LEID 8 HE COURANT. S\ 162 1870. WOENSDAG 13 JULIJ. STADS- BER1G T E N. BINNENLANDSC11E BEBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.5Q 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.', De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 7Jrn dezer maand, invorderbaar verklaard kohier van het patentregt, over het dienstjaar 1870 en 1871, houdende aanslagen voor wijk 5, terwijl ieder vcrpligt is zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, LtiDEü, 12 July 1870. v. d. BRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 14 July 1870, 's namiddags ten twee ure. Onderwerpen Benoeming van een hulponderwijzer 2' klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 1* klasse, voor jongens. Onderhandsehe verpachting van den tol aan het Zylhek en de Span- jaardsbrug. Verordeningen voor het genot van duinwater. Adres van J. Bijlcveld, houdende verzoek om pensioen. 1». 1'. 3'. 4». LEIDEN, 12 Julij. Over de treurige gebeurtenis, aan den Korten Vliet naby de Vink voor gevallen, is tot heden nog geen nader licht opgegaan. De bij de algemeene commissie te Bodegraven ontvangen giften belie pen op 8 Julij jl. de som van ƒ75033.29 Van 19 Augustus tot 1". September aanst. zullen in de legerplaats bij Teteringcn kamperen de 1'3e en 6e compagniën van hel 2C reg. vesting artillerie en van den 2'1"1 tot den 15,lcn September aanst. de 7', 8e en 13' compagniën van dat regiment, liet bevel over dat kamp is opgedragen aan den luitenant-kolonel Knoop van het 2e reg. vesting-artillerie. Van alle kanten komen thans gunstige berigten in over den toestand der veldvruchten, en algemeen staat men verwonderd over de verandering, die er binnen zoo weinige dagen te dien opzigte heeft plaats gehad. De regen en de daarop gevolgde warmte hebben wonderen verrigt. Te Haarlem is gisteren de 25sl<: algemeene vergadering der Algemeene Verecnigiug voor bloembollen-cultuur gehouden. Er is besloten dat in het voorjaar van 1871 te Haarlem weder ecne tentoonstelling van bloembollen- gewassen enz. zal worden gehouden, alsmede, even als in vorige jaren, van 18 July tot 10 October op Stads-Doelen eenc bloembollenbeurs te houden des Maandags van 10 tot 12 ure des voormiddags. Uit Renkum meldt men nader dat Zaturdag 11., onder de geweldige bliksemstralen en donderslagenop eens brand op drie plaatsen ontstond. De een, in de Betuwe onder Zetten, maakte cene groote boerderij tot asch en puin. Het tweede gebouw was een schuur en schapenstal, die in eenige minuten verdwenen waren, terwijl het derde cene boerderij was, toebehoo- rende aan den lieer Clausing; wiens fraai heerenhuis binnen een paar uur insgelijks een prooi der vlammen werd. Wel waren dat huis en inboedel verzekerd, en is van de meubelen veel kunnen gered worden, doch de daar- achtcrstaande en tegenaangebouwde boerderij brandde geheel en al af, cn daarvan ging de gansche inboedel verlorenalsmede vijf varkenseen paar geiten cn allerhande gereedschappen; de zetboer heeft niets kunnen redden en was niet geassureerd. Zijn 72-jarige vader, een arbeider, die bij hem inwoonde, had zich verscholen achter de schuur, toen plotseling de bliksem langs hem neerschoot en alles in vlam zette. Aan allé leden bevend, ijlde de man naar huis, om ook dat als een rookendc puinhoop terug te vinden. Te Vcessen moeten twee personen door den bliksem getroffen zijnwaar van een doodelijk; teElten werd mede een man, die, op het land werkende, uit voorzigtigheid ging schuilenterwijl hij met ongeveer 5 a C anderen in de deur van een schuur stond, door den bliksem getroffen; hij bleef op de plaats dood. Hij laat eene weduwe met 6 kinderen na. De anderen, die in zijne onmiddelijke nabijheid stonden, zijn ongedeerd gebleven. Te Leerbroek en omstreken is Zaturdag namiddag eene groote schade toegebragt door eenc vreeselijke hagelbui, die het toen gevallen onweder vergezelde. De veldgewassen hebben veel geledenvooral de hennep Eenige akkers zijn geheel verwoest. Volgens gerucht, zegt de N. K. C.zou de machinist op de Gennep- sclie stoombootvarende op Rotterdamaan boord van de boot vermoord zijnen zouden de beide stokers in hechtenis zyn genomen. De boot is te Mook aan den wal gelegd. Den 9dcn Julij, schrijft men uit Apeldoorn, is de kapitein Lafors van het