PEK TELEGRAAF. Titsschen de hoofdstad en de badplaats Ems, alwaar de koning van Prttissen zich bevindt, hebben voortdurend onderhandelingen plaats, liet antwoord van Penissen wordt morgen verwacht. -- Eenige afgevaardigden hehoorende tot het linker centrum, voorstanders van bet parlementaire regeringsstelsel, hebben eene zanienkomst gehouden om te beraadslagen over de Spaansehe zaak. Er schijnen besluiten genomen te zijn, welke niet geheel in den geest der regering vallenmaar de aanwe zigen hebben zich verbonden die geheim te houden. Een Fransche kolonist te ltanlam (eiland Java), zekere lieer Laromi- qnière-Lafonbeklaagt zichin een aan le Siècle gcrigt schrijvenzeer over de preventive gevangenschap, welke hij, ten gevolge eener door inboorlingen tegen hem ingebraglc en later valscli gebleken aanklagt van brandstichting, vijf maanden lang heeft ondergaan, en over de noodlottige gevolgen van zédelijken en stoffelijken aard, welke zijne gevangenschap voor hem en de zijnen heeft opgeleverd. Onder de laatste noemt hij het verlies eener wedde van 12000 1r.door de ontbinding der industriële onderneming, aan welker hoofd hij geplaatst was; het verlies van een belangrijk in die onderneming geplaatst kapitaal enz. De heer Lafon schijnt zijne rampen voor een gedeelte aan de Nederlandsche overheden toe te schrijven, die hem van de oprigting van zijn etablissement af op vijandige wijze behandeld zouden hebben, en hij dringt dan ook op de opneming van zijn schrijven in het algemeen be lang aan, met het oog »op den al te vernederenden en ondergeschikten toe stand waarin de kolonisten van Gallo-Lalijnschen oorsprong in Nederlandsch- Indie geplaatst zijn."^ Le Siècle geelt, bij de gedeeltelijke opneming van dezen brief, den wensch te kennen, dat de Fransche minister van builen- landschc zaken,, aan vvicu de reclamant zegt al de stukken van zijn geding te hebben toegezondenaan zijne meening over deze zaak openbaarheid moge geven in het belang van al de in Nedcrlandseh-Indië gevestigde Franschcn. Aan den bevelhebber der Fransche zeemagt in de Chinesche zee zou, volgens de Ind. li., bevel door zijne regering gezonden zijn om met 2000 man troepen uil de Fransche kolonie Cochin-China Tientsin, de haven van Peking, te gaan bezetten en vervolgens voldoening van het Chinesche gou vernement te tischeu voor de vermoording van Fransehen door het Peking- sche gepeupel. Aan dit berigl kan moeijelijk eenige waarde gehecht wor den, daar het blijkt dat onze regering nog gecne officiële beriglcn omtrent het gebeurde heeft ontvangen, zoodat de zaak wel overdreven kan zijn voorgesteld. --- liet regtsgeding legen de leden der Internationale, beschuldigd van deelneming aan een geheim genootschap, is afgeloopen. Vier der beschul digden zijn vrijgesproken, onder andereu Assy, de bekende leider der werk lieden te Crcuzot. De zeven voornaamste leiders der l'arijsche aldeelingen zijn elk veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en lot 100 fr. boete. De overige 27 beschuldigden zijn slechts veroordeeld wegens deelneming aan eene niet veroorloofde vergadering vail tneer dan 20 personen. De lieer Emile de Girardin heeft thans zelf bekend gemaakt, dat hij de leiding van het blad la Liberté aan een zijner neven heeft overgedragen. Hij neemt echter niet voor goed van dal blad alschcid, maar zal den vrijen tijd, welke hem thans meer dan vroeger overblijft, besteden aan de studie van mocijelijke vraagstukken, welke hij in het genoemde blad wenscht toe te lichten. De verkoop der meubelen van den heer de Lamartine, welke dezer dagen te Monceau plaats had, heeft een groot aantal nieuwsgierigen en lief hebbers gelokt. De landlieden uit den omtrek, die meest allen zoovele blij ken hadden gezien van de weldaden, door den dichter in zijne omgeving verspreid, waren er op gesteld een of