om limine zonen of pupillen als cadetten geplaatst te zien. Toch behoort de strenge handhaving van de tucht en de noodzakelijkheid van strenge examens boven bijzondere belangen te gaan. Naar men verneemt zal de Argus, die thans te Hellevoet sluis ligt, den 17,|fn dezer naar Indië vertrekken, liet vaartuig is van stoomvermogen voorzien en zal door het Suez-kanaal gaan. De N. B. C. meldt nader dat het gerucht als zou de machinist op de Gennepsche stoombootvarende op Rotterdamaan boord van die boot ver moord zijn, gebleken is onjuist te wezen. Het gerucht vond zijn oorsprong in oneenighcdeiidie tusschen machinist en stokers hebben plaats gehad; zij bevinden zich allen op vrije voelen. Het prov. gercglshof in Noordholland heeft Jan Groot, oud 22 jaar, timmermansknecht, en zijne huisvrouw Maartje Slot, oud 23 jaar, beide wonende te Haarlemmermeer, schuldig verklaard aan moedwillige brand stichting, waarbij te voorzien was dat menschenlcvcns in gevaar konden worden gebragt, en hen deswege veroordeeld tol de straffe des doods. Volgens het l'. D. heeft de arrond. reglbank te Amsterdam de vol gende voordragten opgemaakt. Voor kantonregter te Weesp de hh, m". H. P van der Horst, griffier aldaar; 11. W. Stuffken, griffier te Noordwijk; en A. S. van Caltenburghgriffier te Ommenen voor kantonregter te Naardcn de hh. m". 1!. D. Weyland kantonregter te Edam; Paul II. Berk hout, griffier te Loenen, en C. II. B. Boot, griffier te Oud-Bcijerland. Naar men uit Amsterdam meldt is de kapitaalvergrooting ad ƒ500,000, uitgeschreven door de kon. fabriek van sloom- en andere werktuigenfirma Paul van Vlissingen en Dudok van van Heel, volteekend. Vrijdag avond heeft zich over het kamp bij Milligen een zwaar onwe- der ontlast, dat verkwikkend werkte. Door den daarop gevolgdcn regen en rukwinden hadden echter de tenten veel te lijden en moesten er enkele verlaten worden. Dit laatste werkte nadeelig op den gezondheidstoestand der troepen. Te Tilburg is Maandag II. de 93,,f algemecne vergadering der Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid geopend. Des avonds te voren werden directeuren der maatschappij feestelijk ontvangen in de Nieuwe kon. Harmonie op den Heuvel, en vervolgens vereenigden zij zich aan een feest maal, hun door den voorzitter van het dep. Tilburg, den heer Ledeboer, aangeboden. Na den afloop daarvan begal men zich naar den versierden en verlichten tuin der sociëteit Philharmonie. Maandag morgen verzamelden directeuren en afgevaardigden zich op het raadhuis. Na het oproepen der vertegenwoordigde departementen sprak de voorzitter prof. van der Boon Mesch eene rede uit. Hij herinnerde dat de voorleden jaar gekozen directeuren hunne benoeming hadden aangenomen en dat het aantal donateurs was toegenomen tot 48. Hij herinnerde voorts aan de belangrijkste werkzaamheden des afgcloopcn jaars en deelde mede, dat eene commissie uit directeuren, bestaande uit de hh. Enschedé, Smit van Gelder en Mulder, er in geslaagd was eene aanmerkelijke bezuiniging in te voeren in het drukwerk, speciaal wat het tijdsehrift aangaat. Met lof werd gewag gemaakt van de zoo goed geslaagde galvanoplastischc afdruk ken, waardoor de heer van Kempen zich op nieuw verdienstelijk maakte. Het koloniaal museum der maatschapjiijin het Pavilloen te Haarlem, ging met snelheid in waarde en omvang vooruit en de algemeene secretaris gaf er zich veel moeite voor. De boekerij werd steeds vergroot door allerlei geschenken en ruilen met ruim 50 buitenlandsche vereenigingen. De maat schappij was vertegenwoordigd door den heer directeur Smit van Gelder bij de tentoonstelling ten dienste van den werkman te Londen. De kas der maatschappij ging vooruit. Het tekort, dat voorleden jaar over 1868 bleek te bestaan, verdween in 1869; er was zelfs nog een klein voordeelig saldo. Bij monde van den algemeencn secretaris werd rapport