PEK TELEGRAAF. •ss» n] VS leen rsit hoi- ii it lag ot lanj Met ilti ion Hi» reid alii :e# iloo 'Pi mei t,j 11 Pliji VI ibai zi> vi ijzp irvrt pro cerfr arli ;sln al f SCll! .vver id it, PIIW v» Ik >elai lani^ lieu; vai ver tidet dai raad vviiK Ech vol -lijk riicli ischi deii lice: een naal irslB ir di Men >t 0[ voor inge lie; Pi corn •ii ol dei plaatselijke schoolcommissie in deze zaak is slechts door ééne bepaling be perkt, namelijk door het volstrekt en algemeen verbod van het gebruik van katechismen of geloofsformulieren van eenig kerkgenootschap. Te Cork blijft nog altijd eene groote gisting heerschen. Alleen mili taire krachtsontwikkeling houdt de oproerigen in bedwang. De nalatenschap van den heer Dickens beslaat volgens het Athenaeum uit 43000 in fondsen belegd; de helft van het copieregt zijner werken, dat op 20000 wordt begroot; zijn eenvoudig woonhuis in Gadshil benevens inventaris en het aan zijnen oudsten zoon overgedragen eigendomsregt van het tijdschrift /'All the year round". Tegen eenige groentenverkoopers en andere handelaren in het West-End zijn vervolgingen ingesteld wegens beweerde schending der zondagswet, die van jaar 1676 dagteekent. De regter heeft echter als zijne overtuiging uil gesproken dat de wet niet meer in overstemming was met den geest des tijds, en thans behoorde opgeheven te worden; hij veroordeelde diensvol gens den Zondagschenner tot een boete van één stuiver, zonder de kosten. De vorige week vermeldden de dagbladen den dood van den graaf Had dington, het hoofd van een der oudste geslachten van Engeland. Een nood lottig toeval was de aanleiding tot zijn onverwacht sterven. Het is eenige weken geleden dat de graaf in den tuin van zijn buitenverblijf Tyninghame House in Haddingtonshire een laurierboom snoeide, toen hij zich bij ongeluk in de hand sneed en hierdoor eenig sap uit de laurier in de wond drong. Het vergif, dat deze plant bevat, verspreidde zich niettegenstaande alle opera lies door het Iigchaam, dat weldra tot waanzin oversloeg, waarop spoedig de dood is gevolgd. FR AS! KR IJ H. PARUS, 4 J li 1 ij Omtrent den uitslag der stemming in het wclgevend Iigchaam, ten opzigte van de petitie der prinsen van Orleans, zegt de Conslitutionnet: Die stemuitbrenging gaf een juist beeld van de gevoelens en rigtingen die in de kamer bestaan. De stelselmatige republikeinen hebben zich onthou den; die welke zouden berusten in eene Orleanistische monarchie, indien zij ooit door eene verklaring van den nationalen wil hersteld wierdhebben met de Orleanisten voor de petitie gestemd, en de groep van 31 stemmen gevormd. De verklaarde aanhangers onzer tegenwoordige dynastie, en de massa dergenen die voor het gevestigde gouvernement zijn en altijd zullen zijn, hebben de petitie afgewezen, en zoo is het besluit om tol de orde van den dag over. te gaan met de overgroole meerderheid van 174 stemmen ge nomen. Dat is'het ware en getrouwe beeld der zienswijze van Frankrijk, hetwelk gruwt van revolutie, en zich ter goeder trouw heeft vereenigd met het keizerlijk gouvernement, waarmede het de orde en de vrjjheid bezit. De heer Thiers heeft tegen de conclusie van het rapport, tot afwijzing van het verzoek, gestemd, ofschoon het hem leed deed dat de prinsen de petitie hadden ingezonden. De heer Ihifl'et, Orleamst, heeft met de meer derheid gestemd en de lieer Daru, mede Orlcanist, heeft zich buiten stem ming gehouden. Genoemd blad de aanbieding van de Spaansclie kroon aan den prins van Hohenzollern vermeldende, zegt: liet is ons niet hekend of Prim ten deze op eigen gezag gehandeld heeft. Indien hij, gelijk men allen grond heelt te onderstellen, zonder mandaat heeft gehandeld, dan heeft men een voudig met eene intrigue te doen; indien daarentegen de Spaansclie natie den door Prim gedanen stap heeft aangeraden of goedkeurt, dan moeten wij dien vóór alles beschouwen met den eerbied, verschuldigd aan den wil eener