BIJVOEGSEL, behoorenae tot de Leidsche Courant van Maandag 6 Junij dtf70, N°. ó3ó. stelde geval niet doen zou. Verkoop van kapitaal moest zoo min mogelijk geschieden. De heer Buys verdedigde de zienswijze der commissie, liet besluit van den raad tot verkoop moest gehandhaafd wordenwant dat was genomen met de bedoeling dat de uitgaven waarvan hier sprake wasniet uitsluitend zouden drukken op het tegenwoordige geslacht. Voor eene te groote uitzet ting der uitgaven kon de raad steeds waken. In rondvraag gebragt werd het voorstel der commissie van financiën verworpen met 8 tegen 7 stemmen. Bij de voordragt omtrent het aan het rijk verstrekken van een locaal voor den ijk, werd voorgesteld daartoe een lokaal aan te wijzen in het Catharina- Gastliuis op de Aalmarkt, voor de inrigting daartoe eene som van ƒ800 te besteden, en dan dat locaal te verhuren voor den tijd van 5 jaren, tegen een huurprijs van /200. De commissie van financiën wilde zich bepalen bij het aanwijzen van het locaal en het Vorderen van eene huur van 50 of l. meer. Na eenige deliberatie werd hel voorstel der commissie aangenomen met 11 tegen 4 stemmen. Op de verder aan de orde gestelde verzoeken •werd gunstig beschikt; alleen werd op dat van J. H. Willink, tot het voor hem alleen pachten van het jagtregt op de vroonwateren dezer gemeente, eene afwijzende beschikking genomen. Ten slotte werden nog goedgekeurd de rekeningen over 1869 van den schuttersraad der dicnsld. schutterij, van het Evang. Lulh. wees- en oude liedenhuis, en van oud-regenten van het Minnchuis. J Ingekomen was eene missive van de burgemeesters en wethouders van Bodegraven en Zwammerdam, houdende kennisgeving dat zij magtiging had den verkregen tot het doen eener collecte in alle gemeenten dezer provincie, ter leniging van de rampdie voornoemde dorpen heeft getroffenmet ver zoek daartoe spoedig over te gaan. De burgemeester noodigde de leden daartoe uit tegen Donderdag aanst.zullende de heeren der gebuurten daarbij assisteren. Was de eerste dag Van het muziekfeest der Leidsche Zangvereeniging rjjk aan genot, door de zoo prachtige uitvoering van Mendelssohn's Elias, de tweede dag, algemeen zal het erkend worden, was het niet minder. llTen gehoore werd gebragt de Ode op den St. Gaceilia-dag van Handel, en I wel. zooals uit de voorrede van het tekstboekje blijkt, voor het eerst hier te lande. 'Dat deze ode wegens oorspronkelijkheid, kracht en schoonheid Rhet genie van llandcl waardig is, kan niet worden geloochend. Eene daarin voorkomende schildering van den invloed der muziek op het gemoed maakt liepen indruk en gaf aan mej. Weckerlin, als sopraan, en vooral aan lr. Gunz, als tenor, ruimschoots de gelegenheid met hunne gaven te schit teren de muziek was op vele plaatsen verrassend in haar effect. Hel publiek betoonde dan ook bjj herhaling zijne ingenomenheid met de uilvoering, vooral bij de aria's «Der Schall der Trompete" en "Die helle Geige singt von Èifersucht" enz. en bij liet zoo schoone slotkoor met solo voor sopraan, met iet /'Vnd gauz dies Erdenrund zerfallt." Hierop volgde de uilvoering van lui te in d-dur, van Bach, die aan het orchcst de gelegenheid gaf zijne trachten te toonen. Glansrijk stond het de proef door, en, werd men ge- roroffen door den rijkdom der compositie, de wijzewaarop zij hier werd 'ertolkten de leiding, daaraan gegeven, droegen daartoe in de eerste (laats bij. De alt-aria met koor (Scenen aus Orpheus und Ëuridice) van >luck besloot het eerste deel van den feest-avond. Koor en orcliest onder- leunden hier waardiglijk mej. Asmann, als Orpheus. Heerlijk klonk de Kiiziek bij den uitroep //Ach, erbarmt, erbarmt euch mcin! Furiën! Larven! 5yiirchtbare Schatten!" en aan mej. Asmann werd verdiende hulde toegebragt !4%ij de schoone voordragt van »Beut mir Hoffnung. bent mir Trost, acli ich ^abesieverloren," en aan het koor, toen het als tolk optrad van de geesten "er onderwereld en later als die der zalige geesten. Ook het orchest be- iiigde aan mej. Asmann zijne ingenomenheid, door haar hij de herhaalde O'ipejuichiug des publieks met fanfares te begroepen. 