BIJVOEGSEL, behoorenae tot de Leidsche Courant di van Maandag 4 Julij JS70A*°. J54. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. Onder Overschie is de schipper van een spoelingschuitbij het strijken E) van het zeil, over boord geslagen en verdronken. itei Voor het kamp bij Milligen begint het weder zoo ongunstig te wor- \y ,jen, dat de manschappen thans bitter klagen over natheid in de ligplaatsen kleederen, enz. Niets droogt. Was warmte hinderlijk, de aanhoudende kir regen en de gure, koude wind maken het voor hen nog ondragelijker. De =5 vraag zal ontstaanol het niet noodig wordt het kamp op te breken en vroeger dan bepaald was te verlaten. 54, Men beweert dat in dit jaar in de Drentsche veenen meer aan waarde -5 is verbrand, dan de geheele oogst van boekweit aldaar zal opleveren. Ter vervulling van een der drie vacatures als raadsheer in het prov. geregtshof van Friesland heeft dit college de volgende lijst van aanbeveling opgemaakt: mr. M. van Heioma, president van de arrond.-regtbank te Sneek; jstt mr. J. Telting, advocaat te Leeuwarden; mr. W. B. S. Boeles, regter in de arrond.-regtbank te Assen; jhr. mr. C. J. Speelman, griffier bij de arrond.- .5# reglbank te Leeuwarden; mr. R. Binkes, griffier bij de arrond.-regtbank te ■®i Heerenveen; mr, J. C. Bergsma, regter in de arrond.-regtbank te Leeuwarden. Uil Groningen schrijft men dat de exploitatie-maatschappij der staats- spoorwegen proeven genomen heeft op de lijn Meppel-Grottingen, wat be- treft bet al- of niet-doelmatige en minkostbare van het stoken der stoom- •2a ketels met Radher-turf, in plaats van steenkolen. Deze nieuwe wijze van •H stoken moet uitmuntend geslaagd zijn, wat de doelmatigheid der brandstof 'J aangaat, als kunnende daardoor veel spoediger stoom verkregen worden; °J doch de grootere kosten doen het nieuwe middel min verkieslijk achten, .- als bedragende aan turf voor de heen- en terugreis 4000 stuks ad 4.75, de duizend ƒ19, terwijl het stoken met steenkolen slechts een bedrag van 9.60 beloopt, zijnde 12 mud a 80 ets. Het hoofdbestuur der maatschappij van landbouw enz., arrond. Breda, wijst er op, dat de longziekte onder het vee met uitmuntend gevolg be- .5# streden wordt door het dagelijks toedienen van een halven liter gewonen brandewijn, in twee giften, telkens vóór het voederen toegediend, en ver mengd voor iedere gift met 7 grammen kamfer. De resultaten, door dit middel verkregen, zouden aan het ongelooflijke grenzen. Te Goes willen de gasverbruikers de administratie der gasfabriek dwin gen, den tegenwoordigen prijs van 16 ets. per kub. cl te brengen op 13 ets. Dientengevolge hebben 108 personendie van het gas gebruik makenzich schriftelijk verbonden met 1°. Augustus a. s. het gebruik hiervan te staken '40 tot tijd en wijle de prijs op 13 ets. zal zijn gebragt. •2? 's GRAVENHAGE2 Julij. Tot leden der internationale commissie voor het vervaardigen van eenen 1?S nieuwen standaardmeter, welke in den loop dezes jaars te Parijs zal bijeen- api komen, zijn voor Nederland benoemd: de hh. dr. F. Kaiser, hoogleeraar aan de hoogeschool te Leiden, en dr. F. J. Stamkart, hoogleeraar aan de poly- technische school te Delft, en tot hunne plaatsvervangers de hh. dr. L. Cohen I Stuart, directeur der polytechnische school te Delft, en dr. J. Bosscha jr. inspecteur van het middelbaar onderwijs te 'silage; allen leden der kon. academie van wetenschappen. Iiooi Aan den heer A. J. van Doorn is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver- j'* leend als burgemeester van Callantsoog en de Zijpe. I100 Aan den 'ICCI' dr. H. Polman Kruseman is, op zijn verzoek, eervolont- - slag verleend als schoolopziener in het eerste schooldistrict van Zeeland. Het postkantoor en het rijks-lelegraaphkantoor te Doesborgh worden jj met den 15en dezer vereenigd, onder directie van den heer F. Iloijer, thans directeur van het postkantoor aldaar. Bij den rijks-telegraaph