uitgebragt van de verrigtingen vau directeuren in liet laatste jaar. Daarna namen de werk zaamheden een aanvang. Te 's Hertogenbosch had Zaturdag een man het ongeluk bij het openen ccner beerput voorover daarin te vallen, met liet ongelukkig gevolg dat hij er levenloos werd uitgehaald. De overledene laat eene weduwe met vier kinderen achter. -T Men meldt uil Geleen (limburg), dat aldaar Maandag avond de blik sem in de gebouwen van den timmerman Janssen is geslagen en in een oog wenk alles in de asch heeft gelegd. Men heeft slechts eene koe kunnen reddengelukkig echter was alles verzekerd. Volgens berigt uit Batavia van 24 Jnnij aangekomen de volgende schepen: Jupiter, kapt. Kievvit; Zuidholland, Swarten vertrokken: Hcmiette, kapt. Brouwer; Neerlands Vlag, v. d. Broek Humfrei; Noach, van SchelvenIf'ijle aan Zeede Looper. 's GRAVENHAGE. 13 Z. M. heeft goedgevonden iu zijnen rang grenadiers en jagers den kajiitciu 11. Menso, van liet 7lle reg. infanterie. Belangrijk in vele opziglen waren de beraadslagingen in den gemeen teraad gevoerd over de vraag, of, naar aanleiding van de bij herhaling in gekomen adressen van onderscheidene ingezetenenaan de hooge regering een adres zou worden ingediend lot afbreking van de Gevangenpoort. Hoe zeer uit een historisch oogpunt en wegens de herinneringen, aan die poort ver bonden daartoe niet geneigdkwamen echter zoowel de commissie van fabricage als burg. en weth. tot het resultaatdal met betrekking tot de openbare veiligheid bij het toenemend verkeer over het Buitenhof, vooral met rijtuigen, de oprui ming der Gevangenpoort raadzaam is te achtenen strekte dan ook het praeadvies daartoe. Daarover ontstond een strijd van gevoelens in beider zin. Van den eenen kant werd gewezen op de belangrijke historische her inneringen, die aan de Gevangenjioorl verknocht zijn, en het overdrevene van de voorgestelde gevaren, terwijl van den anderen kant die gevaren nader in het licht werden gesteld bij de toenemende drukte en beweging van de rijtuigen komende van de Vcencslraat en zoo terug. Voorts deed men uit komen, dat liet behoud der Gevangenpoort niet ie verdedigen was uit liet Julij. over te plaatsen bij het reg. oogpunt van sierlijkheid noch uit dat van architectonische waarde, slotte verklaarden zich 15 leden voor, en 15 tegen het praeadvies, west» de stemmen staakten en het nemen van een besluit is uitgesteld tol volgende vergadering. Niet minder belangrijk waren de discussién over het voorstel van l en weth. tot oprigling ecner openbare school voor meer uitgebreid I onderwijs voor meisjes, een voorstel, dat door een paar leden ernsii; streden werd op grond van, naar het hun voorkwam, nutteloosheid en onnoodigheiden waarbij zij vooral wezen op het ondoelmatige eenerii ting, die alleen kon strekken tot het openen eener concurrentie met d( slaande bijzondere meisjesscholen, die in alle opzigten, meenden zij, aa; behoefte voldoen. Daarentegen werd het voorstel sterk verdedigd door burgemeesterdie zich beriep op het eenstemmig oordeel van de drie sel( autoriteiten, plaatselijke schoolcommissie, districts-schoolopziener en in, teur van het lager onderwijs, welke allen de behoefte aan de bei school hadden erkend, terwijl hij er bijvoegde, dat er geen vrees voor currenlie behoefde te bestaan, daar geen plan bestond een lager school te betalen, terwijl ook, naar het gevoelen van de genoemde autoritei die openbare school geplaatst zijnde naast de bijzondere, de laatste onmiskenbaar zouden verbeteren. Het voorstel werd niettemin vcrwo met de aanzienlijke meerderheid van 25 tegen 5 stemmen. BUITIhiNLANDSCHU BUKIGTGN. BELG IE. BRUSSEL, 12 Julij. Het Journ. de Drux. verdedigt het programma van het bewind i het daaraan gedaan verwijt van onbepaaldheid en rekkelijkheid. Het er wel het rekkelijke van eenige verklaringen, inzonderheid van die omi de hervorming van de