9 De tweede afdeeling ving aan met het Adventlied van Schumann. Een eurig stukwaarvan tekst en muziek zoo uitermate treffend harmoniëren. q3^'e hoorder wordt daarin met een tal van schoonheden, zoowel in de koren 8 Is in de quartetten, als overstelpt. Met ingespannen aandacht werd dan 6%ok deze voordragt gevolgd en bij het einde aan solisten en koor hulde ge- - ïagt voor het genot, dat ook hier, door eene zanten werking, die zoo wei- jjHlig te wenschen overliet, was geschonken. De heer Carl Ilill droeg verVoI- g,^ ens voor eene Aria uit het oratorium Kaïn van Max Zenger. leder was 5 aarbij opgetogen over de krachtige ontwikkelingdie hij aan zijne schoone 8% as-stem wist te geven, en het diepe gevoel, waarmede hij deze aria voor- r" roeg. Hij behaalde een w aren triomf en toen hij geëindigd had brak een torm van toejuiching los, die hem noopte aan het tevens algemeen te ken- Oy/'ei' gegeven verlangen toe te geven en de aria te herhalen. Het op liet 8g, rogramma aangegeven koor en quartet n". 41 uit den Elias werd niet voor- 6 edragen; waarschijnlijk bestond daarvoor eene overwegende reden. Het 9 rachtige Halleluja uit den Messias van Handel was een waardig besluit van it zoo heerlijke feest. gy® Ook dit muziekfeest heeft zich bij zijne voorgangers aangesloten en be- loort tot het verledene, maar de herinnering er aan zal gewis nog lang - lijven bestaan. Eenstemmig was het oordeel dat het in allen deele uitmtin- - end was geslaagd. Wat de taak, zoowel voor koor als orchest, zwaar en loeijelijk, de uitkomst was 'er eene schoone belooning van. De Zangver- ditoen'ging vinde er een spoorslag in om onvermoeid op den ingeslagen weg 3&;oort te gaan en wanneer nog een tiental jaren aan haar bestaan is toêge- :oegd, schillere zij even glansrijk als op de dagen van gisteren en eergis- t 'ïren. De beste wenschen worden steeds voor haren bloei gekoesterd, liervan schonk haar de overtuiging de toespraak van den heer burgemees- h'namens het dagelijkseh bestuur, gisteren bij de algemeene repetitie ge- ouden. Onder eene leiding als die van den heer A. J. Wetrens mag de (reeniging de toekomst hoopvol tegengaan. Hij vooral mag met voldoening op het feest terugzientot het welslagen waarvan hij zich zooveel moeite heeft gegeven en de hulde, door het publiek hem gebragt toen hij den diri- geerstaf uit de hand had gelegd, was ten volle verdiend. Meer nog, geloo- ven wij, zal hem waard zijn de hartelijke vriendschap en innige sympathie die de leden der vereeniging hem toedragen. Een dergelijke band kan niet anders dan gunstig werken op de veredeling en verheffing der kunst in ons midden. Wij mogen niet nalaten ook hh. leden der feestcommissie en hh. commis sarissen van orde dank toe te brengen voor hetgeen zij tot het welslagen van het feest hebben verrigt. Hunne taak was soms eene moeijelijke en ook wel eens eene ondankbare. Na de uitvoering was er in de buiten-societeit Amicitia reünie van dames en heeren, leden van koor en orchest. Daar gaf de uitslag van het feest aanleiding tot menige gelukwensching en ovatie. - Wij vernemen dat de heeren George Dreehslerassistent-praeparatoren Gideon van der Henst, èlève aan 's rijks museum van natuurlijke historie alhier, zich met den heer A. Provó Kluit, van 'sGravenhage, benoemd ho norair assistent van dat museumhebben verbondenvoor diens geheele rekening eene reis te doen naar Noord-Amerika en daar 5 jaren te verblij ven. Het plan der reis is gemaakt tot San Francisco in Californië; het doel is van daar uit langs de noordwestkust van dat land zich inzonderheid met het schieten en inzamelen van vogels te belasten en de huiden daarvan te verzenden naar de onderscheidene musea Van Europa Die heerenjong en ondernemend, aanvaardden heden de reis, zich van hunne plannen een gunstigen uitslag voorstellende. Naar verzekerd wordt, moet dat gedeelte van Californië nog maar weinig lot het inzamelen van vogels zijn bezocht geworden en moeten zich daar zeldzame soorten bevinden. Gisteren namiddag viel er aan de Hecregracht een jongentje in het wa ter. Onder degenen, die zich ter hoogte van de plaats van het onheil