PEK TELEGRAAF. ontstaan doordien een der heeren bij ongeluk een glas wijn op een da- nieskleed had gestort. De ander bad daarop voldoening gevraagddie ge- weigerd was. lierigten van de Kaapstad melden dat aldaar zeer goede berigten om- I treilt dr. Livingstone zijn ontvangen. Met het schip Montrose, dezer dagen aldaar van Zanzibar aangekomen, heeft men de lijding ontvangen, dat de beroemde reiziger zich gezond en wel bevond en eerlang een der Europesche volkplantingen hoopte te bezoeken. In berigten uit de Vcreenigde Stalen wordt melding gemaakt van een wedstrijd tnsschen den Erie-spoorweg en den New-York centraal-spoorweg in bet verlagen der tarieven voor het vervoer van vee. Over beide lijnen wordt thans 100 stuks vee over een afstand van 400 mijlen overgevoerd voor een dollar (vroeger 120 dollars). De beide huizen hebben de conversic-bill aangenomennadat de conferen tie de bepaling betreflénde de verpligting der nationale banken tot conversie der bij haar berustende bonds daaruit weggenomen had. FRAN KR IJ K. PARIJS, 14 Juli). De vraagof de oorlog aan Pruissen al of niet zal verklaard worden brengt de gemoederen in cene koortsachtige opgewondenheid. Het optimisme van velen heeft zoowel door de houding van den hertog de Gramont in het wetgevend ligchaam als door de daarop gevolgde berigten uit Berlijn een gevocligen schok gekregen. Het ministerie kan dan ook, na den stouten taal door hem gevoerd, moeijelijk terugtreden, zonder zich de hevigste ver wijlen van de oorlogspartij op den hals te halen, zoodal de laatste hoogst waarschijnlijk zal triumfeeren. De gisteren door den hertog de Gramont in het wetgevend ligchaam afgelegde verklaring is door hem ook in den senaat gedaan. Zij werd daar zeer koel ontvangen, dat vrij wat afstak bij de spanning en liet rumoer, dat deze mededeeling in het wetgevend ligchaam had doen ontslaan. -i— Een courier is gisteren avond alhier van Sigmaringen aangekomen en beeft onmiddellijk aan den Spaanscheu gezant bet origineel der akte, waarbij afstand van de candidatuur door prins Leopold wordt gedaan, lei band gesteld. De Fransche gezant te Petersburg heeft liet volgende berigt aan de regering gezondenNog geene tijdingen uit China. De Siberische tclegraaph- linie is door onweders en door verscheiden buiten bunnc oevers getreden stroomen beschadigd. Het lelegraaphkantoor van Sirussa, Utsschen Tomsk en Irkutsk, is overstroomd. De telegraaphloestellen zijn door het water weggesleept Evenwel meent de Russische regering, dat renboden den af stand zonden bebben kunnen doorreizenen dat de ongelukkige tijding van de vermoording der Franschen te Peking, indien zij waar was, reeds te St. Petersburg bekend zou zijn, daar zij een en twintig dagen geleden zou zijn afgezonden, terwijl er in gewone tijdsomstandigheden maar veertien da gen voor een berigt noodig zijn om van Peking deze stad te bereiken. Aan het wetgevend ligchaam is door de regering nog het volgende tele gram uit Point de Galle medegedeeld: De Engelschc brievenmaal is albier aangekomen; zij brengt geene tijdingen uit Peking. Een dagblad van Hong kong zegt dat er te Nanking onlusten zijn voorgevallen, dat de zendeling- predikers er gered zijnen dat de orde er hersteld is. Te Mühlhausen neemt de werkstaking hoe langer hoc nicer in uitge breidheid toe. SPANJE. Het meerendccl der corlesledcn is reeds te Madrid teruggekomen, en de publieke opinie toont zich zeer verbitterd tegen Frankrijk. De beide demonstrationwelke zouden plaats hebben, cene tegen den prins'van llohcn-v zollern, en eene voor den hertog van Montpensierzijn op verzoek der re gering achterwege gebleven. PRUISSEN. BERLIJN, 14 Julij. In een drietal der meest gelezen Berlijnsche bagbladen leest men de volgende ofHcieuse mededeeling van de zijde der regering. Uithoofde de lieer de Gramont een zoo tartende taal heeft gevoerd, is