natie, die over haar eigen lot beschikt. Maar terwijl wij hulde doen aan de souvereiniteit van het Spaansclie volkhetwelk in deze aangelegen heid de eenige bevoegde regter is, zouden wij een gevoel van verrassing niet kunnen onderdrukken, wanneer wij den schepter van Karei V toever trouwd zagen aan de handen van een Pruissischen prins, den kleinzoon eener vorstin uit liet geslacht van Murat, welks naam in Spanje niet dan de treurigste herinneringen kan opwekken. -- De Figaro, die lol hier loc op de hand der regering was, is plotseling omgekeerd, uithoofde hij vervolgd wordt wegens een artikel, waarin gezegd werd dal prins Louis Bonaparte eene som gelds van lord Clarendon ter leen had gekregen, onder voorwaarde dal hij, keizer wordende, een handelsver drag met Engeland zou sluiten. Het blad brengt thans zeer uitvoerig alle bijzonderheden in herinnering, die met de aanslagen van Straatsburg en Bou logne in verhand staan. De heer Delescluze, die als hoofdredacteur van den liéreil tot eene gevangenisstraf van 13 maanden is veroordeeld, heeft, om die straf te ont gaan, Parijs verlaten en zich naar Brussel begeven. Hij zal van daar zijne artikelen aan het blad toezenden. De aanhoudende droogte hier te lande heeft in sommige streken vooral in het Rhóne-departementtot zware branden aanleiding gegeven, waarbij aan blnssching niet te denken viel. Reikhalzend ziet men naar regen uit. De onderkoning van Egypte heeft een groot stoomschip naar Konstan- tinopel gezonden, geladen inct levensmiddelen en goederen van allerlei aard, ten behoeve van de slagtofïers van den aldaar gewoed hebbenden brand. Ook heeft hij voor eene som van 5000 Turksche ponden deel genomen in eene voor die slaglofTers geopende inschrijving. Deze handelwijze moét eenen allergunstigen indruk op den Sultan hebben gemaakt. IPAAJE Te Madrid hebben bij gelegenheid van de opening van het casino der Carlisten ongeregeldheden plaats gehad. Men zal voor de herhaling daarvan waken. ITALIË. Uit Rome meldt men dat het concilie de beraadslaging voortzet over het 4de hoofdstuk van het schema betreffende het primaat en de onfeilbaar heid van den Paus. De voorstanders van de onfeilbaarheid verlangen de sluiting der discussiezoo zij daarin niet slagendan zal de beraadslaging waarschijnlijk nog eene maand duren. 1'K11S§ E iV. BERLIJN, 4 Jul ij. Men begint zich hier langzamerhand minder ingenomen te betoonen met de oprigling van het standbeeld, ter eerc van Friedrich Wilhem III, waarvan de onthulling eerstdaags zal plaats hebben. De regering wenscht daarvan eene nationale zaak te maken, terwijl de bevolking haar teregt als eene particuliere zaak beschouwt. Wanneer een vorst zich tegenover zijn land waarlijk verdienstelijk heeft gemaakt, behoeft hel niet de aansporing van zijnen opvolger, ten einde zijne nagedachtenis te vereeuwigen. Omtrent de plaats waar het standbeeld van Schiller moet komen is men het hier nog steeds oneens. Dit schoon en kolossaal gedenkteeken staat nu reeds sedert een jaar op kosten en risico van de stad in het atelier van den maker, terwijl er van regeringswege geen enkele poging wordt aange wend om deze twist te beslechten. Te Hamburg hebben de metselaars- en timmermans-werklieden op nieuw getracht de ongeregeldheden te hervatten. Daar zich dit zeer ernstig liet aanzien en de policie misschien niet tegen de massa bestand zou zijn, werden haar twee eompagnièn infanterie toegevoegdwaarbij ieder man van 10 scherpe patronen voorzien was. Hier en daar kwam het tot kleine ge vechten, ten gevolge waarvan eenige onruststokers gewond en gevangen genomen zijn, waarna de rust weder hersteld werd. PARIJS, 4 Julij. Alle bladen zijn hel er over eens, dal het in Spanje tot ernstige verwikkelingen zou kunnen aanleiding geven, indien de prins van Hohenzollern de hem aangeboden kroon mogt aanvaarden. - De Huivers van lieden deelt een telegram uit Rome mede, volgens welke de discussie