LJUir ;N LAN DSC 11E li E lil GT E N Het Comité ter aanbieding van een geschenk aan prinses Maria der Nederlanden, bij baar voorgenomen huwelijk met den prins von Wied, maakt bekend dat het der commissie hoogst aangenaam zoude zijnde in gevulde inscbrijvingsbillettcn met 15 Juljj te mogen ontvangen, met toezen ding der ingetcekende gelden, dat nog tot 20 Jtily lijsten ter beschikking liggen voor hen, die gaarne tot dat doel willen medewerken, en dat op 25 Julij de iuleekening gesloten wordt. Men verneemt dal prins Mehemcd Tcw-fik-pacha van dr. J. G. Popp, praktiserend tandarts te Weenen, een eleganten etui met liet beroemde Analberin-mondwater tol eigen gebruik beeft aangenomen. Voor bet examen li. der Oost-Indische ambtenaren (eind-examen) luid den zich aangegeven 53 personenwaarvan 48 zich aan het examen onder worpen hebben en 39 zijn toegelaten, zijnde de volgende hceren: W. A. van Aken, J. C. Dirksen, W. E. I). Engelhard. mr. VV. D. J. van der Feltz, 11. 11. Eraenkel, E. A. O. F. W. C. Gasinjet, W. O. Gallois, M A. F. Goos- sens, .1. 11. II. Gubbcls, A. J. llaaxnta, G. J. llarrebomée. W. T. W. van Hasselt, G. de Heer Jr.W. II, de Jong, mr. K. A. de Jong, jhr. W. II. W. de Koek, K. W. Mac-DonaldL. G. Mansfeld, mr. 0. J. M. I'. Mulder. J. M. G. Numans, J. H. D. van der Palm, W. II. Peters. mr. J. F. J. Pliestcr, A. van der Ploeg, II. R. bookmaker, J. L. J. A. Ruyssenaers, A. G. Schepper, Iv. A. Schneider, A. J. Sloot, G. van Genderen Stort, P. F. Sijlhoff', mr. F. J. Tijndall de Veer, A. W. C. Vcnvey, A. C. Vreede, mr. A. A. de Vries, J. Vijzelaar, L. F. Wesly, ,1. van Wijk en A. II. Westra. He algemeene vergadering der Vereeniging tot bevordering van fabriek en handwerknijverheid in Nederland zal dit jaar op 10 en 11 Augustus te Arnhem worden gehouden. Naar men verneemt heeft de heer dr. A. Pierson zijne aanstelling ont vangen als buitengewoon hoogleeraar Ic Heidelberg. Zaturdag namiddag is op het land van den landbouwer D.. gelegen aan den Haarlemmerweg nabij Sloterdijkde bliksem geslagen in ecu opeenge stapelde massa hooiwelke geheel is verbrand. In de llijlemermeer is een boerenknecht, die op het land bezig was, door den bliksem gedood. Ook een koe werd daar getroffen. Te Wageningcn is de bliksem gevallen in de terracotta-fabriek aldaar, gelukkig zonder grootc schade aan te rigten; van een der aldaar bezig zijnde werklieden is de hand ecnigzins verschroeid. Ook eene in de nabij heid staande schuur werd getroffen. De beginnende brand is doorliet werk volk spoedig gebluseht. Te Rcnkum is een heerenhuis, even builen liet dorp, getroffen en verbrand. Te Doorwerth, nabij lleelsum, is de bliksem in eene boerderij geslagen. Nabij de schipbrug te Vreeswijk sloeg de bliksem in een hooihoop, waarbij verscheidene menschen voor den regen schuilden. Itc hooihoop stond in een oogenblik in brand; gelukkig is geen van de menschen getroffen. - Te Haarlem is overleden de heer J. D. Zocher, die zich door het aan leggen van vele buitengoederen in alle oorden van Nederland en van de openbare wandelplaatsen van verscheidene steden een welverdienden roem had verworven. Te Arnhem is het nieuwe gebouw der vrijmetselaars in de Rijnstraat, dat pas voltooid was, door eene gas-ontploffing inwendig zwaar beschadigd. Zoowel in de vergaderzaal als in de daaronder gelegen zaal voor bijeen komsten, hebben de plafonds en muurbekleeding veel geleden; tallooze rui len zijn verbrijzeld en uit het dak geheele stukken weggeslagen. Het fraaije nieuwe orgel is eene hoop lood en hout geworden. De schade is nog moeijelijk te bepalen, maar zij bedraagt zeker cenige duizenden. De ver moedelijke oorzaak van de ramp is eene opening in de gasleiding boven het plalond van de bovenzaal. Door den reuk opmerkzaam gemaakt, hebben de werklieden, die bezig waren de lichten der kroon in orde