BIJVOEGSEL, bchonrenae lol tfe heid&che Courant van Maandag 27 Junij JS70, /V". óiH. STAD S-BER1G TEN. i 't SCMUTTERIJ BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de alpha- betische naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 20 tot den 27 Janij aanst. (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags 10 tot 's namiddags te 1 uur, 'en dat de loting zal plaats hebben in een der localen van het Raadhuis, en wel op Dings dag den 28 Junij 1870, *s voormiddag s te half tien uren. Wordende zijwelke na de laatst voorgaande inschrijving zich binnen deze ge meente met der woon hebben gevestigd, tot eene na-loting opgeroepen, mede op Dingsdag den 28 Junij 1870, Js namiddags te één uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een billet worden opgeroepenom tot de loting ter voorschreven plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt; terwijl zij, die verhinderd mogten worden zeiven tot de loting op te komen, zich door een gemagtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemagtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver wittigd, dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de re denen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermecnen, krachtens het 3de art. der wet, te kunnen aanvoeren; waarom het voor hen, die zoodanige redenen lot vrij stelling meenen te hebben, van belang is, door personele opkomst, of, bij volstrekte beletselen, door bet zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden ge- magtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat aan de navol genden bij de wet regt op vrijstelling is toegekend, als: 1°. die met ziekte of gebreken zijn bebebt, welke hen tot den wapenhandel voor het tegenwoordig oogenblikof wel geheel, ongeschikt maken; 2°. die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el en vijf honderd zeventig strepen. 3°. de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen; 4°. de professoren en lectoren aan de hoogescholenaan deathenaea en deseminarien j 5°. de studenten in de godgeleerdheid; 25 6°. die den rang van officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee, hebben bekleed, en door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of gepensionneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7°. -die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontsla- gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld 8®. die in militaire dienst ter zee of te lande zijn, waardoor alleen worden hedoeld zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener be paalde gemeente kunnen gehouden worden, de verpligting niet om zich te doen inschrijven; den broeder van hem, die in persoon voor zich zeiven bij de Schutterij dient; met dien verstande, dat. van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot de dienst zal worden geroepen strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook. niet meer hij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van de active dienst tevens worden vrijge steld (met de bepaling nogtans, dat zij tot de werkelijke dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom zij op dealgerneene en bijzondere rollen tevens geplaatst, doch hij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden); 10®. zijdie tot de dienst der nacht- of brandwachtenen tot die der brandspui ten, zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamlieden zijn belast; 11®. lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personele belasting wordt betaald, waaronder echter niet zullen worden verstaan wêrkboden of zoodanige bedienden, die ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigden 12°. zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de armen-geslichten opge voed of onderhouden worden. En zullen dien ten gevolge, degenen, welke op vrijstelling, uit hoofde van eene der bovengemelde redenen, aanspraak mogten vermeenen te kunnen maken, zoowel als zij, die zich in de dienst willen doen vervangen, de bewijzen, daartoe vereischt, moeten overleggen, en in het laatste