over hel hoofsluk der onfeilbaarheid zou gesloten zijn daar zestig redenaars van het woord hebben afstand gedaan. MADRID, 4 Julij. De ministers zullen lieden avond bijeenkomen, om te beraadslagen over de candidal uur van den print van Hohenzollern, die zich bereid heeft verklaard de kroon aan te nemen. LONDEN, 5 Julij. Gisteren gal de hertog van Sutherland een feestmaal ter cere van den lieer de Lesscps. Door den lieer Gladstone werd bij deze gelegenheid een toast uitgebragt, waarhij hij aan de Lesseps de verzekering gaf van Engclands bewondering en sympathie voor het door hem voltooide groote werk dat in de toekomst zoo veel belooft. INGEZONDEN. Sedert onheugelijke jaren was er voor de jagtliefhebbers te Leiden en omstreken woonachtig, en die in het jagen eene uitspanning zochten, kos teloos vergunning te verkrijgen om op de Leidsche vroonwateren naar wa terwild te mogen jagen. Menig academieburger werd hierdoor gebaat, daar hel voor hen veel moeijelijker valt ander jagtveld te verkrijgen, omdat zij door hun kort verblijf alhier te weinig met de omstreken bekend zijn. Zes of zeven jaar geleden is hierin verandering gebragt, door die permissie ver krijgbaar te stellen voor 6. Dit was in zoover billijk, daar de stad na tuurlijk regt had van zijne bezittingen inkomsten te vorderenbehalve dat de inwoners met de buitenlui gelijk gesteld werden, hoewel de eendenkooi te Warmond, geheel vrij van eenige kosten, jaarlijks duizenden eenden op de vroonwateren vangt en met goede winst verkoopt. Nu werd er, eenige dagen geleden, door den lieer Wilk onder Warmond een request gepresenteerd om dat water onderhands te mogen huren. In hoeverre hel ZEd. betaamt om als jongst jagtliefhebber en vreemdeling hierin verandering te brengenzal ik in het midden laten, liet request werd van de hand gewezen, maar nu vermeen ik bestaat het plan het jaglicgt pu bliek te verhuren. Nu gaat de kooiman gratis zijn gang, de waterjagt komt aan één persoon en menig broodjager wordt des winters van zijne verdiensten verstoken. Zoude hel nu voor velen niet aangenamer zijn als de permissie verhoogd werd en zoo geregeld dal de vreemdeling eens zoo veel moest betalen als zij die in Leiden woonachtig zijn. Mijnheer de redacteur, met deze regels in uw geacht blad te plaatsen, zult UEd. zeer vcrpligtcn Een jagtliefhebber. Een burger vraagt eenige belangstelling voor de pomp op de Garenmarkt, die zich. altoos bescheiden, maar na het ongeval dal haar overkwam, min der gunstig voordoet dan vroeger. Zoo blijft zij verstoken van hel pak garen, dat haar kruin versierde. Zou het gebroken zijn bij den val? Dan jammer genoeg, hel was mooi, mooijer zelfs, geloof bet vrij, dan menig pak, dat door menig andere krilin wordt gedragen. En haar nieuwe rok zelf is ook nog zoo kaal. Anders is zij onveranderlijk dezelfde gebleven altoos gevende uit de volheid des gemoeds, -- al wordt zij wel eens op harde proef gestelden daarom heeft haar herstel veel genoegen gebaard. Maar zij staat er ook zoo regt goed aan die straat en geeft er zelfs een monumentaal aanzien, al is zij misschien de eenvoudigste aller stads-pompen. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de eerste helft der maand Junij door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresserd aan: Janssen, te Alphen; Liver, wed. Tronk, Nicolai, lingers, de Boer, II. P. A. de Jong, llubrecht, A. P. de Wunger, L. Lageman, A. J. v. Briesten, A. de Ruiter, J. J. Schroder, M. v. Velthuysen, G. Vigens, allen te Amsterdam; mcj. Ramaer, te Apeldoorn; Breugels, te Berlicum; J. Catstra, te Blesgraaf; N. Mooy, (2 stuks) te Burgerveen; N. C. Thron, te Delft; A. T. v. Olterlo. van Gcenen, J. van Bemmcl en A. de Graal, allen te 'sHage; J. de Wilde, te llillegom, Marschte Nijmegen; Baron, te Bot terdam; J. Romein, te Veenhuizen; II. Veen, te Woerden; Th. J. Steen bergen, niet vermeld.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3