LEIDSCHE COIJRAIT. 1870. iV. 142. MAANDAG 20 JUNIJ. STA DS-BER1GTEN. BINNENLANDSCHE HE RIG TEN. He Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel janrs ƒ3.franco p.p. 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85, IJet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. SCBIUTTERI.1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat de alpha- s lisclie naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 iril 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de landiebhenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 20 tot den Junij aanst. (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags 10 tot 's namiddags te uur, 'cn dat de loling zal plaats hebben in een der localen van hel Raadhuisen wel op Dingsdag den 28 Junij 1870, 9s voormiddags te half tien uren. Wordende zij, welke na de laatst voorgaande inschrijving zich binnen .leze ge- ïfente met der woon hebben gevestigd, tot eene na-loting opgeroepen, mede op Dings dag den 28 Junij 1870, 's namiddags te één uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een billet worden opgeroepen, om tot de loting voorschreven plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving gedrukt; terwijl zij, die verhinderd mogten worden zei ven tot de loting T te komen, 'zich door een gemagtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of in gemagtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de mmissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver- [tigddat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de re nen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermeenen, krachtens het 3dc art. der it, te kunnen aanvoeren: waarom het voor hen, die zoodanige redenen lot vrij- illing meen en te hebben, van belang is, door personele opkomst, of, bij volstrekte ietscien, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden ge- igtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat aan de navol- j pdéh bij de wet regl op vrijstelling is toegekend, als: 0. die met ziekte of gebreken zijn belicht, welke ben tot den wapenhandel voor het tegenwoordig oogenblikof wel geheel, ongeschikt maken; i®. die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el en vijfhonderd zeventig strepen. I®. de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen; l®. de professoren en lectoren aan de hoogescholenaan de athenaca en deserninariën i®. de studenten in de godgeleerdheid 1®. die den rang van officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee, hebben bekleed, en door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of gepensionneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of hongeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet. weder kunnen worden aangesteld I®. die in militaire dienst ter zee of te lande zijn, waardoor alfeen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener be paalde gemeente kunnen gehouden worden, de verpligling niet om zich le doen inschrijven; I®. den broeder van hem, die in persoon voor zich zei ven bij de Schutterij dient; mei dien verstande, dat van een gelijk getal broeders til lijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot de dienst zal worden geroepen; strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook. niet meer bij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van de active dienst tevens worden vrijge steld (met de bepaling nogtans, dat zij tot de werkelijke dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom zij op dealgemeene en bijzondere rollen tevens geplaatst, doch bij dc reserve zoo lang in dienst gesteld worden); 1°. zij, die tot de dienst der nacht- of brandwachten, en tot die der brandspui ten, zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast 1°. lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personele belasting wordt betaald, waaronder echter niet zullen worden verstaan werk boden of zoodanige bedienden, die ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigden 1°. zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de armcn-gestichtcn opge voed of onderhouden worden. En zullen dien ten gevolge, degenen, welke op vrijstelling, uil hoofde van eene der ivengemelde redenen, aanspraak mogten vermeenen te kunnen maken, zoowel als j, die zich in de dienst willen doen vervangen, de bewijzen, daartoe vereischt, oclen overleggen, en in het laatste geval, de personen, met welke zij van nom- er willen verwisselen kenbaar maken aan de Commissie, op Maandag den Julij aanstaande, des voormiddags tusschen 10 en 1 uur, op het Raadhuisten einde larvan de noodige aanteekening te doen, voor zoo veel zulks bij de loting niet ogt zijn geschied; zullende op de reclames, zoo wel als over de goed- of af keu rig der personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen, nader door de immissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant gekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELERBurgemeester. Leiden, 