zijn benoemd: lot onder-directeur le kl. G. J. 2 Traythoff en D. A. Kets, thans onder-directeur 2e kl.tot telegraphist Ickl. 7% G. P. Zahn, thans telegraphist 2e kl.tot telegraphist 3e kl. A. C. Hissink, C. \V. van Bijlevelt, J. A. SchwaaiihuyserF. H. DangremondII. W. van -7^ Pesch, C. A. Spruyt, G. L. Crietee, A. C. van IleelsbergenII. D. Monk- 4c, horst, F. K. G. Kahle, F. A. van Suchlelen Jr., L. de Veer, F. Allen en 53ï J. C. van der Wijk, thans lcerling-telegraphislen. - Bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zijn, 11a afge- legd examen, als surnumerair aangesteld: J. T. C. van Hamel, van Franeker, 07/ te Schüttorf; G. A. C. Keyzer, van Kampen, te Dieren; G. M. Perk van 2k Lith, van Bunde, le 'sHertogenboschF. J. J. C. van Santen, van Leur, te 014 Kuilenburg; C. W. Swerlz, van 's Gravenhage, te Eindhoven; J. B. Uges, van Enschede, te Enschedé; W. II. M. de Veer, van Amsterdam, le llel- mond. 85A "e collecte gisteren alhier voor de noodlijdenden te Bodegraven gehou- 6% den heeft opgebragt de som van ƒ6124.45, met inbegrip van het te Scheve niiigen gecollecteerde ad ƒ151.45. 2 Z. M. de koning heeft den burgemeester doen toekomen cene som van ƒ2500, ten einde die nog bij.deze collecte te voegen. j In de zitting van de tweede kamer van heden zijn behandeld en met 4 algemeene stemmen aangenomen de wets-onlwerpen1°. naturalisatie van W. ltrauw en zes anderen (de minister van justitie verklaarde hierbij dat er jjl, ''ij de regering thans geen bezwaar meer bestond tegen het naturaliseren 714. van Engelsehen); 2°. lol bekrachtiging der met F. J. II. van de Venne c. s. 7« gesloten ruiling van percelen bij het station van den staatsspoorweg te Echt; 3°. tot onteigening van percelen ten behoeve van den kunstweg van Win- ollP schoten naar Oude Pekel4". tot wijziging en verhooging van de begrooting van uitgaven wegens den arbeid der gevangenen over 1869; 5°. tot-wijzi- 'i ging en verhooging van hoofdst. IV A der begrooting voor 1869 (dep. van justitie). Bij dit laatste verklaarde de minister dat een nieuw reglement op de binnenlandsche visscherij binnen weinige dagen in gereedheid' zou zijn. Nadat de kamer vervolgens in comité-generaal de huishoudelijke begroo ting had vastgesteldwerden een aantal conclusion op commissoriale rap porten aan de orde gesteld en zonder discussie aangenomen. AUeen de conclusie over het rapport betreffende de koloniale vestigingen der jaren 1867 en 1868 gaf den heer Nierstrasz aanleiding tot het doen eener vraag. Hij had heden in per buitengewone gelegenheid ontvangen berigten gelezendat de gouverneur-generaal, niettegenstaande het advies van den raad vanlndife, een buitengewoon crediet heeft verleend aan de Oost-Indische spoorweg maatschappij. Hij vraagt, of de minister van koloniën daarvan thans niets naders weet, en of hij ook met dezelfde buitengewone gelegenheid die tijdin gen heeft ontvangendan wel of er welligt bij de Indische spoorwegmaatschappij eenig berigt is ontvangen, dat de rijks-commissaris aan den minister kan hebben medegedeeld, llet was van belang dat de kamer zekerheid erlangde en spr. vroeg ook of het voorschot gestrekt heeft om staking der werk zaamheden te voorkomen of om de werkzaamheden te hervatten De minis ter van koloniën antwoordde, dat de stukken, waarop de spreker doelde, bij den minister niet waren ontvangen. Op eene nadere vraag zeide de mi nister dal geene mededcelingdirect of indirect, was ontvangen. De heer van Sypestein drong nog aan op het overleggen van de instructie van den gouverneur-generaalmaar de minister meende dat het niet goed zou zijn die instructie over te leggen. De kamer is tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. BELGIE. BRUSSEL, 1 Julij. Het Journ. de Brux. meldt dat het ministerie definitief aldus is zamen- gesleld: baron d'Anethan, hoofd van het kabinet en minister van buiten- landsche zaken; Cornesse, justitie; Kervijnbinnenlandsche