geval, de personen, met welke zij van nom- mer willen verwisselen kenbaar maken aan de Commissie, op Maandag den 4 Julij aanstaande, des voormiddags tusschen 10 en 1 uur, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zoo veel zulks bij de loting niet mogt zijn geschied; zullende op de reclames, zoo wel als over de goed- of afkeu ring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsclie Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v, d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 18 Junij 1870. y. PUTTKAMMER, Secretaris. .25 .50 9®. .40 .27^ .16 .18 ip« i iVk IK 3* Lt I* l 5% t 3% 3* 2» IK 3% Gedeput. staten van Zuidholland hebben burgemeesters en wethouders dezer provincie in overweging gegevenvoor zoo verre zulks niet reeds is geschied, op Vrijdag 1 of Zaturdag 2 Julij aanst. eene algemeene collecte te houden ten behoeve der slagtoffere van den brand, die te Bodegraven en Zwammerdam heelt gewoed. Z. M. de koning heeft verschillende prijzen, bestaande in gouden en zilveren horloges en andere voorwerpenaan den kommandeerenden officier van het kamp te Milligen ter hand gesteld, ten einde voor prijzen le dienen bij een concours, door de kampeerende troepen te houden. Men verneemt dat de lieer N. A. T. Arriëns. laatstelijk gouverneur van Sumatra's westkust, op de terugreis naar het vaderland, aan boord van het schip Padang Packet is overleden. De dubbele vergadering van het algemeen collcgie van toezigl, bij ont stentenis, wegens ongesteldheid, van deu voorzitter, mr. A. van der Laan, gehouden onder de leiding van den ondervoorzitter mr. J. J. Loke, heeft den 17dcn Junij hare belangrijke laak volbragt. Bij het reglementdoor haar gearresteerd, is aan een groot aantal bedenkingen, die tegen het con cept-reglement waren ingediend, te gemoct gekomen, en aan plaatselijke reglementen geheel overgelaten om naar de eigenaardigheid der bijzondere gemeenten te regelen, wat niet te huis behoort onder de algemeene bepa lingen, die voor een behoorlijk toezigl, in hel belang der gemeente zelf. volstrekt onmisbaar zijn. Het zal nu, met inachtneming van art. J der wet op de kerkgenootschappen, spoedig worden uitgevaardigdten einde den 1'" October a. s. in werking te kunnen gesteld wordenterwijl het Alge meen Collegie aan de kerkvoogdijen der toegetreden gemeenten eene aan schrijving zal rigten, strekkende om overal, waar zulks nog mogt ontbre ken, regtsgeldige zekerheid te verkrijgen van de aansluiting der gemeente aan de nieuwe organisatie. (K. C.) Bij de Ned. herv, gemeente te Zevenhuizen is tot predikant beroepen d». Simons, pred. te Giescn en Rijswijk; bij die te Valburg d'. Nahuys, pred. te Zeist; bij die te Goënga d5. Noordink, pred. te Zelhem; bij die te Sprang d». Geselschap, pred. te Delfshaven; bij die te Blokzijl ds. van Koets veld, pred. te Usselo; bij die te Schraard de candidaat S. Kalma. Te Delfshaven had dezer dagen een voorval plaats dat lot treurige ge volgen had kunnen leiden. In een gezin was bij afwezigheid der ouders de zorg over twee jongere kinderen opgedragen aan een 12-jarig meisje. Dit meisje had vuur uitgedoofd en op den ongesloten pot een doek gelegd, waarna zij met haar zusje en broertje zich op den vloer ter ruste had ge legd, een deken over zich heen spreidende. De doek op den doofpot schijnt vuur gevat en dit zich medegedeeld te hebben aan de deken, waaronder de kinderen sliepen. Gelukkig werden in tijds de buren brandlucht gewaar; zij begaven zich in de woning, wekten de kinderen en redden hen alzoo van het gevaar van te verstikken of te verbranden. Woensdag namiddag is op het eiland Rozenburg bij Maassluis, terwijl de bewoners naar de Vlaardingsche paardenmarkt warende hofstede van den landbouwer van Baaien, met allen voorraad, tot den grond toe afge brand. In den hooiberg zonder bekende oorzaak begonnenwas er aan geen blusschen te denken. Te Amsterdam verspreidde zich gisteren middag, tot veler niet geringe ontsteltenishet gerucht dat de credit- en deposito-bank op de Heerengracht in brand stond. Het is echter de