BUITEN LA M)SC!JE BEIUGTEN. zijne wandeling meer dan een uur van liet garnizoen uitstrektdesertie pleegt. De auditeur-militair verkoos dit artikel aldus te lezen, en de officier werd in een der cellen van liet tuchthuis preventief gevangen gezet. Die preventieve gevangenis is na cenige dagen door den generaal, bevelhebber, in voorloopig kamer-arrest veranderd, in afwachting dat de krijgsraad uit spraak doet. Men meldt uit Breda: Donderdag is de uitslag van liet examen der kadette'n van het laatste studiejaar bekend geworden. Allen zijn tot officier voorgedragen. Daar dit in de laatste jaren zeer zelden plaats vondpleit deze uitslag zeer voor het tegenwoordig onderwijs aan de akademie, zoo mede voor den uilmuntenden geest, die er thans onder den gouverneur En gelvaart steeds heerscht. Eenc te Breda voor de hulpbehoevenden te Bodegraven gehouden col lecte heeft de som van ƒ521 opgebragt. sGRAVENHAGE. 18 Junij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer dr. M. P. Lindo, inspec teur van het lager onderwijs 111 Zuidholland, tot het dragen der versierselen van officier der orde van de Kroon, hem door den koning van Italië ge schonken; en aan 11. llalswijk te Nieuwer-Amstel en .1. van Ilauten te Vaals, tot het dragen-van het kruis fidei et virtuti, hun door den Paus geschonken. Bij het dep. van marine zijn bevorderd: tol referendaris, de hoofd commies L. .1. T. Broekhoff; tot hoofdcommies, de commies S. Straatman; lot commies, de adjunct-conmiiescn J. W. van den Berg en S. Wolfson; tot adjunct-commies, de eerste klerk A. van koenen; en tot eersten klerk de tweede klerk J. A. Sillevis. Aan den heer P. Zaaijer is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Sommelsdijk. Aan den heer J. C. van Bemmelen, te Haarlem, is vergunning ver leend tot het oprigten eener tweede Hollandschc maatschappij van levens verzekering. De minister van justitie zal Woensdag en Donderdag aanst. geen ge hoor verleenen. De afdeelingen van de tweede kamer hebben heden het onderzoek voortgezet over de wets-onlwerpcn nopens de bewaarscholen en het hooger onderwijs. De provinciale staten zullen op Dingsdag 5 Julij bijeenkomen en waar schijnlijk hunne zittingen houden in het gebouw Diligentia, daar hunne ge wone vergaderzaal ditmaal niet beschikbaar is. liet feest van gisteren is op eene schoone wijs bcslolen. Omstreeks negen ure werd aan 11. M. de koninginop het Huis ten Boscheene sere nade met fakkellicht gebragl door den heer Botgorschek en de onder zijne leiding staande artisten. Onder anderen werd het Stabat Mater en een stuk van de Traviata uitgevoerd. Na den afloop van de serenade, behaagde het II. M. zich voor de geopende deuren van het perron te vertoonen en werd 11. M. door hel gejuich der talrijke verzamelde menigte begroet. De koningin ontving den heer Botgorschek op het paleis en bedankte op de meest vleijende wijze voor dit huldebewijs. Op uitnoodiging van de koningin stelde de heer Botgorschek aan 11. M. voor den heer C. J. Becht, die als solo-klarinettist, aan de serenade deel nam. Bij de societeits-tent in het Bosch, die sierlijk verlicht was, heeft de kapel, onder directie van den heer Dunkier, en in het veld van de Malie- baan, bij het vuurwerk, het muziekcovps van het reg. huzaren zich doen hooren. Hel vuurwerk was uiistekend. Het sein tol hel afsteken daarvan werd gegeven, nadat eenige leden van het koninklijk huis, prins en prinses Hen drik en prins Alexander der Nederlanden, iu de Maliehaan waren gekomen. Achtereenvolgens werden tien groote stukken afgestokenbehalve tal van vuurpijlen, zwermpotten enz. Inzonderheid het slotstukeen tempel voor stellende, eene decoratie ter eere van Neèrlands koninginmet haar naam