tMQSCBE 011B AIL 1870. X\ 130. MAANDAG 13 JUNIJ. rs STA DS-BKR1G TEN. BINNEN LA NDSCIIE BIG TEN. igffi .ail De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f'i.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1- iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant scordt verzonden tan den Gemeenteraad. IV'. 9 {blad 11) der Handelingen Dc BURGEMEESTER, Ilooid van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand -"gesteld een op den 8stcn dezer maandinvorderbaar verklaard kohier voor de vnelasting op het personeel, over het dienstjaar 1870 en 1871, houdende aan klagen voor de Wijken 1 en 2, terwijl ieder verpügt is zijnen aanslag op Jen bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Lejdsche Courant afgekondigd. At De Burgemeester voornoemd, rot Leidek, 11 Junij 1870. v. d. BRANDELER. )C#=== vet LEIDEN, 11 Junij. HU. leden der sociëteit Amicitia mogen met voldoening terugzien op «bet vauxhall en bal gisteren avond in de buitcn-societeit hecrcn studenten -"aangeboden. Ook dit feest mogt, dank zij ook het fraaije weder, in alle f opzigten gunstig slagen. Een blik op de sociëteit en hare omgeving schonk de overtuiging dat niets was verzuimd om daaraan luister bij te zetten. De facade van het gebouw en de zoo uitgestrekte tuin waren fraai geïllumi neerd, waarbij zich op zoo gepaste wijze aansloot eenc prachtige verlich ting met sterren, vereenigd door guirlandes, op het water van den singel, aan het eind waarvan zich eene kolossale pyramidc vertoonde, liet geheel maakte ook nu weder, door dc afspiegeling in het water, een allervcrras sendst effect. Ook de singel langs dc sociëteit prijkte met verlichte krooncn. E nacht de reis van Hengelo naar Enschedé te voel hebben moeten afleggen In de societeitszaal en in den min was eene compacte menigte bijeen, wan- - ■»- De taal- en letterkundige afdceling der kon. akademic van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst/ aldaar eenc gewone vergadering houden. Door den koning van Wurtembcrg is aan den historieschilder L. L. Kleyn de groole gouden medaille toedekend. Bij resolutie van den minister van financiën is vastgesteld het plan voor de 273c staatsloterijbestaande uit 20000 loten-, 10Ó00 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend ten kantore van den directeur der staatsloterij op Maandag 4 Julij en gesloten op Zaturdag 16 Jnlij. De trek king der eerste klasse heeft plaats op 1. 2, 3 en 4 Augustus, terwijl de laatste 100 nommers op Zaturdag 22 October worden getrokken. Nabij Beverwijk had eergisteren avond bij de kanaalwerken een treurig ongeval plaats. Een zekere Mackseen jongman van 26 jarenaan liet ver voeren van bctonspecie bezig zijnde, had het ongeluk niet spoedig uit den weg te springen voor een snel rijdende lorry waarop een bak met eenigc duizenden ponden specie, ten gevolge waarvan zijn ruggestreng verbrijzeld werdzoodat hij dadelijk een lijk was. Uit Gorinchem wordt gemeld dat eergisteren de leerling-machinist tl. G., aan boord van de stoomboot H'oudrichem willende slappen, het ongeluk had uit te glijden en te verdrinken. Niettegenstaande alle aangewende midde len is het niet mogen gelukken den 15-jarigen jongeling in het leven terug te roepen. Uit Enschedé verneemt men dat door ruim veertig ingezetenen dezer gemeente, allen tot den defligen stand behoorende, eene klagt is ingediend bij den directeur-generaal der staatsspoorwegen op grond dal zij Maandag 11. allen voorzien van retoprbillet 2e klasse, waarschijnlijk uit gebrek aan wag gons, te Hengelo achtergelaten zijn, en dientengevolge in het holle van den IN delende en zich