ijverige brandweer gelukt de brand tot een gedeelte der bovenverdieping te bepalen, terwijl het dak en het achter huis zijn uitgebrand. Reeds waren alle maatregelen genomen om de gelds waarden en boeken in veiligheid le brengen. De brand is vermoedelijk ont staan door het achteloos wegwerpen van eenen lucifer, waarmede eene sigaar was aangestoken. Voor zoover men verneemt zijn er geen zaken van groote waarde verbrand. Aan het A. D. v. N. wordt medegedeeld, dat de zaak der //Russische fondsen" te Amsterdam, die allerwege zooveel sensatie maakte, thans is opgehelderd. De persoon, die door het verliezen der spraak buiten staat was inlichtingen te geven, was geen makelaar, maar een speculant in effecten. Hij is thans in zooverre hersteld, dat, volgens de door hem gegeven inlieli- tingen zijne gemoedsaandoening is gebleken veroorzaakt te zijn door het mislukken eener speculatie, waarbij hij aanzienlijke schade heeft geleden. Donderdag middag omstreeks G ure zag men te Rarneveld, te midden van een hevig on weder, de kerktoren in vlam geraken. Door spoedig aan- %ebragte hulp en geholpen door hevige stortbuien mogt het gelukken den brand te sluiten. Hoewel van eenen afleider voorzienis de bliksem toch in den toren geslagen en veronderstelt men dat de leiding defect is geweest, want dc bliksem moetna eenige ellen langs den afleider gegaan te zijn eene sluiting ondervonden hebben en toen eerst naar binnen geslagen zijn. Benige dagen geleden heeft er in den vroegen morgenten huize van den logementhouder B. te Tornaard, hij Dokkum, eene geweldige ontploffing plaats gehad, ten gevolge van het ontbranden van verscheidene vuurpijlen, kruid enz.die in een der bovenvertrekken in eene kist waren geplaatst en bij een bruiloftsfeest zouden worden gebruikt. De door de ontploffing te weeg gebragte schok was zoo hevig, dat de pannen van het dak wer den geslingerd. Door spoedige gepaste maatregelen zijn echter verdere onheilen voorgekomen. Uit Groningen meldt men dat de zaak tegen zekeren Rotgers, die tol 5 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld, en sedert den vorigen zomer die straf te Leeuwarden ondergaat, op nieuw wordt onderzocht. Een twist, die on langs tusschen eenige lieden plaats had, en daarbij gedane verwijtingen, geven der justitie aanleiding tot dit nader onderzoek. De aanvankelijk ge dane verhooren en inlichtingen geven reeds grondom aan de schuld van Rotgers te twijfelen. Zekere W. zou de dader zijn. Tusschen den Moerdijk en Breda werd dezer-dagen op den wegliet lijk van een man gevonden. Uithoofde in een der zakken een flesch met sterken drank werd gevondenvermoedt men dat hij door overmatig gebruik van drank den dood heeft gevonden. Berigten uit Paramaribo, van 2 Junij, bevatten het volgende: Bij kon. besluit is de tijdelijke alhier gedetacheerde majoor der infanterie van het leger in Nederland, L. K. Kirsch, bevorderd tot luitenant-kolonel. Tot offi cier van gezondheid 2e kL, hij het geneeskundig personeel der landmagt is benoemd de officier van gez. 3e kl. M. Vis, van dat personeel. Naar men verneemt is een groot aantal Indianen en Boschnegers aan de Tibitie, door de ijverige bemoeijingen van de r. k. geestelijken, tot het Christendom overgegaan. Dezer dagen had nabij het fort Zeelandia een treurig ongeval plaats. De heeren L. A. Mackintosh, D. M. Kanteman en J. Bromet, voeren in eene sloep met drie man naar den zeilenden schoener Editie. Op de hoogte van gen. fort gekomen, geraakte de sloep voor den boeg van den schoener en sloeg om. met het ongelukkig gevolg, dat de heeren Kanteman en Bromet verdronken zijn. 's GRAVENHAGE25 Junij. Tol NedcrI. consul te Salonica is benoemd de heer G. Dumonteil Lag- rèze, buiten bezwaar van 's rijks schatkist. Tol griffier hij hel kantongeregt te Sliedrecht is benoemd de heer m'. M. A. 11. Onderwater, thans griffier bij het kantongeregt le Medemblik. Dc eerste kamer der slalcn-generaal is tot hervatting barer werkzaam heden bijeengeroepen tegen Maandag 11 July.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 5