kieswet, van het krijgswezen en van het belas stelsel; maar het meent dat eensdeels ontzag voor den te raadplegei der natie, anderdeels behoedzame overweging der tijdsomslandighcde gebeurlijkheden het ministerie van meer stellige verklaringen op die p weerhouden moesten. Intusschen geeft het blad te kennen dat het ki lieke ministerie ongezind is tot zoodanige veranderingen der kieswr waardoor eene grondwetswijziging noodzakelijk zou worden, dat is afschaffing van het beginsel van census of van den bestaanden census de verkiezing van de leden der wetgevende kamers. De dagbladen berigten dat een detachement van 250 man, heli alhier door de stad was gekomen, naar de Fransche grenzen was gezoi Uit Antwerpen wordt tevens gemeld, dat het reg. der genie last had vangen om naar Bergen op te rukken en vier strategische spoorweglijiu ile rigting der Fransche, Pruissische en Luxemburgsche grenzen te boze en te bewaken. De Eloile Beige meent te kunnen aannemen, dal troepen moesten dienen om op een gegeven oogenblik de spoorwegen i breken en de telegraaphlijnen af te snijden, voor het geval van gevaar schending van het Belgisch grondgebied. ENGELAND. LONDEN, 12 Julij. De door den heer Dickens nagelaten verzameling van schilderijen kunstwerken is thans in het openbaar verkocht. Er waren een groot ai belangstellenden aanwezig, terwijl voor het mecrendeel aanzienlijke pri werden besteed voor de schilderstukken, die meerendeels episoden Dickens' meesterwerken voorstelden. Onder anderen werd de Dolly Vai waarvoor de schrijver, 27 jaren geleden, den schilder Trith 20 belai verkocht voor 1000 guineas; de Eddystone vuurtoren gold 990 guineas schrjjvers portret 660 guineas enz. De gchcele verzameling schilde bragt 6798 op. De kleine kunstwerken en porseleinen bragten li prijzen op; het bleek duidelijk dat ieder zich beijverde om een aandei van Engelands lievelingsschrijver te bemagligen. Volgens berigten uit de Verecnigde Staten is men het in eene rentie van de comités der beide huizen van het congres eens gewei omtrent eene conversie-bill, waarbij magtiging zou worden verleend lol uitgifte van 1000 millioen dollars in 4 pCt. schuldbrieven voor 30 jai van 300 millioen doll, in 4'/a pCt. schuldbrieven voor 15 jaren; en vau millioen doll, in 5 pCt. schuldbrieven voor 10 jaren. De conversie is e voor de nationale banken vcrjiligtend. In het buitenland zal de diensl makelaars niet worden gebezigd. FRANKRIJK. PARIJS, 12 Julij. In den gespannen toestand, door onze regering in het leven gerot, ten gevolge van de candidaluur van prins Leopold van Holienzollern den Spaanschen troonis eenige ontspanning gekomen. De Spaanschc gt alhier heeft van prins Anton, .vader van-prins Leopold, berigt ontval dat hij per telegraaf aan maarschalk Prim kennis had gegeven, dat met het oog op de verwikkelingen, die de candidatuur van zijn zoon ii leven zouden roepen, namens dezen, de aanneming introk. Deze wending der zaak is natuurlijk weinig naar den zin van eene p liier te lande, die alle mogelijke voorwendsels zou willen te baat nel om in oorlog met Pruissen te komen. Niet alleen leveren daarvan en dagbladen hel bewijs op, maar ook bij de lieden gehouden zitting van wetgevend ligchaam kwam dit aan het licht. Er heersclite eene gt opgewondenheid. Terwijl eenigen beweerden dal inet de intrekking der didatuur van prins Leopold alle mocijelijkheden uit den weg waren gei» hielden anderen het tegendeel staande. Nadat de zitting geopend was.l zocht de heer Duveruois liet kabinet te mogen interpelleeren over de borgendie gegeven waren of zouden gegeven worden om de herhaling de tegenwoordige verwikkelingen met Pruissen te voorkomen. Hij liet de regering de beslissing over, wanneer zij het oogenblik hel nieesl schikt zou achten over deze interpellatie te discussieren. c»

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2