zaken; Tack, financiën; Jacobs, openbare werken; Guilleaume, oorlog. Voorts wordt ge meld dat de koning de ministers in een bijzonder gehoor heelt ontvangen. ENGELAND. LONDEN, 1 Julij. Naar men verneemt worden er reeds door twee maatschappijen een aantal stoomschepen gebouwd oui die in de vaart te brengen voor den over voer van thee uit China door het Suez-kanaat.Op die wijze zoü de thee slechts twee maanden op reis zijn. Voor de zoogenaamde theeclippers, die jaarlijks een wedstrijd in hel snelzeilen houdenzal dit een gevoelig ver lies zijn. - De Shannonuit West-Indië aangekomen, brengt het berigt mede dat te Panama een hevige brand heeft gewoed. De bank was in de ascli gelegd en de hoofdkerk stond, bij het vertrek van het schip, geheel in vlam. De brand was ontstaan in het Aspinwall Hotel. Te Panama waren geen brand spuiten, en toen er een van Aspinwall aankwam was het te laat. Verschei dene personen zijn omgekomen. FRANKRIJK. PARIJS, 1 Julij. Bij de beraadslagingen in het wetgevend ligchaam over het legercon- tingent heeft de- regering een krachtigcn steun gehad in den heer Thiers, die er niet toe kan komen zijne achterdocht tegenover het buitenland af te leggen. De linkerzijde, zeide hij, vergist zich zeer, wanneer zij meent dat de staat van zaken in Europa alleszins geruststellend is. De toestand in ons werelddeel is niet zoo als men meent. Weet ge waarom het thans vrede is? Gmdat wij sterk zijn. Ik heb den staat van zaken naauwkeurig nagegaan. Toen de Luxemburgsche quaestie aanhangig was, waren wij niet in staat oorlog te voeren. Sedert is onze militaire reorganisatie tot stand gekomen, en hoewel die niet zoo goed is als die van 1831 heeft men toch aan dc maatregelen van den maarschalk Niel het behoud van den vrede tc danken. Men heeft veel van ontwapening gesproken. Maar wij zijn reeds op voel van vredeen wanneer wij 011s ook al verder zouden ontwapenen dan nog zouden wij niet nagevolgd worden. Alle mogendheden willen den vrede, met uitzondering misschien van éénc. Doch waarom wil men geene ontwapening? Waarom blijven dc voorstellen in dien zin vruchteloos? Pruissen verklaart dal het reeds op voet van vrede is. En op dien voet is het nog een geduchte mogendheid. Gelukkiglijk wil de heer von Bismarck den vrede. Maar wij mogen niet al te goed vertrouwend zijn. Laten wij zorgen dat de feilen, die onze regering begaan heeft, niet vermeerderd wor den door toe tc geven aan het verlangen der oppositie. Pruissens kracht ligt in de tractatendie het met zijne Duilsche naburen heeft gesloten. Ik ben voor den vrede, zeide de lieer Thiers ten slotte, en daarom wil ik dat Frankrijk goed toegerust zij. Daarom wil ik tot het contingent van 100,000 man terugkeeren. Ik smeek 11 allen, om uw pligt te doen als een goed patriot. Verder zeide hij nog: Na 1866 heeft de onrust zich van de gemoe deren meester gemaakt. Pruissen is nu vredelievend uit overleg. Het wil de Zuid-Dnitsche staten tot zich trekken, en wij moeten vredelievend zijn, om de Zuid-Duitsche staten Pruissen niet in de armen te werpen. Maar met dat al moeten wij op onze hoede wezen. Met de grootste belangstelling wordt de discussie te gemoel gezien over het verzoekschrift der prinsen van Orleans. Ook het besluit des keizers in deze wordt met spanning verwacht. Want men is bcgeerig te welen hoe den man, die den 18Jen April 1843 uil zijne gevangenis te llamm schreef: //liever gevangen op Franschen grond, dan vrij in den vreemde," 27 jaren later oordeelcn zal over personendie zich in den toestand bevindenwaar boven hij zelf eeuwigdurende gevangenisstraf verkoos. Het Journ. des Déb., door het aandenken aan oude betrekkingen weerhouden wordende van bestrijding der petitie van de prinsen van Orleans, verklaart daarover tc zullen zwijgendewijl het tegen zijne eigene overtui ging zou sprekenindien liet dat aanzoek ondersteunde.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 5