cijfer, en met de toepasselijke jaartallenwerd ongemeen toegejuicht. Het uiurwerk was vervaardigd door den heer van der Brugh, van Amsterdam. Bij bet uiteengaan van de menigte stadwaarts, kon men eerst regl be merken hoe talrijk die toeschouwers waren geweest, bij duizenden van hier en elders zamengcvloeidgeen einde scheen aan die stroomendie zich langs de drie toegangen van het Bosch voortbewogeu. Groot was dan ook de drukte bij de onderscheidene middelen van vervoer. Door den commissaris van policie Wulffers en den inspecteur Mertz-1 is heden in het Willemspark gearresteerd een persoon, die voorgaf met ver gunning geld voor de noodlijdenden te Bodegraven in tc zamelen, maar die vergunning niet kon bewijzen. BEIXIE. Volgens de Lid. Beige is eene van de hoofdoorzaken van den uilslag der verkiezingendat het meerendeel der liberalen in de kamers niets wilde toegeven aan de progressistenaan die lieden, welke op volle toepassing der liberale beginselen aandrongenvan hier kwam in de liberale gelederen wrevel en verdeeldheidwaarvan de clericalen in zekere kiesdistricten partij hebben getrokken. De uitslag der verkiezingen is dus, zegt dat blad, wel eene onbetwistbare, ofschoon ontoereikende en niet afdoende zege voor de clericalenmaar meer nog eene harde lesaan de sehoolsche liberalen door de liberale rigting zelve gegeven. ENGELANB. LONDEN. 17 Junij. In het lagerhuis is weder ter sprake gekomen hel (fcnkbccld om aan groote minderheden cenig aandeel in de nationale volksvertegenwoordiging te geven; tot welks verwezenlijking in 1867 eene bepaling in de kieswet is opgenomen. De meeste sprekers, ook de minister Gladstone, waren van oordeel dai die afwijking van het constitutionele beginsel: heerscM der meerderheid," niet goed werkte noch op zich zelve aanbevelenswat was, maar dat het nog te vroeg was om de kieswet op nieuw te wijjj. Dienovereenkomstig is een voorstelom de bedoelde bepaling in te treil met 183 tegen 175 stemmen verworpen. Omtrent den staat der veldgewassen hier te lande wordt het vol;, medegedeeld: Van alle kanten komen berigten in, waarin geklaagd»; over de algemeene en thans zorgwekkende droogte. Hier en daar regenbuijen gevallenen een paar onweêrsbuijen hebben den verdj grond in sommige plaatsen van het noorden bevochtigddoch de beste van het grasgewas gaat overal verloren. Dc weiden in Lincolnshire, cestershire, Northamptonshire en vele andere graafschappen zijn geheel i weid en hebben op vele plaatsen de bruine kleur van den rampzil zomer van 1868. De tarwe heeft zich. wat de kleur aangaat, wonde verbeterd, doch de plant is over het algemeen schraal en zwak. Het», jaarskoren lijdt verschrikkelijk door gebrek aan regen en door ongedi, Overvloed van regen zou thans ongetwijfeld in tien of veertien dager gras doen herlevendoch de hooioogst is onherstelbaar verlorenen de staande schaarschte van den zomer- en van den wintervoorraad van zal het onmogelijk makendal de prijzen van rund- en schapenvlcesch zijn, ook al geeft men zich nog zoo veel moeite om den invoerhandcl it breiden. Dr. Gehle, pred. bij dc Hollandsche gemeente alhier, vierde den dezer gedachtenis van zijne 40-jarige ambslbediening. De geachLe.let sprak naar Titus I: 3, in het met eene groote schare belangstellend» vulde ruime kerkgebouw eene toepasselijke rede uit, na afloop waa zijne vele vrienden hem hunne hartelijke gelukwenschcn kwamen aanbi, FR Kit IJK. PARIJS, 17 Junij. In Bij de discussie in het wetgevend ligcliaam over het zegelregt der zie" bladenwerd door een lid van de regter zijde voorgesteld de zegelbeli op de dagbladen reeds met het begin van het volgende jaar aanmerk j( te verminderenen daarentegen het port op dagbladen en andere gedr