LEIDSCHE COURANT. 1870. N°. 167. DINGSDAG 19 JULI J. De Courant verschijnt dage/ijkt. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaart ƒ3.franco p.p. 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. BINNENLANDSCUE BERIC.TEN. LEIDEN. 18 Julij. Men meldt ons uit 'sllage: Met zekerheid kan thans gemeld worden dat aan 1. K. II. den prins van anje het opperbevelhebberschap over het leger is opgedragen, terwijl voor t bevelhebberschap over de drie lcgerafdeelingen zijn aangewezen de luite- nt-generaal Ei.gelbregt, de gencraal-majoor vou Kellner en de luitenant- aeraal Knoop. Naar men verneemt zijn alle vestingen in staat van verdediging gebragt Eenige officieren van den generalen staf van het leger, die op non-activi- t waren gesteld, zullen, naar men ons meldt, in actieve dienst hersteld irdcn. Mm deelt ons mede dat de officieren, onderofficieren en verdere man- lappen van de corpsen van het legerdie zich met klein verlof afwezig rinden, onverwijld hunne corpsen zullen moeten rejoigneren. Men verneemt met zekerheid dat het bevel over de Utrechtsche linie is opge- igen aan den generaal-majoor van Limburg Stirum van de genie, die uit i slaat van non-activiteit in actieven dienst is overgegaan. De officieren, gedetacheerd bij de mil. akademie te Breda, hebben order tomen onmiddellijk tot hunne corpsen terug te keeren. Men verzekert dat bij de regering voorbereidende maatregelen worden tomen tot oproeping van den eersten en tweeden ban der schutterijen. Men verneemt dat binnen weinige dagen de gelegenheid zal worden mgesteldom zich bij alle corpsen van het leger als vrijwilliger voor bepaalden tijd te engageren. Heden middag ten ongeveer half zes uëe is de voorhoede van de veld- illerie uit 'sllage de stad doorgetrokken, zich begevende in de rigting a de Utrechtsche linie. Gisteren morgen omstreeks hali 11 ure is een jongentje van ongeveer jaren in den Ouden Rijn nabij de Heerengracht in het water geraakt, tee personen, die zich in de nabijheid bevonden, hebben zich te water geven, en het mogt hun, niet zonder inspanning, gelukken het|knaapje liouden aan wal te brengen. Bij de aanbesteding van het vergrooten van het r. k. seminarie Hage- id onder Voorhout is daarvan aannemer geworden de heer B. Zuithof, te arlemvoor 113.900. De minister van financiën heelt bepaald: a. dat in het loopende jaar llen worden aangesteld hoogstens twintig adspirant-veriticatcurs voor de lieve dienst der directe belastingenin- en uitgaande regten en accijnsen dat in de maand Augustus 1870, op nader te bepalen plaats en dagen, I worden afgenomen het daartoe vereischte examen; en c. dat vóór, of erlijk op den 25'"° Julij 1870, bij het dep. van financiën, moeten zijn gekomen de verzoekschriften om toelating tot voormeld examen. Ingevolge art. 11 van het reglement voor het kon. instituut voor de irine te Willemsoord en overeenkomstig het door de commissie voor het lemen van het examen ingediend proces-verbaal van rangschikking, zijn or den minister van marine, met 1 September aanst.benoemd tot adcl- rstcn 3dt kl. bij voormeld instituut de navolgende jomgelingcnL. Adriani, Betz, G. A. de Brauw, J. II. Calmeijer, F. C. Granpré Molière, jlir. D. a Heemskerck van Beest, J. D. lleyning, P. A. 11. Hennequin, II. G. Her- rschee, W. P. A. M. Kluit, D. A. Kraijenholf van de Leur, P. T. M. van euwen. II. P. Netscher, W. A. Palm, II. Rudolph, B. 11. C.. S. Snethlage, J. A. G. van der Staal, J. D. Wolterbcek. Men wil weten dat ten gevolge van den tegenwoordigen toestand de ïietwedstrgjd aan het Loo niet zal doorgaan. Op den Rijnspoorweg worden geene kaartjes verder dan tot Arnhem gegeven. Het Weekblad van hei 'Rcgt behelst ecne tweede naamlijst van hen, i tot de juristen-vereeniging zgjn toegetreden. Het totaal dier lijst beloopt 9 leden. De eerste lijst (4 Junjj) telde 100. Het voorloopig comité bestaat 21 personen. Derhalve totaal der leden op 8 Julij 300. De algemeene vergadering van de broederschap van candidaat-notarissen bepaald op Maandag 29 Augustus aanslaande. Men verneemtzegt de TV. R. C.dat de officieren van het corps ko- iklijke scherpschutters van Rotterdam zich persoonlijk en zonder voor- ïoud ter beschikking hebben gesteld van liet dep. van oorlog. Zij hebben h bereid vertelaard, onverschillig bij welk corps van het leger of van de schutterijen, en in welken rang