ontvanger der directe belastingen te Sitlardis benoemd tot ontvanger der zelfde middelen te Roermond c. a. De telegraphist 3dc kl. jhr. A. J. II. 11. Naliuys is, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen. Z. M. heeft goedgevonden tot I1D. ordonnance-officier te benoemen: den 1"'™ luit. S. M. S. de Ranitz, van den staf der infanterie, werkzaam bij de normaal-schietschool. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen tot 1s,eD luit. den 2den luit. II. van Herwerden, van het wapen, thans op non-activiteit, milsgaders: bij het lsU reg.den 2de" luit. 11. A. Brocxvan hel 0Je reg.; bij het 2dc reg., de 2dc luitr. G. C. Arntzenius en F. L. J. Bat- taerd, van het corps; bij het 3dc reg., den 2dl'n luit. F. B. A. Carré, van hel corps; by het 4de reg., de 2,lc luitt. A. D. Petter, van het 6de reg., be nevens J. llamming en J. 11. Alma, van hel corps; en bij het 8-,e reg., den 2d luit. \V. E. Klapp, van hel corps; bij het personeel der militaire admi- nistratie, lot l5ttn liiit.-kwartiermeester bij het reg. grenadiers en jagers, den 2d,n luit.-kwartiermeester J. C. Vaupel Kleyn, van het ls,c reg. infan terie, gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot. De luit. ter zee 2,le kl. jhr. S. E. T. de Vaynes van Brakell. uit O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Gisteren avond ten 7y2 ure heeft de eerste kamer hare werkzaamhe den hervat, onder voorzitting van den heer Cost Jordens, zijnde de heer Blankenheym afwezig. Na de nicdedeeling der ingekomen stukken, is de vergadering overgegaan tot het op nieuw zamenstellen der afdeelingen. De voorzitters der afdeelingen hebben zich vervolgens met den voorzitter veree- nigd lot regeling der werkzaamheden. De afdeelingen der kamer hebben heden een aanvang gemaakt met het onderzoek der wetsontwerpenthans aan hare overwegingen onderworpen. In de heden gehouden zitting van de provinciale staten is het voorstel tot verhooging van het subsidie voor het onderhoud der Gouwekaden bij acclamatie aangenomen. Op dezelfde wijze is gunstig beschikt op het adres der rcgelings-eommissie voor een in 1871 te 's Hage te houden wed strijd lusschcn werklieden in verschillende vakken van nijverheid en kunst, om een subsidie ter tegemoetkoming in de kosten vau dien wedstrijd, zijnde aan die commissie tot dat einde ƒ1200 toegekend. De rekening wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uilgaven over 1868 werd goedgekeurd. Op de verzoeken van T. Vermost, wed. van C. B. Matthijs, in leven bode ter griffie, P. van Driel, voormalig concierge en bode. en W. J. Klaar, voormalig adjunct-commies 1' kl.om gratificatie, werd, met het oog op de bekwaamheid en ijver, waardoor deze ambtenaren zich hadden onderscheiden, gunstig beschikt. Het ontwerp tot wijziging van art. 13 van hel reglement voor het hoogheemraadschap van Delfland lokte eenige beraadslaging uit. Door ged. staten werd voorgesteld dat art. aldus te wij zigen: //Aan den dijkgraaf of een der hoogheemraden wordt bij zijne be noeming de verpligling opgelegd te Delft te wonen; de overige leden zijn verpligt te wonen in cenc gemeente geheel of gedeeltelijk in Delfland gele gen." De aanleiding tot dit voorstel was dat de tegenwoordige dijkgraaf van Delfland, de heer van der Goes van Naters, zfjn ontslag had gevraagd," omdat hjj zijne woonplaats van Delft naar elders wilde overbrengen. Het rapport der commissie ad hoe, uitgebragt door den heer Hoog, strekte tot afstemming van dat voorstel. Die conclusie werd met nadruk verdedigd en bestreden. Ten slotte werd het voorstel van ged. staten met 35 tegen 30 stemmen aangenomen Daarna werden nog eenige commissoriale rapporten in behandeling genomen. Daarbij werden aan de gemeenten Kethel en Spa- land en Sluipwijk toelagen verleend ter gemoefkoming in de kosten van onderwijs, en aan de gemeenten Krimpen aan den IJssel, Oud-Beijcrland, Hcinenoord en Asperen, ler gemoefkoming in de kosten