het aan de bondsrege ring niet mogelijk geweest op grondige en levens vertrouwelijke wijze de quaestie met liet Fransclic kabinet te bespreken. De openbare meening in Duitschland zal, naar wij onderstellen, de waardige houding der bondsrege ring volkomen billijken en ondersteunen. Pruissen mag zich om den wille van den lieven vrede geene vernedering laten welgevallen, welke de Fran sche chauvinisten op ons willen werpen. De aanvankelijk zoo rustige hou ding, door Duitschland aangenomen, in tegenoverstelling van de Fransche onbeschaamde manieren, beeft men te Parijs, naar het schijnt, beschouwd als het gevolg van angstvalligheid en zwakte. In Parijsche corresponden- tiën, gcrigt aan huitenlandsche niet-Duitsche dagbladen, wordt onverholen en met kennelijk welgevallen er op gewezendat Frankrijk thans beter voorbereid is tot het voeren van een oorlog dan Pruissen. Dit ter zijde latende komt het vooral hierop aan, dat wij aan de Franschen de overtui ging inboezemen, dat met bedreigingen bij ons niets is uit te werken. Zijn zij eenmaal hiervan doordrongendan zal de ontnuchtering stellig zeer spoedig volgen. De Prov. Corr., die in betrekking staat tot de regering, zegt dat, al rnogt te Parijs de opgewondenheid der laatste dagen voor eene kalmer stem ming plaats makendan toch in Duitschland de indrukdie de plotsclijk dreigende en beleedigcnde houding van Frankrijk gemaakt heeft, in langen tijd niet uilgewischt zal kunnen wordenhet zal moeijelijk zijn het ver trouwen op vriendschappelijke betrekkingen, en bet geloof aan de gezindheid der tegenwoordige Fransche regering om den vrede te bewarente herstel len, nu de onlangs, op den 30s,en Junij door de Fransche regering gedane betuiging, dat de vrede nooit beter verzekerd is geweest dan thans, naauw- lijks acht dagen later op eene zoo in het oog vallende en bevreemdende wijze gelogenstraft is geworden, en de schade, die aan de welvaart van vreedzame bévolkingen door harlsloglelijke vlagen, als die der laatste week wordt loegebragt, zal belaas! niet zoo spoedig goedgemaakt worden als zij veroorzaakt is. De Nordd. AUg. Zeit. wijst er op dalj Frankrijk vroeger weinig bezwaar zag in het plaatsen van de leden van een regerend huis op de troo- nen van verschillende landen. In het begin dezer eeuw plaatste men een half dozijn kroonen op de hoofden van broeders en zwagers van Napoleon 1. Op volkssouvcreiniteit en den wil der natie, hoewel door de Fransche revo lutie gehuldigd, werd toen weinig acht geslagen, en in zooverre men wilde loonen er acht op te slaan, was dit slechts comediespel. In een berigt uit Augsburg wordt gemeld dat bij de Beijersche regering lot dus verre van Pruissen nog geene herinnering aan het alliantieverdrag was ontvangen; daarentegen had de Fransche regering onder 'shands de Beijersche regering te dier zake doen polsen. Deze moet geantwoord heb ben dat zij haar eindbesluit zou laten al hangen van den verderen loop der aangelegenheiddat zij voor het tegenwoordige hare gereserveerde houding zou bewarenmaar nu reeds kon verzekeren dat het Beijersche volk en zijn koning zich niet van het overige Duitschland zouden afscheiden. Men verneemt uit Munchendat bij den raad van state van Beijeren het ontwerp tot wijziging van de wet op militaire pensioenen in behande ling is gebragt. Nopens die nieuwe regeling verneemt men o. a.: dat offi cieren. die na een diensttijd van 10 jaren worden gepensioneerd, 50 pCt. hunner bezoldiging ontvangen als pensioen. Na dien tijd klimt het pensioen per jaar op met 1 pCt. tot op 40-jarigen diensttijd en daarna tot aan het 50stc dienstjaar met 2 pCt. per jaar. Het gevolg hiervan is, dat na dien tijd het volle activiteitstractement als pensioen wordt genoten. Algemeen wordt ondersteld, dat de voordragt zal worden aangenomen. PARIJS, 14 Julij. Het wetgevend ligchaam heeft de