ygp stukken iets te verhoogen, met dien verstande dat de regering in den van het volgende jaar volledige afschaffing van het dagbladzegel en meer aannemelijke vergoeding voor de schatkist zou voordragen. Me voorstel vereenigden zich de regering en de commissie van rapporteur», hel is aangenomen, het eerste gedeelte (de vermindering van het zeg«| Vi op 1 Januarij 1871) met algemeene stemmen, het tweede gedeelte (de ziek hooging van het port) met 129 tegen 78 stemmen. onde In liet wetgevend ligchaam van 16 Junij heeft de heer de Kératr; minister van oorlog inlichting gevraagd omtrent de laatste expeditie «- Li troepen in Algerië, onder den generaal Wimpffen. Dc minister van op= afwezig zijnde, gaf de minister van financiën te kennen, dat dc heer Leb zoodra hij aanwezig was, zeker de verlangde inlichtingen zoude vcrsclit 01M't De minister van oorlog is echter dien dag niet in het wetgevend ligcï*'^ verschenen. J' Voor den hoogen raad van justitie, die tegen 18 Julij te Blois is geroepen, zullen teregt staan 48 personen, als betrokken in den aai" Ni Ems scho en kw a wen begr weêi gent dedi Nuk is. zijn naar P. nets D( Velf geb: V< dcre tegen het leven des keizers, en 22, betrokken in den aanslag tegen dei ligheid van den staat. Drie personen worden beschuldigd van plunder" een, Flourens (die ook in de overige categoriën begrepen is), van lot plundering, een (Prost, dc advokaat van Mégy) van poging tot mo 1 en Mégy zelf van moord; terwijl ook nog Félix Pvat en Gromier aa klaagd worden van provocatie tol het doen van een aanslag tegen 's kei p( leven en van medepligtigheid aan die misdaad. ga|a S P A AT .1 E. 8(b" De generaal Prim heeft in de laatste zitting van dc cortcs mededetvar gedaan van de namen dergenen, die voor deSpaansche kroon hebben bedPe 1 Zij zijn Dom Luïz van Portugal, de hertog van Aosta en de hertogwe" Genua. De vierde candidaat, die door Prim niet genoemd werd. isAam men zegt, een prins uit hel huis Hohenzollern. Deze had van zijnen iceer Spanje gezonden secretaris, die er vertoefde tijdens in dc hoofdstad oiilt-^0'' waren uitgebarsten, zoodanige berigten omtrent den toestand des lands A vangendat hij weinig begeerte gevoelde de kroon aan tc nemen. In de cortes is door den admiraal Topete en vier andere leden petitie ingeleverd ten behoeve van de troonsverheffing van den hertog Montpensicr, en door den heer Madoz en andere leden eene dergelijke' titie ten gunste van Espartero. Te Bayonne bevindt zich weder een aantal Garlistische partijhoofJ die waarschijnlijk nieuwe ondernemingen voorbereiden. Men verwacht! zij van de grenzen zullen verwijderd worden. STALIE. In liet zuiden des lands is dc toestand treurig. Dc klaglen overt brek aan arbeid en. als natuurlijk gevolg, over gebrek aan brood, zijn. de orde van den dag. In ,de provincie Bari heeft dc ellende haar hod toppunt bereikt, vooral onder dc handwerkslieden en de boeren. De veij genden zijn verpligt zich 's avonds vroeg in hunne huizen terug te trekt i ten einde niet te worden aangehouden door personen, die, door den! ger gedreven, om brood vragen. In Goia del Colle hebben de vvelgca inwoners onderling een soort van veiligheidsmagt georganiseerdten de omstreken te beschermen tegen de steeds talrijker en onbeschaamder» dende diefstallen. Van alle kanten ontmoet de zoo hoog geroemde belasting op bel maal de grootste bezwarenzoo schijnt de bevolking van Romagna se 4 Junij geen graan meer te laten malen en slaan van dien datum aft molens stil. Onder zulke omstandigheden is liet een raadsel hoe die I» ting in de schatkist zal vloeijcndie tot zulk een aanmerkelijk bcdraf de begrooling staat aangewezen. 8

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2