verlustigende in de zoo fraaije muziek van het orchest van den heer Slumpffdie herhaaldelijk zeer werd toegejuicht. De tegenwoordigheid van hh. deelnemers aan den optogt in hunne zoo fraaije costumes gaf daar aan vrij wat afwisseling en de opgeruimde stemmingwaarin deze verkeer denaanleiding tot menige vrolijke scène. Bij herhaling werd in den tuin _^£ene Bengaalsche verlichting ontstoken, waardoor het geheel een zoo too- verachtig aanzien verkreeg. Ook hier bleef men tot laat in den nacht bijeen, en allen verlieten het terrein met de meeste voldoening over het genoegen, dat deze avond hun had geschonken. Uedetl avond wordt de feestweek besloten door een vauxhall en bal, van Samnre Crescendo op het fcc.sttcrreii! op de Ruïne genoodigden aan- l'A 7 vvege Sempre geboden. Naar wij vernemen is aan den heer burgemeester dezer gemeente ter hand gesteld eene som van 25, zijnde de zuivere opbrengst van eene door liet muziekkorps der dienstdoende schutterij alhier gegeven matinee musicale i;, in het hceren-logemenl aan den Burg, op Donderdag den 9J|" dezer maand, r ten behoeve der noodlijdenden door den brand te Bodegraven. r,f over dc lijnen, door de Ilollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij geëxploiteerdzijn gedurende drie dagen. 5, 6 en 7 Junij, vervoerd onge- i, veer 100,000 reizigers. Op 7 Junij, bij gelegenheid van het maskerade-feest, ■v. zijn aan het station alhier aangekomen en vertrokken ruim 30000 reizigers, l^'en meer dan 100 treinen. Niettegenstaande deze ontzettende beweging is alles in de beste orde afgeloopen. -- Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomencn bedroeg gedurende deze week dagelijks van 105 lot 120 volwassen personen en 43 tot 58 kinderen. Tc Voorscholen heeft de voor dc hulpbehoevende ingezetenen van Bode graven gehouden collecte opgebragt 147.50. Men schrijft ons uit ioégstgeest: Op den GjMI Junij 11. verloor deze ge meente een van hare belangrijkste en meest geachte ingezetenen, den heer G. C. van der Hoef, Wethouder. Met buitengewone gaven des verstands be deeld, was hij steeds onvermoeid bezig om die aan te wenden tot nut van anderen. In zijne betrekking tot het burgerlijk bestuur werkte hij met kracht en energie tot bevordering van onderwijs en van stofTelijkc belangen, terwijl door hem als hoofd van het ambachtsbestuur alle zandwegen in kunstwegen werden herschapen. Als president-kerkvoogd ijverde hij voor de instandhouding en waardigheid der ceredienst. Immer was Inj bedacht op de verzachting of verbetering van liet lot zijner talrijke arbeiders, die bij hem als grondbezitter en handelaar werkzaam waren en was er steeds op uit hen te beloonen, wanneer hij bekwaamheid of slechts ijver of goeden wil ontdekte. Menschlievend en medelijdend, wendde zich de arme en onge lukkige tot hem niet te vergeefs. En bij dat alles bedekte zijne nederigheid het goede door hem gesticht en roemde hij gaarne de verdienste van anderen. Zigtbaar was de deelneming toen zijn stoffelijk overschot werd geleid naar de laatste rustplaats, waarbij de predikant dr. A. 11. Ruitenschild een woord van hulde en christelijke vertroosting sprak. De werken des over- zijne nagedachtenis zal bij velen HA ledenen zullen nog lang van hem spreken in zegening zijn Naar men uit Katwijk meldt zijn Zaturdag en Maandag bijna alle schuiten aan wal geweest. De vangst was zeer ongelijk; zoo waren er die ruim 400 besomden, anderen die slechts ƒ150 a ƒ200 verkregen. Door tegenwind bleven in deze week de schuiten niet ver van de kust. iup. Uil Drenthe klaagt men over het ontzettend aantal rupsen, dat zich op sommige plaatsen