discussie over bet budget hervat. Geen minister was daarbij tegenwoordig. Zij waren nog in de Tnileriën bijeenonder voorzitting van den keizer. -- De zitting van het wetgevend ligchaam was zeer levendig. Ten 4 ure kondigde men aandat belangrijke mededeelingen zouden gedaan wor den, toen men vernam dat eene nieuwe depêche in cijfers van Benedelti was ontvangenwelke zoo groot was dat de mededeelingendie eerst na kennisneming van den inhoud dezer depêche konden plaats hebbenwerden uitgesteld en de zitting werd verdaagd tot morgen ten één ure. De keizer verliet de Tuileriën ten 6 ure en keerde naar St. Gloud terug. De menigte ontving hem met luide toejuichingen en oorlogzuchtige kreten. In den senaat heeft de lieer Rouhcr medegedeeld, dat de regering voor nemens was mededeelingen te doen, maar tegen het einde der zitting liet cfe regering aankondigendat zij die mededeelingen eerst morgen zou doen. BERLIJN, 14 Julij. De Nordd. Ztg. verzekert, dat de lieer Vüru buil Ier, wijzende op het legen het diplomatiek gebruik aandrnischend gedrag je gens Pruissen, van keizer Napoleon ten antwoord beeft bekomen, dat liet tegenover Pruissen niet om cene op zich zelve staande quaestie te doen is. Men heeft sedert 186G de keizerlijke regering gehekeld, als zou zij het na tionaal prestige tegenover het buitenland zou compromitlcercn. Zulk een toestand kan niet vooi tduren. Genoemd blad meldt uit Ems, dal de lieer Bcncdctli de regelen van diplo matiek verkeer dermate geschonden heeft, dat hij den koning op eene wandeling over de hangende aangelegenheid geïnterpelleerd beeft en hem verklaringen heeft willen afdwingen. Ook zegt het bladdal in de havens van Cherbourg en Brest 14 zware pantserschepen worden uitgerust, en dat het daarom geen verwondering behoeft te baren, wanneer men er op be dacht is om de Noord-Duitsehc havens tegen de bedreiging door deze vaar tuigen te beveiligen. De generaal von Moltke is te Berlijn aangekomen. PARIJS, 15 Julij. Gisteren avond heerschtc op de boulevards cene bui tengewone opgewondenheid. Eene tallooze menigte zong de Marseillaise en het lied der Girondins. Bij het vertrek des keizcrs.vernaro men de kreten//Leve de keizer! Weg met Pruissen! Leve de oorlog! naar Berlijn, naar Berlijn! Weg met Bismarck!" Gelijke manifestatiën geschiedden in de studentenwijk. EMS, 14 Julij. De koning keert morgen ochtend ten 8 ure per extra trein naar Berlijn terug. De ministers graaf Eulenburg en Camphausen zijii reeds vertrokken; laastgenoemde, die beden hier was aangekomen, bad een onderhoud met den koning. De heer Benedelti verlaat heden namiddag Ems. BRUSSEL, 15 Julij. De Inde'p. meldt dat, volgens gerucht, het besluit tot de ontbinding der kamers ingetrokken en de kamers onmiddellijk bij eengeroepen zouden wordenwegens het ernstige van den toestand der hui tenlandsche aangelegenheden. LONDEN, 15 Julij. Een telegram in den Times meldt dal onder de bevolking van Berlijn de grootste verbittering hcerscht. Naar men zegt, hebben de dienstpliglige Pruissischc kantoor- en handelsbedienden te Londen bevel gekregen huiswaarts te keereu. PARIJS, 15 Julij. Meden ten een ure heeft de regering ge lijktijdig aan den senaat en aan het wetgevend ligchaam eene mededeeling gedaan, waarbij de toestand Werd bloot gelegd, en die eindigde met de aankondiging van de oorlogsverklaring aan O O O O O Pruissen. Deze oorlogsverklaring was verhaast geworden door eene circulaire van den koning aan de Pruissische agenten in het buitenland, houdende: 1°. bevestiging van de beleediging den heer Benedetti aangedaan2°. weigering tot afkeuring van de candidatuur van den vorst van Hohenzollernen 3°. de her geving aan den laatstgenoemden van de vrijheid om de kroon aan te nemen. Boulevard 11 ure rente 65.50. {Ihden namiddag afzonderlijk medegedeeld

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3