ander meubelstuk, dat de heer de Lamartine gebruikt hadin hun bezit te hebben. Een boer betaalde 80 franken voor een ouden leunstoel, welke tot niets meer dan een aandenken kon dienen, en een ander kocht voor 250 franken een kleine tafel, welke geen andere waarde had dan dat zij aan Lamartine tot schrijftafel had gediend. Volgens ecu berigt uit Caïro zijn er Egyptische troepen ontscheept in de baai van Aslal in de ltoode Zee, alwaar Italië cenig grondgebied heeft bezet. Na eenigen strijd zon de llaliaansche vlag afgerukt en het terrein door de Egyptenaren bezet zijn. SPANJE De regering heeft hare vertegenwoordigers in het buitenland gemag- tigdom de mceniiig te logenstraffendat aan de eamlidatuur van prins Leopold een vijandig doel tegen Frankrijk ten grondslag ligt, en dat Prim zich tot den lieer von Bismarck gewend heelt, om de toestemming van den koning van Prttissen te verkrijgen. De onderhandelingen zijn enkel met prins Leopold gevoerd, zonder dat aan den heer von Bismarck eene mede- deeling is gedaan. Aan Spanje's vertegenwoordigers is tevens een ophelde rende nota gezonden, waarin de kwaadwillige aanvallen tegen Print weder- legd worden. De Imparcial meldt dat de minister van buitenl. zaken zich hij den Franschen gezant heeft beklaagd, dat de Fransche regering successivelyk alle iroon-candidaten heeft bestredenten einde de candidatuur van den infant Alphonsus te bevorderen. De minister heeft voorts ontkend, dat Spanje eene onoprcgle staatkunde volgt, en zijn leedwezen le kennen gege ven over de prikkelbaarheid van Frankrijk. De minister Verklaarde ten slotte, dat de regering alles in hel werk zal stellen om de plannen, die zij raadzaam voor het. land acht, tot een goed einde te brengen, zonder dat haar verlangen lot behoud des vreiles haar de waardigheid en hel regt des lands, om met volkomen onafhankelijkheid over zijne eigen zaken te beslis sen zal doen uit liet oog verliezen. De regent, naar Madrid teruggekeerdheelt een langdurig onderhoud gehad met den Fransthtn gezant, PRL1SS 64 ft, BERLIJN, I» Julij. De A ö/n. Zeit. meent dat de vrees voor eene break lusschen Frank rijk en Pruissen wegens de candidatuur van den prins van Ilohenzollern zeer overdreven is. Om te oorlogen, zegt dat blad, moeten er altijd twee partijen zijnen daar men in Parijs zeer opgewonden is, zoo is het verblij dend dat men ten minste in Berlijn de bezadigdheid niet verliest. De Pruis- sischc regering heeft den prins Leopold het aannemen der Spaansehe kroon afgeraden, en zij zal dat zonder twijfel blijven doen, want Pruissen heeft geen belang hoegenaamd bij die zaak. De jonge prins moet zeer op avontu ren gesteld zijn, dat hij het benijdenswaardig lot, van een gemcdialiseetd Duitsch vorst zonder regeringszorgen en met een vorstelijk vermogen te zijn wil verruilen tegen eene zoo gewaagde en schier onmogelijke onderneming als de poging om eene duurzame dynastie in Spanje te vestigen. OOSTENRIJK. Evenals het in Zwitserland dezer dagen het geval was is in de berg achtige streken van Opper en Neder-Oostenrijk een dikke laag sneeuw ge vallen. Ook in de omstreken van Pesth heeft men dit, in hel tegenwoordig jaargetijde zeldzaam verschijnsel waargenomen. OOS T-I N D I E. BATAVIA, 27 Mei. Door den gouverneur-generaal zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, we gens ziekte, aan den resident van Amboina M. II. W. Nieiivvenhuys. Ont slagen: eervol uit 'slands dienst, de gewezen ambtenaar voor de dienst der gonv.-telegr. in Ned.-Indië J. J. F. ten Siethofl, thans met verlof in Neder land; eervol uit 'slands dienst, met behoud van regt op pensioen, de gew. opzigtcr 2e kl. bij de indigo-cultuur J. G. Kolmus. Benoemd: tot 2C subst.- griflier bij den raad van justitie te Batavia de 3C subst.