers opgeëist lit om onmiddellijk huiswaarts te keeren. KEULEN, 19 Julij. De inspecteur der belastingen te Saarbriicken meldt, dat de Franschen op Pruissisch grondgebied zijn gekomen. Zij doorzochten de gebouwen van het grenskauloor te Soclsterhühe en namen twee grens bewakers gevangen. TVEENEN, 19 Julij. Het gereglshof heeft uitspraak gedaan in de zaak der 40 van hoogverraad beschuldigde arbeiders. Vier zijn wegens hoogver raad veroordeeld; een lot zes en drie tot vijfjarige zware kerkerstraf. Eenigc anderen zijn wegens openbaar geweld veroordeeld tot gevangenis!raf van 2 tot 6 maanden., Op aanzoek van den Oostenrijkschen ministerraad heeft de rijks-kan selier aan de beide oorlogvoerende mogendheden voorgesteldde bepalingen van 1860 lot bescherming van den zeehandel weder in werking te brengen. Volgens die bepalingen wordt een particulier schip niet opgebragt, noch tot goeden prijs verklaard. BERLIJN, 19 Julij. De credielen, die door de bondsregering bij den rijksdag zijn aangevraagd, bedragen 120 millioen thalers. FLORENCE, 18 Julij. De minister van buiteul. zaken, antwoordende op eene interpellatie, heeft verklaard dat Italic, evenals andere neutralemogend- liedeueene afwachtende houding zal aannemen. PARIJS, 19 Julij. Het gerucht van eene alliantie tusschcn Rusland en Pruissen wordt door de Pruissische dagbladen verspreid. De senaat heeft met eenparige stemmen de wets-ontwerpen aangenomengisteren door bet wetgevend ligchaam goedgekerd. liet wetgevend ligchaam heeft het ontwerp van wet, waarbij het aan de dagbladen verboden wordt mcdedeelingen te doen belrelTende militaire bewe gingen, met 109 tegen 19 stemmen aangenomen. Het voorstel om de vrou wen der soldaten, behoorende tot de reserve, schadeloos te stellen, is urgent verklaard. BUULSEL, 19 Julij. Er wordt een observatieleger in beweging gesteld om te velde te trekken. De twee laatste liglingen worden opgeroepen. Te Quarcgnon is eene grève onder de mijnwerkers uitgebroken. WEENEN. 20 Julij. De Wiener Ztg. van heden bevat een besluit van den minister van financiën, waarbij de uitvoer van paarden over de Oostcn- rijkscii-Hongaarsche grenzen verboden wordt. DRESDEN, 20 Julij. De Saksische gezant te Parijs is teruggeroepen. De -bescherming der Saksische onderdanen is aan den Amerikaanschcn gezant opgedragen. MUNCHEN, 20 Julij. De kamer van afgevaardigden heeft een buitenge woon crediet van 18,260,000 fl. toegestaan. LONDEN, 20 Julij. De Mom. Post kan op goed gezag raededeelendat liet veel besproken voorval op de wandelplaats van Eins in het geheel niet gebeurd is. Benedelti heeft den koning niet aangesproken. De koning heeft hem niet door een adjudant het afbreken der verdere besprekingen doen aankondigen. De geschiedenis der wederkeerige belcedigingen is geheel verzonnen. De Pruissische en de Fransche regeringen hebben de toelating van cor respondenten op het oorlogsterrein geweigerd. LONDEN, 20 Julij. Eené neutraliteits-proclamalie van de koningin is openbaar gemaakt. Zij erkent tot baar leedwezen het vruchtelooze van Engelands poging tot verzoening tusschcn de gouvernementen waarmede Engeland op den 'voet van vrede staat, en bevat het stellige verbod tot het aanwerven van krijgsvolk, het leveren van amunilie en wapenen en het uitrusten van schepen tot het verbreken van blokkades. Geen bescherming zal worden verleend aan hen die, deze wet overtredende, gevangen worden genomen. De Times meldt als gerucht dat de Franschen gisteren te Forbach de vijandelijkheden zijn begonnen. 13nrgcrli jhc ttöiattD. "Van 14 tot en met 20 .inlij 1S«0. BEVALLEN: M. Verhoevengeb. Indrisi. Z. A Fielcmon,geb. Zwaanen burg, D. - G. F. Wallhie, geb. Meewese, Z. M. G. van Beekgeb. Verniunicht, Z. - - P. Breedeveldgeb. VuurpijlZ. M. II. van der Driftgeb. LambooD. E. J. Vilders, geb. van WijkD. J. Arnoldus, geb. van CampenI). II. Lory geb. van Latcsleyn, Z. M. van Hooidonk geb. Moene, Z. - M. C. R. Kroon geb. de HaasD. M. C. Gubbigeb. KichelerZ. A. M. Nieuwcnhuizen geb. Hendriks, Z. C. M. Ober. geb. de KierI). J. Carliergeb. van der Waals Z. K. Keyzer, geb. Noordermeer, Z. S. II. Gertenaar, geb. Lardé, D.II. C. den Os, geb. Optendrecs, Z. GEHUWD: A. Chaudron, jm. en J. de Laaf, jd. A. Winterkamp, wedr. en C. M. Seriier, jd. A. van der Beekjm. en C. Verhoevenjd. OVERLEDEND. A. van LeeuwenZ.1 m. W. J. KettenesZ.3 m. II. G. Delfos den Doren, Z., 3 m.P. H.Sauvlet, Z ,3m. E. van Raalte, geb. Mand, Z. levenl. J. F. Oudejans, Z., 2 w. II. A. de Hen, Z.,4 m. T. C. Ie FebreZ.2 j. A. C. C. Homullegeb. de With42 j. M. IL J. Holswilder 1).6 m. II. J. KarstensZ.9 m. J. C. van NichofT. D.8 j. J. J. van der Beek geb. Ilartevelt, D. levenl. J. F. Onstenkgeb. HenriciD. levenl. - - A. Lacourt82 j. J. Blansjaar, I).3 j. - - M. E. Wendel, D.3 m.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3