te brengen, een onderzoek willen instellen. Ten gevolge daarvan, of wel vóór men nog heeft kunnen onderzoeken, heelt liet verzamelde gas vlam gevat en de ont ploffing teweeg gebragt. - Vrijdag 11. heeft op de heide nabij Arnhembij de schietoefeningen der veldartillerie, een ongeluk plaats gehad; een der officieren werd door een irranaatsplinlcr in de borst getroffen en ernstig verwond. Te Zwolle viel dezer dagen een kind uit een raam, ter hoogte van ongeveer 40 voeten. Onbegrijpelijk is liet dat bet er met eene ligte uitwen dige wonde is afgekomen. De moeder was echter zoodanig geschrikt, dat bij baar de gevolgen waarschijnlijk nadeeligcr zullen zijn dan bij liet kind. Tc Stadskanaal had in de vorige weck eene treurige gebeurtenis plaats. De vrouw van den timmerman Reinink heelt zichterwijl baar echtgenoot naar zijn werk was, door ophanging van het leven beroofd, na vooraf haar zuigeling van jaar iu eene waschtnbbc te hebben verdronken. Men denkt, en ook niet zonder redendal het in een oogenblik van verstandsverbijste ring is geschied. In de Noordelijke provinciën doen zich. naar men verneemt, bij liet vee gedurig gevallen van dolheid voor. Een landbouwer verloor daardoor reeds twee kocijcn. 's GRAVENIIAGE, 11 Julij. Door Z. M. is aan den heer J. A. Reycrinck, met toekenning van den titel van hoofdinspecteur eervol ontslagen inspecteur van den waterstaat, een pensioen verleend ten bedrage van ƒ2533 'sjaars. Voorts zijn bij den waterstaat bevorderd: tol opzigter Is" kl. J. J. Spruyt, thans opzigter 2le kl.; tol opzigter 2J' kl. \V. G. van Veen, thans opzigter 3"' kl.: tot opzigter 3lf kl. A. G. Ilaartsen. thans opzigter 4,lc kl.; lot op zigter 4'le kl. II. Sclireundcr. De heer S. Witleveen is, op zijn verzoek, eervol ontslagen als ontvan ger der directe belastingen te Iluizum. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verlecncn. -- In de residentie is aangekomen en aan het hotel l'aiilez afgestapt de lieer Eduardo Asqucrino, Spaansch minister, die gevolgd werd door den heer Frederic Pzarre, secretaris van legatie bij de Spaansche ambassade. Morgen zal de gemeenteraad alhier vergaderen en o. a. behandelen adres van de hh. Goekoop c. s„ houdende verzoek dat de raad pogingen itj tot het doen afbreken van de Gevangenpoort. Heden is de inschrijving voor de geldleening ten behoeve van MiiJ Sacrum alhier geopend. Naar wij vernemen wordt er veel belangstelling i deze zaak aan den dag gelegd en beantwoord zij wel aan de verwachliJ Volgens de Times zal nomen, om de bezwaren BELG1E. RRUSSEL, 10 Julij. In de berigten omtrent de candidatuur van den prins van Hohenzollei (broeder van de gravin van Vlaanderen) voor den Spaansclien troon, werd de] dagen de naam van den koning van Belgit' genoemd, als zijnde tijdens zï jongste verblijf te Londen aldaar werkzaam geweest lot bevordering van i candidatuur. Door den Monitcur wordt dit beweren op de stelligste wij gelogenstraft. ENGELAND. LONDEN10 Julij. er binnen vier maanden een proef worden thans verbonden aan de passage over het Engels kanaal, te boven te komen, De heer Bessemer, die in den laatslen li, allerlei uitvindingen heeft gedaan, tot betere inrigting van stoomscheM zal met November een klein stoomschip van nieuwe constructie in de vat brengen tusschcn Galais en Dover. Slaagt deze poging naar wensch, zullen er onmiddellijk schepen worden bijgebouwd, en wel van groot charter. Deze schependie ongeveer elk 05000 kostenzullen het kant in zestig a zeventig minuten passeren. Prins Napoleon is met zijn jagt nabij Aberdeen geland en, na aldai door den franschen consul en de overheidspersonen te zijn begroet, na; Inverness vertrokken. De gebroeders Seitze, die dezer dagen bij hunne aankomst met Ik stoomschip Ottowa in hechtenis waren genomenonder beschuldiging ceni; Amerikaansche huizen te hebben