18 Junij 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN. 18 Junij. Gisteren avond, ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. de konin gin, heeft zich het muziekcorps der dienstd. schutterij op het water tus schen de Beestenmarkt en Turfmarkt doen hooren. -- Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomencn bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 105 tot 117 volwassen personen cn 39 tot 55 kinderen. Door de hoofdadministratie van het 7,le reg. infanterie te Amsterdam zal op Maandag 25 Julij aanst. o. a. aanbesteed worden eene partij van 1500 eenmans wollen dekens, in twee percelen, en eene partij van 200 tweemans dito. De Staatscourant bevat het verslag van den algemeenen secretaris der kon. akademie van wetenschappen aan den koning, omtrent de verrigtingen van die instelling gedurende het afgeloopen jaar 1869/70. Bij het centraal-comilé van den Nederl. weerbaarheidsbond is vanwege Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden eene gift van ƒ300 ingekomen. Gisteren is met goed gevolg ook de tweede overspanning van den bo venbouw der groole brug over het Hollandsche Diep geplaatst. Bij de herv. gemeente te Wichmond is lot predikant beroepen ds. Rut gers, pred. te Brummen; bij die te Opheusden d'. Dekkers, em. pred te Wageningen; bij die te Hoornaar d\ Simons, pred. le Giessen en Rijswijk; bij die te Waddingsveen ds. Doedes, pred. te Hemmen; bij die te Nieuwer- kerk a./d. IJssel ds. Ecrdmans, pred. te IJsselmuiden; bij die te Hilversum d'. Koopmans, pred. te Staphorst; bij die te Kolhorn d5. Bonman, pred. te Eenigenburg; bij die te Koudekerke d'. Callcnbach, pred. le Bcrgschenboek bij die te ZouLelandc d». Noordink, pred. te Zelhem; bij die te Waverveen d\^"Garolaatst pred. le Maria Hoorebekc; bij die te IJsselstein d». Osti, pred. te Ilattem. Donderdag 11. is te Utrecht de jaarlijksche reünie der Waalsehe kerken geopend. De voorbereidende godsdienstoefening werd geleid door den heer Segers, pred. te Groningen. Tegenwoordig zijn: Kronenberg, pred. te Arnhem, president; Gerlach, pred. te Middelburg, secretaris; Re'ville, pred. te Rotterdam; de Greef, pred. te Maastricht; Stoop, pred. te Nijmegen; Plate, ouderl. te Rotterdam en prol. Buys Ballot, ouderl. te Utrecht; leden der Waalsehe commissie Voorts de volgende afgevaardigden: van Utrecht, Trcnité, ouderl. dc Witt cn diaken van Goudoever; van Middelburg, pred. Luli en ouderl. Engelberts; van Zwolle, pred. Faure; van Groningen, pred. Segers cn ouderl. van der Hoop; van Amsterdam, pred. Gagnebin en ouderl. van der Voort; van Leiden, pred. van Goens en diaken Lezwijn; van Breda, pred. Perk en ouderl. Chappuis; van Dordrecht, pred. Bonet Maury; van Nijmegen, pred. Stoop: van Leeuwarden, pred. van Hamel en ouderl. Manger Cats: van Arnhem, pred. Kronenberg en ouderl. llanegraaff; van Delft, pred. Bost en ouderl. Milders; van Rotterdam, pred. Collins en ouderl. Baelde; van 's Hertogenbosch, pred. Roulct; van Maastricht, pred. de Greef en ouderl. Muller; van 's Gravenhagepred. Blin en ouderl. Gefken. Bij gelegenheid zijner 40-jarige priesterlijke bediening, werd dezer dagen aan den zeer ecrw. en hooggel. heer C. Karsten, president en hoog leeraar in de godgeleerdheid aan het bisschoppelijk seminarie der klcrezy te Amersfoort, door eenige geestelijken en leeken dier klerezy een prachtig geschenk aangebodenbestaande in een fraai gebonden exemplaar van den Bijbel met de platen van Gustave Doré. Dezer dagen was eene jeugdige dienstmaagd uit Amsterdam eenige dagen gelogeerd bij een boer in Nieuwer-Amslel. Bij haar vertrek nam zij uit de woning van den boer eene portefeuille mede, waarin ruim ƒ100 aan bankpapier. Kort na haar vertrek ontdekte de boer den diefstal, dien hij terstond aan de policie te Amsterdam aangaf. Naauwelijks een uur later waren de meid en het geld in handen der policie. Te Hoorn had eergisteren een treurig ongeluk plaats. Terwijl een verwer met zijn knecht bezig waren de goten der Groote Kerk aldaar te verwen, is de ladder, waarop zij stonden, uitgeschoven; beiden vielen op den grond en bleven op de plaats dood. Gisteren morgen had aan het station van den Grand Central Beige te Moerdijk het volgende ongeluk plaats. Een der beambten van dien spoorweg geraakte tusschen de huilers van twee wagens en werd zoodanig in- en uit wendig gekwetst, dat aan het behoud van zijn leven wordt gewanhoopt. Naar men uil 's Herlogcnbosch aan het Vad. meldt, wordt aldaar eene zaak geïnstrueerd, waarbij onze militaire wetten in alle gedrochtelijkhcid uitkomen. Een officier heeft, zonder verzuim van de dienst, eene wande ling gemaakt naar een dorp, twee uren van zijn garnizoen verwijderd, en is daarna teruggekeerd. Desverkiezende kan men uit art. 157 van het Cri mineel Wetback voor het krijgsvolk te lande afleiden, dat een militair, die

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1