reg. grenadiers cn jagers, die gedurende 1% jaar belast is geweest met de instructie van de koninklijke scherpschutters van de Veluwe, naar zyn regiment teruggekeerd. De onderofficieren en manschappen zagen Item met leedwezen vertrekken, daar bij bij hen zeer bemind was wegens zijn rond borstig karakter. •—•Binnen het tijdsverloop van slechts weinige dagen is de afdecling van het Ncd. schoolverbond te Deventer met een 100-tal leden vermeerderd. Er heeft zich namelijk een honderdtal dames uit alle standen der maatschappij bij de reeds in bloei vcrkcerende afdeeling aangesloten. Bij een spiegelgevecht, op de heide te Breda gehouden, zijn twee infan teristen zwaar gewond. De een heeft bij een charge der cavalerie een slag van een paard tegen het hoofd en tegen het been gekregende andere ont ving een bajonnetsteek in het hoofd. De hooglecraar Quack, in de iV. R. C. de quacstie van den dag, dc candidatuur van den prins van Ilohenzollern voor den Spaanschen troon, besprekende, geeft aan het slot van zijn overzigteene allezins juiste bescha ving van de oorzaken der tegenwoordige houding van Frankrijk. Hy zegt: De twee grieven, die Frankryk dadelijk gevoeld heeft, zijn de volgende: Allereerst is er in dc politiek van Europa een zeer gewigtig feit voorgeval len, zonderj;dat Frankrijks diplomatie er iets van wist. Voor de diplomaten en nog wel voor de Franschc diplomaten was het stellen van de candidatuur een geheim. Men kent het woord van Frcderik den Groote, toen hij zeide; Als ik koning van Frankrijk was, dan zou ik niet willen dat er een kanon schot in Europa werd vernomen zonder mijn wil. En dat woord is toch eigenlijk dc geheime gedachte der Fransche staatslieden. Zij moeten de leiding der zaken in Europa hebben, zij zijn dc bewerkers van elk toeval, van liet imprévu. Als er iets gebeurt, zonder dat zij het weten, dan heeft in hun gevoel hun diplomatie een échec gekregen. Dat nu heeft hier plaats gehad. Prim heeft, om niet dc jaloerschheid der partijen in de cortcs tegen elkander op te wekken, de zaak zeer geheim behandeld. De Franschc rege ring, altijd bezig Monlpensier tegen te werken, heeft zelfs aan von Ilohen zollern niet gedacht. Vandaar de eerste opwelling van ongenoegen. En dat ongenoegen is onmiddellijk wrevel ja drift gewordentoen men over den naam nadacht. Die Ilohenzollern is een Pruis. En dus heeft Prnissen Frankrijk de loef afgestoken. Zonder van iets verder te wetenheeft men gezegd dat die droppel den emmer deed overvloeijen. Want het feit bestaat ongelukkig, dat sinds den slag van Sadowa Frankrijk zich vernederd ge voelt. Sinds dien slag is Frankrijk, in de meening van Europa, niet meer onbetwist de eerste militaire magt van Europa. Sinds die dagen is Napo leon III niet meer de eenige diplomaat in de wereld, Bismarck heeft hem geëvenaard. En diezelfde Bismarck heeft een prins von Hohenzollerna Ia barbe van Frankrijk, tot vorst van Rumenie gemaakt. Men zou bier nu nog verder willen gaan. Dat nooit. In de bestaande brandstof is het stellen van de candidatuur als een electrieke vonk gevallen; men heeft de hand op liet gevest van den degen geslagen. Voor een oogenblik heeft de drift gewezen ^iaar den Rijnen dc minister Gramont heeft zich tot orgaan van die stem ming gemaakt. De drift zal echter (hopen wij) bekoelen. De atmosfeer was te warm. Sinds is er een weinig regen gekomen, en is de stemming al gematigder. Dc volken kunnen om zulk een nietigen twist toch elkander niet gaan vernielen. Opmerkelijk is cn blijft het echter hoe het imprévu speelziek stoeit met der staatslieden wijsheid en dwaasheid. 's GRAVENHAGE12 July. Door Z. M. zijn benoemd: tot directeur van het postkantoor te Gouda, de heer C. van den Brandeler. thans commies der posterijen lc kl.tot com mies der posterijen lc kl.de heer J. A. Z. graaf van Bechteren Limpurg, thans commies 2e kl., tot commies 2e kl. de heer II. J. K. Bouwmeester, thans commies 3e kl. De heer G. J. Naber, thans ontvanger der directe belastingen te lleu- sichcm (Gelderland), is benoemd tot ontvanger dcrzelfdc middelen te Noord- wijk c. a. Voorts is het ontvangkantoor te Beusichcm opgeheven, cn ge voegd by het ontvangkantoor te Culemborg. De heer W. 11. H. Bovy, thans

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1