opgeligt, zijn door de regering iu vrijhei gesteld omdat men te vergeefs wachtte op instruction uit New-York. De dag na hunne invrijhcidsslelling ontving de regering bcrigt dat een liooli ambtenaar van policie onderw eg was met de noodige stukken. De regerii gaf daarop last de gebroeders op nieuw in hechtenis te nemen, doch vogels waren gevlogen. Alhier is een zeer aanzienlijk handelshuis, de firma Henry Moore&0 gefailleerd, naar men zegt ten gevolge van verliezen in suiker geleden en k waardevermindering der schepen, welke zij iu de vaart had. Dit failliss ment, waardoor verscheidene personen worden getroffen, heeft een diepe, indruk gemaakt en men vreest dat andere faillissementen daarvan liet «t volg zullen zijn. EKANHRIJ K. PARIJS, 10 Julij. De dagbladen houden zich natuurlijk alle bezig met de door de re°i ring met zooveel onstuimigheid op den voorgrond geplaatste Spaanscb quaestie. A—J- J-• - - De Constitutionnel deelt mede dat de regering de goede dienst» der grootc mogendheden in deze zaak heeft ingeroepen dal het baren ?i zant uit Madrid zal terugroepen, indien het Spaansche bewind de candidate van den prins van Hohenzollern slaande houdt; en dat zij de PruissistlJ regering zal uitnoodigen dien prins hel aannemen der Spaansche kroot te verbieden. Hierop wordt in de Lid. li. de aanmerking gemaaktda; zoodanig verbod welligt door den prins in den wind geslagen zou worden, en dat hij zich in weerwil daarvan heimelijk naar Spanje zou kunnen be geven en er de kroon aanvaarden, gelijk zijn broeder Karei, thans vorst van Kumanie, in der tijd deed. liet Join n. des Déb. meent dat men ziel iu Frankrijk te vroeg driftig maakt over de candidatuur van den Duilscliei prins, daar zij reeds cenige weken geleden openlijk besproken werd. «Ooi hechten wij Franschen, zegt dat blad, te veel gewigt aan zulke vragen rakende dynast it'll en vorstelijke personen; de revolution en troonsverande- ringendie wij hebben gezienhadden ons van dat zwak moeten genezen Wij wenschen dat de publieke opinie in Frankrijk tot bcdaring komc; ilt candidatuur van den prins van Hohenzollern is waarlijk geenc goede reden of voorwendsel om den ouden wrevel over IVuissen's magtsvergi ooling til luchten. Die prins staat nog nader bij onze dan bij de Pruissische dynastie en wij dachten dat hij in Spanje als een Napoleontisch candidaat zou wor den uitgekreten. Doch neen! het is niet Spanje, maar Frankrijk, dat ziet driftig maakt. Toch is hel onmogelijk dat Frankrijk Penissen zou gaan be oorlogen, omdat de Spaansche kroon wierd opgezet aan eenen prins, van w ien niet te zeggen is of hij meer Duitscher dan Franschmanmeer Ilolio» zollern dan Bonaparte is." De organen der verschillende rigtingen bevatten heftige aanvallen het diplomatiek beleid van het kabinet, dat zich in de nu opgeworpet Spaansche quaestie van geenc gunstige zijde heeft doen kennen. Terwijl graaf von Bismarck werkte, gebruikte de Franschc gezant, de heer Ben» detli, de wateren te Wildbad. De diplomatieke loopbaan van onzen gezand te Berlijn, zegt le If Jon Univ., is thans voltooid. Hij had Sadowa voorbe reid en het vraagstuk van Luxemburg in de wereld gebragt; nu ontbrak ei nog slechts aan, dat hij niet op zijnen post was op liet oogenblik, waarof de Spaansche revolutie hare out knooping le Berlijn kwam zoeken. De vrien den van den heer Roulicr en de Lavalette brengen Frankrijk veel voordeel en eer aan!" Le Public, het orgaan der gematigd-conservative oppositie, meent, dat het ministerie van 2 January, hetwelk zich bij zijne opt reeling den titel van kabinet der eerlijken of rcgtschapenen beeft gegevenvoortaan liet «ministerie der onnoozclcii" moet genoemd worden; eene benaming, dit het zoowel door den mistred te Rome, als door den va! te Madrid, zon hebben verdiend.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2