ook, des gevorderd als gewoon soldaat, zoo veel mogelijk aan de eventuele verdediging der onafhankelijkheid van ons vaderland mede te werken. Uit Alkmaar wordt gemeld dat II. M. de koningin Vrijdag 11. die stad heeft bezocht. Van prins Alexander vergezeld, kwam II. M. met den spoor trein van 10 uur en werd aan het slation door den burgemeester begroet. Terstond deed II. M. een rijtoerlje door de stad, waarhij zij de kaas- en graanmarkten in oogcnscliouw nam, het burgemeestershuis, de Grootekerk, alsmede een der nieuwe r. k. kerken, het stadhuis en het geslicht voor jeugdige veroordeelden bezocht, waarna zij bjj den burgemeester een colla tion gebruikte. Ten twee uur vertrok II. M. langs den straatweg naar Beverwijk. Te Utrecht is Vrijdag 11. de aangekondigde vergadering gehouden der ontworpen verccniging «Gewetensvrijheid". Ruim 60 personen waren daar toe opgekomen. Na een welkomsgroetcene herinnering aan den oorsprong van het vereenigingsplan en mededeeling dat alreeds bijna 700 personen tot het lidmaatschap waren toegetreden, trachtte de voorzitter antwoord te ge ven op de vragen; is zulk een verceniging noodig in de kerk en zal ze uitsluitend eene moderne vereeniging zijn? De eerste vraag werd door hem bevestigend beantwoord met het oog op de teekenen des tijds. De tweede beantwoordde hij ontkennend. Het comité wenschte allen te vereenigen, die de vrijheid liefhebben. Daarna bestreed spreker nog enkele bezwaren, tegen de vereeniging geopperd, zoo als dat der ontijdigheid, en sprak ten slotte de hoop uit dat de vereeniging gezegend werken mogt voor den bloei der protestantsche kerkgenootschappen, zoo noodig voor de geestelijke ontwik keling der maatschappij. Daarna werd aan de orde gesteld het ontwerp van algemeene bepalingen, dat na langdurige beraadslagingen werd vastgesteld. Zaturdag middag sloeg te Drempt de bliksem in de woning van G. 11. Hendriksenten gevolge waarvan de woning is afgebrand. Van den inboe del kon niets gered worden. Uit 's Bosch verneemt men dat van daar Zaturdag in den laten namid dag een wagen met buskruid naar Venlo is gezonden om de kruidkamer in de spoorwegbrug aldaar te vullen. Zondag ten 6 ure werd een begin ge maakt om de builenforlen dezer vesting met geschut te wapenen. De hoofd cursus voor onderofficieren is ontbonden, de officieren-leeraren en de onder officieren welke daarvan deel uitmakenkeeren naar hunne regimenten terug. Uit Vlissingen meldt men aan het Hbl. dat een Engelsch linieschip aldaar zal verschijnen en dat zes fregatten als uiterste wacht op de Schelde zullen post vatten. Naar men uit Luxemburg meldt zou de Fransche regering aan den Luxemburgschen zaakgelastigde te Parijs verklaard hebben dat Frankrjjk niet het initiatief denkt te nemen tot schending van het Luxemburgsche grondgebied. De Luxemburgsche kamer is tegen den 19d« bijeengeroepen, 's GRAVENHAGE18 Julij. Tot ontvanger der directe belastingen te Baard is benoemd de heer W. Roegholtthans ontvanger te Leende. - Tot directeur van het postkantoor te Alphen is benoemd de beer J. F. C. Roelants, thans commies der posterijen 2' kl.; tot commies der poste rijen 2e kl.de heer II. F. L. Kleppink, thans commies 3e kl.; en van de 3' kl.de heer P. D. Cöster, thans surnumerair. De ministers van justitie, van financiën en van oorlog zullen in deze week geen gehoor verleenen. Z. M. de koning is gisteren middag ten ruim half zes ure van het Loo per Rijnspoor alhier teruggekeerd. Z. M. heeft zich, in een open rij tuig, onder het gejuich eencr talrijke menigte naar HD. paleis begeven. Heden morgen ten 9 ure is de kabinetsraad gehouden, onder voorzit terschap van Z. M. den koning en in tegenwoordigheid van Z. K. II. den prins van Oranje. Heden morgen heeft Z. M. de koning ten gchoore ontvangen den heer van Stolk, majoor-kommandant van het koninkljjk scherpschutters-corps van Rotterdam. Gisteren avond is in deze residentie aangekomen Z. Keiz. II. de groot vorst Wladimir van Rusland, tweede zoon des keizers, die bij den Russischen minister alhier, den heer von Knorring, is afgestapt. Rij die gelegenheid werd de voorgevel van het hotel van den gezant verlicht. Volgens alhier ontvangen berigten van den Ned. gezant te Stockholm zou Denemarken, bij het uitbreken der vijandelijkheden, partij kiezen tegen Pruissen.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1