be vonden, was ook de»heer J. A. van Dijk, hoofdonderwijzer alhier, die, alleen aan zijn menschlievend gevoel gehoor gevende, er terstond bijsprong om het te redden. Hij mogt echter zijn doel niet bereiken en spoedig ver keerde hij zelf in een toestand, die dringend hulp vorderde. De heer van Dijk werd behouden aan wal gebragt; ook het kind gaf, toen het uit het water was gehaaldnog eenige léekenen van levenmaar overleed kort daarna. De kleedermakers-vêrechiging alhier bragt heden morgen het stoffelijk overschot van een barer leden-, den kleedermaker Poptïe, iit den ouderdom van 28 jai„n, ten gevolge eener uitterende ziekte overleden, op plegtige wijze ten grave. Door een der bestuurders werd bij het graf een toepas selijk woord gesproken. - Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 111 tot 123 volwassen personen en 49 tol 57kinderèn. De zcevischmarkt herinnerde in de laatste 14 dagen aan vroeger jaren toen zij bijna iedere week door ruimen aanvoer een welvarend aanzien had. ,00der gunstigen wind en kalm weder, schrijft men ons uit Katwijk, gin gen de schuiten zeewaarts, afwisselend den wal bereikende met eene koste lijke vangst verschen viscli, die in weerwil Van den aanvoer steeds tot hooge prijzen werd verkocht. De kans tot lage prijzen goeden visch te koopen is voorbij en in zooverre herinnert de markt dan ook niet meer aan vroeger jaren; Ofschoon de besommingen ongelijk zijnverheugen de visschers zich thans in de te genieten voordeelen, wegens bevredigende visscherij. Men schrijft ons uit het WestlandDe verzending van aardappelen be paalt zich nog bjj eeiiige kinnetjes, die met de aspersie-schuitèn worden medegegeven. De aardappelen gaan traag vooruit en de knollen zetten niet ten gevolge van de droogte, anders ware er reeds meer verzonden gewor den. Men vleit zich in de volgende week met het róoijen te kunnen begin nen en dan langzamerhand het vei voer uitgebreider te doen plaats hebben. De behoefte aan regen doet zich allengs meer en meer gcvoelfen. Door mgr. den bisschop van Haarlem is benoemd tot pastoor van de H. Laurentius-kerk te Rotterdam de eerw. heer N. F. Taverne, pastoor te Assendelfttol pastoor te Assendelft de eerw. heer II. 11. Peeperkornpastoor te Scheveningen; tot pastoor te Scheveningen de ecrïV. he'Cr H. T. Doore- waard, kapellaan te Rotterdam; tot pastoor te Stompwijk de eerw. heer J. B. Canters, pastoor te Crommenie; tot rector van liet wees- en oude vrouwenhuis te Oegstgeest de eerw. lieer J. II. Adams, gelijk reeds in ons noinmer van 12 Mei gemeld is. Bij de Ned. herv. gemeente te Harderwijk is tot predikant beroepen d«. Osti, pred. te llattcmbij die te Ooslzaan d«. Adatha van Scheltema, pred. Ie Sleeuwijk; bij die te Woudsend d\ Zegers, pred. te Alphen; bij die te Kruisland de cand. J. F. van Binsbergeu. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland is eervol emeritaat verleend aan ds. J. F. W. Kleber, pred.' te Angereti. Het verdubbelde algemeen collegie van toezigt op het beheer der goe deren van de herv. gemeenten is tegen Donderdag 9 Junfj e. k. bijeengeroe pen. Daarvoor zijn door de prov. kicsvercenigitigen gekozen de hh. I). Bas Backer te Apeldoorn, mr. J. A. Jolles te 'silage, K. de Joiig te Hoögkarspel mr. B. C. Cau te Zierikzee, jhr. J. C. Strick van LirtSelióten te Maavsseu mr. J. C. Bergsma te LeeuwardenC. II. A. Engelenberg te Kampenm'. H. 0. Feith te Groningen, mr. J. Versfeit te 's llertogenboschmr. Il.J.Schmidt te Assen en M. Spruyt te Maastricht. Van wege de Waalsche gemeenten is aangewezen de heer J. F. C. Kronenberg te Arnhem, en van wege de Sy node de hh. T, Oosterbeek te Birdaard, dr. A. T. Reitsma te Groningen èii II. Q. Janssen te St. Anna ter Muiden. liet is ons gebleken, zegt het IF. v. h. R dat sommigen iu dwaling verkeeren omtrent hel doel van de Nedcrlandsche jurisfenvereeniging. Er is volstrekt geene sprake van een congres van geleerden. De vereeniging wenscht alleen mede te werken tot verbetering onzer wetgevingen zij rekent daarop juist voornamelijk op de hulp van practische regtsgeleerdenin welken

Leydse Courant | 1870 | | pagina 5