vertoont; zij rigten hunne aanvallen voornamelijk tegen het eiken loof. De langdurige droogte brengt veel daartoe bij. Men schrijft van den Moerdijk: Zoodra mogelijk na de ontvangst van het berigt omtrent veranderingen in den rivierbodem, die voor de werken nadeelig zouden kunnen wordenis dc commissie voor dc overbrugging van het llollandsch diep alhier bijeengekomen. Reeds op 4 Junij is er vergadering gehouden en hebben onderzoekingen in loco plaats gehad, een bewijs dat de overtuiging bestond dat hier spoedig moest worden gehandeld. Naar wij vernemen zijn in die vergadering ter sprake gebragt de middelen, die aan te wenden zijn ter voorkoming van herhaling van dergelijke veranderingen en verdiepingen in hel rivierbedwaardoor dc mogelijkheid van gevaar voor de werken wel degelijk in hel leven zou tredenvooral wanneer dergelijke wijzigingen zich in zulk een kort tijdsverloop voordoen zooals thans is gebleken dat geschieden kan, waarom dan ook dadelijk de beheijingen zijn gestaakt geworden. Bij het onderzoek in loco is gebleken dal door hevige draai- stroomen, waardoor kolken gevormd werdeno. a. bij pijler 13 de bodem zeer was verdiept (ongeveer 13 M.), terwijl aan de westzijde van dien pijler een put van 9 M. aanwezig was. Het gèheele rivierbed was verder aanmerkelijk gewijzigd wat diepte betreft. Onmiddellijk zijn op deze punten de noodige voorzieningen aangebragt om dadelijk gevaar te vermijdende vleugeldammen langer gemaakt en flinke grondstukken op den bodem geplaatst. Als maat regelen tegen herhaling van dergclijken toestand zullen verhooging van dam men, steenbezetting, diepere beheijing en betonneering, benevens algemeeue plaatsing van zinkwerken in aanmerking komen. Bereids is met een deel van deze werkzaamheden aangevangen en wordt daaraan met kracht door gewerkt. Wat nu dc bewering aangaat, als zoude men de zaak overdreven hebben, het bovenstaande toont aan wat daarvan is. Dat dc werken gevaar geloopen hebben is, ten minste bij technici, boven allen twijfel verheven, maar dat thans onmiddellijk gevaar is geweken en zal worden gekeerd staat evenzeer vast. Reeds heeft men van zekere zijde voorspiegelingen gedaan van gevaar voor mcnschenlevcns bij exploitatie der voltooide kunst werken enz., maar die zijn van allen grond ontbloot. De werken toch zijn bij lang niet voltooid en veel zal nog noodig zijn eer dit kan gezegd worden. Bovengenoemde omstandigheden hebben op nieuw het bewijs geleverddat ons vaderland in het bezit van uitmuntende waterbouwkundigen is, die snel en met energie weten te handelen. Aan zoodanige handen is het bouwen der brug zeer goed toevertrouwd. 's GRAVENHAGE, 11 Junij. Z. M. heeft aan den heer E Saportas, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Ned. consul op Cubaonder dankbetuiging voor de in die be trekking bewezen diensten. Voorts zijn door den Ned. consul te Montevideo de hh. Ramiro de las Carreras en J. 11. Scott Good aangesteld tot zijne vice-consuls, te Maletonado en Paysandu. Z. M. de koning wordt aanstaanden Maandag des avonds ten II ure, met het Ned. Rijnspoor, per extra-trein, van het Loo alhier verwacht. In de zitting der tweede kamer van gisteren, bij de behandeling van art. 17 van het wets-ontwerp betreffende dc brievenposterijheeft de mi nister van financiën zich bereid verklaard het daarop door den lieer Lonling voorgestelde amendement over te nemenmits daarin eenc wijziging bren gendezoodat het zou luiden als volgt; //Het port van dagbladen of nieuwspapieren, eens of meermalen per week uitkomende, bedraagt voor elk

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1