-grillier bij dien raad mp. J. D. Rasch. Bij den raad van justitie te Padang ontslagen: op ver zoek, eervol, wegens vertrek, als lid, A. A. Backer Overbeek. Benoemd: tot lid, P. M. J. Penning Nieuwland, kapt., chef van den jstaf van Sumatra's Westkust en onderhoorighcdcu. Militair departement. Verleendeen tweejarig vcrlol naar Nederland aan de kapiteins der inf. W. G. L. Kretschmer en W. A. van de Pol. Ontslagen: op verzoek eervol, uit de militaire dienst, wegens volbragten diensttijd, met behoud van regt op pensioen, de kapitein der inf. F. M. Lants. Marine departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den commies bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Socrabaya A. Barkey. Benoemd: tot commies bij de fabriek voor de marine en het. stoomwezen te Socrabaya de commies bij hel marinc- ëlablissement aldaar C. V. Ortlieb. Belast: met de waarneming der betrek king van chef van de afdecling hydrographie bij hel dep. der marine dc lijdelijk bij die afdecling gedet. luit. ter zee 2e kl. F. J. 1'. M. Mulder. In den Java-liode leest men: ln de zaak van het door dc N. I. spoor wegmaatschappij aangevraagd subsidie is het sedert het vertrek der vorige mail tot eene beslissing gekomen, en bij besluit van 21 Mei ten behoeve der maatschappij een buitengewoon erediet geopend van f 175.000. Dc aan dat besluit voorafgaande overwegingen laten omtrent den staat van faillissement, waarin dc maatschappij zich bevindt, gecncrlei twijfel meer over, terwijl liet geringe bedrag van het verleend subsidie in genoegzame male aantoont, dat dc regering alleen bedacht is op handhaving van den status quo, totdat hel opperbestuur tusschenbeiden zal gekomen zijn. Naar het schijnt, heeft er ten aanzien van dc wenschen der spoorwegmaatschappij verschil van niccuiug beslaan tusschen den gouverneur-generaal en den raad van lndie, en is het toestaan van bovengenoemde som, hetzij te danken of le wijten aan de beslissende slem van den opperlandvoogd. PARIJS, 10 Julij. Volgens de France heeft de Eiïgelschc gezant aan het hof van Parijs, lord Lyons, de verwachting te kennen gegeven., dat de Fransch-Pruissische quacstie fn der minne zal bijgelegd worden. Hetzelfde blad meent te weten, dat de Pruissische zaakgelastigde, gisteren in een salon, zich op zeer verzoenende wijze heeft uitgelaten. PABIJS, 11 Julij. De Constitutionnel zegt dat de heer Benedetti, Franseh gezant bij het Pruissische hof, aan den koning van Pruissen het protest van Frankrijk tegen de candidatuur van prins Leopold van Ilohenzollern naar de Spaansehe kroon medegedeeld heeftdat de koning een uitstel om te antwoorden heeft verzocht; en dal door den heer Benedetti is geantwoord dat dit uitstel zeer kort moet zijn. PARIJS, 11 Julij. Men verzekert dat de prins van Ilohenzollern lieden te Ems zal aankomen., om eene conferentie te houden met den koning van Pruissen. De koning heeft Zaturdag aan den heer Benedetti verklaard dat hij den prins van Ilohenzollern had gcmagligd de kroon aan te nemen, maar hij (de koning) moest lieden nog met eenige invloedrijke personen in overleg treden, en daarna zou hij een definitief antwoord geven, dat des avonds of morgen vroeg hier zou kunnen aankomen. Er is niets dat grond zou geven le gclooven dal dc koning zijne gegevenc autorisatie niet zou intrekken. Zoo morgen geen gunstig antwoord wordt ontvangen, zullen er belangrijke mcdcdeelingeii aan de Fransche kamer worden gedaan. iiuvgcrJijfcc iStatib. ONDERTROUWD: A. Chandronjm.46 j. en J. de Laaf, jd. 51 j. A. Winter kamp, wed'. (12 j. en C. M. Seriier, wed'. 51 j. - 11. de Pree, jm, 31 j. en J. van Belle jd. 35 j. A. van der Beekjm. 29 j. en C. Verhoeven jd. 30 j. 11. Sinia jm. 30 j. en C. M. Bakker, jd. 26 j. M'. J. Sickenga, jm. 24 j. en W. F. C. C. J. Baronesse van Heemstrajd. 22 j. - J. J. Hermans, jm. 31 j. en J T. van Leeu wen, jd. 25 j.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3