van stichting van schoolgebouwen. Donderdag aanst. voortzetting der werkzaamheden. De aanvrage van den heer Bredius om subsidie voor den Mcrwe- en Waal-spoor weg zal in deze zitting niet aan de orde komenuithoofde deze zaak een langdurig onderzoek vordert. lieden morgen heeft Z. Exc. de lieer Asquexino, spaansch minister bij liet Ned. hof, gevolgd door den heer I'izarrosecretaris van legatie bij het spaausche gezantschapde residentie weder verlaten. Zaturdag II. heeft de hoofdcommissie voor het nationale gedenkteeken van November 1813 hare laatste vergadering alhier gehouden ten paleize en onder voorzitting van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden. Bij deze gelegenheid hebben de leden der hoofdcommissie, uit dankbaarheid voor de leiding en bevordering der zaak door Z. K. II., aaa haar voorzitter een souvenir aangeboden, bestaande in cenc afbeelding van de gedenknaald te Schcveningen op 1/20 der afmetingen, bewerkt in Afrikaansche onyx op een tafeltje van serpenlienmarmer met ebbenhouten voet. Aan het lokaal van liet prov. bestuur van Zuidholland is gisteren aan besteed de aanleg eencr telcgraaphlijn met een draad van den beslaand^ kokerpaal op het terrein van de sterrewacht te Leiden, langs den Zuiiff lijken Singel lot aan de lloogewoerdspoort, verder langs den rijks grooten weg der le kl. n\ 5 door de gemeenten Soetcrwoude, Hazerswoude, Alphen, Zwammerdam, Bodegraven, Rietveld en Woerden en daar aansluitende aan den rijksdraad op het terrein van den Rijnspoorweg, met het onderhoud daarvan tot 3! December 1870. Aannemer is daarvan geworden de heer G. J. Thirolf, te Roozendaal, voor ƒ2904.65. In ren vaartuig, geladen met steenkolen, liggende op de Turfmarkt, nabij de Brouwerslraat, was in een der laatste nachten een lek ontstaan. In dat vaartuig lagen ter ruste man, vrouw en eenige kinderen. Gelukkig dal de man ontwaakte en bemerkte wal er gaande was, daar het water reeds zijne kooi had bereikt. Als een wakker schipper redde hij eerst vrouw en kinderen, die reeds onder water lagen. Met verecnigde krachten ging men toen aan liet pompen en mogt men het daaraan dankendat het vaar tuig boven water bleef. Den volgenden morgen vroegtijdig werd de lading gelost, spoorde men de oorzaak van hc-t lek op en werd het gestopt. Zoo werd vrouw, kinderen, schip en lading door de tegenwoordigheid van gees van den schipper en den ijver zijner equipage gelukkig behouden. "BUITENLANl)SC 11 E BEBIGTEN. 1 I BELGIE BRUSSEL, 11 Julij. In de voordragt door het ministerie den koning gedaan, waarbij j, ontbinding der kamers werd voorgesteldheeft lmt een regerings-program® nedergelegd. Dat programma voldoet weinig aan de liberale partij. Naai hare bewering is het zoo onbepaald en zoo rekkelijk dat men het er vooi moet houden, dat het ministerie zonder regeringsplan is of zijn plano® veinstten einde eene meerderheid bij de verkiezingen te verkrijgen. ENGELAND. LONDEN, 11 Julij. In het lagerhuis is, bij de voortzetting der discussie over de wet® uitbreiding van het lager onderwijs, door eenige onafhankelijke liberale wederom aangedrongen op algemeene invoering der verpligting tot school gaan; doch het voorstel der regering, om dat punt aan de beslissing vt ieder plaatselijk schoolbestuur over le laten, is met 230 tegen 92 stemmt goedgekeurd. Naar men verneemt is bij den boekhandelaar Hotten, te Londen, ecu uitvoerige levensbeschrijving van Charles Dickens ter perse. Ook zal e eerstdaags een merkwaardig werk in het licht worden gegevennamelij een overzigt der staatsinkomsten en uitgaven in Groot-Brittannië, sedert iV troonsbestijging van Willem 111. Dit is een oud lievelingsdenkbeeld van dn heer Gladstone en men mag daarom onderstellen, zegt een der bladen, da: dit boekdoel van een afschrikwekkende dikte zal zijn. Bij hel voortzetten van het onderzoek in de zaak der beruchte vrou wen of zoogenaamde engelenmaaksters, komen nog schandelijke zaken aai het licht. Uit eene huiszoeking, bij een pandjeshuishouder in de voorstal Brixton, ontdekte men dat de beide aangeklaagden in de maanden Mei ei Junij een magazijn van kiuderkleedingstukken hebben verpand, bestaand! uit hemdjes, rokjes, omslagdoekjes, schortjes, luijers enz. Vele diei kleedingstukken zijn van de fijnste qualiteit; op sommige ontwaarde mei het wapen van de orde van den kousenbandeen aantal luijers waren gi merkt met het wapen der St. Palricks-ordeandere kleedingstukken war# gemerkt met een gravenkroon boven de initialen I. S. Dit alles werpt e« somber licht op de zedelijkheid bij de hoogste klasse des lands. Nabij Carlisle zijn wederom een personentrein en een goederentrein in botsing gekomen. Daardoor zyn 5 personen gedood en 30 gewond. FRANKRIJK. PARIJS, 11 Julij. Zaturdag II. is door een lid der uiterste linkerzijde, de lieer Gamier- Pagès, lid van het genootschap lot wering van den oorlog, voorgesteld bjj eene wet te bepalendat in geval van oorlog de land- en de zeemagt der oorlogende staten het eigendom van particulieren te land en ter zee onge schonden en ongemoeid zullen laten, geenc handelsvaartuigen zullen aan tasten, geene onbevestigde steden noch handels-entrepots zullen bombar deren, en dat de uitgifte van kaperbrieven volstrekt verboden blijft. Di voorsteller meende dat dit wets-onlwerp in de tegenwoordige omstandighe den als eene spoedvereischcnde zaak behandeld diende te worden, en deed een voorstel hiertoe overeenkomstig het reglement van orde. Dit voorstel is met eene niet groote meerderheid aangenomen. De bedoeling van don voorsteller is dal deze bepalingen alleen in acht zullen genomen worden omtrent landen, die zich verbinden tot wederkeerige inachtneming tegenover Frankrijk. De Mon. unit-, is van gevoelen dat de terugtreding van prins Leopold thans niet meer voldoende is en dat de quaestie ruimer moet wor den opgevat. Bismarck mag Frankrijk door een bchendigen zet niet ont wapenen. Het minste, dat thans moet gevorderd worden, is de plegtigc ver- bindtenis, dat het tractaat van Praag naar geest en letter slipt uitgevoerd worde; dat wil zeggen: dat de Zuid-Duitschc stalen in waarheid vrij zijn; dat, bij gevolg, de vesting Mainz, die tot Zuid-Duitschland behoort, ont ruimd worde; dat niet eenige militaire invloed aan gene zijde van den Main worde uitgeoefend, en dat art. 5 van het Pragcr tractaat in toepassing kome. Dat, en niets minder dan dat, zegt dit blad, zijn de waarborgen, die ons kunnen tevreden stellen, en zoo ons die nu niet worden gegeven, dan zullen, later, onze eischcn zich verder uitstrekken. Volgens beriglen uit Toulon en uit Brest heerscht aldaar eene groote bedrijvigheid, ten gevolge van de maritime toerustingen, die met spoed moeten worden uitgevoerd. SPANJE. Ten gevolge van het gewigt van het oogeublik, heeft de regent ge meend niet op zijn landgoed te mogen verblijven. Oogenblikkelijk na zijne komst heeft hij den Franschen gezant ontvangen, met wien hij een zeer vriendschappelijk onderhoud schijnt gehad te hebben. Men verzekert dat de maarschalk Serrano aan den heer Mercier heeft te kennen gegevendat hij het voor een regel had aangenomen, nimmer af te wijken van de besluiten door zijne ministers genomen en dat hij bijzonder in de kroon-candidatuur zich tegen niemand verklaard had, zelfs niet legen de candidaturendie hem onaangenaam warenopdat degenen, die hem niet kendenniet zouden ver onderstellen dat hij het regenschap wilde behouden. De candidaluur van den prins van Hoheuzollern wordt door vier orga nen der ministeriële partij goedgekeurd, maar door al de andere dagbladen meer of minder nadrukkelijk ontraden, mede wegens de verwikkelingen, welke Frankrijks tegenkanting tegen de troonsverhelïing van dien prins aan Spanje en aan Europa zou kunnen berokkenen. - Van negen uur in den morgen af tol zonsondergang heerscht er le

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2